Witając uczestników spotkania, ks. prof. Mariusz Rosik wyjaśnił okoliczności ustanowienia Niedzieli Słowa Bożego w 2019 r. przez papieża Franciszka i zachęcał do budowania mostów pomiędzy tymi, którzy są miłośnikami Pisma Świętego.
– Chcemy budować wspólnotę osób wierzących, rozmiłowanych w Piśmie Świętym, nie tylko w naszych poszczególnych parafiach i naszych wspólnotach, które tworzymy – mówił ksiądz profesor i dzielił się pomysłem stworzenia platformy wymiany doświadczeń, myśli, organizowania spotkań, na wzór tego, jak robią to inne wspólnoty archidiecezji wrocławskiej. Zachęcał do współpracy w tym dziele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Dlaczego warto budować takie mosty? Dlatego, że ta wymiana doświadczeń jest bardzo motywująca. Każdy z kręgów biblijnych, każda ze wspólnot przechodzi formację, ma swoje praktyki dotyczące rozważania Biblii, może podzielić się swoim doświadczeniem – mówił ks. Rosik.
Podczas spotkania odpowiedzi udzielali i zawiłe kwestie biblijne wyjaśniali: prof. Kalina Wojciechowska (CHAT, Warszawa), dr hab. Anna Rambiert- Kwaśniewska (PWT, Wrocław), ks. prof. Jan Klinkowski (PWT, Wrocław) oraz ks. prof. Mariusz Rosik (PWT Wrocław).
Reklama
Pierwsze pytanie poruszone na spotkaniu dotyczyło fragmentu Ewangelii według św. Jana 1, 31-34, i słów „Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym” a brzmiało: Do kogo należą poniższe słowa? Czy do Jana Ewangelisty, czy do Jana Chrzciciela?
– Wydaje mi się, że słowa te należą do Jana Chrzciciela. Ale żeby wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników: m.in. względy redakcyjne, kompozycyjne, metody egzegezy, kwestie hermeneutyczne – tłumaczyła prof. Kalina Wojciechowska, odwołując się do historii powstania tekstu biblijnego i zwracając uwagę na pewne napięcia, jakie się w nim pojawiają i które sugerują, że niektóre jego fragmenty mogły kiedyś funkcjonować osobno.
Zwróciła uwagę, że w wierszu 29., który rozpoczyna zasadniczą scenę od słów „następnego dnia” mamy świadectwo Jana Chrzciciela o Jezusie, które jest cały czas utrzymane w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Nic nie wskazuje na to, żeby miało to być świadectwo kogoś innego niż Jana Chrzciciela.
– Ale Ewangelista zredagował cały ten fragment. Z jednej strony to powiedzenie „Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym” jest świadectwem Jana Chrzciciela, ale z drugiej – można je przypisać również Ewangeliście. Dlatego że Ewangelista panuje nad całym tekstem i bardzo często swoje wyznania i swoją wiarę wkłada w usta postaci, które czyni bohaterami całego tekstu. Pod tym względem jest to wyznanie wiary Jana Chrzciciela i Ewangelisty – tłumaczyła prof. Wojciechowska.
Reklama
Pozostałe pytania dotyczyły Hbr 6, 4-8 i kwestii grzechu przeciwko Duchowi Świętemu; Łk 16,8, perykopy o nieuczciwym zarządcy; Mt 18,6, tematu zgorszenia. Padło również pytanie czy Jezus mógł mieć rodzeństwo (Mt 1,25), gdzie mieszkał Józef i jak bawiły się dzieci w czasach Pana Jezusa. Poruszono również kwestie natchnienia Pisma Święte i Biblii Pierwszego Kościoła.
Spośród 70 nadesłanych pytań na spotkaniu odpowiedziano na 10 z nich, z powodu ograniczeń czasowych. Natomiast organizatorzy zapewnili, że w miarę możliwości, będą do tych pytań się odnosić. Na stronie internetowej „Lumen Vitae” powstanie zakładka pt. „zadaj pytanie bibliście”, w której na samym początku zamieszczone zostaną odpowiedzi na pytania, które padły na spotkaniu a z czasem przy udziale różnych biblistów zostaną opracowane odpowiedzi na pozostałe. Będzie również możliwość zadawania kolejnych pytań.
Na zakończenie spotkania modlitwę biblijną poprowadziła wspólnota „Dom Boży”, po czym jego uczestnicy wzięli udział w agapie.