Reklama

Kultura

Z innej beczki

Niedziela Ogólnopolska 8/2023, str. 65

[ TEMATY ]

Z innej beczki

Margita Kotas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówić każdy może

Herman Auerbach, czołowy przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej, nie miał szczęścia do kapeluszy. Pewnego razu, gdy przebywał w kawiarni, ktoś zabrał mu z szatni jego nowo zakupiony i bardzo szykowny kapelusz, a w to miejsce pozostawił, owszem, kapelusz, ale stary i noszący wyraźne ślady użytkowania. Auerbach nie miał wyjścia – zabrał to, co zostało. Później nosił to nakrycie głowy, ale nigdy go nie czyścił. Gdy znajomy zapytał Auerbacha o powód takiego postępowania, ten odrzekł: – A co, złodziejowi będę czyścił?

– Co jest cenniejsze: wiedza czy majątek? – zapytano pewnego razu Kartezjusza. – Wiedza – odrzekł stanowczo słynny filozof. Rozmówca nie odpuścił i zaczął dopytywać: – A zatem dlaczego tak często uczeni pukają do drzwi bogaczy, a nie odwrotnie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ponieważ uczeni doskonale znają wartość pieniędzy, natomiast bogacze nie znają wartości wiedzy – stwierdził Kartezjusz.

W głowie się nie mieści

Reklama

Koreańczycy z południa są jedynym narodem na świecie, który wkrótce odmłodnieje. Jak to możliwe? Po kolei... Mieszkańcy tego kraju mają inny sposób liczenia wieku niż reszta świata. Uważają, że dziecko w momencie urodzenia ma już jeden rok. Taki wiek wpisuje się do oficjalnych dokumentów. Mało tego, zgodnie z tradycyjnym sposobem liczenia wieku każdy kolejny rok jest dodawany nie w dniu rocznicy urodzin, ale 1 stycznia, wraz z rozpoczęciem kolejnego roku kalendarzowego. Tym samym jeśli dziecko urodziło się ostatniego dnia grudnia, to 1 stycznia oficjalnie ma już 2 lata. Rodzi to, oczywiście, wiele nieporozumień i trudności, ustawowo więc ta tradycja ulegnie zmianie w czerwcu tego roku. Tym samym każdy Koreańczyk odmłodnieje o rok lub nawet 2 lata.

Świat w liczbach

185 cm – to średni wzrost Holendrów. Tym samym mieszkańcy kraju wiatraków i tulipanów są uznawani za najwyższy naród na świecie.

9% światowej powierzchni lasów znajduje się w Kanadzie.

21,287 km – tyle mierzy najwyższa góra w Układzie Słonecznym. To prawie 2,5 raza więcej niż Mount Everest. Olympus Mons wznosi się na Marsie.

10 tys. dol. – tyle kosztował najdroższy hamburger. Zawierał m.in. trufle i płatki 24-karatowego złota.

Odwieczne konflikty: Koty vs. psy

Koty nie dla wszystkich są rozkosznymi, milusimi futrzakami. Niektórzy spośród nas cierpią na ailurofobię, czyli chorobliwy lęk przed kotami. Podobno tę fobię mieli Aleksander Wielki, Napoleon Bonaparte oraz Benito Mussolini. Psy także wywołują ciarki na plecach u niektórych osób; strach przed nimi nazywa się kynofobią i dotyka ok. 20% populacji.

2023-02-14 13:47

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z innej beczki

Niedziela Ogólnopolska 20/2023, str. 65

[ TEMATY ]

Z innej beczki

Adobe Stock

Aktor Leon Wyrwicz szczyty popularności święcił w dwudziestoleciu międzywojennym. Pewnego razu przyjaciel zapytał go, czy wierzy w duchy, na co aktor słynący z nietuzinkowego poczucia humoru zdecydowanie odpowiedział, że nie. Rozmówca przekonywał go, że w zamku jego ojca od 12 lat straszy biała dama. – Niemożliwe! – wykrzyknął Wyrwicz. – Żadna kobieta nie chodzi przez 12 lat w tej samej sukni.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas podczas Mszy w rocznicę katastrofy smoleńskiej: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

2025-04-10 20:43

[ TEMATY ]

Warszawa

Abp Adrian Galbas

rocznica katastrofy

PAP/Radek Pietruszka

“Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości” - mówił abp Adrian Galbas, który przewodniczył Mszy o pokój, w rocznicę zbrodni katyńskiej i 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W liturgii udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką.

- Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości. „W cierpieniu jesteśmy najbardziej sobą, pisał ks. Józef Tischner. Tam się kończy polityka, a zaczyna człowiek.” Byłem parę lat temu na cmentarzu w Katyniu, a potem pojechałem na miejsce lotniczej katastrofy. To było jedno z tych zdarzeń, które wbiły się w moje serce i w moją pamięć w sposób głęboki i niezatarty. Nie chcą stamtąd wyjść - mówił w kazaniu abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję