Przed nami tysiące kilometrów i wiele wspaniałych miejsc do odwiedzenia, a także możliwość dogłębnego poznania tajemnic i przesłań, które Bóg kieruje do nas poprzez Najświętszą Panienkę.
24 maja po wyjeździe z Sandomierza, zatrzymamy się na kilkugodzinny postój w Budapeszcie. Krótko, ale za to treściwie, spędzimy przeznaczony nam w tym mieście czas. Stare miasto Budy, wzgórze zamkowe, Baszta Rybacka, plac Bohaterów, naddunajska promenada, kościół św. Macieja i wreszcie bazylika św. Stefana, gdzie znajdują się relikwie Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzięki nocnemu przejazdowi nasz pielgrzymi trakt doprowadzi nas następnego dnia do Turynu. W tamtejszej katedrze św. Jana Chrzciciela przechowywany jest Całun Turyński, płótno, które spowijało ciało Pana Jezusa zdjętego z krzyża. Oryginał wystawiany jest co 25 lat, natomiast każdego dnia oglądać można jego dokładną fotografię. Innym ciekawym obiektem sakralnym jest Santuario della Consolata, w którego wnętrzu podziwiać można dzieła, również współczesnych artystów-amatorów, a ich wspólnym mianownikiem jest fakt, iż każdy twórca jest osobą ocalałą z jakiegoś wypadku.
Reklama
Mówiąc o Turynie nie można zapomnieć o jego wspaniałej architekturze, stanowiącej połączenie duchowości obiektów sakralnych i użyteczności świeckiej. Pomimo różnicy przeznaczenia stanowią nierozerwalną, przepiękną całość. Wspomnieć należy w tym miejscu o znajdującym się na liście UNESCO Palazzina di Caccia Stupingi. Miasto stanowi połączenie włoskiej romantyczności oraz stolicy włoskiego przemysłu.
Wieczór i noc spędzimy już we Francji, w Grenoble, otoczonym francuskimi Alpami. Miasto to już w roku 313 otrzymało od cesarza Konstantyna tzw. Dekret Mediolański, potwierdzający wolność głoszenia i wyznawania chrześcijaństwa. W centrum znajduje się katedra Matki Bożej, która jest jednocześnie żywą historią 16 wieków tej miejscowości, jak i diecezji Grenoble ukonstytuowanej ok. 380 r. To w tej diecezji położone jest pierwsze Maryjne sanktuarium, które nawiedzimy podczas pielgrzymki: La Salette-Fallavaux. Udamy się tam 26 maja.
W miejcu tym tylko jeden raz dwójce pastuszków: 15-letniej Melani Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud, objawiła się 19 września 1846 r. Matka Boża. W miejscu objawienia wytrysnęło źródełko, które płynie po dzień dzisiejszy. Objawiania uznano oficjalnie dekretem biskupa Grenoble w 1851 r. Samo sanktuarium położone jest wokół miejsca objawienia na wysokości 1800 metrów. Bazylika i inne budynki znajdują się pomiędzy wzgórzami. Do sanktuarium dojechać można samochodem, autokarem, ale są i tacy pielgrzymi, którzy przemierzają ten górzysty szlak na rowerach lub pieszo. Sanktuarium opiekują się polscy księża salezjanie.
Pielgrzymka potrwa od 24 maja do 5 czerwca. Jej koszt to 375 EUR i 600 zł. Wyjazd organizuje AGENCE FR- Paryż, tel. 0033.1.84.17.23.69, e-mail: agence.fr@hotmail.fr.
Informacje szczegółowe i zapisy u ks. Adama Stachowicza, tel. 505-288-398, e-mail: stachowicz@niedziela.pl oraz u Bogusławy Hospod, tel. 606-110-925, e-mail: bogdanka.h@interia.pl.