Reklama

Polska

Warszawa: uroczysta gala w 50-lecie Komisji KEP ds. Misji

Uroczysta gala z okazji 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas uroczystości z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce po raz pierwszy wręczono medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” honorujące osoby i instytucje zasłużone dla misji.

[ TEMATY ]

komisja

KEP

gala

BP KEP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z nagród otrzymała siostra Alina Sienkiewicz ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki za 46-letnią posługę lekarską wśród chorych i cierpiących brazylijskich Indian. Medalem nagrodzono też m.in. Zofię Kusy, ofiarnie pracującą wśród dzieci w slumsach w Brazylii, oraz Szymona Hołownię, założyciela Fundacji „Kasisi”, za duchowe i materialne wspieranie misji.

Podczas gali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przypomniał słowa papieża Franciszka, iż "Kościół nie potrzebuje biurokratów i sumiennych urzędników, ale misjonarzy z pasją". Nuncjusz przekazał na ręce bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji Misyjnej KEP, błogosławieństwo Franciszka i srebrny medal pontyfikatu Franciszka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowa podziękowania wszystkim polskim misjonarzom "za bycie ambasadorami Polski" przekazał w imieniu rządu sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. "Polska dyplomacja ma swoich oficjalnych ambasadorów, ale mamy świadomość, że każda misjonarka i każdy misjonarz jest także reprezentantem Polski na świecie" – powiedział Dziedziczak.

W swoim wystąpieniu bp Jerzy Mazur przypomniał, że utworzenie Komisji Misyjnej w 1967 r. było owocem nauczania Soboru o misyjnej naturze Kościoła. Zadaniem Komisji było od początku koordynowanie animacji i formacji misyjnej oraz integracją środowisk misyjnych w Kościele w Polsce.

Reklama

W początkach swego istnienia Komisja skupiła się na odbudowaniu zniszczonych struktur misyjnych z okresu międzywojennego. Ponieważ otwierały się powoli możliwości posyłania misjonarzy na placówki misyjne, Komisja zajęła się przygotowaniem, wysyłaniem oraz wspieraniem misjonarzy.

Początki funkcjonowania Komisji Episkopatu Polski ds. Misji były bardzo skromne, jednak dzięki determinacji jej członków dzieło to rozwijało się - podkreślił bp Mazur.

Obecnie, jak poinformował przewodniczący Komisji, na misjach pracują 2032 misjonarki i misjonarzy, a w ciągu 50 lat działalności Komisji z Polski wyjechało ponad 5 tys. misjonarzy.

Wśród uczestników gali byli też m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, arcybiskupi i biskupi - członkowie Komisji, a także misjonarze i misjonarki.

Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznano w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym; za pomoc modlitewną i duchową misjom; za pomoc materialną i finansową misjom oraz za informację medialną. W każdej z tych kategorii nagrodę przyznano trzem osobom bądź instytucjom.

W kategorii "za zasługi w dziele misyjnym" medal otrzymał o. Antoni Koszorz, werbista, za wieloletnią i ofiarną posługę sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz animację i formację misyjną, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Ojciec Antoni Koszorz jest znany środowisku misyjnemu również jako redaktor czasopism misyjnych i organizator Ośrodka Migranta „Fu Shenfu” w Warszawie.

Reklama

Medal „Benemerenti” w kategorii za zasługi w dziele misyjnym otrzymała także s. Alina Sienkiewicz ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki za gorliwą i pełnią miłości 46 letnią posługę lekarską wśród chorych i cierpiących Indian, katechizację dzieci i dorosłych oraz szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego w sercu Amazonii w Brazylii.

Trzecią osobą nagrodzoną w Medalem w tej kategorii została Zofia Kusy. Przez wiele lat pracowała wśród ubogich dzieci w slumsach i ofiarnie katechizowała w archidiecezji Sao Salvator da Bahia w Brazylii.

W kategorii "pomoc modlitewna i duchowa" kapituła nagrodziła siostrę Annę Gurba ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, misjonarce w Zambii (1994-1995), za nieustanne wspieranie misji cierpieniem oraz gorliwą, codzienną modlitwą.

Medal przyznano także ks. prałatowi Wacławowi Kuflewskiemu, misjonarzowi w Zambii, byłemu sekretarzowi Papieskiej Unii Misyjnej w Polsce, twórcy biuletynu misyjnego „Światło Narodów”. Ks. Kuflewski był także sekretarzem Komisji ds. Misji oraz delegatem do spraw misjonarzy. Ma szczególne zasługi przy powstaniu Centrum Formacji Misyjnej oraz Instytutu Misyjnego Laikatu w Warszawie oraz propagowaniu tematyki misyjnej poprzez liczne publikacje książkowe.

Trzecią nagrodzoną w tej kategorii została Zofia Bacławska - za wieloletnie ofiarne zaangażowanie w animację misyjną w diecezji i parafii, kolportaż prasy misyjnej, inicjatywy modlitewne, zwłaszcza różańcowe w intencji misji oraz organizację adoracji wieczystej i pomoc materialną dla misjonarzy.

Reklama

W kategorii za szczególne zasługi w udzielaniu pomocy materialnej i finansowej misjom medal przyznano Szymonowi Hołowni, założycielowi Fundacji „Kasisi”. Uhonorowano go zwłaszcza za realizację wielu projektów pomocowych dla Domu Dziecka w Kasisi prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny oraz cenne inicjatywy na rzecz ubogich dzieci w Zambii.

Medal otrzymali też Irena i Eugeniusz Marszałkowie za wieloletnią troskę o misjonarzy i organizowanie materialnej i duchowej pomocy dla misji, za ofiarowanie cierpienia za misjonarki i misjonarzy, gościnność i wrażliwość na potrzeby misji.

Trzecią osobą uhonorowaną medalem został ks. Marek Mroczek, proboszcz parafii świętego Mikołaja w Tylmanowej, inicjator Podhalańskiego Festynu Misyjnego, za wieloraką duchową i materialną pomoc misjom poprzez cenne inicjatywy pomocowe angażujące zwłaszcza dzieci, młodzież i chorych.

W czwartej i ostatniej kategorii - „informacja medialna” - Kapituła Medalu doceniła redakcje Radia Maryja za stałą, wieloletnią i owocną współpracę z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji w dziele animacji i formacji misyjnej wiernych Kościoła w Polsce. Radio Maryja upowszechnia idee misyjne w audycjach radiowych, wywiadach z misjonarzami, transmisjach Mszy św. i katechezach.

Medal otrzymała też Redakcja Programów Katolickich Polskiego radia - za wieloletnią współpracę z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji i jej agendami w dziele medialnej promocji misji. Redakcja prowadzi animację misyjną poprzez wywiady z misjonarzami oraz reportaże z działalności misjonarzy w ich miejscach posługi. Transmituje również uroczystości i wydarzenia misyjne.

Reklama

Kapituła przyznała Medal za zasługi w dziedzinie informacji medialnej Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela”. Tygodnik od lat systematycznie informuje opinię publiczną w Polsce o misyjnym dziele Kościoła, bierze aktywny udział w animacji i formacji misyjnej prowadzonej przez agendy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Kapituła uhonorowała też Medalem „Benemerenti” Roberta Nogę za zasługi w propagowaniu misji oraz pozyskiwanie i formację wolontariuszy misyjnych w mediach poprzez stronę internetową, filmy oraz programy radiowe i telewizyjne.

Ponadto medale przyznano trzem księżom arcybiskupom, byłym przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym: abp. Edmundowi Piszczowi, abp. Wojciechowi Ziembie i abp. Wiktorowi Skworcowi.

Wieczorem na Jasnej Górze bp Jerzy Mazur poprowadzi rozważania Apelu Jasnogórskiego i odbędzie się czuwanie nocne z racji jubileuszu.

***

Komisję Misyjną KEP powołano w 1967 r., realizując wskazania Soboru Watykańskiego II zawarte w „Dekrecie o misyjnej działalności Kościoła” (Ad gentes). Zadaniem Komisji jest integrowanie środowisk misyjnych w Polsce, wspieranie materialnie i duchowe misjonarek i misjonarzy oraz koordynowanie animacji, formacji i współpracy misyjnej w Polsce.

W roku 2000 decyzją Episkopatu Polski utworzono Krajowy Fundusz Misyjny, a w lipcu tego samego roku przy Komisji zaczęła działać MIVA Polska, organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. W 2006 r. powołano kolejną agendę Komisji – Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, której podstawowym zadaniem jest wspieranie projektów realizowanych przez misjonarzy w krajach misyjnych.

W 2013 r., aby usprawnić planowanie, kierowanie i nadzorowanie pracy i animacji misyjnej, bp Jerzy Mazur reaktywował działalność powołanej w 2005 r. Krajowej Rady Misyjnej.

Bp Jerzy Mazur SVD sprawuje funkcje przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji od października 2011 r. Sekretarzem Komisji jest o. dr Kazimierz Szymczycha SVD.

2017-11-13 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We wtorek Episkopat świętować będzie 100-lecie ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

[ TEMATY ]

episkopat

ordynariat polowy

KEP

Konferencja Episkopatu Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

Rozpoczynającemu się jutro 384. zebraniu plenarnemu Episkopatu towarzyszyć będą obchody 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. 8 października Mszy Świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godz. 17. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W roku przypada setna rocznica utworzenia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce. Dziś jego rolę pełni Ordynariat Polowy w Polsce, w którym posługę pełnią kapelani wojskowi i służb mundurowych.
CZYTAJ DALEJ

Obejmuje opieką rodziny

2025-01-25 18:50

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Fundacja Centrum Rodziny

Karolina Krasowska

Długo wyczekiwany obiekt powstał przy ul. Langiewicza 39 w Zielonej Górze. Dziś w jego otwarciu uczestniczyli włodarze miasta i województwa

Długo wyczekiwany obiekt powstał przy ul. Langiewicza 39 w Zielonej Górze. Dziś w jego otwarciu uczestniczyli włodarze miasta i województwa

Fundacja Centrum Rodziny zakończyła budowę nowej siedziby z hospicjum perinatalnym. Długo wyczekiwany obiekt powstał przy ul. Langiewicza 39 w Zielonej Górze. Dziś w jego otwarciu uczestniczyli włodarze miasta i województwa, a także przyjaciele fundacji i liczne rodziny.

Fundacja to przestrzeń wsparcia, opieki i nadziei. Towarzyszy rodzicom w chwilach radości, ale również w momentach trudnych, szczególnie wtedy gdy rodzice mierzą się z diagnozą różnych bardzo poważnych wad wrodzonych u swoich nienarodzonych dzieci. Dzięki powstaniu tego budynku będzie mogła pomagać jeszcze większej liczbie rodzin, okazując wsparcie medyczne, psychologiczne, duchowe i edukacyjne w jednym miejscu. To wyjątkowe miejsce stworzone z myślą o przyszłych rodzicach, oraz tych, którzy stawiają pierwsze kroki w rodzicielstwie. Ale nie tylko, bo Fundacja obejmuje opieką rodziny w szerokim aspekcie:
CZYTAJ DALEJ

Federalny Sąd Najwyższy Brazylii: symbolika religijna może pozostać w miejscach publicznych

2025-01-25 15:46

[ TEMATY ]

Brazylia

Sąd Najwyższy

symbole religijne

Karol Porwich/Niedziela

Federalny Sąd Najwyższy Brazylii (STF) rozstrzygnął kwestię obecności symboli religijnych w budynkach publicznych, odrzucając apelację federalnej prokuratury (MPF), która domagała się ich usunięcia. Prokuratura argumentowała, że obecność krzyży i wizerunków świętych narusza zasadę sekularyzmu państwa brazylijskiego oraz wolność religijną obywateli.

Wniosek federalnej prokuratury trafił do sądu najwyższego w grudniu 2019 roku po tym, jak federalny sąd okręgowy III regionu (TRF-3) odmówił nakazu usunięcia symboli religijnych z budynków federalnych oraz stanowych w São Paulo. TRF-3 uznał, że obecność takich symboli nie jest sprzeczna z zasadą neutralności religijnej państwa, lecz wyraża wolność religijną i odzwierciedla kulturową tożsamość brazylijskiego społeczeństwa.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję