Reklama
Obserwator
6-7
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 9, 9-13).
W naszych czasach bardzo ważna jest pomoc niesiona drugiemu człowiekowi. Tak wielu ludzi korzysta z pomocy instytucji Caritas, której działalność jest praktycznym realizowaniem przykazania miłości bliźniego. Ale tak wielu wolontariuszy podkreśla, że idzie z pomocą do bliźnich, bo tego domaga się od nich również wiara i miłość do Boga.
Rozważane słowa Chrystus wypowiada w trakcie uczty, podczas której razem z Nim i Jego uczniami przy stole zasiedli celnicy i grzesznicy, których winy nie zostały w jakikolwiek sposób określone.
Pierwsze czytanie mszalne pochodzi ze starotestamentowej Księgi Ozeasza. Prorok Ozeasz działał w drugiej połowie VIII wieku przed Chrystusem na terenie królestwa Izraela.
Znosił cierpliwie bestialstwo niemieckich oprawców, a swoją postawą wlewał w serca więźniów Dachau Chrystusową miłość.
15-18
życie kościoła
Objawienia w Akicie miały miejsce 50 lat temu. Towarzyszyły im uzdrowienia, stygmaty i cud łez. Mimo to nadal niewiele mówi się o orędziu, które Maryja zostawiła w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Kościół ocaleje, to oczywiste, bo należy do Jezusa. Ale jego wspólnota będzie inna niż ta, którą znamy, bo my jesteśmy innymi ludźmi niż nasi rodzice i dziadkowie – mówi kard. Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim.
Opublikowana obok rozmowa została przeprowadzona przy okazji wizyty kard. Gerharda Ludwiga Müllera w archidiecezji częstochowskiej. Hierarcha przyjechał do Częstochowy na zaproszenie abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, aby poprowadzić triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego (23-25 maja).
Do duchowej stolicy Polski przyjechało 1,4 tys. seminarzystów z całej Polski. Modlili się i rozmawiali o swoim powołaniu, przyszłym kapłaństwie oraz czekających ich wyzwaniach.
20-29
sprawy rodzinne
Pobudzają ciało i umysł, dodają energii, polepszają koncentrację. Czy napoje energetyczne są naprawdę bezpieczne?
Zmęczenie, natłok obowiązków, stres, pośpiech – i krok od małżeńskiej kłótni. Co zrobić, gdy dziecko jest jej świadkiem? Co czuje, kiedy rodzice się kłócą?
44-45
dobre rady
Szacuje się, że częstotliwość występowania mózgowego porażenia dziecięcego w krajach europejskich to dwa przypadki na tysiąc urodzonych dzieci.
Pyłek kwiatowy to najbogatszy w składniki naturalny wytwór przyrody, stosowany przez ludzi zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i w leczeniu różnych chorób.
Jeden z członków rodziny od lat pije, czym zatruwa siebie i najbliższych. Czy można go przymusić do leczenia antyalkoholowego?
46-48
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Rozpoczyna się letnia odsłona jubileuszowego Orlen Jazz Festival – XXV Bielska Zadymka Jazzowa. Główną gwiazdą muzycznego tygodnia będzie Esperanza Spalding, amerykańska wokalistka, kontrabasistka, kompozytorka i wielokrotna laureatka Grammy.
Już w lipcu na operowej mapie Polski pojawi się nowe wydarzenie muzyczne – Baltic Opera Festival , którego mecenasem głównym jest ORLEN. W programie pierwszej edycji, w Operze Leśnej w Sopocie i Operze Bałtyckiej w Gdańsku, usłyszymy dzieła Ryszarda Wagnera i Karola Szymanowskiego.
Przydrożne krzyże i kapliczki niczym gwiazda zaranna oświetlają i wskazują drogę – mówi prof. Krystyna Chałas.
Każdy język etniczny, prócz rodzimej warstwy słownictwa, ma liczne wyrazy zapożyczone z innych języków.
51-64
moim zdaniem
Nie poszedłem na marsz 4 czerwca, bo byłem pewny, że nie pomaszerują w nim moi towarzysze z tamtych lat, tylko ci, którym czas „okrągłego stołu” wyszedł na zdrowie – dawni ubecy i ich dzieci.
Używać szminki i pudru czy nie? Z takim dylematem przyszła do św. Franciszka Salezego pewna wytworna dama. Biskup Genewy wykręcał się, jak mógł, od odpowiedzi na tak trywialne pytanie, lecz kobieta była nieustępliwa.
64-65
Niedziela Plus
...Diakonia Tańca, która działa w ramach oazowej wspólnoty dorosłych Emmanuel w Katowicach, wydała pierwszy w Polsce multimedialny podręcznik modlitwy tańcem?
Jak przez kupno dwóch papierosów można spotkać siebie? Jak usłyszeć to, co naprawdę ma w sercu drugi człowiek, a nie tylko słowa? Kto może wypełnić każdą pustkę ludzkiego serca? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy gdyńskiego spotkania „Z serca do serca, czyli o tym, jak się spotkać”.
Bardzo bym sobie życzył zawsze pamiętać, że potrzebuję modlitwy tych, do których zostałem posłany – wyznaje ks. Bartłomiej Wilkosz.
W Starym Sączu 18 czerwca odbędzie się po raz 24. Diecezjalne Święto Rodziny. Korzenie tego wydarzenia są związane ze św. Kingą i św. Janem Pawłem II.
Po Mszy św. zdejmuje sutannę i zakłada strażacki mundur. O pierwszej w Polsce Przyparafialnej Ochotniczej Straży Pożarnej w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Konarzewie opowiada jej założyciel ks. Marcin Smoliga.
Koncerty, tańce i śpiew, a także wspólna modlitwa i ewangelizacja. Kilka tysięcy osób wzięło udział w plenerowej imprezie na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie przy muszli koncertowej.
Już po raz 13. KSM diecezji łomżyńskiej zaprasza wszystkich młodych duchem do Płonki Kościelnej.
Niedziela bielsko-żywiecka
Znani wykonawcy Łukasz Nowicki i Krzysztof Antkowiak wystąpili na 27. Panoramie Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra pod hasłem: „Spotkanie Przyjaciół”.
Bóg Cię wybrał, abyś niósł Jego pokój – mówił do neoprezbitera Krzysztofa Kawika ks. Dariusz Talik podczas Mszy św. prymicyjnej w Brennej.
Blisko tysiąc osób z całej Polski przyjechało do Węgierskiej Górki w ramach pielgrzymki Fundacji im. św. Brata Alberta.
Niedziela częstochowska
Seminarium to jest miejsce, gdzie młodzi ludzie uczą się iść za Jezusem – powiedział kard. Lazarus You Heung-sik do kleryków Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Czy wiara przetrwa? Wszystko zależy od wychowania dzieci i młodzieży. A ten obowiązek spoczywa na rodzinie – mówi ks. Krzysztof Miękina.
W niedzielę miejscowi wyciągają najlepsze ubrania i najpiękniejsze kolorowe stroje. To przecież dzień święty – opowiada Marcin Kupczyk.
Niedziela podlaska
Jakże często w dzisiejszych czasach jesteśmy skupieni tylko na sobie, na swoich potrzebach, często nie dostrzegając potrzeb innych, nierzadko słabszych, wymagających naszego wsparcia, niepełnosprawnych, odtrąconych i wykluczonych.
„Tłumy serc zagarnięte przez jedno serce ...” tak słowami piosenki można oddać wymowę XII Gminnego Dnia Papieskiego.
W ramach wizytacji kanonicznej bp Piotr Sawczuk odwiedził parafię św. Anny w Sterdyni.
Niedziela kielecka
Jak wyglądał świat, gdy w maleńkim Betlejem w Palestynie pod panowaniem rzymskim przyszedł na świat Syn Boży? Narodził się w konkretnych realiach historycznych, gdy na świecie panowały wielkie cywilizacje. Wystawa „Rok Zero”, otwarta przez bp. Jana Piotrowskiego w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach 23 maja, zabiera nas w niezwykłą podróż na przełomie nowej i starej ery.
Okazałe, wielkiej urody stalle w prezbiterium skalbmierskiego kościoła św. Jana Chrzciciela to pamiątka po czasach świetności kolegiaty. Ten zaszczytny status zostanie wkrótce przywrócony, a w stallach po ponad 200 latach zasiądą kanonicy.
Jak Małogoszcz dba o swoje zabytki sakralne i miejsca kultu?
Niedziela małopolska
To ważne, aby kapłan, który dzisiaj jest często zagubiony, miał świadomość, że go Chrystus kocha, ale też, że ma oparcie w ludziach, którym przekazuje miłość Boga – przekonuje ks. Stanisław Mieszczak, sercanin.
Pod dachem domu Karola Wojtyły w wymiarze artystycznym realizuje się wielkie pragnienie Chrystusa – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz.
Obrazy, grafiki, fotografie, rzeźby, w sumie 270 prac składa się na wystawę Wilno, Vilnius, Vilne 1918 – 1948. Jedno miasto – wiele opowieści.
Niedziela lubelska
Zawsze miałam potrzebę, by pomagać, by robić coś dla innych – mówi Elżbieta Nowak, polonistka ze Świdnika Małego.
Ksiądz Paweł Kasprzak jest pierwszym kapłanem z głębokim uszkodzeniem słuchu, który został wyświęcony w Polsce.
Chrześcijanie tworzą elitę świadomą swojej wartości przez fakt posiadania niezmiennej prawdy Ewangelii - powiedział ks. Dariusz Jaworski.
Niedziela legnicka
20 lat temu Jan Paweł II ogłosił ją świętą, 15 lat temu została patronką Bolesławca – św. Maria de Mattias.
To temat, który w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie zgłębiany jest od kilku lat, szczególnie przez Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym.
W dniach 19-21 maja w Chocianowie odbyło się salezjańskie spotkanie młodzieży, zwane Oratoriadą.
Niedziela łódzka
Kościół musi być zawsze blisko ludzi, ponieważ Ewangelia ma docierać do wszystkich – podkreśla ks. dr Piotr Turek w rozmowie z Niedzielą.
Centrum Służby Rodzinie najpierw samo musi być rodziną, taką rodziną, w której ludzie przyjmują się, kochają się, rozumieją się, są otwarci na siebie – powiedział abp Grzegorz Ryś.
Autentyczna władza bierze się z miłości, która pełna zaufania, powierza się dłoniom Matki – powiedział w homilii abp Grzegorz Ryś.
Niedziela przemyska
W dniach 21-25 maja abp Adam Szal przebywał wraz z ks. Witoldem Burdą w Rzymie, gdzie omawiał sprawy związane z organizacją beatyfikacji Rodziny Ulmów.
Inspiracją powstania scenariusza była potrzeba serca, potrzeba chwili. Chcemy oddać hołd tej rodzinie i wyrazić wdzięczność wszystkim anonimowym rodakom, którzy też zachowali się tak, jak rodzina Ulmów – wyjaśnia s. Jolanta Markowska.
Przykład rodziny Ulmów jest dzisiaj dla wielu wzorem budowania rodzinnych relacji i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
Niedziela rzeszowska
Z okazji 103. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i 32. rocznicy jego pobytu w Rzeszowie, rzeszowscy rzemieślnicy przygotowali 103-metrową papieską kremówkę, która została podzielona na 14 000 porcji i następnie rozdana mieszkańcom miasta i regionu.
W czasie każdej Mszy św. niedzielnej, w uroczystości i święta wyznajemy Credo. Jednym z wyznań jest wiara „w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”.
Zwykle proboszcz obejmuje nową parafię w czasie wakacji. Jednak ks. Michał Czeluśniak, duszpasterz z Trzebowniska, rozpoczął posługę w dodatkowej parafii już pod koniec kwietnia.
Niedziela sandomierska
Rada Powiatu z okazji 103. rocznicy urodzin Karola Wojtyły stanęła w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II.
W ramach duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim odbyło się kolejne spotkanie młodzieży połączone z nabożeństwem eucharystycznym.
Szkoła katolicka jest wyrazem miłości Kościoła do dzieci i młodzieży. (...) Daje dalekosiężne, całościowe oraz pełne nadziei spojrzenie, podobnie jak całe chrześcijaństwo – mówił bp Nitkiewicz.
Niedziela sosnowiecka
Rycerze Kolumba z terenu diecezji sosnowieckiej zaangażowali się w zbiórkę funduszy na leczenie Karoliny Kosińskiej.
Zainaugurowane 29 lat temu czuwania maryjne w Jaroszowcu wpisały się na stałe w kalendarium życia nie tylko sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, ale i regionu.
Stowarzyszenie Betlejem z Jaworzna od ponad 26 lat prowadzi dom dla osób w kryzysie bezdomności. Za przyczyną ks. Mirosława Toszy i oddanych mieszkańców domu oraz współpracowników tworzą nowe projekty i zaskakują pomysłami. Wszystko dla dobra drugiego człowieka.
Niedziela świdnicka
1 czerwca, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w Kłodzku, Świdnicy i Wałbrzychu biskupi spotkali się z prezbiterami diecezji świdnickiej.
W wigilię Zesłania Ducha Świętego w wielu kościołach naszej diecezji odbyły się modlitewne spotkania połączone z wieczornym, a nawet nocnym czuwaniem.
Wspólnoty parafialne w Strzegomiu, Polanicy-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu i Piskorzowie, z których wywodzą się neoprezbiterzy, w niedzielę 28 maja świętowały prymicje swoich kapłanów rodaków.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W księgarni IPN odbyła się promocja książki ks. dr. Jarosława Wąsowicza Defensor Ecclesiae (Obrońca Kościoła) o postaci znanej w środowisku księży salezjanów.
Wielka Szczecińska Majówka u św. Ottona.
Ksiądz Ryszard Wątorek przypomniał w homilii, że francuska żona Jana Borkowskiego na jego pogrzebie powiedziała: – Nie chcę być pochowana z nim w jednym grobie, ponieważ na jego grób nikt nigdy nie przyjdzie. Myliła się.
Niedziela toruńska
Żółty kościół z wieżyczką to charakterystyczny punkt toruńskiego Starego Miasta. Doskonale rozpoznają go zarówno turyści, jak i ci, którzy potrzebują o nietypowej porze pójść do spowiedzi. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego został poświęcony.
W tym roku świętujemy 110. urodziny ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Harcerz, ksiądz, syn, brat, przyjaciel – inspiruje po dziś dzień.
Czy naukowiec nie może być wierzący? I na odwrót, czy człowiek wiary nie może pasjonować się nauką? Na te pytania odpowiedziało kilku bohaterów wiary, o których możemy przeczytać w najnowszych Rocznikach Księdza Jerzego.
Niedziela warszawska
Twarda rzeczywistość potwierdzona statystykami i liczbami pokazuje, że Polska znajduje się w poważnym kryzysie demograficznym. Trzeba o tym mówić oraz podejmować działania, które zmienią kierunek fatalnych tendencji.
Pięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej przyjęło z rąk bp. Romualda Kamińskiego święcenia kapłańskie.
Wierni dziedzictwu ojców, w barwnych strojach pątnicy Pieszej Pielgrzymki Łowickiej po raz 368. dotarli na Jasną Górę jako w pierwsi w każdym roku. U celu opowiadają swoje wrażenia.
Niedziela wrocławska
Nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko, mówi do was: „Idź, idź naprzód. Ja jestem z Tobą (...)”– zwrócił się do dzieci Ojciec Święty.
>Po raz kolejny konkretna pomoc płynie ze stolicy Dolnego Śląska dla Ukrainy. Tym razem z inicjatywy Fundacji Dortmundzko-Wrocławsko--Lwowskiej im. św. Jadwigi Śląskiej.
Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Zanim jednak młodzi wyruszą do Portugalii, czeka ich oficjalne rozesłanie, które odbędzie się 24 czerwca.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Tytuł książki św. Jana Pawła II wyraża sens uroczystości, jaka miała miejsce w zamojskiej katedrze.
W sobotni wieczór, 27 maja w kościele św. Jerzego w Biłgoraju odbyło się nabożeństwo Wigilii Pentakostalnej, czyli modlitwa w wigilię Zesłania Ducha Świętego.
Obchody Dnia Matki miały miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Lubaczowie, prowadzonym przez Siostry Albertynki.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Kapłanów, którzy otrzymali dziś dekrety, proszę, by te zmiany przyjęli z zaangażowaniem i gorliwością neoprezbitera – mówi bp Tadeusz Lityński, który 30 maja wręczył dekrety proboszczom, administratorom, wikariuszom oraz kapłanom odchodzącym na emeryturę.
17 czerwca odbędą się diecezjalne uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.
W czasie Centralnej Oazy Matki w Krościenku dziewięć osób z naszej diecezji przyjęło krzyż animatorski, a jedna wstąpiła również do stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”.