Reklama

Niedziela Przemyska

Neoprezbiterzy A.D. 2022

Wigilia Zesłania Ducha Świętego to szczególny dzień nie tylko w życiu naszej archidiecezji, ale również w życiu Wyższego Seminarium Duchownego, nazywanego przez wielu „sercem diecezji”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego dnia, Święta Matka Kościół przez posługę abp. Adama Szala, wydała na świat sześciu nowych kapłanów: ks. Mariusza Fala z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych, ks. Adama Jakielaszka z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nozdrzcu, ks. Krzysztofa Kawulkę z parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu, ks. Sebastiana Pilszaka z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jabłonce, ks. Dominika Świetlaka z parafii św. Onufrego w Wisłoku Wielkim oraz ks. Sebastiana Turka z parafii św. Mikołaja w Równem.

Sakrament święceń w stopniu prezbiteratu otrzymany przez wyżej wymienionych jest zwieńczeniem sześcioletniej formacji w Wyższym Seminarium Duchownym, obejmującej sferę duchową, intelektualną, ludzką i pastoralną. Ważnym momentem bezpośredniego przygotowania do przyjęcia tego sakramentu były pięciodniowe rekolekcje, przeżywane w milczeniu i na modlitwie, prowadzone przez ojca duchownego ks. Mariusza Woźnego w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kolejnym etapem po zakończeniu rekolekcji była spowiedź kandydatów do święceń, uroczyste wyznanie wiary i przysięgi wierności w seminaryjnej kaplicy w obecności Księży Przełożonych i współbraci kleryków. To wzruszający i ważny moment dla każdego alumna, gdyż uświadamia wielkość przyjmowanego daru oraz odpowiedzialności wynikającej z kapłaństwa. Kandydaci podchodzą osobno do ołtarza wobec wszystkich, klękają i kładą dłoń na księdze Pisma Świętego. Następnie przysięgają wierność podjętym postanowieniom, prosząc Pana Boga o wsparcie do wypełnienia przysięgi, po czym na ołtarzu składają podpis pod tekstem swojego przyrzeczenia.

Zwieńczeniem przygotowań jest sam dzień święceń kapłańskich, który jest jednym z największych świąt całego seminarium. Najistotniejszym momentem przyjęcia tego sakramentu jest moment nałożenia rąk oraz modlitwa konsekracyjna nad kandydatami, podczas której Arcybiskup przyzywa mocy Ducha Świętego, aby ci wybrani młodzi mężczyźni stali się kapłanami na wzór Jezusa Chrystusa.

Kim tak naprawdę jest kapłan? Kapłan to przyjaciel Jezusa. Chrystus w Ewangelii według św. Jana mówi do swoich uczniów: „Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego” (J 15, 14-15) Prezbiter to osoba, która żyje w zjednoczeniu z Chrystusem. Przez właśnie takich kapłanów przemawia Duch Święty, wylewając na nich swoje dary. Arcybiskup Fulton Sheen w swojej książce pt. „Kapłan nie należy do siebie” mówi, że „Ci, którzy żyją blisko Chrystusa, dzielą się Chrystusem”. Jak powiedział św. Augustyn: „Dzielę się tym, czym żyję”. Życiem kapłana jest Chrystus. I właśnie to Nim szczególnie powinien się dzielić prezbiter. Kapłan musi być więc nierozerwalnie połączony z Jezusem, a najpełniej dokonuje się to podczas każdej Mszy św. Pięknie to zjednoczenie opisuje św. Jan Chryzostom, który o Mszy św. pisze w następujący sposób: „Gdy widzisz księdza składającego ofiarę, nie myśl o tym, jakoby to był on, który tego dokonuje. To jest Ręka Chrystusa, którą On wyciąga do nas w niewidzialny sposób”.

Za wybór nowych kapłanów, aby byli dłońmi samego Jezusa na ziemi, za ten ogromny gest miłości niech Dobry Bóg będzie uwielbiony. Świat do którego neoprezbiterzy zostaną posłani nie jest łatwy, dlatego każdy z nich czeka na duchowe wsparcie. Otoczmy więc ich swoją modlitwą i prośmy, by nie zabrakło im sił i wierności w posługiwaniu na niwie Pańskiej.

2022-05-31 14:44

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych - ustaliła KAI. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej. Najwięcej księży zostanie wyświęconych w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej a w zakonach - u paulinów i franciszkanów. - Kończy się czas powołaniowego boomu, ale nie interpretowałbym tego wyłącznie w kategoriach kryzysu. Małe liczby są jednak na pewno wyzwaniem dla całej wspólnoty Kościoła - komentuje ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

KAI zebrała informacje o święceniach z różnych źródeł kościelnych: kurii diecezjalnych, rektoratów i od rektorów seminariów duchownych oraz na stronach poszczególnych diecezji, a także z danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce (KWPZM).
CZYTAJ DALEJ

Orędowniczka na trudne czasy

2025-09-19 07:52

[ TEMATY ]

Bł. s. Maria Teresa Kowalska

Archiwum s. Klarysek Kapucynek

Bł. s. Maria Teresa Kowalska

Bł. s. Maria Teresa Kowalska

Dzisiaj - 19 września - przypada 123. rocznica urodzin bł. s. Marii Teresy Kowalskiej – męczennicy obozu koncentracyjnego w Działdowie, beatyfikowanej przez Jana Pawła II w gronie 108. Męczenników II wojny światowej. Siostry Klaryski Kapucynki z Przasnysza zapraszają zainteresowanych księży proboszczów do składania wniosków o udzielenie relikwii błogosławionej.

S. Maria Teresa urodziła się w Warszawie 19 września 1902 r. pod świeckim imieniem Mieczysława. Pochodziła z niezamożnej rodziny robotniczej, której część w początkach lat dwudziestych wyemigrowała z nieznanych do dzisiaj przyczyn do Związku Sowieckiego. Będąc gorliwą w wierze aktywnie brała udział w życiu religijnym stolicy – należała, jak świadczy o tym jej odręczna notatka sporządzona na profesji, do dziewięciu bractw i stowarzyszeń.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: Jesteście windą, która wznosi naszą Archidiecezję na wyższy poziom, czyli bliżej Nieba

2025-09-19 19:24

ks. Łukasz Romańczuk

Kapłani Archidiecezji Wrocławskiej

Kapłani Archidiecezji Wrocławskiej

Metropolita wrocławski przewodniczył Eucharystii na Jasnej Górze podczas Archidiecezjalnej Pielgrzymki Duchowieństwa i wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Podczas homilii, podkreślił, że logika Bożego działania różni się od ludzkich oczekiwań, a spotkanie z Bogiem wymaga wrażliwości i prostoty serca.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia wierni mieli możliwość przygotowania do Mszy świętej, które poprowadził ks. Arkadiusz Krziżok z Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, a wszystkim obecnych przywitał reprezentant ojców paulinów. Rozpoczynając homilię, arcybiskup Józef Kupny, zaznaczył, że Pismo Święte jest wciąż aktualne– Słowo Boże nie jest pamiętnikiem, ale jest wiecznie żywe i tak, jak Pan Bóg działał dwadzieścia wieków temu, tak samo działa i dziś – podkreślił hierarcha, zwracając uwagę na szczególną rolę Maryi: – Matka Boża nie tylko pomaga w przyjmowaniu słowa Bożego, ale podpowiada, jak nadać kształt słowu, które słuchamy czy czytamy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję