Reklama
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
Z JASNEJ GÓRY
6
Z POLSKI
7
27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
Młodzi byli uprzywilejowanymi rozmówcami i adresatami przesłania Jana Pawła II w czasie całego pontyfikatu. Przeszedł on do historii jako pierwszy papież, który osobno spotykał się z młodymi, przemawiał do nich podczas każdej ze swych pielgrzymek, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, które stały się jednym ze znaków rozpoznawczych jego pontyfikatu.
8-10
NOWY CYKL „NIEDZIELI” PRZED KANONIZACJĄ BŁ. JANA PAWŁA II
Kanonizacja bł. Jana Pawła II jest szczególnym wyzwaniem dla każdego z nas. Przez 27 lat pontyfikatu naszego Rodaka wsłuchiwaliśmy się w jego słowa, oklaskiwaliśmy go, wołaliśmy: „Kochamy Cię! Zostań z nami!”. Dziś nie wystarczy podziw i fascynacja jego osobą i świętością.
Nowy cykl "Niedzieli" przed kanonizacją bł. Jana Pawła II.
11
ŚP. WOJCIECH KILAR (1932 - 2013)
„Ten obraz się tyle wycierpiał. Tyle uszkodzeń, tyle napaści...” mówił kompozytor o Matce Jasnogórskiej w filmie Zdzisława Sowińskiego i Violetty Rotter-Kozery pt. „Wojciech Kilar. Credo”. Tymczasem dla niego samego ostatnie tygodnie życia były czasem przeżywania bólu, molowym akordem w koncercie pięknego życia
Dzięki godzinom, dniom, tygodniom rozmyślań tutaj, mieszkania w klasztorze jasnogórskim, przebywania w pobliżu Cudownego Obrazu powstały utwory religijne, jak „Angelus”, „Missa pro pace” mówił Wojciech Kilar
16-21
22
ŚP. WOJCIECH KILAR - KOMPOZYTOR, PRZYJACIEL
23
OTRZYMALIŚMY
W liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny, obchodzoną 29 grudnia 2013 r., Konferencja Episkopatu Polski przestrzegała przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ideologia gender, sprzeczna z rzeczywistością i „integralnym pojmowaniem natury człowieka”.
28
WIARA I ŻYCIE
Chrzest to więcej niż nerka, to więcej niż serce.
31
32-33
BESTSELLER BIBLIOTEKI „NIEDZIELI”
W serii Biblioteka „Niedzieli” ukazała się bardzo ważna i ciekawa książka pt. „Cyklon o imieniu Franciszek”. Jej autorem jest Antonio Gaspari włoski dziennikarz i dyrektor Międzynarodowej Agencji Prasowej Zenit.
35
WIDZIANE Z PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
Minął dziesiąty rok Polski w Unii Europejskiej Unii, która się zmienia. Zmiany dotyczyły także roku 2013. W pierwszej jego połowie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej sprawowała Irlandia, a w drugiej połowie Litwa.
36-37
ROZMOWA Z EKONOMISTĄ - FAKTY I KOMENTARZE
Z ekonomistą prof. Witoldem Kieżunem autorem bestsellera „Patologia transformacji” rozmawia Alicja Dołowska
38-40
FELIETONY
O tym, jak ważne są wolne media w demokratycznym państwie, nikogo przekonywać nie muszę. W Polsce przez dziesiątki lat mogliśmy o nich tylko marzyć.
Na przełomie roku Justyna Kowalczyk, nasza najlepsza w historii narciarka, odmówiła startu w Tour de Ski, prestiżowej europejskiej imprezie, w której w poprzednich latach cztery razy zwyciężała.
41
ŚP. OJCIEC MEDARD PARYSZ OFMCap
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 2013 r. po raz pierwszy była obchodzona bez jego ostatniego kapelana o. Medarda Stanisława Parysza, kapucyna, który zmarł 20 czerwca 2013 r. Przeżył prawie wiek.
42-43
46-47
FAKTY I KOMENTARZE
Święta, koniec roku, spotkania z bliskimi, znajomymi i rozmowy o nas, o Polsce. Dominują pytania: Jak długo jeszcze polskie społeczeństwo nie będzie reagować na zło i ogłupianie? Czy naprawdę wszystko można usprawiedliwić, wytłumaczyć, a nawet udowodnić?
48
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
49
50
52
RÓŻNE
Cieszyn. Poniedziałek. Godziny popołudniowe. Ulicą Matejki w centrum miasta idzie w stronę swojego samochodu 65-letnia kobieta, jeszcze nieświadoma tego, co się za chwilę wydarzy.
53
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Zupę syczuańską poleca pani Krystyna Szymonik.
Zupa jest ulubionym daniem Polaków. Obliczono, że statystyczny Polak zjada ponad 70 litrów zupy rocznie.
54
NIEDZIELA MŁODYCH
Czy impreza sylwestrowa bez charakterystycznego dźwięku strzelających korków od szampana musi oznaczać brak szampańskiej zabawy?
Jestem katechetą w średniej szkole i słyszałem czasem słowa pretensji młodego człowieka, że oto rodzice go ochrzcili, „gdy robił jeszcze w pieluchy”, a przez to nie dali mu możliwości wyboru wyznawanej religii. Czy rzeczywiście?
Ma 39 lat. Z zawodu aktor, z zamiłowania wokalista, z powołania mąż i ojciec dwójki dzieci. Słuchając w swoim życiu głosu Boga, któremu pozwolił się odnaleźć, doszedł do miejsca, gdzie marzenie staje się rzeczywistością, bo to, co najgłębsze w sercu człowieka, sieje sam Bóg.
55-58
Niedziela bielsko-żywiecka
W uroczystość Objawienia Pańskiego w bielskiej katedrze św. Mikołaja odbyła się sakra oraz ingres biskupa Romana Pindla, drugiego ordynariusza Kościoła na Podbeskidziu.
Minęło 10 lat od chwili, gdy szczyt Jaworzyna (890 m n.p.m.) w Beskidzie Małym został przemianowany na Groń Jana Pawła II. Stało się to dokładnie 22 grudnia 2003 r.
Okres świąteczny wyzwala w ludziach wyjątkową wrażliwość, zwłaszcza na krzyż dziecka. Cierpieniom małych pacjentów od kilku lat pragnie zaradzić Fundacja „Krzyż Dziecka”, która powstała w Pisarzowicach.
Niedziela częstochowska
Biała, Borowianka, Kamyk, Kopiec i Nowa Wieś to miejscowości aktualnie należące do gminy Kłobuck. Myśl o wybiciu się na niepodległość nigdy nie opuszczała mieszkańców. Do tej pory prawo nie pozwalało na taką możliwość, ale sytuacja zmieniła się kilka lat temu.
Żyjemy w sytuacji dość szczególnej: szatańskie siły podjęły walkę z rodziną. Zastanówmy się więc nad zagadnieniami dotyczącymi rodziny.
Oddział Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie obchodzi 20-lecie istnienia. Środowisko lekarskie uczciło ten jubileusz sesją naukowo-historyczną.
Niedziela podlaska
Kościół zaprasza nas dzisiaj do przypomnienia sobie własnego chrztu.
W placówce prowadzanej przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przy wsparciu burmistrza Siemiatycz, dzięki pomocy firmy Aviva i Fundacji Przyjaciółka, zorganizowano konkurs, którego tematem było posługiwanie się naszym językiem ojczystym, mówionym i pisanym.
„Nie wstydzę się Jezusa” takie hasło przyświecało rekolekcjom adwentowym, które odbywały się 13 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół w Drohiczynie.
Niedziela kielecka
Już po raz VII odbył się Świętokrzyski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Bp. Mieczysława Jaworskiego „Oj, maluśki, maluśki”. Finał konkursu miał miejsce 27 grudnia w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach.
Odkąd w 1251 r. Matka Boża przekazała generałowi Karmelu szkaplerz „znak zbawienia”, karmelici głęboko wierzą, że to znak szczególnej dla nich opieki i ochrony ze strony Maryi.
Niedziela małopolska
Dzień wigilijny upłynął w Zakopanem w miarę spokojnie, ale już wyjście na Pasterkę było wyzwaniem. Wiatr wiał z prędkością dochodzącą do 144 km/h, w Tatrach niemal 180 km/h.
Kogo wybrać na ojca i matkę chrzestną dziecka? Jakie kryteria są istotne? Pytamy o to w święto Chrztu Pańskiego
Mieszkają nieopodal Wiśnicza Nowego, w Królówce, gdzie w XIX wieku żył romantyczny poeta Kazimierz Brodziński. Na co dzień są ojcami, mężami, synami, pracują w swych firmach, w zakładach, przedsiębiorstwach. Młodsi chodzą do szkół. Ale gdy nadchodzi czas Bożego Narodzenia, stają się kolędnikami…
Niedziela lubelska
Rok 2014 Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie obchodzi pod znakiem 300-lecia istnienia.
51 kapłanów, a wśród nich bp Artur Miziński, świętowało 25-lecie swoich święceń. Uroczystość odbyła się w archikatedrze lubelskiej 10 grudnia 2013 r.
Wierni z parafii pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty mogą już modlić się we własnym kościele. Ukończoną budowę poświęcił 15 grudnia 2013 r. abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
Biskup legnicki Stefan Cichy 20 grudnia ub.r. dokonał poświęcenia kaplicy i otwarcia nowego domu rekolekcyjnego Caritas w tzw. Białej Dolinie w Szklarskiej Porębie.
W 3. niedzielę Adwentu biskup legnicki Stefan Cichy udzielił posługi akolitatu 26 świeckim mężczyznom, w tym 24 żonatym. To pierwsi w legnickim Kościele świeccy akolici
Współpraca ochrony dzieci przed brutalną seksulizacją zaczęła się w szkole mojej córki przed wakacjami mówi ojciec, należący do osób, które we Wrocławiu rozpoczęły szeroko zakrojoną akcję „Stop seksualizacji naszych dzieci”.
Niedziela łódzka
Nie zbuduje się społeczności prawdziwie ludzkiej bez odpowiedzialności za drugiego człowieka opartej na prawdzie Ewangelii stwierdził metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski podczas Pasterki w łódzkiej archikatedrze.
W nawale własnych spraw zapominamy o tych, którym teraz najciężej. Którzy nie mają się dokąd spieszyć, gdzie biec. Nie czeka na nich ciepły dom ani nikt bliski z przygotowanym kubkiem ciepłej herbaty.
Bądźcie żywą ikoną niewidzialnego Boga” mówił w katedrze łódzkiej abp Marek Jędraszewski. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Mszy św. podsumowującej Ogólnopolskie Warsztaty Liturgiczne „Ikona Muzyka Drama”.
Niedziela przemyska
Jordan to rzeka najczęściej wspominana w Piśmie Świętym, choć dla chrześcijan najważniejszym wydarzeniem z nią związanym jest przyjęcie przez Jezusa w jej wodach chrztu z rąk Jana Chrzciciela.
Aktor Radosław Pazura opowiedział o swoim nawróceniu i zaświadczył, że cuda się zdarzają i, że w życiu nie ma przypadków.
Jasełka, niezwykli goście, życzenia świąteczne, wspólna wieczerza wigilijna i dzielenie się białym chlebem oraz wizyta św. Mikołaj z podarkami, o których marzyły dzieci.
Niedziela rzeszowska
7 grudnia 2013 r. do kościoła św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przybyły setki wiernych, aby witać Maryję w sercu akademickiej społeczności.
W dniu 17 grudnia 2013 r. w kaplicy w Kozłówku (parafia Dobrzechów) odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionych organów.
Adhortacja apostolska „Evangelii gaudium” to przełomowy dokument papieski, który może stać się duszpasterskim vademecum dla Kościoła na najbliższe lata mówi ks. dr Paweł Pietrusiak wicedyrektor Katolickiego Radia Rzeszów „Via”
Niedziela sandomierska
Od 11 października 2012 r. aż do 24 listopada 2013 r. z inicjatywy papieża Benedykta XVI w Kościele powszechnym obchodziliśmy Rok Wiary.
W staszowskim szpitalu otwarto i poświęcono Centrum Badań Klinicznych jedyne takie w województwie świętokrzyskim.
Pielgrzymka Czytelników „Niedzieli Sandomierskiej” po Maryjnych Sanktuariach Europy Zachodniej
Niedziela sosnowiecka
W niedzielę 12 stycznia obchodzimy święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Jan Chrzciciel chrzcił wyłącznie przez zanurzenie; Filip ochrzcił etiopskiego dygnitarza przez zanurzenie; św. Paweł w szóstym rozdziale Listu do Rzymian mówi także o chrzcie przez zanurzenie.
Plaga rozwodów, separacji i rozstań ciągle zbiera swoje żniwo. Dzieje się tak również i z tego względu, że małżonkowie pozostawieni są sami sobie. Zaistniała sytuacja nie podoba się członkom katolickiej wspólnoty „Sychar”, które usiłuje temu negatywnemu zjawisku przeciwdziałać, bo, jak wierzą, każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania.
Wcale nie jest łatwo być dobrym ojcem. W celu rozwijania tzw. umiejętności rodzicielskich oraz budowania prawidłowych relacji w rodzinach, od kilku lat Fundacja im. św. Cyryla i Metodego prowadzi, w różnych miejscach Polski i nie tylko, specjalne warsztaty. W dniach 13 i 14 grudnia 2013 r. wspomniane warsztaty odbyły się w Wolbromiu.
Niedziela świdnicka
Papież Benedykt XVI przywrócił do pełni praw Mszę według rytu trydenckiego. Czym jest tzw. stara Msza i czym różni się od rytu posoborowego?
O współczesnych wyzwaniach, przed którym stoi Kościół w Polsce, uprzedzeniach, podziałach i ideologii gender mogli usłyszeć i dyskutować zebrani 7 grudnia ub.r. w auli I LO w Świdnicy uczestnicy I Forum Katolickiego Diecezji Świdnickiej.
Od wielu już lat modlimy się w pierwszy dzień nowego roku także o pokój na świecie, o pokój w ludzkich sercach, który przyniósł na ziemię Jezus.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Nazajutrz po zacumowaniu statku w porcie Hajfa, pojechałem nad Jezioro Galilejskie, aby zobaczyć to najcudowniejsze „morze” Ziemi Świętej. Tu, nad brzegiem tego jeziora, żył, mieszkał i działał najdłużej Zbawiciel ludzkości
Nakładem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie ukazała się publikacja naukowa pt. „Nad Odrą i Bałtykiem. Myśl zachodnia: ludzie koncepcje realizacja do 1989 r.”, przygotowana we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim.
Porażająca wiadomość z pierwszego dnia w nowym roku. W Kamieniu Pomorskim rozpędzony samochód wjeżdża w grupę spacerowiczów, zabijając sześć osób. Czy ta tragedia zmieni nasze przyzwolenie dla jazdy po pijanemu?
Niedziela toruńska
Wszystko, co się kończy, wymaga podsumowania, które pozwala spojrzeć z dystansem na minione wydarzenia i zobaczyć w nich dobro czy zło.
W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wielu torunian i gości odwiedzających Toruń przyjęło zaproszenie do wspólnego śpiewania kolęd.
W Ognisku Wychowawczym przy Toruńskim Centrum Caritas (ul. Szosa Bydgoska 1) 18 grudnia ub.r. odbyło się spotkanie opłatkowe.
Niedziela warszawska
Ojciec Święty nauczał, że modlitwa o jedność wyznawców Chrystusa jest katolicką powinnością. Nadchodzący Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) będzie doskonałą okazją, aby się z tego zobowiązania wywiązać
Nikt nie spodziewał się, że zajęcie Warszawy będzie takie łatwe. Walki trwały kilka godzin, zdobywcy weszli do opustoszałego miasta leżącego w gruzach.
Rozmowa z publicystą, autorem książki „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą”,
U jednych Odnowa w Duchu Świętym wywołuje entuzjazm, a wśród innych sceptycyzm, podejrzliwość i oburzenie. Wszystkie reakcje podobne są do tych, gdy Duch Święty zstępował na Apostołów.
Niedziela wrocławska
Na pewno z wyprzedzeniem. Oznacza to że warto wcześniej swoją decyzję przemyśleć i przemodlić.
Agresywna seksualizacja dzieci i młodzieży coraz mocniej puka do naszych drzwi. Gender wprowadza się od przedszkoli po uczelnie wyższe.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
O małym Bogu, który narodził się jak dziecię najbiedniejsze na świecie. O Bogu, który stał się bliski każdemu. Z ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz
Zespół Szkół nr 1 w Hrubieszowie 16 grudnia ub.r. odwiedziła s. Ewa ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, która 16 lat temu wyjechała do Afryki na misje. Przez 6 lat mieszkała w Senegalu, gdzie 85 proc. społeczeństwa stanowią muzułmanie, a 15 proc. chrześcijaninie. Następną placówką misyjną s. Ewy była Mauretania.
Niebo i piekło. Co o nich wiemy? Jak one wyglądają? Czemu dobry Bóg stworzył tak straszne miejsce jak piekło? Na te pytania spróbujemy poszukać odpowiedzi przede wszystkim w Biblii, a także w doświadczeniach duchowych niektórych świętych. Aby zakończyć optymistycznym akcentem, najpierw przybliżymy sobie prawdy na temat piekła a następnie nieba.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sobotę 28 grudnia w katedrze gorzowskiej została odprawiona dziękczynna Msza św. w związku z rocznicami święceń biskupich bp. Pawła Sochy i bp. Adama Dyczkowskiego. Bp Socha dziękował za 40 lat, a bp Dyczkowski za 35 lat biskupiego posługiwania.
Pochodzą z różnych stron naszej diecezji, są w różnym wieku, mają różne zainteresowania. Połączył ich… pomnik żywy pomnik Jana Pawła II. Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
O SOS Ośrodku Wsparcia Rodziny w Zielonej Górze i potrzebie wspierania małżonków z Dorotą Tyliszczak, dyrektorem i doradcą życia rodzinnego, rozmawia Aleksandra Bąk