Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

2025-04-23 07:45

Niedziela Ogólnopolska 17/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

BARCELONA
Proces beatyfikacyjny Bożego architekta

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót hiszpańskiego architekta, który znaczną część życia poświęcił budowie bazyliki Sagrada Família. Od tej chwili Antoniemu Gaudíemu, nazywanemu często Bożym architektem, przysługuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Gaudí – któremu budowę bazyliki zlecono, gdy miał 31 lat – uważał Sagradę Famílię za misję powierzoną mu przez Boga i z tą świadomością przekształcił pierwotny projekt neogotycki w coś zupełnie innego i oryginalnego, inspirowanego formami natury i pełnego symboliki, wyrażającej jego głęboką wiarę oraz duchowość czerpiącą z benedyktyńskiej i franciszkańskiej tradycji. Sagrada Família to najbardziej znana budowla w Barcelonie i jeden z najwybitniejszych przykładów architektury sakralnej w Europie. Kilka miesięcy temu ogłoszono, że jej budowa, rozpoczęta w 1882 r., zostanie zakończona w 2026 r., kiedy to przypada 100. rocznica śmierci Gaudíego. Cudownie byłoby, gdyby w tym czasie Boży architekt został beatyfikowany. Wszystko w rękach Boga i ludzi.

DEKRET
O intencji Mszy św.

Reklama

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy św., który został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka 13 kwietnia – w Niedzielę Palmową. Wszedł on w życie 20 kwietnia br. – w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dokument nie jest długi. Zasadniczo jest to przypomnienie norm, które w Kościele zawsze obowiązywały. Dekret zawiera tylko uściślenia. W pierwszym rzędzie dotyczy Mszy św. sprawowanej w jednej „zbiorowej” intencji. Takie intencje są dopuszczalne, ale pod dwoma warunkami: muszą na nie zezwolić synod albo zebranie biskupów prowincji, a ponadto muszą być o tym poinformowani wszyscy ofiarodawcy i dobrowolnie wyrazić na to zgodę. Nie wolno tej zgody domniemywać; przy braku wyraźnej zgody zawsze zakłada się, że nie została ona udzielona. Msze św. z intencją „zbiorową” nie powinny być sprawowane zbyt często. W dekrecie przypomniano przepisy dotyczące wysokości ofiar i obowiązku sprawdzania przez biskupa rejestrów Mszy św. przynajmniej raz w roku. Informacja o dekrecie była nagłaśniana w mediach głównego nurtu. Przedstawiano ją jako nowość, jednak nowością nie jest, bo opiera się na obowiązującym w Kościele od czterech dekad prawie. Książka intencji jest jednym z najważniejszych dokumentów w parafii, a polscy księża przyjęte w niej zobowiązania traktują nad wyraz poważnie, mają bowiem na uwadze, że szafują Bożą łaską płynącą z odkupieńczej ofiary Jezusa Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

POŻEGNANIE
Mistrz świętej teologii

W Krakowie w klasztorze 12 kwietnia zmarł o. Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin – teolog, profesor filozofii, emerytowany wykładowca UJ, Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów i UPJPII, publicysta; w latach 80. XX wieku duszpasterz krakowskiej Beczki. Miał 87 lat.

Z wykształcenia był historykiem sztuki, w latach 60. XX wieku pracował krótko jako asystent w Katedrze Historii Sztuki na KUL. W 1964 r. wstąpił do Zakonu Dominikanów, 6 lat później przyjął święcenia kapłańskie. Od 1990 r. pełnił funkcję regensa Polskiej Prowincji Dominikanów, w latach 1990-98 był rektorem Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie.

Był człowiekiem wielu talentów i wielkiej mądrości. W 2014 r. generał Zakonu Dominikanów o. Bruno Cadoré przyznał mu tytuł mistrza świętej teologii – najwyższy dominikański tytuł naukowy. Obok pracy na uczelni i w duszpasterstwieKłoczowskiego zajmowało dziennikarstwo. Był członkiem zespołu redakcyjnego miesięczników W drodze i Znak oraz Logos i Ethos.

Prezydent RP Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył o. Jana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
a.k.

KATECHUMENI
Rekordowa liczba

Reklama

W tym roku w okresie Triduum kilkanaście tysięcy dorosłych i dorastającej młodzieży w całej Francji przyjęło chrzest, a wraz z nim I Komunię św. i bierzmowanie. Oznacza to kolejny rekord w tym zakresie. W ubiegłym roku, który też znacznie przewyższał poprzedni, udzielono o 5 tys. chrztów mniej, ale było to o ponad 30% więcej niż w 2023 r. W nawiązaniu do tych wskaźników i w obliczu tak znacznego przyrostu liczby katechumenów redakcje tygodnika Famille Chrétienne i portalu Aleteia przeprowadziły własne badania dotyczące tego zjawiska. Chodziło o znalezienie odpowiedzi na takie pytania, jak profil nowo ochrzczonych, ich droga do wiary i oczekiwania od Kościoła. Większość z nich to ludzie młodzi, mający za sobą silne doświadczenie duchowe, często pod wpływem przyjaciół, ale też katolickich influencerów w sieciach społecznościowych, uczęszczający regularnie bądź okazjonalnie na Msze św.

Z badań wynika, że 73% katechumenów to osoby w wieku 17-35 lat, a 44% nie ma jeszcze 25 lat. Potwierdzają to spostrzeżenia poczynione w ub.r. przez Konferencję Biskupów Francji o rosnącej liczbie młodych w wieku 18-25 lat wśród nowo ochrzczonych.

To kolejny dowód na to, że na Starym Kontynencie przed chrześcijaństwem jest przyszłość.

POŻEGNANIE
Zanurzony w głębię wiary Kościoła

14 kwietnia, po doświadczeniu trudu choroby, w wieku 61 lat, zmarł Piotr Wojciech Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Wśród osób wspominających zmarłego jest metropolita częstochowski:

Jestem głęboko przekonany, że Ksiądz Biskup Piotr Turzyński należał do grona biskupów, którzy na przełomie czasu, tzw. transformacji społecznej i politycznej, miał wiarę i odwagę Kościoła apostolskiego. Jego zaangażowanie w różnych gronach episkopatu Polski było zawsze aktualne i konkretne na etapach decyzji. Mam na uwadze jego pracę jako: członka Rady Stałej, członka Komisji Nauki Wiary, członka Komisji ds. Duchowieństwa, delegata ds. Polonii świata czy Duszpasterstwa Nauczycieli.

Reklama

Po kilku latach duszpasterstwa i studiów patrystycznych w Rzymie, na Augustianum i na Gregorianum, Biskup Piotr wrócił jako młody doktor do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, umocniony światłem wiary św. Augustyna, który był jego naukowym przewodnikiem. Był moim współpracownikiem jako ojciec duchowny alumnów. Następnie był adiunktem na Wydziale Teologicznym w Radomiu i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wymiar jego duchowości i współodpowiedzialności za życie wiary Kościoła współczesnego objawił się w jego zawołaniu biskupim: Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae. To były jego ostatnie słowa, które wypowiedział wobec nas, biskupów odwiedzających go w szpitalu w Radomiu 10 kwietnia.

Niech Maryja, Matka Kościoła, wprowadzi go do radosnej wspólnoty „domu Boga z ludźmi”.

Abp Wacław Depo
metropolita częstochowski

PAMIĘTAMY
Msze św. za Ojczyznę

W 15. rocznicę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki podczas Mszy św. za Ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie trwa modlitwa o jedność narodu. 27 kwietnia o godz. 18 Liturgii będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Michał Legan, paulin. Przed Eucharystią odmówiony zostanie Różaniec w intencji Ojczyzny, a po niej – litania za wstawiennictwem błogosławionego. Wierni zaproszeni są także do nawiedzenia kaplicy z relikwiami związanymi ze śmiercią męczennika i do zwiedzenia poświęconego mu muzeum.

Po Mszy św. o godz. 19.15 w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie zatytułowane: „Dom rodzinny Popiełuszków”. Udział w nim wezmą: ks. Kazimierz Gniedziejko, kuzyn ks. Popiełuszki, oraz dr Milena Kindziuk, biografistka, autorka książki Matka świętego.
a.k.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Niemal połowa z prawie tysiąca księży zapytanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) spotkała się z bezpośrednią agresją, napaścią fizyczną lub hejtem w internecie – wynika z badania przeprowadzonego jesienią ub.r. Zjawisko to narasta, duchowni jednak niezbyt często zgłaszają takie przypadki. Instytut opracował raport „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych, miejsc i obiektów kultu w Polsce”. Jego prezentacja odbyła się 3 kwietnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Podczas konferencji prasowej podkreślano, że problem agresji wobec duchownych jest marginalizowany w przestrzeni publicznej. – Mamy co jakiś czas do czynienia z informacjami o zabójstwach, o napadach na księży, o dewastacji przedmiotów kultu religijnego, o braku szacunku i agresji wobec miejsc kultu. To już nie są przypadki jednostkowe. Myślę, że możemy mówić o dosyć poważnej fali, która, niestety, bardzo często jest przez media niezauważana – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak, jezuita. Postanowiono przeprowadzić takie badania, aby to, co podpowiada intuicja, zostało potwierdzone lub obalone przez fakty. Raport dowodzi, że intuicja nie myliła.
CZYTAJ DALEJ

Chcę dziś na nowo powiedzieć, za Piotrem: Ty masz słowa życia wiecznego

2025-04-10 09:04

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 6,55.60-69

Czytania liturgiczne na 10 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

2025-05-10 15:54

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

„In Illo uno unum” – „W Nim stanowimy jedno” tak brzmi dewiza Ojca Świętego. W podstawowych elementach Leon XIV zachował swój wcześniejszy herb, wybrany podczas jego konsekracji biskupiej, a także motto.

Herb Leona XIV to tarcza podzielona ukośnie na dwie części. W górnej części znajduje się błękitne tło, na którym widnieje biała lilia – symbol czystości oraz Maryi. Dolna część ma jasne tło i przedstawia obraz nawiązujący do Zakonu św. Augustyna: zamkniętą księgę, na której spoczywa serce przeszyte strzałą. Ten symbol odnosi się do doświadczenia nawrócenia św. Augustyna, które sam wyjaśnił słowami: „Vulnerasti cor meum verbo tuo” – „Przeszyłeś moje serce swoim słowem”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję