Główne obchody jubileuszu rozpoczął wykład historyczny, po którym miał miejsce okolicznościowy koncert. Centralnym punktem programu była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski. – Kiedy obchodzimy 900. rocznicę utworzenia diecezji lubuskiej, trzeba spojrzeć z wdzięcznością na korzenie wiary, która daje soki do wzrostu, a więc na żywą tradycję Kościoła, do którego nawiązuje dziś diecezja zielonogórsko-gorzowska – mówił w homilii. – Umiłowani Siostry i Bracia, jubileusz jest wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy, który nas prowadzi i jednoczy, podejmować wciąż na nowo misję ewangelizacyjną. Kościół nie żyje bowiem z siebie, ani dla siebie, ale musi odsyłać poza siebie – ku górze. Jest posłany, aby ludziom tej ziemi nieść Chrystusa i Jego Ewangelię – kontynuował metropolita gnieźnieński.
Znak miłości do Kościoła
W obchodach uczestniczyli biskupi z sąsiednich diecezji i goście z Niemiec – metropolita Berlina abp Heiner Koch, a także abp Wolfgang Ipolt z diecezji Goerlitz. Na zakończenie bp Tadeusz Lityński skierował słowa podziękowania dla parafii św. Jakuba w Ośnie Lubuskim za przygotowanie obchodów. – Słowa wielkiej wdzięczności kieruję ku tym, którzy włożyli największy wysiłek dzisiejszej uroczystości. Muszę przyznać, że jako biskup jestem zawstydzony waszym zaangażowaniem i determinacją. Jubileusz to nie tylko dzisiejszy dzień, do którego przygotowań było wiele. Ale to szereg innych wydarzeń, jak chociażby ostatni koncert uwielbienia, w którym mogłem uczestniczyć – mówił pasterz diecezji. – Wasz trud jest dla nas znakiem ogromnej miłości do Kościoła – tej samej miłości, która była zaczynem i fundamentem istnienia wspólnoty chrześcijan na tych ziemiach od 1124 r. w ramach diecezji lubuskiej – dodał bp Lityński, przekazując na ręce ks. Piotra Grabowskiego okolicznościowe błogosławieństwo papieża Franciszka, którego udzielił parafii z okazji 725-lecia kościoła parafialnego oraz 900-lecia diecezji lubuskiej, będącej średniowieczną sufraganią metropolii gnieźnieńskiej.
Wyróżnienie dla miasta
Po Mszy św. na placu przy kościele odbył się Jarmark Lubuski, który rozpoczął się wystrzałem armatnim i podniesieniem barw narodowych oraz śpiewem hymnu państwowego i Bogurodzicy. Prezentowały się m.in. lokalne grupy i zespoły muzyczno-wokalne, odbyły się pokazy sokolnictwa, warsztaty rzemiosł średniowiecznych, degustacja „średniowiecznego” jadła i inne atrakcje. – Nie jestem z Ośna Lubuskiego i wcześniej tego miasta nie czułam. Jednak, gdy patrzę na to 900-lecie, na to, że to były kiedyś nasze piastowskie ziemie i nasza wiara ma tutaj swoje korzenie, to ma to dla mnie duże znaczenie. To, co się tutaj dzieje, w takim wymiarze, w czasach, w których żyjemy, myślę, że to jest wielka sprawa. Dla mnie jest to nadzieja – powiedziała Elżbieta Otocka. – To wielkie wyróżnienie dla naszego miasta. Mam nadzieję i modlę się o to, żeby miasto umiało z tego skorzystać – nie tylko garstka ludzi, ale większa rzesza dusz, żeby trafiło do nich, kim są i gdzie mieszkają – dodała członkini Komitetu Organizacyjnego ds. Obchodów 900-lecia Utworzenia Diecezji Lubuskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu