Reklama

Niedziela Przemyska

Tak rodziła i rodzi się Polska

Niedziela przemyska 19/2018, str. I

[ TEMATY ]

nauczyciel

Stanisław Gęsiorski

Na Kongres przybyła wicepremier Beata Szydło

Na Kongres przybyła wicepremier Beata Szydło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powyższe słowa stanowiły hasło XII Kongresu Nauczycieli i Wychowawców, który odbył się w Przemyślu 20 kwietnia. Początek jak zawsze miał miejsce w katedrze, gdzie uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez blisko stu kapłanów przewodniczył abp Adam Szal. Obecny był również abp Józef Michalik, a gościem szczególnym wicepremier Beata Szydło.

Liturgię, a później dalsze zajęcia w auli WSD uświetniał 30-osobowy młodzieżowy chór z Leżajska pod dyrekcją Barbary Kuczek. Historyczna „Bogurodzica” zabrzmiała w katedrze jako pieśń na wejście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Adam Szal poruszył wątki biblijne i patriotyczne, zestawiając je tak, że słowa podnosiły wiernych na duchu, jak przystało na okoliczność Jubileuszu 100-lecia niepodległości. „Kto ty jesteś…” – wiersz Władysława Bełzy określił kaznodzieja jako credo naszego patriotyzmu, wskazując na szczególną rolę Pana Boga w dziejach naszej Ojczyzny. Doznaliśmy cudu wolności po 123 latach niewoli, dlatego trzeba żeby Polacy umieli dostrzec i dziękować Panu Bogu za wielką kartę 1050-letnich dziejów, z których możemy być dumni, za pięknych bohaterów i za wartości, które w narodzie przetrwały. Na zakończenie Mszy św. wierni zaśpiewali hymn: „My chcemy Boga”.

W pięknie udekorowanej auli WSD odbyła się druga część Kongresu. Warto dodać, że ta „wielka izba” Instytutu Teologicznego dawno albo wcale nie widziała takich tłumów! Na wejście Pani Premier były spontaniczne brawa i długi aplauz na stojąco. Z lekkim opóźnieniem, w pięknej scenerii chór dziewcząt, wykonał dwie pieśni maryjne. Wielu osobom łza zakręciła się w oku. Polskie nuty, klimaty, polska Madonna, polska ziemia… to wszystko dla Polaka ma rangę jubileuszu!

Następnie ks. Waldemar Janiga oficjalnie przywitał gości w imieniu obu arcybiskupów: Adama Szala i Józefa Michalika, WSD i Księdza Rektora, Wydziału Nauki Katolickiej i Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Zgromadzenia Księży Michaelitów i Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddziały w Przemyślu i Krośnie. „Witam panią premier Beatę Szydło, ks. prof. dr. hab. Stanisława Dziekońskiego, rektora Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wszystkich kapłanów, parlamentarzystów Krystynę Wróblewską i Andrzeja Matusiewicza, wicewojewodę Lucynę Michalik, wicemarszałka Piotra Pilcha oraz licznie przybyłą młodzież i wolontariuszy”. Po oficjalnym powitaniu, z dumą w głosie pytał: „Który naród ma to, co my mamy? Modlący się księża arcybiskupi i tylu księży w intencji Ojczyzny? Modląca się z nami pani premier Beata Szydło, rozmodleni posłowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji kultury i służb mundurowych, modlące się siostry zakonne, nauczyciele, katecheci i wychowawcy, dyrektorzy szkół i tylu młodych ludzi? Który naród ma to, co my mamy? Ta szczera modlitwa pokazuje, że jesteśmy zatroskani o Polskę jako skarb bezcenny, który trzeba cenić i szanować, i obronić go przed przeciwnikami Pana Boga i tymi, którzy nie kochają Ojczyzny”. Krótko przedstawił również symbolikę dekoracji... kapliczka, flagi, zieleń, kwiaty, ziemia – to wszystko ma głęboką wymowę i sens.

Reklama

Założeniem Kongresu było przedstawienie sylwetek wielkich Polaków, którzy myślą i pracą kształtowali miłość do Ojczyzny. Ich przykład winien pomóc młodemu pokoleniu zakorzenić się w świecie niezmiennych, ewangelicznych i patriotycznych wartości. Bohaterowie Polski to: św. Jan Paweł II, sługa Boży kard. Stefan Wyszyński i abp Ignacy Tokarczuk. Prelegentami wybranymi dla poszczególnych tematów byli: premier Beata Szydło – „Rodzić miłość do Ojczyzny w sercach dzieci, młodzieży, Polaków”; rektor UKSW w Warszawie ks. prof. Stanisław Dziekoński – „Aktualność myśli kard. Stefana Wyszyńskiego o wychowaniu do wolności i miłości Ojczyzny”; pracownicy IPN Rzeszów, dr Mariusz Krzysztofiński mówił o urodzonym sto lat temu: „Księdzu Arcybiskupie Ignacym Tokarczuku jako strażniku ideałów niepodległej Polski”, a dr Krzysztof Kaczmarski przedstawił temat „Świadomość historyczna a kształtowanie uczuć patriotycznych”. Listę zamykał ks. dr Waldemar Janiga tematem – „Św. Jan Paweł II – zatroskany o Polskę”. We wszystkich wystąpieniach słowa: Polska, patriotyzm, rodzina i Ojczyzna ukazywane były w innym odcieniu i różnej tonacji. Wydobyte z życiorysów wielkich Polaków wartości jawiły się niczym kwiaty polskiej ziemi, o których pięknie śpiewał chór z Leżajska. Każdy Bohater przeszłości kochał Polskę i poświęcił dla niej życie. Każdy z nich stanowi zamknięty skarbiec otrzymanych i wcielonych w życie wartości ku pokrzepieniu serc i umysłów. Polska ma więc na kim budować tożsamość i przyszłość, zadaniem na dziś jest odważne promowanie rodziny jako wartości kształtującej przyszłość osoby, społeczeństwa i narodu, bo w rodzinie rodzi się Polska.

Reklama

Pani Premier mówiła o priorytetowych zadaniach rządu wobec rodziny, a dr Kaczmarski przekonywał do poznawania własnej historii, bo jest ona nauczycielką narodu. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście, który odczytała poseł Krystyna Wróblewska, napisał, cytując Jana Pawła II: „Nie można dobrze służyć narodowi nie znając jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój rodzinny kraj...”.

Na zakończenie abp Adam Szal podziękował organizatorom i uczestnikom za Kongres – wydarzenie godne Jubileuszu. Po modlitwie obaj Arcybiskupi udzielili błogosławieństwa.

W zaułkach korytarza można było nabyć książki związane tematycznie z Kongresem i omawianymi postaciami. Wszystkie wystąpienia można odsłuchać w Archiwum Radia Fara.

2018-05-09 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: szkolenia dla nauczycieli z okazji rocznicy Chrztu Polski

[ TEMATY ]

nauczyciel

Chrzest Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

W Poznaniu ruszył projekt szkoleniowy dla nauczycieli "Szkoła dziedzictwa. Projekt 966" związany z obchodzonym Jubileuszem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Inicjatywa Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT i Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zaprezentuje uczestnikom nowoczesne metody dydaktyczne, które będą mogły mieć zastosowanie w pracy z młodzieżą.

Projekt przeznaczony dla nauczycieli z całej Polski, realizowany w Bramie Poznania, nauczy dydaktyków, w jaki sposób uczyć w szkole przy zastosowaniu takich technik pracy z uczniami jak storytelling, questing i sketchnoting.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 marca 2019 r., dokładnie dziesięć lat po ostatniej wizycie papieża na Kapitolu, papież Franciszek odwiedził Campidoglio - Kapitol. Ówczesna burmistrz Rzymu, Virginia Raggi (dziś burmistrzem jest Roberto Gualtieri), przyjęła papieża w Palazzo Senatorio, a następnie towarzyszyła mu w prywatnym spotkaniu w swoim gabinecie. Była także u jego boku podczas innych etapów wizyty, w tym ostatnim w Sali Juliusza Cezara, skąd papież zaapelował do Rzymu i Rzymian: "Niech Rzym, zapłodniony krwią męczenników umie czerpać ze swej kultury, ukształtowanej przez wiarę w Chrystusa zasoby kreatywności i miłości niezbędne do przezwyciężenia obaw, które grożą zablokowaniem inicjatyw i możliwych dróg. Mogą one sprawić, że miasto rozkwitnie, stanie się bardziej braterskie i stworzy możliwości rozwoju, zarówno obywatelskiego jak i kulturowego, gospodarczego i społecznego. Niech Rzym będzie miastem mostów, a nie murów!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję