Reklama

Polska

Abp Głódź i bp Wiesław Śmigiel członkami rady programowej KAI

Abp Sławoj Leszek Głódź został wybrany członkiem Rady Programowej KAI podczas 365. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Metropolita gdański zastąpił w tej radzie abp. Stanisława Gądeckiego, który na poprzednim zebraniu plenarnym został wybrany przewodniczącym Episkopatu Polski i nie może łączyć obu funkcji.

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Głódź przez ponad 10 lat (w latach 2001-2012) był przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Obecnie jest także delegatem KEP ds. Telewizji Trwam. Wcześniej był przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. W latach 80-90. był także współpracownikiem sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Natomiast w czasie kierowania diecezją warszawsko-praską założył katolicki tygodnik „Idziemy”.

Ponadto, obecnie metropolita gdański jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu, od wielu lat zasiada w Radzie Prawnej KEP, wchodzi także w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski w 2016 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez dwie kadencje, w latach 2002–2012, był członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski.

W latach 1991–2004 był biskupem polowym Wojska Polskiego (w stopniu generała dywizji), następnie w latach 2004–2008 biskupem diecezjalnym diecezji warszawsko-praskiej a od 2008 r. jest metropolitą gdańskim. W 2004 r. papież Jan Paweł II mianował go - w uznaniu pracy i dokonań - podniósł go do godności arcybiskupa "ad personam".

Reklama

Abp Głódź w latach 1981–1991 pracował w watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich jako kierownik sekcji Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcji Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego. W 1994 został konsultorem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, a w 1998 członkiem Centralnego Biura do spraw koordynacji duszpasterskiej ordynariatów polowych w Kongregacji ds. Biskupów.

Przypomnijmy, że wczoraj podczas zebrania plenarnego KEP w miejsce abp. Marka Jędraszewskiego, który pozostaje w Radzie Stałej ale obecnie - z urzędu jako zastępca przewodniczącego KEP, do Rady wybrany został 71-letni abp Henryk Hoser.

Natomiast bp Wiesław Śmigiel został dziś wybrany w miejsce bp. Adama Lepy, który przeszedł na emeryturę.

Podczas poprzedniego zebrania KEP, które odbyło się w Warszawie w marcu br. bp Śmigiel wygłosił wprowadzenie do dyskusji o priorytetach duszpasterskich Kościoła w Polsce. "Kościół musi poszukiwać każdego a nie zadowalać się obecnym stanem rzeczy, za wszelką cenę utrzymując status quo" - mówił wówczas KAI przed rozpoczęciem obrad.

W swoim wystąpieniu bp Śmigiel przypomniał o zadaniu, jakie postawił przed biskupami papież Franciszek. "Chodzi o to, żeby Kościół był w drodze, a więc poszukiwał każdego a nie tylko zadowalał się obecnym stanem rzeczy, za wszelką cenę utrzymując status quo ale taki Kościół, który podtrzymując to co jest odważnie idzie do przodu" - wyjaśniał KAI pastoralista.

Zdaniem bp. Śmigla konieczne jest wyjście Kościoła do tych, którzy się zagubili, których nie ma Kościele. Należy tez zastanowić się nad przyczynami tej nieobecności.

Reklama

Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. W latach 1988-1994 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji pelplińskiej. W 1993 roku obronił w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie pracę magisterską pt. "Twórczość monumentalna artysty-rzeźbiarza Franciszka Duszeńki", napisaną pod kierunkiem ks. prof. Janusza Pasierba.

W 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie a następnie sekretarz i kapelan biskupa pelplińskiego Jana Szlagi.

W latach 1996-1998 był redaktorem dwutygodnika diecezji pelplińskiej „Pielgrzym” a następnie 1988 rozpoczął studia stacjonarne z zakresu teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W roku 2000 uzyskał tytuł licencjata teologii, w 2003 obronił doktorat z teologii pastoralnej na podstawie pracy pt. "Czytelnictwo religijne jako środek formacji religijnej wiernych".

W 2010 roku uzyskał habilitację z zakresu teologii pastoralnej na podstawie dorobku naukowego i dysertacji pt. "Uczestnictwo wiernych świeckich w budowaniu Kościoła-Wspólnoty. Studium teologiczno-pastroalne w świetle nauczania Kościoła (Wydawnictwo KUL 2010), za którą otrzymał Nagrodę indywidualną Rektora KUL.

Od roku 2001 był asystentem, a od 2006 adiunktem przy Katedrze Teologii Pastoralnej Ogólnej Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki. Od 1 stycznia 2011 kieruje Katedrą Teologii Pastoralnej Szczegółowej KUL.

W 2000 rozpoczął wykłady z zakresu teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Pelplińskiej oraz w Instytucie Teologicznym Diecezji Pelplińskiej.

Reklama

Należy do Towarzystwa Naukowego KUL, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów. W 2009 został kapelanem honorowym Ojca Świętego.

W pracy naukowej koncentruje się na podmiocie duszpasterstwa, uczestnictwie katolików świeckich w życiu Kościoła, dynamice zrzeszeń religijnych oraz teologii kultury.

Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i rozpraw o charakterze naukowym oraz wielu haseł encyklopedycznych i recenzji. Jest również poetą, w 1997 opublikował zbiorek poezji pt. "Zdany na pojedynek", a w 2005 "Kartki z pamiętnika".

Jego hobby to teatr i kino. Lubi podróżować i poznawać inne kultury. Najchętniej wypoczywa nad jeziorami i morzem, pływając i żeglując.

Zdaniem bp. Śmigla ważny jest także styl biskupiej posługi. "Papież Franciszek w całym swoim nauczaniu podkreśla, że wszyscy jesteśmy wezwani do zmian stylu, do większego otwarcia na sprawy ludzi, do bliskości z nimi i odważnego budowania wspólnoty" - zaznaczył pelpliński biskup pomocniczy.

Rada Stała przygotowuje sprawy na Zebrania Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem decyzji Konferencji i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynuje prace Konferencji, może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych, zgodnie z opinią, przynajmniej domniemaną, członków Konferencji.

Radę Stałą tworzą: przewodniczący Konferencji, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez Zebranie Plenarne na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

2014-06-11 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: Sprawowanie władzy nie tylko przywilej, lecz także obowiązki

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

Paweł Trawka

abp Józef Kupny

abp Józef Kupny

Od samorządowców wymaga się znacznie więcej niż tylko działania zgodnego z prawem – mówił abp Józef Kupny w kościele pw. św. Michała Archanioła w Miliczu, gdzie przewodniczył Mszy św., rozpoczynającej Dolnośląskie Obchody 25-lecia Samorządu Gminnego. Hierarcha dodał, że samorządowców nie powinien cechować pęd do szybkiej kariery, ale poczucie misji służby dla dobra społeczności lokalnej.

Wychodząc od odczytanego fragmentu Ewangelii o synach Zebedeusza, proszących Jezusa o przyznanie im miejsc po prawej i lewej stronie Syna Bożego, ksiądz arcybiskup nawiązał do obchodzonego jubileuszu 25-lecia pierwszych wyborów do rad gmin. Jego zdaniem w okresie tym samorządy spełniły bardzo ważne funkcje. Mając bowiem oparcie na swoim terenie lub w swoim środowisku stały się ważnym czynnikiem stabilizacji społecznej, poważnie przyczyniły się do demokratyzacji państwa oraz stały się szkołą aktywności społecznej. – Dzięki nim udało się w wielu przypadkach odnowić rwące się więzi, odbudować zaufanie społeczne i realizować długotrwałe projekty na rzecz polepszenia jakości życia mieszkańców – mówił metropolita.
CZYTAJ DALEJ

Rosyjski śmigłowiec naruszył przestrzeń powietrzną Polski

2025-04-26 11:13

[ TEMATY ]

Rosja

PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Śmigłowiec rosyjskiej Floty Bałtyckiej naruszył w piątek wieczorem polską przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem - poinformowało w sobotę Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ). W ocenie wojskowych Rosja sprawdza w ten sposób gotowość polskich systemów obrony powietrznej.

"W piątek wieczorem rosyjski śmigłowiec wojskowy Floty Bałtyckiej naruszył przestrzeń powietrzną nad wodami terytorialnymi RP nad Bałtykiem" - przekazało DORSZ.
CZYTAJ DALEJ

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Bazylika św. Piotra została wzniesiona na grobie Apostoła, na stoku wzgórza Watykańskiego, natomiast bazylika ku czci św. Pawła znajduje się niedaleko miejsca zwanego Tre Fontane, gdzie ścięto Apostoła Narodów. Ciało św. Piotra kazała pogrzebać przy drodze prowadzącej do Ostii św. Lucyna, a Papież Anaklet postawił na nim kaplicę. Za cesarza Konstantyna rozpoczęto budowę bazyliki, która stanie się drugą, po św. Piotrze, najważniejszą świątynią Rzymu. Bazylika spłonęła w dużej części w 1823 r. Odbudowano ją w rekordowym czasie, również dzięki pomocy, która płynęła z całego świata. I to w odbudowanej świątyni zaczęła się tradycja mozaikowych medalionów z podobiznami papieży na złotym tle. Wcześniej, w starożytnej bazylice znajdowała się także galeria obrazów Biskupów Rzymu, ale w formie malowanej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję