Reklama
z Watykanu
4
5
dookoła świata
6-7
dookoła Polski
8-9
4. rocznica wyboru Franciszka • 13 marca 2013 - 2017
Z Piotrem Błasiakiem – wrocławianinem, pracownikiem Polskich Linii Lotniczych LOT – rozmawia ks. Cezary Chwilczyński
10-11
12-14
rekolekcje z kard. Wyszyńskim
22
spotkanie Starego i Nowego Testamentu
Marek Kamiński, podróżnik i polarnik, podjął 10-dniową wyprawę po Ziemi Świętej. Rozpoczął ją 1 marca br., w Środę Popielcową, od góry Synaj w Egipcie
24-25
II niedziela Wielkiego Postu • „Ad Gentes"
Tradycyjnie już II niedzielę Wielkiego Postu Kościół katolicki w Polsce obchodzi jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W tym roku hasło niedzieli „Ad Gentes” zostało wybrane wyjątkowo trafnie, bo brzmi: „Gdzie misjonarze – tam nadzieja”
26-27
Wielki Post 2017
O idei wielkopostnego pielgrzymowania i o książce „Łódzkie kościoły stacyjne” z jej autorką – Anną Skopińską rozmawia ks. Paweł Kłys
Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu w Środę Popielcową 1 marca 2017 r. rozpoczęła się Jałmużna Wielkopostna
28-29
cykl: odzyskać tożsamość przy Grobie Pana
Jest taka noc, kiedy czuwając przy grobie Pana, najbardziej jesteśmy Kościołem. Jest to noc walki, którą toczy w nas rozpacz z nadzieją. Aktywność nie jest dobrym towarzyszem tej nocy. Chrześcijaństwo to jest tożsamość, a nie zajęcie
30
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
W przeżywaną dziś drugą niedzielę Wielkiego Postu Kościół w źródłach biblijnych wskazuje nam osobę Abrahama, który w Bogu znalazł ostateczny cel swojej drogi.
32-33
poradnik duszpasterski
Czy ksiądz naprawdę jeszcze wierzy, że może być lepiej?
34
35
36-37
fakty • opinie
38
z prasy zagranicznej
39
39
reforma polskiej skarbówki
Z Marianem Banasiem – wiceministrem finansów i szefem Krajowej Administracji Skarbowej – rozmawia Artur Stelmasiak
40-41
felietony
42
rozmawiamy o edukacji
Z Anną Zalewską – minister edukacji narodowej – rozmawia Mateusz Wyrwich
44-45
rodzina • poradnik
Mamo, a siostra na religii powiedziała, że ta książeczka do modlitwy powinna być naszym przyjacielem. Czemu tak powiedziała?
46
z przymrużeniem oka
47
pomagamy • 1%
48
Niedziela Młodych
Do Boga, do modlitwy, do straconego życia. Szansa na odnalezienie siebie i Miłości, która jest silniejsza od śmierci. Może świadectwo Pawła zainspiruje cię do poszukania nowej drogi?
Drugi tydzień Wielkiego Postu rozpoczyna niedziela, w której zabierany jestem na górę. W ubiegłym tygodniu widziałem, jak Jezus daje się zaprowadzić diabłu na górę wysoką. Dziś już totalnie w innej, ale też tajemniczej atmosferze wchodzę kolejny raz na górę prowadzony przez Jezusa razem z Apostołami.
50-53
54
bliżej świata • Holandia
Holenderska Partia Wolności długo była traktowana jako ciekawostka przyrodnicza. Dziś prowadzi w sondażach, a jej zwycięstwo w zbliżających się wyborach może mieć poważne konsekwencje
55
listy do „Niedzieli"
56
różne
57
Murzynek był kiedyś bardzo popularnym ciastem, zwłaszcza gdy w sklepach było trudno o czekoladę. Dziś rzadziej go spotykam na stołach, choć warto do niego powrócić – to jedno z najprostszych ciast, które zawsze się udaje. Wszystkie składniki często mamy w domu.
57-67
Niedziela bielsko-żywiecka
Ewangelię według św. Mateusza poznawali uczestnicy 22. Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych w roku szkolnym 2016/17.
Spotkał się młodzieżą i dorosłymi, i opowiedział o swoim życiu i relacji z Matką Bożą. W trzeci piątek lutego w sanktuarium św. Barbary w Strumieniu gościł Jan Budziaszek – perkusista Skaldów, a jednocześnie twórca corocznego koncertu uwielbienia „Jednego serca – jednego ducha”.
Niedziela częstochowska
Przez grzech pierworodny natura ludzka została skażona. Przeznaczona do piękna i szczęścia doznała brzydoty i cierpienia. Grzech wkroczył w działanie człowieka i uczynił go istotą nieszczęśliwą.
By uhonorować żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego oraz popularyzować wiedzę na ich temat, w ostatnim tygodniu lutego w całej Polsce miały miejsce Apele Pamięci, wystawy, wykłady i Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.
Syderyt to minerał o dużej zawartości żelaza, występujący m.in. w Częstochowskim Okręgu Rudonośnym, stosowany w hutnictwie, czasem jako kamień jubilerski. Od dwóch lat jest to także nazwa prestiżowej nagrody ustanowionej przez wójta gminy Poczesna Krzysztofa Ujmę.
Niedziela podlaska
Dwudziestoczterogodzinne czuwanie modlitewne w intencji naszej Ojczyzny odbyło się w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach, a rozpoczął je Apel Jasnogórski, w którym wierni u stóp siemiatyckiej Madonny łączyli się duchowo z Sanktuarium na Jasnej Górze.
Tradycyjnie już młodzież diecezji drohiczyńskiej przystępująca do egzaminów maturalnych przyjeżdża na Jasną Górę, by Czarnej Madonnie zawierzyć czekający ją trudny i pracowity czas, a także powierzyć wybory, przed którymi stoi.
Z Tomaszem Łukaszewiczem – jednym z organizatorów – rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
O uświadomionej celowości czasu Wielkiego Postu oraz o liturgii Wigilii Paschalnej jako wyjątkowym wielkim symbolu na drodze wielkopostnego nawrócenia, z ks. Dariuszem Gącikiem, wikariuszem generalnym, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Krótka, ale bardzo ciekawa jest historia parafii w Rykoszynie. Pragnienie posiadania własnego kościoła wśród jego mieszkańców pod koniec ubiegłego wieku była ogromne.
Niedziela małopolska
– Gdy maluję, Jezus staje mi się bliski. Jakbym z Nim rozmawiała, chciała być w Jego obecności, podtrzymywała moją wiarę, że On jest – mówi artystka tworząca oblicza Chrystusa.
Po raz czwarty w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie (przy ul. Stelmachów 137), w niedzielę 26 marca 2017 r. o godz. 20 odbędzie się „Muzyczna Droga Krzyżowa” (MDK).
W sympozjum charytatywnym dla Krzysztofa Broszkiewicza” będzie można wziąć udział 31 marca w budynku Biblioteki UPJPII w Krakowie, przy ul. Bobrzyńskiego 10.
Niedziela lubelska
W święto Katedry św. Piotra 22 lutego w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe.
25 lutego miało miejsce pożegnanie relikwii Krzyża Chrystusowego w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tarle.
Już po raz trzeci ulicami Chełma przeszedł Marsz Pamięci Sybiraków. Wzięło w nim udział ponad 400 osób.
Niedziela legnicka
Od 24 do 26 lutego Legnica stała się miejscem Weekendowej Szkoły Wiary.
Światowe Dni Młodzieży powinny nadal trwać – tak powiedział Franciszek.
Niedziela łódzka
Z Janem Kubiakiem, honorowym bonifratrem, zielarzem, spadkobiercą tajników leczenia ziołami braci bonifratrów z Wilna, rozmawia Anna Skopińska.
O drodze do święceń i posłudze diakona w Kościele greckokatolickim z diakonem Włodzimierzem Mosorowem rozmawia ks. Paweł Kłys.
Niedziela przemyska
W sobotę 25 lutego w Zespole Szkół w Żołyni odbył się Finał VIII Mistrzostw Archidiecezji Przemyskiej w halowej piłce nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza dla szkół ponadgimnazjalnych.
Jeżeli ktokolwiek kieruje się ze ścisłego centrum Starego Miasta w Przemyślu do Collegium Marianum, musi wiedzieć, że będzie miał pod górkę. A na końcu drogi – nawet ostro pod górkę.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Niedziela rzeszowska
List pasterski Biskupa Rzeszowskiego na Wielki Post 2017 r.
Trwa Wielki Post. Ale nie zawsze poszczono czterdzieści dni, zaś w staropolskiej Rzeczypospolitej postną środę poprzedzał tzw. podkurek, maślana, obfita kolacja, spożywana w ostatni wtorek karnawału...
Niedziela sandomierska
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony decyzją Sejmu w 2011 r. 1 marca w całym kraju po raz kolejny obchodzony był on na różne sposoby.
Po Światowych Dniach Młodzieży zrodził się pomysł, aby zagospodarować potencjał młodych i organizować dla nich wspólne spotkania modlitewne z elementami formacji oraz pogłębiające ich więź między sobą.
Niedziela sosnowiecka
Pracownicy Caritas Diecezji Sosnowieckiej piszą projekty – konkretnie 7 projektów dotyczących przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, walki z ubóstwem, wsparcia dzieci, rodzin, promocji wolontariatu, pomocy samotnym matkom i seniorom.
Z dr Magdaleną Kielską – dyrektor Uniwersyteckich Szkół Katolickich „Kana” – rozmawia Piotr Lorenc.
Diecezja sosnowiecka była współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „W trosce o współczesną rodzinę... – konteksty pedagogiczne i prawne” w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Niedziela świdnicka
Wyklęci przez komunistycznych agentów żołnierze niezłomni wracają na karty naszej historii. Plan wasali Moskwy, tych powojennych i tych późniejszych, aby zatrzeć po nich wszystkie ślady, wymazać ich z historii, nie powiódł się! – mówił bp Ignacy Dec.
Zapraszamy do Zamku Książ w Wałbrzychu na najnowszą wystawę fotograficzną pt. „Książ od kuchni”, która została uroczyście otwarta 13 lutego br.
W jaki Kościół powszechny trzeba wierzyć, zgodnie ze słowami Credo? Głęboką i zwięzłą jego definicję podał ostatni Sobór. O jakim Kościele mówili ojcowie soborowi?
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Ks. dr Rafał Misiak urodził się 30 grudnia 1967 r. w Krotoszynie (diecezja kaliska). Uczył się w Technikum Ceramicznym w Krotoszynie.
11 lutego 2017 r. ks. Ireneusz Pastryk, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach, otrzymał z rąk ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza i biskupa polowego Józefa Guzdka patent oficerski.
Trwa Rok Świętego Brata Alberta ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy śmierci tego krakowskiego apostoła ubogich.
Niedziela toruńska
Maturzyści 2017 to ci, którzy idą i głoszą. Weszli już w dorosłość i po maturze pójdą w różne środowiska, by tam z radością, odwagą i entuzjazmem głosić miłość, prawdę i dobro, a przede wszystkim to, że zaprosili do swojego życia Chrystusa i razem z Nim pragną kroczyć życiową drogą.
Już 9. rok Caritas Diecezji Toruńskiej poprzez akcję „Warto być bohaterem” uwrażliwia młodzież na potrzeby bliźniego.
Często można usłyszeć, że starość się Panu Bogu nie udała. Z pewnością nie jest to łatwy okres życia, nieraz naznaczony chorobą, bólem, rozrachunkami z przeszłością, skomplikowanymi relacjami z otoczeniem lub samotnością i trudnym do przyjęcia poczuciem bycia zależnym od innych.
Niedziela warszawska
Nie milkną komentarze na temat głośnego „spektaklu” w Teatrze Powszechny. I pewnie nie zajmowalibyśmy się tym tematem, gdyby nie wypowiedź Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Jak żyć i tworzyć szczęśliwe małżeństwa oraz rodziny zgodne z wolą Boga? Na te i inne pytania będą odpowiadać od 17 do 19 marca uczestnicy III Międzynarodowego Kongresu Rodziny, który odbędzie się na UKSW.
Reforma edukacji to wyzwanie dla szkół katolickich. Część z nich poszerza swoją ofertę, inne zmuszone są ją ograniczyć.
Mają od 18 do 35 lat. Chcą wyjechać na różne krańce świata, aby pomagać najuboższym, towarzyszyć osamotnionym i świadczyć o Jezusie.
Niedziela wrocławska
Umierając w mękach w ubeckich katowniach, krzyczeli: Niech żyje Polska! Bóg, Honor, Ojczyzna! Chowając się w lasach, tkwiąc w celach, żegnając z bliskimi powtarzali: Polska się o nas upomni!
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej na czele z abp. Józefem Kupnym i rektorami wrocławskich uczelni zainaugurowała w Środę Popielcową akcję „Talent miłosierdzia”.
Na początku Wielkiego Postu z inicjatywy abp. Józefa Kupnego ruszył we Wrocławiu ekumeniczny projekt „Dar dla Aleppo”, zbiórka funduszy na odbudowę i wyposażenie szpitala św. Ludwika w Aleppo. Potrzeba na ten cel ponad 300 tys. euro.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
To veraikon – najważniejsze przedstawienie głowy Chrystusa czczone w wielu miejscach na świecie.
Z bp. Marianem Buczkiem o Kościele na Ukrainie rozmawia Adam Łazar.
W Oleszycach powołano Szkolne Koło Caritas, które będzie działać przy miejscowym Zespole Szkół. Opiekunem grupy, która liczy trzydziestu wolontariuszy, jest Piotr Magura, nauczyciel katecheta.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Gorzowska Księgarnia św. Antoniego obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. 70 lat temu 14 lutego 1947 r. została wpisana przez Sąd Okręgowy do Rejestru Handlowego.
Z ks. dr. Józefem Tomiakiem, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, rozmawia Edyta Hartman.
Z ikoną kojarzy nam się cały Wschód bizantyjski, nasi bliscy sąsiedzi i bracia w wierze – grekokatolicy i prawosławni.