Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Goleniów

By pamięć o nich nie minęła

W sobotę, 10 lutego, nieliczna już grupa goleniowskich Sybiraków spotkała się przy symbolicznym grobie tych, którzy na zawsze zostali w nieludzkiej ziemi, by uczcić ich pamięć i poświęcić odnowiony pomnik.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2024, str. III

[ TEMATY ]

Goleniów

Maria Palica

Przedstawiciele goleniowskich Sybiraków z ks. Wacławem Nowakiem

Przedstawiciele goleniowskich Sybiraków z ks. Wacławem Nowakiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Data nie została wybrana przypadkowo. Prezes goleniowskiego koła Związku Sybiraków p. Leokadia Sosnowska przypomniała, że właśnie tego dnia w 1940 r. rozpoczęły się masowe deportacje Polaków na Syberię. Potem były kolejne – aż do 1952 r. Setki tysięcy ludzi przez te wszystkie lata zostało zesłanych na Syberię i do Kazachstanu tylko dlatego, że byli Polakami. Praca ponad ludzkie siły, głód i mróz sprawiły, że większość z nich została tam na zawsze. Ci co przeżyli, chcą, by pamięć o nich nigdy nie minęła.

Symboliczny grób Sybiraków stanął na goleniowskim cmentarzu w 1995 r. Teraz dzięki wsparciu gminy został odnowiony. Pomnik pobłogosławił i poświęcił ks. proboszcz Wacław Nowak, a obecna na skromnej uroczystości wiceburmistrz Anita Jurewicz złożyła biało-czerwoną wiązankę kwiatów. Na koniec odśpiewano Hymn Sybiraków i odmówiono modlitwę o życie wieczne dla zmarłych..

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-02-20 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojczyzna to zbiorowy obowiązek

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2024, str. III

[ TEMATY ]

Goleniów

Maria Palica

Kompania honorowa Wojska Polskiego,

Kompania honorowa Wojska Polskiego,

Zawierzamy dzisiaj naszą Ojczyznę Panu Bogu przez wstawiennictwo naszej Królowej, ukochanej Matki – Maryi – rozpoczął uroczystą celebrę ks. prof. Grzegorz Wejman.

Dzień 11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii narodu polskiego. Po 123 latach zaborów Polska powróciła na mapy Europy jako niepodległe, suwerenne państwo, budowane na mocnych podstawach i wartościach: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dzisiaj to najważniejsze święto Polaków.
CZYTAJ DALEJ

Zachowajmy czujność, bo po wyborach edukacja zdrowotna może wrócić jako obowiązkowa

2025-02-10 19:45

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Mamy świadomość, że minister Barbara Nowacka nie uznała naszych racji i konstytucyjnych praw jako rodziców. Zmiana edukacji zdrowotnej z obowiązkowej na nieobowiazkową to efekt nacisków w koalicji, ale po wyborach prezydenckich to się może zmienić. Dlatego musimy być dalej czujni, organizować protesty i tłumaczyć, dlaczego nie posyłać dzieci na ten przedmiot oraz walczyć, aby Wychowanie do Życia w Rodzinie nie zostało zlikwidowane - mówi KAI Agnieszka Pawlik-Regulska, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności” oraz koordynator Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły.

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło niedawno, że nowy przedmiot - edukacja zdrowotna - nie będzie w roku szkolnym 2025/26 obowiązkowy. Na pytanie KAI, czy to kończy spór z rodzicami i nauczycielami, którzy sprzeciwiali się wprowadzeniu tego przedmiotu do szkół ze względu na zawarte w nim szkodliwe treści dotyczące sfery seksualnej, a może raczej nakazuje dalszą czujność, Agnieszka Pawlik-Regulska odpowiada: "Zdecydowanie trzeba być dalej czujnym".
CZYTAJ DALEJ

Jest zawiadomienie do prokuratury ws. śmierci żołnierza ranionego nożem przez imigranta

2025-02-11 11:48

[ TEMATY ]

żołnierze

granica

pixabay.com

Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę w sprawie śmierci żołnierza i publikuje poradnik dla obrońców granic.

Ordo Iuris opisuje w poradniku przestępstwa i wykroczenia związane z przekraczaniem granicy. Prawnicy wskazują, że kto przekracza granicę wbrew przepisom, podlega karze grzywny. Kto natomiast czyni to z użyciem przemocy, groźby, podstępu lub we współpracy z innymi osobami, naraża się na karę pozbawienia wolności do 3 lat. Karalne jest również usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy i pomocnictwo w tym procederze. Z kolei organizowanie innym osobom przekroczenia granicy wbrew przepisom, grozi pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przykładem tego typu procederu jest działalność aktywistów wspierających nielegalnych imigrantów w docieraniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co prowadzi do destabilizacji bezpieczeństwa i porządku publicznego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję