Reklama
temat numeru
Przemierzyli trzy kontynenty w ciągu ponad 1,3 tys. dni i nocy. Swój szlak zaczynali jako armia niewolników cudem ocalonych z sowieckiego piekła. Stali się armią zwycięzców, bez których niemożliwy byłby sukces aliancki na froncie włoskim. Dzień 18 maja 1944 r. przeszedł do historii.
Jakim człowiekiem na co dzień był gen. Władysław Anders? Jakimi wartościami się kierował? O tym opowiada Niedzieli jego córka – ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders.
10-15
treści wiary
Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.
Na początku nosili miano uczniów Jezusa. Po Jego odejściu przyszło im odegrać znaczną rolę. Kim byli Apostołowie?
Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch” (1 Kor 12, 4). Tak pisze Apostoł Paweł do Koryntian.
Czcząc Maryję, w gruncie rzeczy oddajemy cześć niezwykłemu dziełu Bożemu, które w Niej się spełniło.
16-20
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 15, 26-27; 16, 12-15
Bez Ducha Świętego i Jego darów trudno wyobrazić sobie życie chrześcijanina. Jak naucza papież Franciszek, Duch Święty „jest towarzyszem życia, stałą obecnością. Pozostaje, ponieważ naprawdę nas miłuje: nie udaje, że nas kocha, żeby nas potem pozostawić samych w trudnościach”. Ponieważ Ducha Świętego nie widzimy, musimy rozpoznać Jego obecność, którą sygnalizuje On w formie znaków, symboli, takich jak: woda, namaszczenie, ogień, obłok i światło, pieczęć, ręka, palec, gołębica, powiew wiatru. Te symbole Ducha Świętego znajdujemy na kartach Pisma Świętego.
Dzisiejsze drugie czytanie zaczerpnięte jest z Listu św. Pawła do Galatów. To jedno z najdonioślejszych teologicznie pism Apostoła, w którym zawarta jest wykładnia fundamentalnych punktów doktryny Nowego Testamentu: kwestia powołania apostolskiego i prawdziwości głoszonej Ewangelii oraz problem odniesienia do Prawa Starego Testamentu i miejsca pogan we wspólnocie Kościoła. Pierwsza część listu ma charakter doktrynalny, druga zaś – etyczny.
Jako papież wypowiedział walkę symonii, inwestyturze oraz niezachowywaniu celibatu.
21-23
25
życie Kościoła
Zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci niemal nie da się obecnie kontrolować, tym większe zatem muszą być wysiłki skierowane na ochronę najmłodszych.
Kiedy jest tak źle, że proboszcz rozmyśla o zamknięciu kościoła, do akcji wkracza św. Andrzej Bobola...
27-29
Szczęśliwa rodzina
Większe bezpieczeństwo i perspektywy rozwoju zawodowego, możliwość szybszego dorobienia się, stabilna sytuacja finansowa oraz różnorodne programy rozwojowe dla młodych ludzi z dziećmi – to najczęstsze przyczyny emigracji zarobkowej. Migracja ma jednak także negatywne konsekwencje – zwłaszcza dla najmłodszych, bo ma znaczący wpływ na ich funkcjonowanie, wychowanie i poczucie bezpieczeństwa.
Blisko 81 tys. pozwów rozwodowych wpłynęło w 2023 r. do sądów okręgowych w całej Polsce. To o 3% więcej niż w 2022 r. Bardzo często decyzję o rozstaniu poprzedzają kryzysy, kłótnie, napięte sytuacje, a także zmieniające się wartości oraz priorytety. W konfliktach dorosłych najbardziej jednak cierpią dzieci.
30-33
moim zdaniem
Tylko tacy ludzie jak Roman Komierowski, świadomi i znakomicie wykształceni, mogli osłabić siłę uderzenia pruskiej machiny.
W Polsce swobodnie działają agenci BND, CIA, Mosadu, służb rosyjskich i białoruskich, ukraińskiego SBU, agenci wpływu chińskich służb...
36-37
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Tempora mutantur et nos mutamur in illis – fraza cesarza Lotara (wnuka Karola Wielkiego) jest równie aktualna dzisiaj, jak w IX wieku. I świetnie pasuje do sytuacji Teatru Telewizji, któremu po raz kolejny przyszło dożyć zmian programowych i światopoglądowych. Co nas może nowego czekać na największej teatralnej scenie świata? I czy to definitywny koniec pewnych wartości i idei?
7 maja minęło 200 lat od prapremiery IX Symfonii Ludwiga van Beethovena – ot, popularnej Dziewiątki.
52-61
nasz rozmowa
śląszczyźnie i jej zawiłościach rozmawiamy z prof. Haliną Karaś.
56-58
dobre rady
Wymienić można jeszcze wiele imion i nazw, które nadano mineralnym wodom leczniczym z polskich uzdrowisk.
Czy można sporządzić aneks do umowy darowizny mieszkania dla młodszej córki, aby starsza córka i jej dzieci nie miały prawa do zachowku?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
On jest wokalistą, niegdyś otwarcie mówiącym o sobie: agnostyk. Ona – pisarką, która wierzy w Boga i Jego plan na życie. Spotkali się, by założyć rodzinę i swoim świadectwem udowodnić młodym ludziom, że życie w czystości ma sens.
Święta Rita jest wzorem pokory i poświęcenia. Ludzie na całym świecie proszą ją o wstawiennictwo w sprawach – wydawałoby się – bez wyjścia. Jej modlitwy są zawsze wysłuchane.
Szacuje się, że ok. 2 mln Polaków choruje na cukrzycę, z czego około 1/4 o tym nie wie. Prognozy przewidują, że liczba chorych będzie rosła, a w ciągu 15-20 lat się podwoi.
Kwiaty czarnego bzu są naturalnym kosmetykiem, który doskonale radzi sobie z problematyczną skórą.
To miejsce, w którym czystość i porządek wydają się czymś oczywistym, a jednak bardzo łatwo je zabałaganić. Pomóc tu może właściwa organizacja.
Czosnek niedźwiedzi ma właściwości takie jak pospolity, ale jest mniej intensywny i lepiej tolerowany przez organizm.
Czarna, zielona, a może biała? Herbata to zaraz po wodzie najpopularniejszy napój. Nie wyobrażamy sobie bez niej posiłku. Gdzie rośnie jej najwięcej?
66-79
Niedziela Plus
... każdy dzień maja rozpoczyna muzyczny poranek maryjny?
Wrodzona dociekliwość uczyniła z niego znakomitego historyka oraz badacza dziejów nie tylko społeczności lokalnej, ale również dziejopisarza w odniesieniu do całego narodu. O kim mowa?
To pierwsza i jak na razie jedyna w diecezji tarnowskiej parafia, której patronuje św. Jan Paweł II – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Zbigniew Biernat
„Mamy swój dom” – mówią członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem, gdzie zostało otwarte centrum rekolekcyjno-formacyjne Krucjaty.
W Jemielnicy kolejny raz odbyło się Diecezjalne Święto Rodziny połączone z Jarmarkiem Cysterskim
W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej odbędzie się Stacja Dziecięca Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej pod hasłem: „Ja Jestem z Wami”.
Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej im. Błogosławionego Biskupa Michała Kozala zaprasza uczniów z diecezji do udziału w konkursie recytatorskim „Zawsze mama” z okazji Dnia Matki.
Niedziela bielsko-żywiecka
Potrzebujecie takiego wzoru, skoro od pierwszych chwil posługiwania diakońskiego będziecie nauczać i wyjaśniać zasady wiary oraz ich bronić – mówił bp Roman Pindel do dwóch kleryków, którzy 8 maja przyjęli święcenia diakonatu.
Po raz dwunasty odbyła się diecezjalna piesza pielgrzymka do Łagiewnik. Pod hasłem: „Tulmy się do Matki Miłosierdzia” w drogę wyruszyło ponad 1200 pątników.
Święta Rodzina żyła w szczęściu i harmonii, ponieważ była ludźmi modlitwy i głębokiej wiary, pokładała ufność w Bogu we wszystkich trudnościach – mówił ks. Łukasz Kubas do małżonków z różnych stron diecezji.
Niedziela częstochowska
Dzisiaj, w takim rozbitym, relatywnym świecie, bardzo potrzeba mądrych diakonów. Bądźcie mądrzy mądrością Boga, mądrością Bożych przykazań, a nie mądrością tego świata. Bądźcie mądrzy mądrością Kościoła, a nie jakąś własną mądrością – powiedział bp Andrzej Przybylski.
Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.
Mogę mieć wielkie plany, ale myślę, że Matka Boża ma większe. Jej łaska zdziała więcej niż moja praca i moje słowa – przyznaje ks. Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie.
Niedziela podlaska
Posiadanie proporca, to zaszczyt i obowiązek. Na otrzymanie tego niezwykłego symbolu trzeba zapracować, potem przyjąć go, strzec i godnie reprezentować. Tego zadania podjął się Szwadron Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz – stowarzyszenie kultywujące tradycje jeździeckie Wojska Polskiego.
W Łochowie w Uroczystość NMP Królowej Polski przy licznym zgromadzeniu wiernych została odprawiona Msza św. dziękczynno-błagalna w 30. rocznicę powstania Rycerstwa Niepokalanej.
W sanktuarium maryjnym w Ostrożanach 4 maja miał miejsce diecezjalny zjazd Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej.
Niedziela kielecka
Szkoła, która była boomem dla Kielc, obchodzi trzechsetne urodziny. Jak powstała? Kto jest w gronie wybitnych absolwentów? Co planuje na ten czas?
Misje święte – czym są dzisiaj dla parafii? Czy proboszczowie korzystają z tego narzędzia duszpasterskiego? Czy warto je organizować? Doświadczeniem podzieliły się parafie, które je przeżyły w ostatnim czasie.
Nabożeństwa maryjne z plenerowym czuwaniem po dróżkach wokół kościoła trwają w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu.
Niedziela małopolska
Dzisiaj świadectwo chrześcijan musi być realizowane w szczególności poprzez propagowanie szacunku dla prawa naturalnego, np. w odniesieniu do początku i końca ludzkiego życia, małżeństwa i rodziny – mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.
Myślę, że drugiego takiego duszpasterstwa jak to, nie znajdziemy w archidiecezji krakowskiej – mówi ks. Jan Abrahamowicz.
Pieśni, które gramy na cześć Maryi, są przepiękne – zapewnia Władysław Wiśniowski.
Niedziela lubelska
Rodzina jest najwspanialszym miejscem do tego, aby życie mogło się rodzić i rozwijać – powiedział abp Stanisław Budzik.
Potrzeba ludzi z pasją nieobojętności na człowieka znajdującego się w trudnej sytuacji – powiedział bp Adam Bab.
Już od szkoły średniej chodziła za mną myśl o misjach – mówi ojciec Adam Choma ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki.
Niedziela legnicka
11 maja był w diecezji dniem święceń diakonatu. Uroczystość odbyła się w katedrze pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.
27 lipca wyruszy XXXII Piesza Pielgrzymka z Legnicy do Częstochowy. Przygotowania do niej już trwają. Dziś pierwsze informacje na jej temat.
W majowy weekend, od 1 do 3 maja, w Domu Chleba w Osłej odbywały się doroczne rekolekcje dla młodzieży skupionej w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.
Niedziela łódzka
Jeśli ktoś uważa, że synodalność to przede wszystkim kwestia tego, kto będzie miał dostęp do konta parafialnego, to znaczy, że nie rozumie, czym jest wspólnota Kościoła – powiedział ks. prof. dr hab. Andrzej Draguła, teolog i pastoralista.
To jest znak, który wyprzedza wszystkie podziały chrześcijańskie – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas łódzkiej Ekumenicznej Drogi Światła.
To nie jest wystawa, która krzyczy, domaga się uwagi. Ona w delikatny sposób zaprasza – mówi Magdalena Sontag.
Niedziela przemyska
Drodzy Diakonii, za chwilę przez posługę pasterza diecezji zostaniecie włączeni w święte kapłaństwo.
Czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przyjęło święcenia diakonatu. Odbyły się one w Lubatowej i Głuchowie. Święceń udzielili biskupi pomocniczy archidiecezji przemyskiej: bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio.
Patrząc z perspektywy sześciu lat, można śmiało powiedzieć, że pobyt w seminarium jest czasem niezwykłym. Wystarczy tylko dać się prowadzić, ufać Bogu i troszczyć się o zażyłą relację z Nim.
Niedziela rzeszowska
W bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 21 kwietnia odprawiono dziękczynną Mszę św. z okazji 125-lecia pobytu na ziemi gorlickiej Sióstr Felicjanek. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski.
Pobożność skierowaną ku Matce Bożej widzimy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.
Siostra Krystyna Włodarska była naocznym świadkiem kapłańskiego życia i posługi duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki, dzisiaj już błogosławionego, kapelana „Solidarności” i męczennika za wiarę.
Niedziela sandomierska
Sandomierskie Wieczory Uwielbienia to wyjątkowe spotkania.
Razem ze wspólnotą seminaryjną dziękuję wam moi drodzy za ogromną życzliwość. „Dzień otwartej furty” jest znakiem tej wdzięczności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Jadąc motocyklem czuje się zapachy, można podziwiać krajobraz nie zza szyby, ale w bardziej bezpośrednim kontakcie – mówiła Małgorzata Pyź.
Niedziela sosnowiecka
To była historyczna chwila. 8 maja o godz. 16 podczas Liturgii Słowa w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbyła się uroczystość kanonicznego objęcia diecezji przez bp. Artura Ważnego.
Od osobistego spotkania z żywym Panem zaczyna się wszystko – podkreślił nowy biskup sosnowiecki podczas uroczystości kanonicznego objęcia diecezji.
Zwykle myślimy, że współmałżonek odbiera tę samą rzeczywistość podobnie. Tymczasem mamy zupełnie inne patrzenie. Dotyczy to także drobnych rzeczy. To z nich składa się nasze życie – tłumaczy Grzegorz z Ruchu Spotkań Małżeńskich.
Niedziela świdnicka
Do odwagi i zaangażowania w szerzenie wartości chrześcijańskich wezwał wiernych bp Marek Mendyk podczas uroczystości odpustowych w świdnickiej katedrze.
Wałbrzyska kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu z charakterystyczną strzelistą sylwetką od 120 lat stanowi centralny punkt religijnego i społecznego życia miasta.
Wspólnota Domowego Kościoła oraz Oaza Młodzieżowa i Dzieci Bożych w domu rekolekcyjnym Sióstr Marianek w Bardzie przeżywały czas duchowej radości.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Celem naszego życia jest zbawienie i ta pielgrzymka przypomina nam, że na ziemi nie mamy stałego miejsca, jesteśmy tylko przechodniami – powiedział ks. kan. Henryk Grządko.
Kustosz sanktuarium Dzieci Fatimskich ks. kan. Marek Maciążek zaprasza na pielgrzymkę.
Zapraszam do skorzystania z okazji poznania św. Ottona z Bambergu w trochę innej odsłonie – tak z radością powitała publiczność s. Izabela Jasińska.
Niedziela toruńska
Jak polepszyć relację małżeńską, jednocześnie zbliżając się do Boga? Gdzie szukać pomocy w momencie kryzysu? Czy kiedy jesteśmy razem, zawsze jest kolorowo?
Spotkania ze św. Janem Pawłem II pozostają dla nas nie tylko wydarzeniami historycznymi, ale dotykają teraźniejszości oraz w pewnym sensie mają wpływ na naszą przyszłość.
Jonasz pyta, kto ma większą radość – darujący czy obdarowany?
Niedziela warszawska
O tym, jak zachęcić najmłodszych do poznania Najświętszego Serca Pana Jezusa, byciu autentycznym na lekcji religii i pierwszym kroku do sukcesu katechety, z s. Magdaleną Sochacką rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Relikwie bł. Rodziny Ulmów, które do 18 maja peregrynowały po obu warszawskich diecezjach, nawiedziły m.in. parafię Zesłania Ducha Świętego. Dla wiernych spotkanie z Ulmami było czasem modlitwy oraz refleksji nad własnymi małżeństwami i rodzinami.
Już 26 maja odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wiosennych wydarzeń – XXIII edycja Jarmarku św. Dominika.
Niedziela wrocławska
Zbliża się trzecia rocznica śmierci ks. Stanisława Orzechowskiego.
O synodzie archidiecezji wrocławskiej, nadziejach i wyzwaniach z metropolitą wrocławskim abp. Józefem Kupnym, wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Magdalena Lewandowska.
Za nami II Kongres Wieczystej Adoracji, który odbył się we Wrocławiu. Przez trzy dni można było wysłuchać wykładów, uczestniczyć w Eucharystii i przede wszystkim adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Parafia św. Jerzego w Biłgoraju przeżywała coroczny odpust parafialny ku czci swojego patrona.
Powiatowy Konkurs Wiedzy Biblijnej odbył się po raz VII w Szkole Podstawowej Nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju.
Odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zagłady Rudki.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
>– Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim, gdzie 11 maja odbyły się główne obchody 900-lecia dawnej diecezji lubuskiej.
Wychował się w katolickiej rodzinie, w dzieciństwie był nawet ministrantem, jednak przez wiele lat żył z dala od Pana Boga. Moment zwrotny nastąpił, gdy usłyszał diagnozę o chorobie. Wtedy jego życie zaczęło się zmieniać.
Z Anett Lurą, autorką tomiku "Jezu, ufam Tobie", rozmawia Marek Kuczyński.