Reklama
Obserwator
6-7
Temat numeru
Śmiem twierdzić, że bez pomocy Kościoła małżonkowie nie są w stanie się pojednać, bo ich problemy są natury duchowej – mówi o. Nikodem Kilnar.
Agata i Michał Stankowie są małżeństwem od 18 lat. Mają ośmioro dzieci, które urodziły się przez cesarskie cięcie, oraz troje w niebie. Jak mówią, kryzysy są cały czas, ale codziennie uczą się pojednania.
8-11
treści wiary
Wśród licznych pytań, które napływają do redakcji, znalazło się jedno sprowokowane niedawnymi wydarzeniami w Kościele sosnowieckim: „Wiele osób spowiada się z niczego u księży, którzy przed chwilą uczestniczyli w czynach niegodnych. Czy uzyskane rozgrzeszenie jest ważne i czy nasza spowiedź ma sens?”.
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii.
Tu, pośród mieszkańców sądeckiej ziemi, którzy przez wieki (...) dawali dowody troski o rodzinę i wielkiego umiłowania życia rodzinnego (...) proszę wszystkich moich rodaków: niech polska rodzina dochowa wiary Chrystusowi! Trwajcie mocno przy Chrystusie, aby On trwał w was! Nie pozwólcie, aby w waszych sercach (...) zagasło światło Jego świętości. Niech blask tego światła kształtuje przyszłe pokolenia świętych, na chwałę imienia Bożego! (Stary Sącz, 16 czerwca 1999 r.)
12-15
liturgia tygodnia
Można by zarzucić Maryi i Józefowi brak troskliwej opieki nad dwunastoletnim chłopcem, skoro w Ewangelii czytamy, że wracając ze Święta Paschy, uszli dzień drogi i nie zauważyli, iż Jezus został w Jerozolimie
Pierwszy List św. Pawła do Tesaloniczan rozpoczyna się w sposób typowy dla listów epoki hellenistycznej. Początek zawiera zatem dane autora, odbiorców oraz rozbudowane pozdrowienie. Paweł oraz jego współpracownicy – Sylwan i Tymoteusz kierują słowo do wspólnoty w Tesalonice.
Jeden z przejawów sprzeciwu wobec nauczania Jezusa stanowiło „podchwycenie w mowie”, dosłownie: usidlenie w słowie, usidlenie słowem. Nie decydowano się na otwartą wrogość, ale wybierano chytre pułapki, z których – jak sądzono – nie ma dobrego wyjścia.
Idąc śladem św. Jana Bosko, otwierał domy i przytułki-sierocińce dla bezdomnej młodzieży.
17-20
życie kościoła
Osiem lat po publikacji encykliki Laudato si’ odbył się pierwszy ogólnopolski zjazd duszpasterzy, którzy będą kształtować wrażliwość ekologiczną wiernych. – To grupa kapłanów, którzy są gotowi odpowiedzieć na ekologiczny apel papieża Franciszka – mówi bp Tadeusz Lityński
Nazywano ich w komunistycznej propagandzie reakcyjną częścią kleru, zdrajcami ojczyzny, agentami Watykanu, szpiegami imperializmu..
W orędziu na tegoroczny 97. Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek wybrał temat inspirowany ewangelicznym opisem drogi uczniów do Emaus (por. Łk 24, 13-35): „Pałające serca, stopy w drodze”.
22-28
Warte uwagi
29
moim zdaniem
Nie rozstrzygając, czy wynik wyborów jest dobry, czy zły dla Polski, zastanówmy się, co możemy zrobić, by skutecznie działać niezależnie od okoliczności.
Kampania nowego ateizmu, daleka od dyskredytacji i osłabiania religijności, w rzeczywistości ją wzmocniła
34-35
niedziela z kulturą
O tegorocznym laureacie Literackiej Nagrody Nobla słów kilka.
Kino moralnego niepokoju na najwyższym poziomie – tak można podsumować najnowszy film Roberta Glińskiego pt. Figurant.
39-42
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Bardzo ważne jest, aby osoba zmagająca się z zespołem jelita drażliwego zmieniła swoje nawyki żywieniowe.
Pokutujące jeszcze przekonanie, że pacjenta z wrzodami żołądka zawsze czeka operacja, jest mitem.
Mam dorosłego syna (35 lat), który mieszka ze mną w mieszkaniu komunalnym. Jest tu też zameldowany. Syn nie pracuje, żeruje na mnie, pije, sprowadza podobne towarzystwo. Zdarzało się, że się awanturował i mnie okradał. Wzywałam wtedy policję, ale to nic nie zmieniło. Czy można coś zrobić, aby się wyprowadził? Chciałabym wreszcie spokojnie żyć
52-54
Niedziela z kulturą
55-61
świat pod lupą
Astronomowie odkrywają nowe planety, których istnienie przeczy znanym nam prawom fizyki.
56-57
60-61
Niedziela z kulturą
64
Niedziela Plus
Angażuje on dzieci, młodzież oraz dorosłych w animację misyjną. Wolontariat ten zazwyczaj opiera się na strukturach diecezjalnych lub zakonnych. Wolontariusze przygotowują się do wyjazdów na doświadczenie misyjne w oparciu o programy opracowywane przez diecezje lub zgromadzenia zgodnie z ich charyzmatami oraz zapotrzebowaniem misji.
Tutaj naprawdę życie społeczne kwitnie, ludzie chcą się spotykać, budować i wzmacniać tożsamość miasta – mówi Bartłomiej Królikowski
..żaden naukowiec do końca świata nic lepszego nie wymyśli niż rodzina – mówi ks. dr Władysław Szewczyk.
Mimo że mieszkamy na wsi, że nie wyjeżdżamy daleko, to jednak mamy możliwość pomagania na całym świecie – stwierdza katechetka Iwona Grochola.
Obok zdobycia cennych nagród, nawiązania znajomości i przyjaźni jest to także dobra okazja do poznania nowego orędownika w niebie – zachęca o. Daniel M. Śliwiński, franciszkanin.
Niedziela bielsko-żywiecka
Uroczystością odpustową w kęckiej parafii ruszają obchody Roku św. Jana Kantego. W 550-lecie śmierci świętego profesora jesteśmy zaproszeni do nawiedzenia miejsc jednego z patronów naszej diecezji.
Od bielskiej parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w naszej diecezji.
Na Magurce Wilkowickiej zainaugurowano budowę kaplicy w pasmie granicy północno-zachodniej góralszczyzny.
Niedziela częstochowska
Archikatedra Świętej Rodziny to miejsce święceń kapłańskich, to kościół stacyjny dla pielgrzymów, którzy zdążają do tronu swej Matki – Maryi.
Życzę, by wierni trwali przy Panu Bogu, i by to trwanie w wymiarach codziennych prowadziło do miłości bliźniego – mówi ks. Tadeusz Beściak, pallotyn, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.
W 2023 r. nasz redaktor Marian Florek otrzymał srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Niedziela podlaska
Bp Piotr Sawczuk uczestniczył w powiatowych obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Bielsku Podlaskim.
Na rozpoczęcie Tygodnia Misyjnego publikujemy list misjonarki z naszej diecezji – Moniki Krasowskiej – która służy w Ekwadorze.
Biskup Piotr Sawczuk w ramach wizytacji kanonicznej odwiedził parafię Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Niedziela kielecka
Kapłan ma wiele pasji. Jedną z nich dzieli się z młodzieżą.
O wyjątkowym miejscu wsparcia i nadziei na mapie Miechowa, które od 25 lat świadczy pomoc pacjentom terminalnie chorym i ich rodzinom z kierownikiem instytucji s. Józefą Mileną Frączek – rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Biskup Jan Piotrowski 10 listopada o godz. 10 poświęci w bazylice katedralnej w Kielcach obraz św. Karola Boromeusza, patrona kościoła na Karczówce.
Niedziela małopolska
Poczułam w sercu wielki pokój ducha i szczęście, że jestem osobą wierzącą i że jestem Polką – wyznała jedna z uczestniczek koncertu.
To bardzo trudne wyzwanie, ale myślę, że z tym patronem dacie radę – powiedział minister Edward Siarka.
Proszę zobaczyć, że na logo, trwającego od 2021 r. synodu w Kościele, na samym przedzie pochodu zostały umieszczone dzieci – zwraca uwagę s. Bożena Najbar, klawerianka.
Niedziela lubelska
W centrum działalności uniwersytetu katolickiego powinien zawsze znajdować się człowiek – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Kardynał Karol Wojtyła i ks. Franciszek Blachnicki byli i są ikonami wolności, prawdy i miłości – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Uczeń Chrystusa rozbija swój namiot w różnych miejscach, by być światłem wiary dla wielu ludzi.
Niedziela legnicka
Co roku, z okazji obchodzonego Dnia Papieskiego, Diecezjalny Oddział Akcji Katolickiej organizuje spotkanie członków i sympatyków, kierując ich uwagę ku nauczaniu św. Jana Pawła II.
Tysiące wiernych przybyło 7 października na doroczną pielgrzymkę Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
W Jeleniej Górze, 2 października, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego na terenie już istniejącego schroniska im. Św. Brata Alberta przy ul. Grunwaldzkiej.
Niedziela łódzka
Tajemnice Różańca kształtują nasze życie. Czy rzeczywiście rozważanie Różańca uczy nas nieba? – pytał o. Michał Szałkowski, dominikanin.
Będziemy osądzeni we wspólnocie swojego narodu i ocaleni we wspólnocie ludu Boga – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. za synod.
Przesłanie papieża Polaka jest wciąż aktualne, a w codziennej posłudze duszpasterskiej stanowi dla nas inspirację do budowy wspólnoty skupionej wokół Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela – podkreśla z uśmiechem ks. Jacek Tyluś, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim.
Niedziela przemyska
Nie byłoby mocnej Akcji Katolickiej, gdyby nie otwartość serca na ludzi świeckich naszego księdza proboszcza, który jest mocno zaangażowany w budowę kościoła duchowego i materialnego – podkreśla Stanisław Cisoń.
Nie traktujmy tej peregrynacji jako kolejnej akcji duszpasterskiej, ale pokornie prośmy o łaskę wiary i apostolską gorliwość – podkreśla abp Adam Szal, metropolita przemyski w rozmowie z Niedzielą.
Wpatrujemy się w życie i doświadczenie o. Wenantego – powiedział do uczestników o. Andrzej Zając.
Niedziela rzeszowska
Konsekracja kościoła, zwłaszcza ołtarza, to obrzęd wyjątkowo przemawiający do ludzkich serc.
Alkoholizm to „rana śmiertelna” na ciele Polski! Tak mówił bł. ks. Bronisław Markiewicz, którego słowa przywołano podczas Archidiecezjalnego Kongresu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Miał wiele talentów, ale nade wszystko ukochał muzykę.
Niedziela sandomierska
Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zainaugurowała kolejny rok akademicki.
W ramach akcji „BohaterON w Twojej szkole” w Janowskim Ośrodku Kultury odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z bohaterami zasłużonymi dla naszej ojczyzny.
Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przeżywali Jesienne Dni Formacyjne stopnia „0”.
Niedziela sosnowiecka
Bądźcie dla swoich najbliższych tak dobrzy jak ks. Bosko – życzyła uczniom Zespołu Szkół Katolickich w Sosnowcu wizytator Agnieszka Keller.
Nie, nie chodzi tutaj o tradycyjny bal przed maturą. 100 dni temu, 1 lipca, dwójka księży objęła po raz pierwszy stery parafii. Tak się zresztą złożyło, że sąsiednich.
Nieprawdopodobnie szybko biegnie czas. 7 października minęła 15. rocznica śmierci ks. Adama Śmigielskiego – pierwszego biskupa diecezji sosnowieckiej.
Niedziela świdnicka
– Przyszło nam żyć w takim czasie, kiedy różaniec i modlitwa różańcowa stają się widzialnym znakiem walki o Kościół – powiedział biskup świdnicki w Bardzie Śląskim do wspólnot Róż Żywego Różańca.
Dni pełne refleksji, dialogu oraz duchowej i społecznej wymiany. Tak w skrócie można opisać atmosferę XIII Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, który odbywał się od 6 do 8 października br. w Świdnicy.
Od wieków mury świdnickiej katedry kryją w sobie tajemnice, które teraz, krok po kroku, wychodzą na światło dzienne.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Przybyli w to miejsce z różnych stron diecezji, by w ramach systematycznej formacji wzmocnić swą duchową kondycję.
Jak wykorzystasz ten czas, który masz do zagospodarowania, zanim się dopełni ten jubileusz? – zapytał zgromadzonych na uroczystości abp Andrzej Dzięga.
Z racji przypadającego w tym roku małego jubileuszu – w 2018 r. ukonstytuowała się Kapituła i nadano pierwsze odznaczenia – poprosiliśmy ks. kan. Waldemara Szczurowskiego kapelana strażaków archidiecezji, o przybliżenie historii powstania Krzyża Świętego Floriana.
Niedziela toruńska
Czy formacja rodzin jest potrzebna? Co zrobić, aby nasze małżeństwo i rodzina były przepełnione wzajemną miłością i szacunkiem? Swoim doświadczeniem dzielą się członkowie Domowego Kościoła (AM).
Ojcostwo wymaga zdobycia wiedzy na temat rozwoju dziecka, zdrowego wychowania i innych aspektów rodzicielstwa, dlatego ojcowie muszą znaleźć czas na swój rozwój w tych dziedzinach: warsztaty, literaturę, spotkania z innymi ojcami.
Jak rozpocząć nowy rok formacyjny? Na przykład wyruszając śladami świętych, jak zrobili to członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich.
Niedziela warszawska
O tym, co trzeba zrobić, aby wyjechać na misje, o plemieniu Dinka i doświadczeniu pierwotnego Kościoła z Kamilą Cięciarą rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Wierni z parafii św. Katarzyny na Służewie nie tylko znają swoją historię, ale chcą też kreować przyszłość. Aktywnie angażowali się w prace synodalne w parafii, a ostatnio w duchowe przygotowanie do przyjęcia relikwii św. Jana Pawła II.
Papieża Polaka możemy nazywać warszawskim świętym. Formalny powód daje nam przyjęcie przez Ojca Świętego tytułu „Honorowego Obywatela Warszawy”.
Niedziela wrocławska
W 132. rocznicę urodzin Edyty Stein w rodzinnym domu świętej wręczono nagrody dla osób zaangażowanych w promocję jej dziedzictwa.
Parafia św. Anny na Oporowie ma nową kapliczkę Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W tej sakralnej przestrzeni budujemy wspólnotę serc i miłości, która nie może być zamknięta w tym Bożym domu, ale która ciągle na nowo musi otwierać się na bliźniego – powiedział abp Józef Kupny.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej gościło w parafii Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.
Co się dzieje, gdy zabraknie miłości? Dlaczego ludzie szukając odpowiedzi, znajdują je w sektach?
W Tarnogrodzie odbyły się religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wydarzeń w Bramie Korchowskiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Zbliża się dzień przyjęcia pierwszych pensjonariuszy w nowym głogowskim hospicjum.
Młodzież troszczy się o nowe powołania. Takie są fakty. Wystarczy zobaczyć, w jak szybkim tempie rozkwitają róże różańcowe młodych.
O niektórych faktach z życia świętych dowiadujemy się po latach. Jak choćby o tym, że św. Jan Paweł II lubił truskawki...