Reklama
edytorial
W naszym życiu są powitania i pożegnania. Jest czas wielkiego wysiłku zdobywania szczytów, ale potem przychodzi czas odpoczynku. Dlatego pragnę się pożegnać jako redaktor naczelna – oddaję młodszym ster kierowania „Niedzielą”, z którą jestem związana od 1981 r., od jej wznowienia po zawieszeniu w czasach komunistycznych.
Biskupi podali liczby dotyczące sprawy pedofilii w polskim Kościele. Trzeba wiedzieć, że prawo kanoniczne karze czyn pedofilski dokonany wobec osoby do 18. roku życia
2-3
6-7
8
40. rocznica śmierci Kazimierza Papée
O historycznym ambasadorze Polski przy Stolicy Apostolskiej z prof. Janem Żarynem rozmawia Włodzimierz Rędzioch
14-15
temat numeru: lekcja bolesnej historii
Z dyrektorem Muzeum Katyńskiego Sławomirem Frątczakiem rozmawia Magdalena Kowalewska
16-17
nowy moderator Stowarzyszenia Żywy Różaniec
Z ks. Jackiem Gancarkiem – nowym moderatorem krajowym Stowarzyszenia Żywy Różaniec – rozmawia Beata Pieczykura
18-19
sługa Boży ks. Stanisław Sudoł
Przez całe kapłaństwo był wierny słowom, które zanotował na początku tej drogi: „Oby się we mnie spełniło, bym życie swoje za przyczyną Najświętszej Matki prowadził w Chrystusie, dla Chrystusa, z Chrystusem”.
20-21
22-23
24-25
w szkole Boga i człowieka
27-28
wiara i życie
W jednej z najważniejszych modlitw do Ojca Jezus prosi o to, „abyśmy byli jedno”. Dlaczego nie prosi o silną wiarę, o ducha modlitwy, o przestrzeganie przykazań? Czyżby czuł, że brak jedności uczniów stanie się najważniejszym problemem?
30-31
liturgia tygodnia
Gdy okres Wielkiego Postu dobiega końca, Kościół coraz bardziej kieruje wzrok ku Wielkanocy, upamiętniającej wyzwolenie z grzechu i dzieło zbawienia dokonane przez Jezusa Chrystusa.
32-33
rozmawiamy o bezpieczeństwie
38-39
fakty, opinie
Z inicjatywy i przy współpracy Zespołu Etyki Słowa Rady Języka PAN – jako senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu zorganizowaliśmy konferencję pod powyższym tytułem.
40
z prasy zagranicznej
41
felietony
42
bliżej świata - Hiszpania
Wojna domowa w Hiszpanii miała wielu bohaterów i antybohaterów. Do legendy trafiła obrona Alkazaru, górującego nad Toledo
43
kultura
44
45
rodzina - poradnik
Żaden człowiek nie lubi, gdy działa się na niego podstępem. Czasami zdarza się, że używam podstępu, nie będąc tego świadomym. Czasami sam padam ofiarą podstępu. Z natury zawsze byłem łatwowierny, co potem skutkowało nerwami, a nawet chyba częściej smutkiem, bo ktoś okazał się wobec mnie nieuczciwy, ktoś był gotów posunąć się do jakiegoś oszustwa, by mieć ze mnie korzyść
46
blisko życia
47
czekają na naszą pomoc
48
Niedziela Młodych
Wiosna, coraz dłuższe dni, nareszcie więcej słońca. Człowieka aż nosi, żeby coś zmienić w szarej codzienności. Może nowy akcent w garderobie? Może zwyczajnie pomalować pokój albo choćby tylko jedną ścianę?
Manuel odszedł do nieba w wieku dziewięciu lat w 2010 r. po długiej walce z nowotworem. Choć był jedynie małym chłopcem, zostawił po sobie wyjątkowy testament – świadectwo, przejmujące niezwykłością i zażyłością relacji z jego największym przyjacielem - Jezusem.
50-53
Kary więzienia dla osób oferujących lichwiarskie pożyczki. Aplikacja do sprawdzania, czy pożyczamy w uczciwej firmie. Dla tych, którzy mają kłopoty – bezpłatna pomoc z Funduszu Sprawiedliwości. To tylko część przepisów autorstwa resortu sprawiedliwości, dzięki którym pożyczanie pieniędzy w Polsce ma się stać bezpieczne
Pieczona kaczka to klasyczne danie polskiej kuchni – idealne na świąteczny czy uroczysty obiad. Choć to popisowa potrawa, jest stosunkowo łatwa w przygotowaniu.
56-58
Niedziela bielsko-żywiecka
W dniu, w którym Syn Boży poczyna się w łonie Matki Maryi, pragniemy w sposób szczególny zatroszczyć się o tych, którzy jeszcze się nie narodzili, których życie jest zagrożone – mówił 25 marca bp Roman Pindel w Oświęcimiu.
Nową inicjatywą, jaka zrodziła się w Cieszynie przy okazji obchodów Roku św. Melchiora Grodzieckiego, są „Wieczory z Melchiorem”.
Ksiądz Andrzej był z jednej strony obywatelem świata, jak apostoł, który gotowy był głosić Ewangelię dokądkolwiek go Bóg pośle. Z drugiej strony był bardzo mocno zakorzeniony w swojej małej ojczyźnie – mówił bp Roman Pindel o zamarłym ks. Andrzeju Urbańskim SDS pochodzącym z Leśnej. 26 marca w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej Biskup przewodniczył Mszy św. żałobnej za byłego generała salwatorianów
Niedziela częstochowska
W tym roku centralne uroczystości liturgii Niedzieli Palmowej w Częstochowie odbędą się 14 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i na Jasnej Górze. Przewodniczyć im będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo
5 marca br. minęło 38 lat od wznowienia wydawania „Niedzieli” po długich latach jej niebytu zarządzonego przez komunistów (1953-81).
Szczególnym darem dla wiernych naszej archidiecezji są sanktuaria maryjne, pasyjne i pasyjno-maryjne. One również w pewien sposób określają charyzmat i duchowość archidiecezji częstochowskiej.
Niedziela podlaska
,,Węgrów – miasto wielu kultur i religii” to tytuł ekspozycji muzealnej, której otwarcie odbyło się 28 marca br. w podziemiach węgrowskiego klasztoru
Puszczańska Droga Krzyżowa to nocne wspólnotowe wędrowanie przez ostępy Puszczy Białowieskiej, 23 km z Białowieży do Hajnówki. 12 kwietnia zaproszony jest każdy, kto chciałby przeżyć doświadczenie Drogi Krzyżowej przez Puszczę Białowieską
Nowy dach kościoła pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty został poświęcony 17 marca br. przez bp. Tadeusza Pikusa w obecności ks. Andrzeja Jakubowicza – dziekana dekanatu sarnackiego, ks. Tomasza Szmurło – kapelana księdza biskupa i ks. Marcina Chudzika – proboszcza parafii
Niedziela kielecka
Kościół w Mieronicach – jeden z najmniejszych i najpiękniejszych w diecezji kieleckiej, ma szansę otrzymać prestiżową nagrodę w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Zabytek Zadbany.
W północno-wschodnim narożu obszernego placu Rynek 25 w Nowym Korczynie znaduje się budynek piętrowy, murowany, podpiwniczony, zwany popularnie Akademią lub Domem Długosza.
To nie do wiary. Jak zwykły papier może zmienić czyjeś życie. Za setki ton przekazanej przez diecezję makulatury powstały już cztery studnie w Afryce.
Niedziela małopolska
To przedstawienie nie jest do obserwowania, ale do przeżywania – przekonuje ks. Marcin Napora, autor scenariusza Misterium Męki Pańskiej pt. „Spotkałem Pana”.
Zabiegamy o to, żeby wszyscy parafianie, a szczególnie dzieci i młodzież w ten konkurs się włączali, żeby w Niedzielę Palmową każdy był obecny na Mszy świętej, na procesji i miał ze sobą palmę
Zwyczaj toczenia drewnianej figury Chrystusa na osiołku wokół kościoła nie był praktykowany, choć obrzęd ten, zwany Jezuskiem Lipowym, Dębowym lub Palmowym, znany był w Polsce już w XV wieku.
Niedziela lubelska
Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaniem świętowała stulecie powstania. W niedzielę 24 marca jubileuszowym uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Budzik.
Z ks. prof. Mirosławem Kalinowskim, prezesem Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie, o cierpieniu i posłudze w hospicjum rozmawia Halina Bartosiak.
W ostatnich latach w naszej archidiecezji przybywa miejsc, gdzie odbywa się cicha adoracja Najświętszego Sakramentu
Niedziela legnicka
Jubileusz obchodził ksiądz biskup w gronie rodziny, licznego grona duchowieństwa oraz przedstawicieli różnych środowisk z terenu diecezji.
Im bardziej zagłębiamy się w przeżywanie tegorocznego okresu Wielkiego Postu, tym więcej pojawia się propozycji przeżywania nabożeństwa Dróg Krzyżowych
Nasza diecezja cieszy się od 23 marca 36 nowymi nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św.
Niedziela łódzka
– Mamy wiedzę o 10 małoletnich osobach molestowanych przez naszych braci duchownych. Mieliśmy prowadzić ludzi do Boga, a ich zgorszyliśmy... Przepraszam! – mówił abp Grzegorz Ryś.
Konik Błysk, Kraina Misiogrodu, Żółw Muszelka, Piesek Toffik vel Reksio, dzieci w tajemniczej kuli to tylko niektórzy z bohaterów bajek stworzonych przez dzieci w ramach I Międzyszkolnego Projektu „Było sobie przedszkole”
Kilka dni temu, 1 kwietnia skończył się okres ochronny dla lokatorów i można ich już, zgodnie z prawem, eksmitować. Nawet na bruk.
Niedziela przemyska
ŚDM w archidiecezji przemyskiej przyjęły formułę trzydniowej celebracji Niedzieli Palmowej pod nazwą Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Już wkrótce odbędzie się ono w Dukli (12-14 kwietnia 2019).
10 lutego 2019 r. po ciężkiej chorobie zmarł ks. prał. Eugeniusz Dryniak, proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowym Zagórzu.
Z nastaniem tej najradośniejszej pory roku stajemy się bardziej pogodni, ożywieni, młodsi, pełni nadziei i optymizmu.
Niedziela rzeszowska
W niedzielę 17 marca br. miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii św. Józefa Moscatiego do kaplicy pw. św. Łukasza w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie
O inicjatywie plenerowego Misterium Męki Pańskiej, odgrywanego po raz piąty w Niechobrzu, z Tomaszem Grzebykiem – pomysłodawcą i scenarzystą przedstawienia rozmawia Katarzyna Dziedzic.
W parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie 13 marca odbyło się spotkanie w ramach szkolnych rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie z ks. Marianem Rajchelem, egzorcystą.
Niedziela sandomierska
Bp Krzysztof Nitkiewicz ustanowił i pobłogosławił 20 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: Kościół XXI wieku. Podczas EDK trzeba przejść – nocą, w samotności, a na dodatek w ciszy – kilkadziesiąt kilometrów.
Członkowie oraz sympatycy Ruchu Światło-Życie swoją tegoroczną formację przeżywać będą pod hasłem „Wolni i wyzwalający” w nawiązaniu do 40. rocznicy zainicjowania przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego działalności Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Niedziela sosnowiecka
Z krzyżem zmartwychwstanie Chrystusa łączy się nierozerwalnie. W planie Bożym krzyż Chrystusa stanowi prawdziwe narzędzie zbawienia dla całej ludzkości.
Od stuleci na Jasnej Górze ludzie doznają uzdrowień, nawróceń i innych nadzwyczajnych łask. Potwierdzają to wpisy do Jasnogórskiej Księgi Cudów
Początek dziejów nabożeństwa Drogi Krzyżowej w dzisiejszym znaczeniu datować można od czasów, gdy do Palestyny dotarli krzyżowcy.
Niedziela świdnicka
Na wałbrzyskim Konradowie w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na początku Wielkiego Postu trwały rekolekcje ze sławnym kaznodzieją wędrownym o. Adamem Szustakiem OP.
Echa polskiej historii wybrzmiewają w każdym miejscu na dawnych polskich Kresach. W Drohobyczu, w mieście – które niedawno odwiedzili członkowie wałbrzyskiego koła Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej i Borysławia – jest mnóstwo godnych przypomnienia śladów z naszej narodowej historii.
Najprostsza definicja tej nauki mówi, że teologia jest refleksją nad Objawieniem. W teologicznym poznaniu decydujące znaczenie posiada wiara, która jest „przyzwoleniem”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Sercem każdej diecezji jest kościół katedralny. To tutaj umiejscowiony jest tron każdego biskupa diecezji, z którego głosi orędzie zbawienia Kościołowi partykularnemu.
Kwiaty są nieodłącznym elementem wielu obrazów przedstawiających Chrystusa lub Matkę Bożą czy świętych. Rzadko ukazane są dla samej tylko dekoracji.
Z Joanną Szałatą, koordynatorką Szczecińskiego Centrum Wspierania Rodziny, rozmawia ks. Robert Gołębiowski.
Wielkopostne pielgrzymowanie po Ziemi Świętej zawiodło nas w miejsce szczególne – do najniżej położonego miasta świata, równocześnie miasta z bodaj najdłuższą historią nieprzerwanego osadnictwa. Krótko mówiąc, trafiliśmy do Jerycha.
Niedziela toruńska
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca diecezja toruńska obchodziła 27-lecie swojego istnienia.
W Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego Don Bosco w Toruniu 23 marca zakończono Diecezjalny Konkurs Biblijny „Czytam Pismo Święte”.
Zmaganie się z przeciwnościami na drodze prowadzącej do Boga jest nieuniknione w każdym miejscu i czasie.
Niedziela warszawska
Do 9 czerwca przy Świątyni Opatrzności Bożej oglądać można multimedialną wystawę o Ziemi Świętej, na której zobaczymy, jak wyglądały trzy najważniejsze dni w Historii Zbawienia.
Tegoroczny Marsz Świętości Życia nie bez powodu akcentuje rolę ojca. – Gdyby mężczyźni zachowywali się odpowiedzialnie, to nie doszłoby do wielu tragedii aborcji – mówi Jan Grądzki, przedstawiciel Rycerzy Kolumba w Polsce.
Wystarczy kilka rodzin, które się skrzykną, by zrobić coś dla całej wspólnoty parafialnej. Tak właśnie powstała idea rodzinnego świętowania niedzieli na Bemowie.
Niedziela wrocławska
Pięć lat temu w uroczystość Zwiastowania Pańskiego kościół pw. św. Antoniego Padewskiego we Wrocławiu, od 1998 r. prowadzony przez ojców paulinów, został ogłoszony Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła.
Z dolnośląskim kuratorem oświaty Romanem Kowalczykiem rozmawia Agnieszka Bugała.
– Nie ma ludzi permanentnie niezdolnych do miłości – mówią Monika i Kamil Waliccy, małżeństwo psychologów, członkowie Wspólnoty Młodych Małżeństw „Życie”.
Tworzy się ją z trzciny, wierzby, ziół, kwiatów suszonych i sztucznych. Technik wykonania palemek jest tak wiele, jak wiele osób, które je wykonują – profesjonalnie i amatorsko.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wielkopostne drogi prowadzą nas na Golgotę, miejsce na którym dokonało się zbawienie świata.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej odbył się 17 marca spektakl na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.
Parafia Ojców Franciszkanów świętowała 25-lecie powrotu zakonników do Zamościa po przeszło 200 latach nieobecności.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Zielonej Górze zakończył się Festiwal Życia – szereg wydarzeń z jednej strony przypominających, jak ważne i cenne jest każde życie, a z drugiej pokazujących, że życie jest piękne.
Mija 75 lat od jednej z największych ucieczek w czasie II wojny światowej, a która rozegrała się na terenie dzisiejszego Żagania. Stała się kanwą dla słynnego amerykańskiego filmu z 1963 r. ze Stevem McQueenem i Charlsem Bronsonem.
Z Mateuszem Kowalikiem o doświadczeniu Kościoła rozmawia Katarzyna Krawcewicz.