Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…”
Z rozważań podczas Apelu Jasnogórskiego 17 czerwca 2014 r.
3
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
Z POLSKI
Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas centralnych uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie mówił: Boże Ciało jest po to, abyśmy nauczyli się rozpoznawać Boga w naszej codzienności, abyśmy uczynili ją bardziej wrażliwą na Boga, abyśmy w imię tej obecności Boga pośród nas wyciągnęli nasze dłonie w geście pojednania i przebaczenia do tych, z którymi nie jest nam łatwo.
7
SYLWETKA: MICHELE MEO - O OJCU, KTÓRY DAŁ ŚWIATU SŁUŻEBNICĘ BOŻĄ
Nie był ważnym człowiekiem swojej epoki. Nie zbudował odrzutowca ani nie obronił świata przed wojną. Jego nazwisko nie znajdowało się na pierwszych stronach gazet. Urodził się we Włoszech, w Puglii. Dorosłe życie spędził w Rzymie. Był mężem i ojcem czwórki dzieci, troje z nich zmarło.
8-9
W DRODZE DO JUBILEUSZU 2000 LAT OD ZMARTWYCHWSTANIA CHRYSTUSA
Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego historia zaczyna się w 1099 r., wyraża w sposób szczególny cześć i szacunek dla zmartwychwstania Pańskiego oraz strzeże i opiewa chwałę Tego, którego Bóg wskrzesił z martwych (por. Dz 10, 40).
11
ABP ZYGMUNT ZIMOWSKI PRZYJĘTY DO ZAKONU BOŻOGROBCÓW
Miechów stał się świadkiem ważnego wydarzenia, wpisanego w najnowsze dzieje Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. W tym historycznym miejscu na polskiej ziemi 15 czerwca 2014 r. odbyła się inwestytura abp. Zygmunta Zimowskiego z Watykanu
12-13
JUBILEUSZE ABP. EDWARDA OZOROWSKIEGO
Archidiecezja białostocka w dniach 14-15 czerwca 2014 r. obchodziła jubileusz 50-lecia kapłaństwa i 35-lecia sakry biskupiej abp. Edwarda Ozorowskiego, metropolity białostockiego
15
I ❤ RELIGIA
Kiedy na polskich uniwersytetach rodziła się socjologia religii, hierarchowie Kościoła katolickiego podchodzili do tego faktu z nieufnością. Jak się jednak okazało, dzisiaj ci sami socjologowie nie są już tak chętni do pisania czarnych scenariuszy. Być może nawet jesteśmy na fali wznoszącej.
Teolog generalnie wie, co ma powiedzieć o skłonności człowieka do religii. Podobnej odpowiedzi próbuje udzielić także socjolog.
O pozytywnym wpływie religii na moralność oraz o roli religii w życiu publicznym z prof. Wojciechem Świątkiewiczem, socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia ks. Marek Łuczak
18-20
IV OGÓLNOPOLSKI KONGRES RUCHÓW I STOWARZYSZEŃ KATOLICKICH
Do ruchów i stowarzyszeń katolickich w naszym kraju należy co najmniej 2,8 mln osób. Ich przedstawiciele spotkali się właśnie na ogólnopolskim kongresie, aby przyjąć program działania na najbliższy czas.
24-25
JUBILEUSZ
Jasna Góra jest jednym z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych nie tylko w Polsce, ale w Europie i świecie. Do tej znanej i oczywistej dla nas prawdy odwołuje się najnowsza książka Wydawnictwa „Paulinianum” pt. „Jasna Góra na maryjnej drodze Europy i Polski”.
26-27
29 CZERWCA - UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA
29 czerwca obchodzimy uroczystość Świętych Piotra i Pawła. Obaj byli apostołami Chrystusa Pana. Obaj bardzo często bywają nazywani żywymi filarami wiary, bez których świadectwa i nauczania o Jezusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym z pewnością nie byłoby dzisiejszego Kościoła.
30
WIARA I ŻYCIE
Błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu, społecznikowi, wychowawcy, działaczowi kultury i świeckiemu założycielowi czterech gałęzi Sióstr Służebniczek oraz człowiekowi kierującemu się chrześcijańskim i ewangelicznym systemem wartości poświęcona jest publikacja, która ukazała się w Roku bł. Edmunda Bojanowskiego w Wydawnictwie Święty Wojciech.
Zasady dotyczące wybierania papieża zmieniały się w ciągu stuleci. Pierwsza znana dokładnie data dotycząca wyboru papieża to 28 września 235 r., kiedy to z urzędu ustąpił Poncjan, późniejszy święty, zesłany przez władze rzymskie do kamieniołomów na Sycylii.
31
LITURGIA TYGODNIA
Tej niedzieli przeżywamy uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Powszechnie uchodzą oni za najważniejszych uczniów Pana Jezusa.
32-33
FELIETONY
Jaki kraj, taka Marilyn Monroe powiedział znajomy europoseł po wyjściu z programu pani redaktor Moniki Olejnik.
Wydaje się oczywiste, że pleniąca się wulgarność jest oznaką upadku obyczajów. Jednak warto dostrzec, że wulgarność ma też negatywny wpływ na jakość naszego państwa.
35
PROSTO I JASNO
Tygodnik „Wprost” upublicznił podsłuchane rozmowy m.in. szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o możliwości wsparcia przez Narodowy Bank Polski budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, aby nie wygrało Prawo i Sprawiedliwość.
36
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37
PRZYSIĘGA HIPOKRATESA
Prof. Bogdana Chazana przyłapano na tym, jak w szpitalu używał sumienia. Środowiska proaborcyjne żądają jego dymisji za to, że nie dopuścił do zabicia dziecka
42
XXII KRAJOWA KONFERENCJA SKOK - BUDUJEMY LEPSZĄ POLSKĘ
Od ponad dwudziestu lat Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe są obecne na polskim rynku usług finansowych. Pozostają w nielicznym dziś gronie marek tego sektora o polskim pochodzeniu, polskich korzeniach i polskich powinnościach.
Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown, SKOK-om ufa aż 92 proc. ich członków. 91 proc. wskazuje, że SKOK-i to instytucje uczciwe. Badania te potwierdzają, że członkowie spółdzielczych Kas mają do nich znacznie większe zaufanie niż do instytucji komercyjnych.
SKOK-i dążą do osiągnięcia stawianych sobie celów poprzez zaangażowanie i tworzenie społeczności gotowej kultywować głęboko zakorzenione w naszym narodzie idee, dlatego uczestniczą w inicjatywach, które niosą ze sobą treści będące bliskie sercu milionów Polaków.
Działalność zakonów, bractw o charakterze religijno-społecznym, a później także Kas prowadzonych przez Franciszka Stefczyka, będących bezpośrednią inspiracją dla polskich SKOK-ów, miały wspólny rdzeń wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i lokalnych społeczności, ideę pomocy i służby innym.
43-45
INTERWENCJE
List otwarty abp. Stanisława Gądeckiego do organizatorów Festiwalu Malta
Zapamiętałam słowa wypowiedziane niedawno przez jednego z widzów w ramach dyskusji po pokazie mojego filmu pt. „Być dla Polski, być dla Polaków” (o Józefie Piłsudskim). „Przez te lata komunizmu, od zakończenia wojny, od 1945 r., przez blisko pół wieku Polacy stracili honor, godność, ambicję, wszelką waleczność.
47
26 CZERWCA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA NARKOMANII
W tej wojnie nie bierze się jeńców. Nie wolno powtarzać sobie: mojej rodzinie to się nie przytrafi
48-49
ZAPROSZENIA
51
LISTY DO „NIEDZIELI"
Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników
52
RÓŻNE
W czerwcowym numerze miesięcznika „Apostolstwo Chorych” zwracają uwagę artykuły poświęcone bł. Chiarze Luce Badano, która w wieku 17 lat dowiedziała się, że choruje na raka kości. Jej największym zmartwieniem było wtedy to, że po chemioterapii jej organy będą w takim stanie, że nie będzie mogła podarować ich innym chorym
53
NIEDZIELA MŁODYCH
Wakacje. Dwa, dla niektórych nawet trzy wolne miesiące. Spacery, pływanie, leżenie z książką, wycieczki, kolonie, oazy, rower albo rolki… i co tam jeszcze komu się zrodzi pod czaszką. Hmm... Ktoś tak jeszcze robi?
Szkoła trwa 9 miesięcy, jak ciąża. Zaczyna się we wrześniu od zapowiedzi, że Zachariaszowi urodzi się Jan. A kończy wraz z jego narodzinami 24 czerwca. Chcemy „urodzić” tych młodych do nowej tożsamości, by byli ewangelizatorami, jak Jan Chrzciciel mówi ks. Gianni Castorani, założyciel Stróżów Wielkanocnego Poranka
Myślę, że większość mężczyzn nie potrafi zrozumieć ignorancji, jaką ich zdaniem przejawia wiele kobiet wobec 8. cudu świata, jakim jest piłka nożna. Bo jak można nie rozumieć, czym jest spalony i karny, albo jak można nie rozróżniać Ligi Mistrzów, ligi angielskiej, hiszpańskiej czy niemieckiej?
Wiara to nie przeżytek, a podążanie za Chrystusem nie jest czymś niemodnym. Przyjedź w dniach 14-20 lipca na Paulińskie Dni Młodych do Brdowa (województwo wielkopolskie) i przekonaj się sam.
55-58
W tym roku wakacyjny cykl „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wakacyjnej wędrówce jest hasło duszpasterskie: „Wierzę w Syna Bożego”.
68
Niedziela bielsko-żywiecka
Wielokrotnie na spektaklu był nam prezentowany obraz „Ecce Homo”. Trzeba kontemplować obraz Boga w człowieku. I nie zapomnieć o tym, że nawet gdy ten człowiek nie przypomina człowieka, to właśnie w takim stale jest obecny Bóg powiedział po spektaklu „Brat naszego Boga” ks. proboszcz Ignacy Czader.
O znaczeniu i historii monstrancji, która jest znakiem rozpoznawczym katolików na świecie oraz o złotniczych sposobach jej wykonania mówili 14 czerwca w auli Kurii diecezji bielsko-żywieckiej w Bielsku-Białej, ks. dr Grzegorz Klaja i lic. Piotr Smolec.
W Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbywał się IX Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego. Towarzyszył mu koncert słowno-muzyczny ukazujący tradycję regionu.
Niedziela częstochowska
Nikt nie jest samotną wyspą” powiedział Tomasz Merton. Ale zaraz za tym zdaniem idzie poszukiwanie: Kto jest obok mnie? Kto jest towarzyszem mojej samotności czy wręcz mojej samotni? Samotność bardzo doskwiera człowiekowi, który pomimo swego indywidualizmu jest jednak stworzony do życia w społeczności.
Sześćdziesięciolecie kapłaństwa (diamentowy jubileusz) obchodzą księża święceni przez biskupa pomocniczego Stanisława Czajkę (6 stycznia) i ordynariusza częstochowskiego Zdzisława Golińskiego (27 czerwca) 1954 r. W momencie święceń kapłańskich przynależeli do dwóch diecezji częstochowskiej (dziewiętnastu) i lwowskiej (dziesięciu).
Niedziela podlaska
14 czerwca w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie biskup drohiczyński Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
W liturgiczne wspomnienie św. Antoniego z Padwy 13 czerwca w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie, zostały udzielone święcenia diakonatu oraz modlono się w intencji biskupa seniora Antoniego Dydycza.
10 czerwca wieczorem, w Drohiczynie obchodzono kolejny Dzień Podlasia, upamiętniający wizytę św. Jana Pawła II na Podlasiu.
Niedziela kielecka
Prestiżowe wyróżnienie „Per Artem ad Deum” „Przez Sztukę do Boga” medal Papieskiej Rady ds. Kultury, przyznawane wyłącznie podczas wystawy SACROEXPO, w tym roku powędrował do rąk wybitnych artystów realizujących sztukę sakralną: Szwajcara Mario Botty i Polaka Adama Bujaka.
Kościół pw. Trójcy Świętej w Działoszycach posiada dwa wizerunki maryjne, które niegdyś otoczone były kultem: to Matka Boża Różańcowa z Dzieciątkiem oraz obraz Najświętszej Maryi Panny Działoszyckiej.
Na mocy dekretu Wielkiego Mistrza Jego Eminencji kard. Edwina Fredericka O’Briena, siedem dam i trzynastu kawalerów w tym dziewięciu świeckich i czterech duchownych powiększyło w sobotę 7 czerwca grono Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Niedziela małopolska
Nie wszystko można sobie przyswoić, siedząc w szkolnej ławce. Od czasu do czasu dobrze spotkać się na papieskim szlaku. Zwłaszcza w wakacje!
Liturgiczne wspomnienie św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, nazywanego Ojcem Ubogich, obchodzimy 26 czerwca. Chrystusowa miłość do najbiedniejszych stała się jedną z podstaw charyzmatu założonego przez niego Zgromadzenia Sióstr św. Józefa (józefitek). Z s. Dolores Siuta ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa; postulatorką procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Zygmunta Gorazdowskiego, rozmawia Agnieszka Gawron
Nareszcie są! Upragnione, wymarzone! Wolne od obowiązków, od codziennego porannego wstawania, od zakuwania. Wakacje. Dla dzieci i młodzieży dwa najpiękniejsze miesiące w roku.
Niedziela lubelska
3 lipca na placu katedralnym odbędą się uroczystości z okazji 65. rocznicy Cudu Lubelskiego. W tym dniu nasza diecezja przeżywała będzie święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej.
„Piękno powołania” to hasło Kongresu Powołaniowego zorganizowanego przez Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie, Katedrę Duchowości Liturgicznej KUL oraz Zespół ds. Powołań Kapłańskich Archidiecezji Lubelskiej.
Parafia pw. św. Stanisława w Rudzie-Hucie przeżywała zakończenie rekolekcji ewangelizacyjnych i czasu nawiedzenia przez kopię Krzyża Trybunalskiego w wigilię Zesłania Ducha Świętego.
Niedziela legnicka
Tytułem bazyliki mniejszej obdarza się kościoły, które wyróżniają się swoją historią, pięknem, które są ważne ze względów duszpasterskich i liturgicznych. Taką świątynią jest również kościół w Legnickim Polu.
Nadgraniczne miasta Zgorzelec i Görlitz już po raz ósmy stały się miejscem wspólnej modlitwy w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tym razem wśród ponad 3 tys. rzeszy wiernych z Polski i Niemiec, znaleźli się przebywający na zakończenie Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej goście z Watykanu.
Jesteśmy ludem w drodze, który Pan prowadzi, karmi i pociesza. Jezus jest towarzyszem naszej wędrówki, dlatego nie jesteśmy sami, nie błąkamy się bez celu. On prowadzi nas ku Ziemi Obiecanej powiedział abp Piero Marini podczas Mszy św. w legnickiej katedrze w uroczystość Bożego Ciała na zakończenie 1. Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej.
Niedziela łódzka
Z dr. n. med. Jackiem Pytlem, chirurgiem onkologiem, byłym dyrektorem szpitala św. Jana Bożego w Łodzi, rozmawia Anna Skopińska
Polskie monety, obrączki, sygnety, grzebienie, metalowe guziki i inne rzeczy osobiste, które mieli przy sobie mordowani, a które zachowały się w ziemi. Przy odkrywanych dziś na Brusie szczątkach archeolodzy znajdują właśnie takie przedmioty.
29 czerwca archidiecezja łódzka świętuje kilka rocznic. Dwie pierwsze związane są z rokiem 2004, kiedy ustanowiona została metropolia łódzka, a abp Władysław Ziółek przyjął z rąk Jana Pawła II paliusz symbol władzy metropolity.
Niedziela przemyska
4 lipca br. rozpocznie się XXXIV Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymka jest wydarzeniem archidiecezjalnym i każdy z nas może wziąć w niej udział. Oczywiście nie wszyscy pieszo.
Niedzielne niebo 1 czerwca br. pokryte było chmurami i zdawać by się mogło, że wieczorny koncert przeżyjemy w strugach deszczu. Ale Jan Paweł II, który patronował temu przedsięwzięciu, nie pozwolił na to, by pogoda przeszkodziła w pełnym przeżywaniu tego wydarzenia. I tylko niedowiarki (wśród nich także ja) zabrały ze sobą parasol, który w rzeczywistości zupełnie się nie przydał.
Przychodząc do parafii Bożego Ciała w Jarosławiu, jako nowy proboszcz, otrzymałem pewne wskazówki od abp. Józefa Michalika. Wśród nich była ta, aby przygotować koronację obecnego w kolegiacie pięknego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej.
Niedziela rzeszowska
Pożegnanie świętych apostołów Piotra i Pawła nie jest częstym tematem w ikonografii chrześcijańskiej. W przemyskim Muzeum Archidiecezjalnym zachował się ciekawy tryptyk z pogranicza gotyku i renesansu przedstawiający w polu środkowym omawianą scenę Pożegnania.
Na to wydarzenie czekali sześć lat. Przygotowywali się do niego poprzez formację intelektualną, duchową i ludzką, podczas studiów filozoficzno-teologicznych oraz tygodniowe rekolekcje. W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło z rąk biskupa ordynariusza Jana Wątroby święcenia kapłańskie.
Z ks. Witoldem Wójcikiem, dyrektorem Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki, rozmawia Iwona Kosztyła.
Niedziela sandomierska
Drodzy diakoni, przyszli prezbiterzy. Niech nigdy nie zdarzy się wam przystąpić do sprawowania Mszy św. w stanie grzechu, czy zachowując grzeszne przywiązania.
Piętnaście lat temu, Jan Paweł II przybył do nas z drogowskazami ośmiu błogosławieństw. Jego pielgrzymka była wielkim przesłaniem na nowe czasy. Wbrew oczekiwaniom wielu środowisk kształtujących opinię publiczną, Papież nie przybył głosić prostej pochwały polskiego sukcesu, rozszerzając poczucie tryumfalizmu.
Z różnych stron diecezji, już od rana 14 czerwca, ściągali do Sandomierza miłośnicy aktywnego wypoczynku na dwóch kołach. Tym razem ruszamy do miejsca narodzin bł. Wincentego Kadłubka związanego ściśle z Sandomierzem i naszą diecezją. Jest to okazja, aby jeszcze bardziej poznać tę postać i naśladować ją w swoim życiu.
Niedziela sosnowiecka
14 czerwca minęło 15 lat od chwili, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II w bólu, chorobie i cierpieniu stanął na ziemi zagłębiowskiej. Witały go rzesze naszych diecezjan. Miejscem historycznego spotkania stał się plac przy ul. Gwiezdnej, nazwany później „Papieskim”.
Połowa czerwca w kalendarzu diecezji sosnowieckiej to czas zmian duszpasterskich. Poznajemy wówczas nowych administratorów oraz proboszczów parafii, dowiadujemy się o zmianach w strukturze Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu czy wreszcie o nowych nominacjach wikariuszowskich.
Sześćdziesięciolecie posługi kapłańskiej obchodzą księża wyświęceni w 1954 r. przez biskupa pomocniczego Stanisława Czajkę (6 stycznia) i biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego (27 czerwca). Z dwudziestu ośmiu, pozostało ich przy życiu tylko dziesięciu.
Niedziela świdnicka
Kult Bożego Serca rozwijał się od samego początku Kościoła, a jego pierwszymi czcicielami byli Najświętsza Maryja Panna i Apostołowie. Szczególnymi postaciami związanymi z tym kultem są św.
Gdy Pan Bóg ogłaszał, że nigdy przymierza nie zerwie i że nigdy od człowieka nie odstąpi, to oznaczało, że jego miłość jest niezmienna, wierna i wieczna.
Ponad 30-osobowa grupa stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z diecezji świdnickiej uczestniczyła w dniach skupienia zorganizowanych przez diecezjalnego koordynatora ks. Marka Korgula.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Z dr. Angelo Rellą, kierownikiem Katedry Italianistyki z elementami studiów nad chrześcijaństwem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, rozmawia Leszek Wątróbski.
„Troska o Ojczyznę jest obowiązkiem wszystkich. Świadomość tego obowiązku w ostatnim czasie bardzo osłabła. Jedną z głównych przyczyn tego groźnego zjawiska było istotne ograniczenie swobód obywatelskich, wśród nich wolnych wyborów.
Pojechaliśmy ułatwił nam to niemiecki partner do wioski Ruhldorf w Brandenburgii. Wioseczka jak to niemiecka wioseczka schludna, czyściutka, zadbana. W środku kościółek oczywiście protestancki i oczywiście praktycznie pusty.
Niedziela toruńska
14 czerwca w bazylice katedralnej w Toruniu bp Andrzej Suski wyświęcił 8 diakonów na prezbiterów Kościoła. Podczas Mszy św. z udzieleniem sakramentu święceń Ksiądz Biskup mówił: „Nie możecie być najemnikami. Owce potrzebują pasterza, który prędzej życie odda niż straci jedną z nich”.
Piękny obraz Niepokalanego Poczęcia w ołtarzu chełmońskiego kościoła od 4 stuleci przyciąga cudowną mocą chorych i strapionych oraz rodziców polecających opiece Maryi swoje dzieci, także te, które czekają na narodzenie.
Rok 1967. Stany Zjednoczone. Dwaj profesorowie Uniwersytetu Duquesne w Pittsburghu przeprowadzają rekolekcje dla grupy studentów. Ich celem jest ożywienie wiary w Jezusa. Rozważania oparte są na 4. pierwszych rozdziałach Dziejów Apostolskich. Wieczorem uczestnicy przeżywają wylanie Ducha Świętego.
Niedziela warszawska
Aborcje przeprowadzane są w szpitalu bł. Jerzego Popiełuszki i Dzieciątka Jezus. Czy władze Warszawy zmuszą do zabijania dzieci także w Świętej Rodzinie?
Protest przeciwko odwołaniu Profesora przyciągnął kilkaset osób, a pikieta jego przeciwników tylko kilkadziesiąt. Proporcje te pokazują, jakie są prawdziwe nastroje społeczne w naszym kraju. Ilu jest zwolenników, a ilu przeciwników aborcji.
Czy książka, w której są opisy współżycia seksualnego między nastolatkami, instrukcja przekłuwania laleczek voo-doo, nachalna reklama buddyzmu i wizja świata jako miejsca morderczej walki o władzę, to odpowiednia lektura dla dzieci w wieku 10-13 lat?
Niedziela wrocławska
„Chcę być facetem. Chcę być w Kościele. Myślę inaczej”. O męskości i roli mężczyzn w Kościele mówi się i słyszy dziś bardzo wiele. Jednak bez podjęcia konkretnych działań okaże się to czczą gadaniną
Jezuici modlą się za mężczyzn, podkreślając przy tym, że źródłem, uzupełnieniem i wzorem męskości jest Jezus i Jego Serce.
Wakacje nad morzem? Niejeden marzy o słonecznym dniu spędzonym na plaży w towarzystwie szumu morza zamiast kolejnego dnia w wielkim mieście ze słuchawkami na uszach. Okazuje się jednak, że równie atrakcyjna jak sam pobyt, może być i droga. O kilkusetkilometrowej trasie pokonanej jednośladem opowiadają wikariusz parafii pw. św. Rodziny na Sępolnie oraz ministranci Krzysztof Maj i Mikołaj Byczuk.
Niemal 30 miejscowości, ponad 100 imprez to wszystko Wrocław i Dolny Śląsk przeżywali podczas V edycji Nocy Kościołów. Od 18 do 25 czerwca na Dolnym Śląsku można było spotkać znanych i cenionych publicystów, naukowców, aktorów i artystów, m. in. Martę Lipińską charakterną Michałową z serialu „Ranczo”, prof. Jadwigę Staniszkis, red. Tomasza Terlikowskiego czy red. Jana Pospieszlaskiego.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W tym roku mija 15 lat od dnia, w którym gościliśmy w naszym mieście Zamościu, Piotra naszych czasów papieża Jana Pawła II.
Na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Zamościu, które odbyło się 15 lat temu, Katolickie Radio Zamość zorganizowało po raz kolejny Zamojskie Dni Papieskie.
Żyjemy w bardzo trudnych, ale i ciekawych czasach nierzadko słyszymy to zdanie. Wydawałoby się, że mamy wolność i powinniśmy być szczęśliwi. Niestety, wolność źle rozumiana zawsze nastaje na wolność drugiego człowieka.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego rusza w naszej diecezji sezon na piesze i rowerowe pielgrzymowanie na Jasną Górę. Już 2 lipca z Otynia wyruszą do Częstochowy rolnicy. Kilka tygodni później startuje 32. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę.
20 i 21 czerwca nasza diecezja przeżywała wielkie dziękczynienie za 25-lecie koronacji słynącego łaskami obrazu Pani Cierpliwie Słuchającej i za kanonizację św. Jana Pawła II. Do Rokitna przyjechały tysiące pielgrzymów. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
O Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Zielonej Górze z Anną Marią Fedurek, rzeczniczką prasową diecezjalnej Caritas, rozmawia Aleksandra Marcińczak