Spotkanie, które miało formę wieczoru literacko-muzycznego, było połączone z prezentacją najnowszej książki ks. prof. Krzysztof Pawliny Budzę nie tylko ze snu. Zamyślenia oraz tomiku poezji Jeżeli wiersz, to teraz. Odbyło się ono w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi na stołecznym Krakowskim Przedmieściu i przyciągnęło setki osób, dla których słowo – również to pisane przez wielkie S – ma fundamentalne znaczenie.
Na scenie, obok autora, pojawili się ks. prof. Jerzy Szymik – teolog i poeta z Uniwersytetu Śląskiego, Stanisław Baj – malarz, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Europejskiej Akademii Sztuk, oraz Marcin Kwaśny – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta i reżyser, który po mistrzowsku interpretował teksty ks. prof. Pawliny. Spotkanie poprowadził Marcin Styczeń – wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów oraz dziennikarz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Nawiązując do osoby Amedea Modiglianiego, włoskiego malarza, rysownika i rzeźbiarza, ks. prof. Pawlina zwrócił uwagę na słowa, które wypowiedział on do swojej matki, dzięki której wyjechał z rodzinnego Livorno do Paryża: „Mamo, będziesz kiedyś ze mnie dumna”. – To zdanie jest mi bardzo bliskie. Stawiam sobie to pytanie: czy Bóg jest ze mnie zadowolony jak z Chrystusa? Czy On jest ze mnie dumny? Ale też byłbym nieprawdziwy, gdybym nie powiedział, że nieraz się zastanawiam: a moja mama, moi rodzice – czy są ze mnie dumni? To mi pozwala robić rachunek sumienia z tego, kim jestem, jak to robię i co robię – zaznaczył ks. prof. Pawlina.
Fakt, że główny bohater wieczoru to człowiek ogromnej, tytanicznej pracy, zaakcentował ks. prof. Szymik. – Od lat ks. Pawlina dźwiga rektorskie ciężary – finansowe, organizacyjne, administracyjne, moralne o ogromnej skali i robi to w samym sercu Polski. Prawdopodobnie tylko wtedy ma chwilę oddechu, kiedy gra gdzieś blisko muzyka czy kwitną kwiaty na mazowieckiej łące. To są chwile rzadkie. Tylko wtedy może coś napisać – podkreślił ks. prof. Szymik i dodał, że twórczość ks. prof. Pawliny jest odpowiedzią na przesłanie Soboru Watykańskiego II do artystów, iż „świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, aby się nie pogrążyć w rozpaczy”. – Cóż takiego jest w pięknie, że miałoby ono stanowić lek na chorobę rozpaczy? Odpowiem Platonem: „Potęga dobra schroniła się w naturze piękna”. U ks. Pawliny jest stałe łączenie tych dwóch wartości – nasycanie piękna dobrem, szukanie dobra w pięknie, szukanie piękna w dobru – wskazał ks. prof. Szymik.
Wśród zaproszonych na wieczór autorski gości znaleźli się m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, bp Wiesław Lechowicz, bp Michał Janocha oraz rektorzy i wykładowcy warszawskich uczelni. Oprawę muzyczną zapewnił Kwartet AMOK.