Pierwsza sobota czerwca wpisze się w historię życia i powołania dwóch diakonów, którzy tego dnia przez posługę biskupa diecezjalnego Mariana Rojka zostali włączeni do grona prezbiterów. Nowo wyświęceni kapłani to: ks. Michał Kot z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim oraz ks. Artur Łakomy z parafii św. Stanisława w Lubaczowie. W tym ważnym dla nich momencie towarzyszyli im: wspólnota seminarium duchownego, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, rodziny oraz przyjaciele i przedstawiciele rodzinnych parafii.
Iść i służyć
Święcenia w stopniu prezbiteratu przyjęte przez neoprezbiterów są zwieńczeniem ich sześcioletniej formacji w seminarium duchownym. Przez sześć lat uczestniczyli w wykładach z filozofii i teologii, zdobywali duchową formację, budując swoje powołanie, by iść i służyć innym. Niewątpliwie ci dwaj nowo wyświęceni kapłani są darem dla diecezji, ale i dla całego Kościoła powszechnego. Tajemnicą pozostaje ich powołanie, bo jest to bardzo osobisty znak relacji człowieka z Bogiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bp Marian Rojek, który przewodniczył liturgii, we wprowadzeniu do Eucharystii podkreślił, jakim darem jest ten sakrament.
Reklama
– Kościół żyje Eucharystią. Gdy Eucharystii nie ma Kościół umiera. Eucharystia może być sprawowana tylko przez sakramentalnych kapłanów. Gdy kapłanów nie ma, to nie ma Eucharystii i nie ma Kościoła. I dlatego dzisiaj z tak wielką radością i wdzięcznością w naszym katedralnym kościele stajemy, by podziękować Panu za nowych, Bożych żniwiarzy, których On wybrał, powołał, uzdolnił, uświęcił. Dzisiaj daje im ten kapłański znak i posyła do swojej winnicy – wskazał.
Wierni kapłańskiej modlitwie
W homilii biskup zamojsko-lubaczowski, zwracając się do neoprezbiterów, rzekł: – Chodzi o to, byście byli wierni codziennej, kapłańskiej modlitwie. Nie zapominali o osobistej rozmowie z Bogiem i czymś bardzo indywidualnym: byście czynili zwykły, codzienny pacierz, taki, jaki nauczyliście się od waszej mamy i od babci – mówił.
Prosił też o godne sprawowanie sakramentów. – Bądźcie wrażliwi na to, jak sprawujecie sakramenty, nie śpieszcie się. Pielęgnujcie w swoim kapłańskim życiu i posługiwaniu troskę o świętych i błogosławionych oraz wchodźcie z nimi w szczególną zażyłość – podkreślił.
Wyjątkowym momentem podczas liturgii był obrzęd misyjnego błogosławieństwa, którego po Komunii św. bp Marian Rojek udzielił ks. Michałowi Maciołkowi, który po formacji w Centrum Misyjnym rozpocznie misyjną posługę w Ekwadorze.
Po liturgii neoprezbiterzy powrócili do swoich rodzinnych parafii, gdzie w uroczystość Trójcy Przenajświętszej odprawili swoje Msze św. prymicyjne. Już 26 czerwca otrzymają nominacje na swoje pierwsze parafie, w których posługę rozpoczną w drugiej połowie sierpnia.