Reklama

Niedziela Wrocławska

Czuwanie to wypełnianie obowiązków. Adwentowe Dni Formacji Katechetów

Rozpoczęły się Adwentowe Dni Formacji Katechetów, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Wrocławskiej we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Ks. Marcin Krawczyk

Ks. Marcin Krawczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza grupa katechetów rozpoczęła swoją formację dzisiaj w katedrze wrocławskiej od Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marcin Krawczyk. Nawiązując do liturgii słowa, kapłan podkreślił, że pod koniec roku liturgicznego towarzyszą nam teksty apokaliptyczne, dotyczące czasów ostatecznych i końca świata. – Kiedy przyglądam się dzisiejszemu słowu, w mojej głowie, trochę pod włos różnym podnoszącym ciśnienie interpretacjom, pojawia się jedna bardzo ważna myśl: spokojnie, nic się nie dzieje! O tym pokoju chciałbym dzisiaj powiedzieć kilka słów – mówił ks. Krawczyk.

Zaznaczył, że fragment Ewangelii, w którym Jezus zapowiada zburzenie Jerozolimy nie mówi o tym, co stanie się na końcu czasów. Chrystus przygotowywał swoich słuchaczy na wydarzenia, które miały się rozegrać wkrótce na ich oczach. – Oczywiście Kościół traktuje te słowa jako symboliczny opis końca dziejów, ale trzeba mieć świadomość, że pierwotnie znaczyło to zupełnie coś innego – mówił ks. Marcin i podkreślał, że taka tendencja do tropienia znaków końca czasów jest dziś obecna w niektórych kręgach Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cała ta trwoga tworząca się w niektórych kręgach kościelnych, wynikająca z odczytywania znaczenia katastrof, chorób, epidemii, wojen jako znaków końca czasów jest niczym innym jak niebezpiecznym podejściem do rzeczywistości. Mało sensownym jest przykładanie określonych fragmentów z Pisma Świętego do konkretnej postaci historycznej – tłumaczył ks. Krawczyk. Podkreślił, że nie ma to nic wspólnego z rzetelnym odczytywaniem symbolicznego znaczenia Biblii. Co więcej, Pan Jezus sam przestrzega, że wielu w Jego imieniu będzie mówić, że nadszedł czas. Dlatego powinniśmy odpowiednio reagować na tego typu zachowania.

– Według słów Jezusa mamy nie ulegać takiemu myśleniu i nie podążać za tymi, którzy wieszczą rychły koniec świata. (…) Dlaczego? Ponieważ sam Pan Jezus jako człowiek nie wiedział, kiedy to nastąpi. Jak powiedział kiedyś swoim uczniom, tę wiedzę posiada tylko Bóg. Nie mają jej aniołowie, ani Syn – mówił kapłan i pytał: – Czy to nie oznacza, że powinniśmy żyć spokojnie? Niczego się nie bać ani też nie szukać znaczenia tego, co wokół nas się dzieje? Choć wielu może powiedzieć, że Pan Jezus wielokrotnie powtarzał, że mamy czuwać i nieustannie być gotowymi na Jego przyjście. Odpowiedź na to pytanie daje nam św. Paweł w swoim drugim Liście do Tesaloniczan. Wyjaśnia, na czym powinno polegać to czuwanie.

Reklama

Ks. Marcin przytoczył fragment listu: „Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi. Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli” (2Tes 3, 11-12).

– Oczekiwanie na powtórne przyjście Pana to według św. Pawła po prostu wykonywanie swoich obowiązków. Nie powinniśmy więc żyć w strachu, że Jezus przyjdzie jak złodziej w nocy, ani też w panice szykować się na to wydarzenie, siedząc przy oknie i śledząc znaki na niebie. W jednej z przypowieści Jezus mówił o tym, jak Pan chwalił swego sługę, gdy ten, czekając na niego, po prostu zajmował się swoimi obowiązkami. Nie siedział przy oknie, sprawdzając, czy zaraz nie pojawi się gospodarz. Chrześcijanin, który prawdziwie czeka na powtórne przyjście Pana, to nie ktoś, kto rozgląda się wokół i szuka znaków Jego przyjścia. Czuwanie to proste wypełnianie obowiązków – tłumaczył kapłan. Zachęcał do pielęgnowania więzi w rodzinach, głoszenia Ewangelii, wypełniania słów Jezusa, co w konsekwencji przygotuje nas na Jego przyjście.

– Dzisiejsza Ewangelia jest źródłem ogromnego pokoju, który płynie od samego Jezusa. Słowo prosto nam podpowiada: służ Bogu, wypełniaj swoje obowiązki, bądź dobry, kochaj bliźnich, głoś Ewangelię, pomóż tym, którzy cierpią, przyjdź z pomocą ich słabości. Właśnie w ten sposób stajemy się gotowi na przyjście Pana. Bądźmy uczniami Pana Jezusa, po ludzku nic więcej nie trzeba – podkreślał ks. Marcin.

Reklama

Po Eucharystii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu a po niej część metodyczna spotkania w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Szkolenie pt. „System ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej – szkolenie dla nauczycieli religii” składało się z kilku tematycznych wykładów, które wygłosili: dr Agnieszka Jędrzejowska, ks. dr Bartosz Trojanowski, mgr Ewa Węgielska. Ks. dr Mariusz Szypa przedstawił aktualne kwestie i propozycje Wydziału Katechetycznego.

Więcej na temat części metodycznej spotkania: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/97033/Ochrona-dzieci-i-mlodziezy-Adwentowe-Dni

2023-11-28 17:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do myślenia o przebaczeniu

2024-02-13 09:46

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

cocoparisienne/pixbay.com

Rozważania do Ewangelii Mt 18, 21-35.

Wtorek, 5 marca. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Zmarł bp senior Piotr Krupa

2024-03-04 13:14

[ TEMATY ]

bp senior Piotr Krupa

Episkopat news

W wieku 86 lat zmarł biskup senior Piotr Krupa. W ostatnim czasie przebywał w szpitalu. Przez 19 lat był biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej.

c Diecezja pelplińska podała program uroczystości pogrzebowych bp. seniora Piotra Krupy. Emerytowany biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej zmarł w poniedziałek 4 marca w Tczewie.

CZYTAJ DALEJ

Komu w tym Wielkim Poście ja mam przebaczyć?

2024-03-05 06:45

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

„Bóg uczynił Go [Jezusa Chrystusa] ołtarzem przebłagania. Przez wiarę, w Jego krwi objawił swoją sprawiedliwość, aby odpuścić grzechy popełnione uprzednio w czasie cierpliwości Bożej. Również w obecnym czasie objawia swoją sprawiedliwość, ponieważ jest sprawiedliwy i usprawiedliwia wszystkich wierzących w Jezusa” (Rz 3, 25n). Zostaliśmy usprawiedliwieni mocą Krwi Chrystusa. On odpuszcza nam nasze grzechy, ilekroć przychodzimy z ufnością dziecka i szczerym sercem je wyznajemy. Pamiętajmy, że dotyczy to każdego człowieka. Jezus w dzisiejszej Ewangelii (Mt 18, 21-35) uczy wzajemnego przebaczania „siedemdziesiąt siedem razy”. Tyle razy mi przebaczono, komu w tym Wielkim Poście ja mam przebaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję