Reklama

Głos z Torunia

Rowery, rozeznawanie i radość

Z ks. Łukaszem Meszyńskim o rajdzie rowerowym, świętym, który uciekł z domu, i spotkaniach dla młodych rozmawia Renata Czerwińska.

2022-09-06 12:23

Niedziela toruńska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

rajd rowerowy

Archiwum KSM

Już po raz kolejny św. Stanisław Kostka zaprasza na rajd rowerowy

Już po raz kolejny św. Stanisław Kostka zaprasza na rajd rowerowy

.Renata Czerwińska: Kolejny już raz wyrusza rajd rowerowy „Od Kostki do Kostki” i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej zaprasza na niego nie tylko osoby młode.

Ks. Łukasz Meszyński: Zgadza się. Idea jest taka, żeby wciągać w to całe rodziny. Jeśli KSM coś organizuje, wiele osób myśli, że to tylko dla młodzieży, a tak naprawdę to oferta dla całych rodzin, żeby spędzić ten dzień razem, rodzinnie. Trasa nie jest długa, bo to tylko 20 km w jedną stronę, przyjemna i bardzo bezpieczna, prowadzi nową ścieżką rowerową. Wyruszamy 17 września o godz. 11.00 spod toruńskiego kościoła Ojców Jezuitów, a kończymy przy kościele św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej. Może się wybrać zarówno młodzież z katechetami, jak i całe rodziny. Nasi najmłodsi uczestnicy mieli około 10 lat, a najstarsi około 60.

Dlaczego warto wyruszyć na rajd?

Jedno z założeń KSM-u to dbanie nie tylko o relację z Panem Bogiem, rozwój intelektualny, naukę i pracę, służbę innym, ale też o zdrowy tryb życia. To ważne, żeby młody człowiek – choć nie tylko on – wstał od komputera. Warto codziennie pamiętać o ruchu fizycznym.

Rajd jest poświęcony św. Stanisławowi Kostce, który jest patronem KSM-u. Co ludzi współczesnych może w świętym Stanisławie pociągać?

Na pewno od Staszka Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży, można się uczyć zasłuchania w Boga. To inspiracja dla młodego człowieka, który myśli, co robić w życiu, jaką drogą pójść i pyta o to Pana. Stanisław jest wierny Bogu, rozeznaje, jest bardziej posłuszny Bogu niż ludziom. Uczy odczytywania powołania, zasłuchania w Boga i wytrwałości w dążeniu do celu. Można się zastanawiać, czy to patron dla rodzin, skoro uciekł z domu? Oczywiście – bo wierność powołaniu i jego realizacja jest ważna i w życiu zakonnym, i w małżeńskim.

Jesienią KSM także szykuje coś dla młodych.

Tak – jesteśmy zrzeszeni w Duszpasterstwie Młodzieży Diecezji Toruńskiej „Kotwica” i chętnie zapraszamy na diecezjalne wydarzenia. Teraz, 24 września, w Rywałdzie odbędzie się zjazd młodzieży, a już 20 listopada kolejny – w Toruniu. To spotkania formacyjne dla młodzieży – poprzednie odbyło się w maju w Hartowcu. Warto, żeby młody człowiek zobaczył, że można inaczej spędzić czas. Jest wielu młodych ludzi, takich jak on, którzy szukają wydarzeń, koncertów, ale i modlitwy, wyciszenia, zatrzymania.

Ks. Łukasz Meszyński Asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Toruńskiej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rajd rowerowy śladami ks. Wicka

Już po raz 14. odbył się rajd rowerowy śladami bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Uczestnicy rajdu wyruszyli 23 maja spod Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu. Z powodu obostrzeń epidemiologicznych mogło w nim wziąć udział zaledwie 12 uczestników. Najmłodszy z nich miał 9, a najstarszy - 79 lat.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: Rosja krzywdzi Ukrainę i swój własny naród

2022-09-26 15:03

[ TEMATY ]

wojna

Adobobe.Stock/PAP

Tylko ostatniej doby ponad 40 miast i wiosek ucierpiało na Ukrainie z powodu rosyjskich bombardowań i ostrzałów. Na całej linii frontu toczą się ciężkie boje, a na terytoriach okupowanych agresor próbuje przeprowadzać nielegalne z punktu widzenia prawa międzynarodowego referenda. Wróg próbuje przywłaszczyć sobie nowe ziemie, „a równocześnie na różne sposoby dokonuje niesłychanych krzywd względem własnego narodu” – wskazał abp Światosław Szewczuk.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików dziękował w swoim codziennym orędziu za życie – swoje oraz tak wielu rodaków, których Bóg do tej pory ustrzegł, a armia obroniła przed atakami agresora. Wezwał przy tym do zachowania chrześcijańskiej tożsamości, także w trudnych warunkach, w jakich znalazł się kraj i zachęcał do praktykowania rachunku sumienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję