Reklama

Głos z Torunia

Toruń

Wyjątkowe miejsce na mapie

Otwarcie muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

2023-10-30 18:18

Niedziela toruńska 45/2023, str. III

[ TEMATY ]

Toruń

Katarzyna Cegielska

Muzeum będzie promować bogatą historię i kulturę naszego kraju

Muzeum będzie promować bogatą historię i kulturę naszego kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mam nadzieję, że to muzeum będzie umacniać poczucie dumy narodowej i miłość do naszej Ojczyzny, że będzie ważnym miejscem nie tylko na mapie zabytkowego Torunia, województwa kujawsko-pomorskiego, ale i całej Polski – takimi słowami o. Jan Król, redemptorysta, zachęcił do zwiedzania placówki, która została otwarta 19 października.

Na otwarcie przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, dyrektorzy muzeów, ludzie Kościoła, kultury i sztuki. – Muzeum ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej – mówił o. Król. – Jest ono depozytariuszem pamięci o ponad 1000-letniej historii chrześcijańskiej Polski. Podkreślił też, że ma być miejscem, które aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania świadomości historycznej i postaw społecznych. Ma służyć promocji dziedzictwa narodowego stanowiącego dorobek poprzednich pokoleń, edukacji i umacnianiu więzi między Polakami żyjącymi w Ojczyźnie i poza jej granicami. Skierowane jest do wszystkich, których łączy poczucie przynależności lub uznanie dla historii i polskiej kultury – bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy wyznanie.

Muzeum utworzyli wspólnie Fundacja Lux Veritatis oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego na uroczystości obecny był szef resortu, prof. Piotr Gliński. W swoim wystąpieniu zaakcentował, że toruńskie muzeum jest kolejną placówką „tożsamościową”. List do uczestników uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim, że muzeum to wspaniała inicjatywa i przykład troski o dobro wspólne w kontekście pamięci historycznej narodu polskiego. „Dzięki pomysłodawcom i organizatorom tej nowoczesnej w formie placówki, zaprezentujemy to, co w dziejach naszej Ojczyzny napawa nas największą dumą, a jednocześnie stanowi znaczący wkład w ochronę i rozwój cywilizacji europejskiej”.

Uczestniczący w wydarzeniu Michał Zaleski, prezydent Torunia powiedział, że muzeum dołącza do wyjątkowych papieskich miejsc w Toruniu. – Będzie uzupełniało piękno toruńskich atrakcji kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych – mówił. – Muzeum jest poświęcone honorowemu obywatelowi Torunia, człowiekowi, który wpisał się swoim nauczaniem w historię naszego miasta. Połączenie toruńskiej tradycji kopernikańskiej z tym, co w życie naszych pokoleń wprowadził św. Jan Paweł II, jest w tym miejscu właściwe – dodał.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozyskać dla Jezusa

2023-11-21 11:21

Niedziela toruńska 48/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Mieczkowska

Wśród prelegentów byli specjaliści w dziedzinie apologetyki

Wśród prelegentów byli specjaliści w dziedzinie apologetyki

Internet to przestrzeń, z której możemy czerpać wiele dobra. Pamiętajmy jednak, że młodzież, która czasu spędza tam najwięcej, narażona jest na zagrożenia duchowe, które kryją się w cyberprzestrzeni.

Czy i jak ostrzegać przed sektami i destrukcyjnymi ruchami? Edukacja – profilaktyka – terapia” to tytuł konferencji, która odbyła się 9 listopada w Centrum Dialogu w Toruniu. Podczas wydarzenia mogliśmy usłyszeć interesujące i wartościowe prelekcje, co potwierdził ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz, dziekan Wydziału Teologicznego UMK. – Ufam, że naukowy namysł specjalistów od apologii i zapobiegania destrukcyjnym ideom i ruchom będzie owocny dla uczestników konferencji, a w szerszym sensie całego społeczeństwa – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Cztery ofiary śmiertelne wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie - WUG

2023-11-28 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Pixabay

Cztery osoby zginęły wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu w kopalni Sobieski w Jaworznie (Śląskie) - poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędy Górniczego w Katowicach. Wypadek nastąpił podczas płukania rurociągu podsadzkowego.

Jak powiedział PAP dyspozytor WUG Piotr Strzoda, zdarzenie miało miejsce o godz. 15.30. "Sześcioosobowa brygada oddziału wentylacji była wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego w pochylni IX, w pokładzie 509 na poziomie 500" - zrelacjonował.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do Polaków: niech potrzebujący spotkają w waszych domach miłującego Boga

2023-11-29 09:55

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pozwólcie potrzebującym spotkać w waszych domach miłującego Boga - zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego: odczytane przez ks. prał. Filippo Ciampanellego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję