Prace „circoli minori” – małych grup będą miały miejsce dziś i jutro. Następnie od soboty 12- go do wtorku 15 października odbywać się będą kolejne kongregacje generalne, czyli po dwóch dniach prac w małych grupach będzie kolejna sera wystąpień publicznych. Przewiduje się powrót do prac w małych grupach 16 i 17 października, kiedy po południu 17-go zostaną przedstawiona w auli relacja z prac w małych grupach . W 0rzeciwnieństwie do poprzednich synodów nie przewiduje się poszczególnych relacji, a jedynie jedną wspólną podkreślił ks. Costa. Zaznaczył, że zostanie ona opublikowana. Natomiast cały ostatni tydzień będzie poświęcony dyskusji nad dokumentem oraz jego przyjęciem. Głosowanie w tej sprawie przewidziano 26 października po południu. Zwieńczeniem Synodu będzie Msza św. celebrowana w bazylice watykańskiej w niedzielę 27 października – przypomniał sekretarz synodalnej Komisji ds. Informacji.
Natomiast mówiąc o poruszanych tematach, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, dr Paolo Ruffini zaznaczył, że wczoraj wieczorem w ramach wolnych wypowiedzi głos zabrał Ojciec Święty, mówiąc o tym, co w poszczególnych wystąpieniach wywarło na nim największe wrażenie. Podkreślił, że poszczególne wystąpienia w auli synodalnej bardzo się ze sobą wiązały wokół tematu, którym jest Amazonia. Poruszano przede wszystkim kwestię ekologiczną i wielkie zagrożenia związane z eksploatacją rabunkową, wartość Amazonii dla całej Ziemi, przemoc wobec ziemi, wobec rdzennych mieszkańców, konieczność zmiany paradygmatu, co dotyczy nie tylko regionu Amazonii, konieczność poszanowania praw człowieka, a także więź między człowiekiem, a światem stworzonym, odrzucenie wszelkiej formy przemocy. Dodał, że wiąże się z tym dialog między kulturami, ewangelizacja, inkulturacja orędzia ewangelicznego.
Mówiąc o sposobie bycia Kościołem w Amazonii wskazywano na szczególne cechy tego terytorium, mówiono o misyjności całego Kościoła, potrzebie kapłanów, wskazywano na możliwości nowych posług święceń, oraz roli i odpowiedzialności osób świeckich, także poprze posługę nie związaną ze święceniami, o roli kobiet, obronie kobiet przed przemocą, znaczeniu sakramentów dla wspólnoty wierzących, formacji i odpowiedzialności świeckich, formacji kapłanów i diakonów, rola zakonów, przestroga przed klerykalną wizją Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu