Vondra zareagował tak na przyznanie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla białoruskiemu opozycjoniście Alesiowi Bialackiemu, rosyjskiej organizacji Memoriał i ukraińskiemu Centrum Wolności Obywatelskich.
„Oni walczą o wolność we własnych krajach. Nie są politykami i nie dostają za to wynagrodzenia. Robią to często kosztem swojego zdrowia i życia. Po prostu dlatego, że w to wierzą i pomimo represji, którym są poddawani” - powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Vondra wspominał, że dwukrotnie uczestniczył w wysłaniu nominacji do pokojowego Nobla. Raz zrobił to wspólnie z byłym prezydentem Czechosłowacji, a później Czech Vaclavem Havlem. W 1991 r. zgłosili birmańską opozycjonistkę Aung San Suu Kyi, która nagrodę dostała. „Dwadzieścia lat później zorganizowałem wniosek wspólnie z moimi przyjaciółmi, parlamentarzystami w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i tutaj w Czechach, aby nominować Chińczyka Liu Xiaobo” - przekazał.
Były opozycjonista, a po upadku komunizmu minister obrony i spraw zagranicznych oraz dyplomata powiedział, że gdy wspomniani laureaci dostawali Nagrodę, był niezwykle szczęśliwy, że mógł przyczynić się do ich uhonorowania. Teraz, kiedy nagrodę dostali dysydent i dwie organizacje walczące o demokrację i wolność, to cieszy się ,chociaż nie miał w tym najmniejszego udziału.
Reklama
„Tym razem jest to naprawdę autentyczna decyzja Komitetu i bardzo się z niej cieszę, bo każda, jakakolwiek forma solidarności i wsparcia dla walczących o swoją niepodległość i suwerenność mieszkańców Ukrainy, a także demokratycznych i wolnościowych umysłów w Rosji i na Białorusi, gdzie są poddawani opresji, ma ogromny sens, zwłaszcza teraz” – powiedział PAP Vondra.
Jego zdaniem są na Białorusi i w Rosji osoby, które doceniają przyznaną nagrodę. „To bardzo ważne, bo dzięki temu ci, którzy walczą z opresją w tych krajach, będą mieli więcej energii, więcej poświęci się im uwagi, więcej solidarności na świecie. Zawsze, odkąd pamiętam, był to wielki plus” - stwierdził i podkreślił, że i tym razem ten oddźwięk powinien mieć korzystny skutek.
Nie podjął się odpowiedzi na pytanie, jak na Nagrodę mogą zareagować dyktatorzy? Czy Łukaszenka wypuści Bialackiego z więzienia?
„Oczywiście nie mogę tego przewidzieć. Losy są różne. Liu Xiaobo, który dostał Nagrodę, zmarł w więzieniu. Tak czy inaczej, Pokojowa Nagroda Nobla rzeczywiście zwiększy zainteresowanie tymi ludźmi na świecie, a wraz z tym wzrostem, wzrośnie presja na dyktatorów, aby nie pozwolili im tam umrzeć” – stwierdził były dysydent.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ mal/