Reklama

Chełm

Dziesięciolecie z Prymasem Tysiąclecia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie już dziesięć lat nosi imię Stefana kard. Wyszyńskiego. Zawsze w maju w placówce obchodzony jest Dzień Patrona. Tegoroczne uroczystości odbyły się w dniach 10-11 maja i miały wyjątkową oprawę. Głównym ich punktem była Msza św. odprawiona w kościele pw. Ducha Świętego przez abp. Józefa Życińskiego. Do udziału w uroczystościach zaproszono również przedstawicieli Instytutu Prymasowskiego w Warszawie. Z całej Polski przyjechały także delegacje szkół noszących imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie ma bardzo bogatą, bo ponad czterdziestoletnią historię. Początki placówki były niezwykle skromne. Zajmowała siedem niewielkich salek na II piętrze gmachu noszącego wówczas nazwę PKWN. W obecnym budynku szkoła funkcjonuje od 1961 r. Lata siedemdziesiąte zaznaczyły się licznymi sukcesami uczniów placówki w olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych, a także konkursach muzycznych. Te wszystkie osiągnięcia niezwykle zdolnej młodzieży cieszyłyby zapewne nauczycieli i wychowawców, gdyby nie pewna sprawa, która nie dawała im chwili spokoju. Przez 30 lat szkoła nosiła narzucone jej imię PKWN. Był to dla podstawówki naprawdę dziwny patron. Historyczna prawda o nim nie była wszystkim, tym bardziej uczniom, znana. Jego święto przypadało 22 lipca, podczas wakacji szkolnych. Uczniów omijała więc wątpliwa przyjemność uczestniczenia w uroczystościach związanych z tym niechlubnym patronem. W placówce nigdy nie było żadnej izby pamięci poświęconej PKWN. Jedyny znak przypominający o nim stanowiła prosta tablica, usytuowana na zewnątrz budynku szkolnego. Tak więc cała społeczność podstawówki, nie mogąc zaakceptować imienia komunistycznego patrona, milczała w zbiorowym proteście.

Taka sytuacja miała miejsce aż do września 1990 r. Uczniowie przyszli do placówki nie noszącej już imienia hańbiącego patrona. Szkoła zaczęła tętnić nowym życiem duchowym. Do sal lekcyjnych powróciły krzyże i lekcje religii. Teraz potrzebny był również nowy patron, który z miłością pochyliłby się zarówno nad uczniem, jak i wychowawcą, stał się dla nich wzorem do naśladowania i nauczycielem prawdy. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zadecydowali, że zostanie nim Stefan kard. Wyszyński. Rozpoczęto bardzo intensywne przygotowania do przyjęcia imienia nowego patrona. Pielgrzymki śladami Prymasa Tysiąclecia, przybliżanie Jego sylwetki na lekcjach religii, historii i języka polskiego oraz opowieści o nim zaproszonych gości - to wszystko sprawiło, że kard. Wyszyński stał się bliski każdemu. Dzięki staraniom dyrekcji szkoły, Rada Miasta Chełma zmieniła także nazwę ulicy, przy której mieści się placówka z Marchlewskiego na Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość nadania SP nr 4 imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się 12 maja 1992 r. Imię Prymasa placówka otrzymała jako pierwsza w archidiecezji lubelskiej i jedna z pierwszych w kraju. Uczestniczyli w niej liczni goście, m. in. siostra Prymasa Julia Wyszyńska, Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego. Sztandar Szkoły poświęcił wówczas bp Ryszard Karpiński. Od dziesięciu lat w swojej codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą szkoła opiera się na nauczaniu Wielkiego Prymasa.

W dniach 10-11 maja br. w placówce odbyły się uroczyste obchody. Podniosłą uroczystość rozpoczęły wykłady pracowników naukowych KUL-u: prof. dr hab. Krystyna Chałas na temat "Wychowanie ku wartościom a program wychowawczy szkoły" oraz dr Aliny Rynio "Cele wychowania młodzieży w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia". Drugi dzień uroczystości rozpoczęła Msza św., jaką w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w intencji całej społeczności SP nr 4 odprawił abp Józef Życiński. W imieniu całej społeczności szkolnej Gościa powitała dyrektor SP nr 4 w Chełmie pani Krystyna Wojtalik. "Za znak Opatrzności Bożej przyjmujemy obecność Księdza Arcybiskupa wśród nas. Przywołujemy nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, by umacniać w sobie miłość do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka". Metropolitę powitał również dziekan dekanatu Chełm - wschód ks. inf. Kazimierz Bownik, który nawiązał do powojennego okresu pasterzowania diecezją lubelską przez młodego wówczas bp. Wyszyńskiego i jego przyjazdów na ziemię chełmską. " To wielkie dziedzictwo historycznej ciągłości na ziemi lubelskiej i chełmskiej zapoczątkowane przez bp. Stefana Wyszyńskiego, podjąwszy tak pięknie ubogaca dzisiaj Ksiądz Arcybiskup". W słowie wstępnym przed rozpoczęciem Eucharystii Metropolita podziękował młodzieży i wychowawcom za codzienne zapatrzenie w styl Prymasa Wyszyńskiego, jego miłość do Maryi i wielką kulturę ducha.

Podczas Mszy św. Metropolita wygłosił kazanie. Na początku podziękował wszystkim tym, którzy dziesięć lat temu podjęli decyzję o nadaniu SP nr 4 w Chełmie imienia Wielkiego Prymasa. "Dziękuję wam za to, że mieliście odwagę i potrafiliście odczytywać to, co czytelne, wielkie i piękne". Wspomniał również innych wspaniałych polskich współczesnych kapłanów, z których bogactwa duchowego powinni czerpać młodzi ludzie: Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszko oraz ks. Jana Twardowskiego. Mówca zauważył również, że obecnie nie wszystkie polskie szkoły w swojej działalności potrafią odróżnić rzeczy istotne od mniej ważnych. Skrytykował przy tym modne ostatnio próby bicia rekordów Gunessa w różnych placówkach oświatowych. "Tego typu rekordy są zaprzeczeniem wychowania do odpowiedzialnego przeżywania lekcji, prawdy, życia. Bo jeśli ktoś za najważniejszy sukces uważa, że złączył 2 km rurek lub uczestniczył w lekcjach matematyki przez 30 godzin non stop, to jest to ośmieszanie szkoły, nauczania i osiągnięć" . Zdaniem Metropolity niektórzy nauczyciele organizują bicie takich rekordów, bo w nauczaniu nie potrafią się odwołać do wartości, jakie ukazują wielkie postaci przyjmowane za patronów szkół. Arcybiskup z przykrością zauważył również, że w nauczanie kard. Wyszyńskiego nie zawsze jest w pełni rozumiane przez współczesnych Polaków. Dlatego wychowankowie szkoły noszącej jego imię są w szczególny sposób zobowiązani, aby wydobywać z tego dziedzictwa wielkie rzeczy i treści potrzebne do życia. O godności człowieka dla Prymasa decydowało zawsze ludzkie serce, obraz Boży, który jest w każdym z nas - mówił abp Życiński. Na zakończenie kazania Arcybiskup życzył zgromadzonej w świątyni młodzieży, aby z ich wrażliwych dusz wyrastały piękne osobowości, by zawsze zachowywali wielką kulturę serca i nigdy nie deptali wartości będących wyrazem szacunku do bliźnich, nie bili sztucznych rekordów, nie szukali rozgłosu, lecz tak jak Prymas Wyszyński kochali Boga, służyli człowiekowi i Ojczyźnie.

W dalszej części uroczystości słowa podziękowania do Księdza Arcybiskupa skierował proboszcz parafii pw. Świętego Ducha ks. kan. Marian Wysocki. Nawiązując do wydarzeń sprzed dziesięciu lat, kiedy szkoła wybrała imię Stefana kard. Wyszyńskiego, przypomniał, że decyzja była podejmowana z pewnym lękiem. Jednak nie płynął on z jakiejś niechęci do Wielkiego Prymasa. "Był to lęk, bo wszyscy wówczas czuliśmy, że bardzo trudno będzie nam dorównać ideałowi jakim był, oraz ideałom które w swoim życiu realizował". Gospodarz parafii podziękował również za pełne zaangażowanie i pracę oraz wychowanie młodzieży pani dyrektor SP nr 4 Krystynie Wojtalik. Bezpośrednio po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do budynku SP nr 4, gdzie wiceprezydent Chełma Zygmund Gardziński odsłonił pamiątkową tablicę. Została ona ufundowana z okazji X lecia przyjęcia przez szkołę imienia Wielkiego Prymasa. Wcześniej została poświecona przez abp. Józefa Życińskiego. W tej części uroczystości goście obejrzeli multimedialną prezentację szkoły przygotowaną przez Jolantę Marciniak. Rocznicowe obchody w SP nr 4 zakończył montaż słowno- muzyczny. Wykonała go młodzież klas starszych i absolwenci pod kierunkiem Teresy Oluchy, Marii Zielińskiej i Ewy Kumszczyńskiej. Wśród zaproszonych na obchody święta gości byli również przedstawiciele Instytutu Prymasowskiego w Warszawie oraz delegacje szkół noszących imię Prymasa z Rywałdu Szlacheckiego, Karczewa, Żywca, Łaska, Nakła, Tczewa, Nowego Sącza, Głogowa Małopolskiego, Marek, Starej Wsi i Biłgoraja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47

[ TEMATY ]

spotkanie

DA Emaus

Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

Raymond Nader

W czwartek 9 maja 2024 r. po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Charbela. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27

[ TEMATY ]

św. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Swoje intencje do tej nowenny można dołączyć na stronie: papczynski.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję