Reklama

Głos z Torunia

Symbol polskiej martyrologii

Mieszkańcy Torunia i okolic są świadomi, że pamięć o poległych za Polskę jest niezwykle ważna.

2023-11-07 09:28

Niedziela toruńska 46/2023, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Mieczkowska

Pamiętajmy, że w miejscu tym jest cmentarz

Pamiętajmy, że w miejscu tym jest cmentarz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Barbarka to miejsce, które do dzisiaj budzi wiele emocji. W 1939 r. w podtoruńskim lesie niemieccy żołnierze rozstrzelali ok. 600 mieszkańców naszego regionu. Te tragiczne wydarzenia były częścią zaplanowanej Zbrodni Pomorskiej, której celem była całkowita eksterminacja ludności polskiej, w szczególności inteligencji.

Jak co roku uczestnicy uroczystości upamiętniających poległych mówią, że miejsce to przeniknięte jest tajemniczą i poruszającą ciszą. Są świadomi, że zginęło tu wielu mieszkańców regionu. Podkreślał to także zastępca prezydenta Torunia, Zbigniew Fiderewicz. – W to niedzielne popołudnie pamiętamy, że cała wspólnota Torunia i ziemi toruńskiej utraciła przed 84 laty swoje ukochane córki i swoich drogich synów – mówił. W przeżywaniu uroczystości pomogła także jesienna aura, która wprowadzała w zadumę. Opadające liście i spadające krople deszczu uświadamiały, jak kruche i przemijające jest ludzkie życie.

Ważnym punktem uroczystości 29 października była Eucharystia, której przewodniczył ks. kan. Wojciech Miszewski, a homilię wygłosił dk. prof. Waldemar Rozynkowski, który zwrócił szczególną uwagę na pamięć. – Bądźmy wdzięczni za tą pamięć barbarkową – podkreślał. – W miejscu tym znajduje się cmentarz, o którym zapominamy. Spoczywają tu ciała 87 osób ekshumowanych 19 października 1946 r. Na tym małym cmentarzu komunalnym spoczywają prochy Polaków, których spalono w 1944 r. – tłumaczył.

Reklama

Barbarka to symbol polskiej martyrologii. – Trudno nam wyobrazić te chwile, gdy ten sam podtoruński las wielokrotnie zamierał pod echem karabinowych strzałów i dokonanych tu zbrodni – mówił Zbigniew Fiderewicz. Wydarzenia te uświadamiają nam, jak ważne w tym wszystkim jest przebaczenie dla oprawców. – Chrześcijaństwo mówi nam o przebaczaniu, nie o zapominaniu, ponieważ wybaczył Ten, który sam doświadczył cierpienia i jako niewinny został ukrzyżowany – mówił dk. Rozynkowski.

Napełniający nadzieją był widok całych rodzin. Jak ważne jest, aby starsze pokolenia uczyły najmłodszych historii. Pokazują w ten sposób, że miłość nigdy się nie kończy i nigdy nie przemija. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, duchowni, służby mundurowe, wojsko, harcerze, kombatanci, a także przybyli na uroczystość goście, mieszkańcy Torunia i okolic. Podniosłym momentem było odczytanie apelu poległych, w którym wspomniano „wszystkich rodaków, dla których Ojczyzna do końca pozostała dobrem najwyższym”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jednocząca siła muzyki

Niedziela toruńska 30/2018, str. 1,7

[ TEMATY ]

festiwal

Toruń

Łukasz Włodarski

Występ zespołu niemaGOtu

Występ zespołu niemaGOtu

Przez 2 dni w ramach festiwalu Song of Songs Toruń rozbrzmiewał muzyką chrześcijańską, która połączyła wiele pokoleń ludzi z różnych zakątków Polski

W toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w dniach 13-14 lipca odbył się Song of Songs – międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej. Festiwal powstał w 1998 r. i istniał na toruńskiej scenie muzyki chrześcijańskiej do 2010 r. W ubiegłym roku powrócił do Torunia, by ponownie szukać wspólnych płaszczyzn dialogu, zwłaszcza wśród młodych oraz być – jak piszą organizatorzy – „drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi czy innych wyznań religijnych”.

CZYTAJ DALEJ

Czy naprawdę spotykasz w swojej modlitwie Boga?

2023-11-29 21:00

[ TEMATY ]

adwent

#NiezbędnikAdwentowy

#NiezbędnikAdwentowy2023

pl.wikipedia.org

"Z życia Maryi-Nawiedzenie" - obraz Giotto di Bondone w Kaplicy Scrovegnich

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

„W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.”

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: niech potrzebujący spotkają w waszych domach miłującego Boga

2023-11-29 09:55

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pozwólcie potrzebującym spotkać w waszych domach miłującego Boga - zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego: odczytane przez ks. prał. Filippo Ciampanellego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję