Tarnogrodzka Orkiestra Dęta, założona w latach dwudziestych XX wieku, formalnie funkcjonowała do wybuchu II wojny światowej, po czym jej działalność została przerwana. Po wojnie muzycy okazjonalnie występowali na różnych uroczystościach, dopiero jednak w latach dziewięćdziesiątych orkiestra została reaktywowana z inicjatywy Józefa Czarnego. 15 maja 1993 r. orkiestra oficjalnie wznowiła działalność, a jej pierwszym kapelmistrzem po reaktywacji został Antoni Korniak. Kolejnymi kapelmistrzami byli Czesław Nizio, Wiesław Buliński, Wojciech Baszkiewicz, Wojciech Fus oraz Zbigniew Biliński. Od 2017 r. funkcję tę pełni Grzegorz Szteinmiller. – Orkiestra od lat uświetnia swoimi występami uroczystości państwowe i kościelne, bierze udział w przeglądach i konkursowych prezentacjach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W repertuarze naszej orkiestry znajdują się pieśni kościelne i patriotyczne, muzyka rozrywkowa, klasyczna oraz utwory marszowe, koncertowe i swingowe – wyjaśniał kapelmistrz.
Reklama
Grzegorz Szteinmiller mówił także o początkach powstawania festiwalu kresowego. – Marzyło nam się zawsze, żeby zorganizować przegląd orkiestr. Chcieliśmy po reaktywacji orkiestry zacząć się coraz fajniej rozwijać i wokół tej orkiestry zbudować coś troszeczkę więcej, dać coś mieszkańcom, zaprezentować samych siebie, ale i również stworzyć taką możliwość dla mieszkańców, żeby posłuchali również innych orkiestr. Od samego początku założyliśmy, że nie będzie to forma konkursowa, tylko forma przeglądu. Cieszę się bardzo, że ten nasz przegląd i prezentacje rozwijają się w fajnym kierunku, bo zaczynają przyjeżdżać do nas orkiestry z daleka – tłumaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Jesteśmy dumni z naszej orkiestry – podkreślała Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. – To nasze lokalne dziedzictwo, które chcemy kultywować, dbać o nie i przekazywać młodemu pokoleniu, aby przez kolejne sto lat cieszyła mieszkańców Tarnogrodu i uświetniała nasze lokalne uroczystości, a także była naszą dumą na przeróżnych konkursach i festiwalach, w których weźmie udział. Jako lokalna społeczność jesteśmy im bardzo wdzięczni, dziękujemy za ich pracę i trud i gratulujemy tego wspaniałego jubileuszu – dodała.
III Kresowy Festiwal Orkiestr Dętych był również okazją do uhonorowania Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez ministra do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie z rąk dyrektora zamojskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Rafała Fariona, odebrał kapelmistrz Grzegorz Szteinmiller.