Reklama

Niedziela Przemyska

Podziel się nadzieją

Transplantologia to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin medycyny– powiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Gala-Błądzińska.

2025-04-23 08:27

Niedziela przemyska 17/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Archiwum szkoły

Uczniowie naszego liceum promowali ideę transplantologii

Uczniowie naszego liceum promowali ideę transplantologii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zespole Szkół w Błażowej odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom transplantologii. Eksperci, osoby czekające na przeszczep oraz ci, którzy są już po nim, dzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami.

Budowanie świadomości

Konferencję otworzyła dyrektor Zespołu Szkół w Błażowej Maria Kruczek, która cytując słowa św. Jana Pawła II: „Należy zaszczepić w sercach ludzi zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu organów”, podkreśliła, że celem spotkania jest budowanie świadomości w zakresie transplantologii w społeczeństwie, a szczególnie wśród młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościem specjalnym wydarzenia była dr hab. n. med. Agnieszka Gala-Błądzińska, konsultant podkarpacki w dziedzinie transplantologii, prof. URz. Ponadto przybyli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego oraz lokalnego. Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu reprezentował ks. dr Wojciech Sabik. W konferencji wzięli także udział licznie przybyli mieszkańcy Błażowej i okolicy oraz uczniowie LO z Błażowej.

Nie zabieraj organów do nieba

Reklama

Głównym celem konferencji była prezentacja ogólnej wiedzy i dyskusja na temat obecnych problemów medycyny transplantologicznej – dziedziny, która zajmuje się przeszczepianiem narządów. Akceptacja społeczna jest tylko wtedy możliwa, kiedy przekazana jest pełna i rzetelna wiedza. Transplantacja narządów od dawna stanowi jedno z najważniejszych osiągnięć medycyny.

Konferencję rozpoczęli uczniowie LO im. św. Królowej Jadwigi Królowej w Błażowej wraz ze swoją nauczycielką biologii – Ritą Paściak, próbując odpowiedzieć na pytanie – „Dlaczego się psujemy?”. W swojej prezentacji podkreślili rolę chorób, które powodują nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych, czyli ich niewydolność. W ostateczności prowadzą one do ich wymiany, czyli przeszczepu (np. nerki, serca, wątroby, trzustki, płuca, szpiku kostnego, rogówki).

Rozwój transplantologii jest imponujący. Jak podkreśliła w swojej wypowiedzi dr hab. n. med. Agnieszka Gala-Błądzińska, wiemy o transplantologii coraz więcej, jesteśmy coraz mądrzejsi, obserwujemy procesy transplantacyjne na świecie. Transplantologia to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin medycyny. Według danych Poltransplant – Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji, w minionym roku padł w Polsce rekord. Udało się przeszczepić blisko 2200 narządów. Były to m.in. nerki, wątroba, serca, płuca, trzustka. Tylko w lutym tego roku przeszczepiono już 93 nerki. Ciągle jednak 2 tys. osób (tyle mieszkańców liczy nasza miejscowość) oczekuje na narządy, które są dla nich jedyną szansą na przedłużenie życia.

Obecnie najbardziej dotkliwym problemem jest brak organów, a dawców z Podkarpacia jest niewielu. Pani profesor jednocześnie zaprosiła młodzież do podjęcia studiów medycznych.

Największy akt miłości

Reklama

Istotną rolę w kwestii transplantologii i donacji organów odgrywa religia. Ten problem przedstawił ks. Tomasz Brodowicz, który zmierzył się z chorobą nerek i jest po przeszczepie. W swojej wypowiedzi podkreślił, iż wielu chrześcijan uważa, że darowanie swojego ciała dla ratowania innych jest konkretnym czynem miłości Boga i bliźniego. On sam doświadczył przeszczepu i dziękuje za drugie życie, które otrzymał. W różnych społecznościach religijnych istnieją zróżnicowane zdania na ten temat, które wpływają na podejście wiernych do pobierania i przeszczepiania narządów. Chrześcijaństwo wyraża zdecydowanie pozytywne stanowisko wobec donacji organów. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Oddawanie narządów po śmierci jest czynem szlachetnym i godnym pochwały”. Pogląd ten poparł również papież Benedykt XVI: „Akt miłości wyrażony darem swych narządów jest prawdziwym świadectwem swej hojności, która jest w stanie spoglądać poza śmierć i dostrzegać, że życie zawsze wygrywa”. Jednak w innych religiach wygląda to różnie.

Doświadczenia emocjonalne

Podczas konferencji swoje wzruszające historie walki z chorobą, dochodzenia do zdrowia i nowego, drugiego życia opowiedzieli pacjenci po przeszczepach: p. Aleksandra u której przeszczepiono nerkę; p. Teresa której mąż ma przeszczepione serce; p. Marcelina, która miała przeszczepione płuca i nerkę; p. Andrzej, którego syn Mikołaj miał przeszczep szpiku kostnego i czekał na przeszczep nerki; ks. Tomasz po przeszczepie nerki. Głos zabrali również pacjenci dializowani, oczekujący na nowy narząd – p. Marek i p. Ryszard oraz: p. Stanisław, p. Krzysztof oraz ks. Roman Niedziela. Każda historia jest inna, ale każda daje nadzieję na drugie życie. Nikt nie wie, kiedy takiego wsparcia będzie potrzebować, bo jedni z chorobą zmagają się przez całe życie, inni dowiadują się o niej nagle, a przeszczep jest często dla nich jedyną szansą.

Przełamywanie barier

Ważne jest mówienie o tym temacie otwarcie, przełamywanie barier społecznych blokujących świadome dawstwo narządów oraz upowszechnianie świadectw woli. Temu właśnie służyła konferencja w Błażowej, która z pewnością wniosła istotny wkład w popularyzację wiedzy o transplantologii wśród jej uczestników oraz przyczyniła się do podniesienia świadomości społecznej. Nie ma przecież większego daru niż oddanie dosłownie kawałka siebie drugiej osobie.

Inicjatorem i pomysłodawcą spotkania (już trzeciego w naszej szkole) był ks. Tomasz Brodowicz, który we współpracy z p. Andrzejem Wróblem, zastępcą burmistrza Błażowej i dyrekcją Zespołu Szkół w Błażowej zorganizowali tak wyjątkowe i ważne wydarzenie. Niech podsumowaniem będą słowa Jezusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 14).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi pielgrzymi nadziei

2025-05-06 14:44

Niedziela przemyska 19/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Radio Fara

W tej modlitwie zawarło się wszystko, na co było stać tych młodych ludzi, pokornie klęczących przed drzewem krzyża

W tej modlitwie zawarło się wszystko, na co było stać tych młodych ludzi, pokornie klęczących przed drzewem krzyża

Pod takim hasłem odbyła się już 32. edycja Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Tym razem gospodarzem wydarzenia był Leżajsk, który wraz z okolicznymi miejscowościami przyjął blisko 2 tys. młodych ludzi. W spotkaniu wzięły udział także delegacje młodzieży z Węgier oraz Szwajcarii.

Sam się zorientowałem, kiedy będzie SMAP, zapytałem i oto jestem – mówi jeden z uczestników zaraz po przyjeździe do Leżajska. – Myślę, że będzie ciekawie, chciałbym przeżyć ten czas po Bożemu, dobrze spędzić go z przyjaciółmi – dodaje. Te dwa aspekty dominowały podczas przeżywania tegorocznego spotkania. Czas spędzony po Bożemu – a zatem: Eucharystia, celebracje, wspólne modlitwy, chwile na zatrzymanie, modlitwa i refleksje, a także czas budowania wspólnoty młodych archidiecezji przemyskiej – wspólnej radości, dzielenia się swoim świadectwem, pasją i zaangażowaniem w życie Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

TRWA NOWENNA w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. DOŁĄCZ DO MODLITWY
CZYTAJ DALEJ

Maryi Jasnogórskiej polecamy Ojca Świętego Leona XIV

Ojca Świętego Leona XIV wstawiennictwu i opiece Najświętszej Maryi Panny polecają na Jasnej Górze paulini oraz pielgrzymi. Za nowym papieżem modlą się o jedność i pokój w ludzkich sercach i w świecie. W pielgrzymce przybyli przedstawiciele Straży Granicznej z biskupem Polowym Wojska Polskiego Wiesławem Lechowiczem.

Radość z wyboru nowego papieża wyraził rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik. – Ta radość potęguje jeszcze bardziej naszą radość wielkanocną. Dzień po zmartwychwstaniu Chrystusa odchodzi papież Franciszek, przychodzi nowy papież, Leon XIV z Chrystusowym pozdrowieniem pokoju, z tymi pierwszymi słowami zmartwychwstałego Chrystusa skierowanymi do apostołów. Nowy papież mówi nam, by ten pokój nieść światu, by budować mosty, być ludźmi dialogu, nie zapominać o tych najbardziej potrzebujących – powiedział o. Bortnik. Paulin zauważył też, że w tych pierwszych słowach Leon XIV połączył nauczanie trzech ostatnich papieży: Franciszka, który zwracał uwagę na peryferia Kościoła, i dwóch wielkich chrystocentrycznych teologów św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, którzy uczyli patrzenia na Chrystusa w drugim człowieku. – Kolejny papież, powiedzielibyśmy, kontynuator przede wszystkim nauczania Chrystusowego. On będzie nam Chrystusa głosił, będzie Go wskazywał – mówił rzecznik Jasnej Góry i podkreślił, że jest to wielka misja jednoczenia się w Kościele Chrystusowym, bo „jeżeli jesteś chrześcijaninem, to należysz do Kościoła, bo Kościół to również ty”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję