- Modlimy się dziś na łódzkiej ziemi za tych, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej, w sposób szczególny za dzieci i za te dzieci, które dziś giną z powodu wojen, terroru i wszelkich form przemocy – mówił bp Zbigniew Wołkowicz podczas rocznicy zakończenia II wojny światowej.
W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej pod pomnikiem Martyrologii Dzieci – „Pękniętego Serca” w Parku Szarych Szeregów w Łodzi odbyły się uroczystości poświęcone Dzieciom Wojny. Na obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia wojny przybyli przedstawiciele Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, bp Zbigniew Wołkowicz oraz ks. Zbigniew Tracz. - Boże nieskończonego miłosierdzia i dobroci, jako twoje dzieci modlimy się dziś do ciebie na łódzkiej ziemi za tych, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej, w sposób szczególny za dzieci i za te dzieci, które dziś giną z powodu wojen, terroru i wszelkich form przemocy. Z naszych serc płynie błaganie o łaskę prawdziwego pokoju i ducha jedności za wszystkich budujących teraźniejszość i przyszłość Europy i świata – mówił w modlitwie bp Zbigniew Wołkowicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Oprócz modlitwy ekumenicznej w programie zaplanowano wprowadzenie historyczne. -Swoim niemym, a jednocześnie doniosłym przekazem ten pomnik przypomina nam, że pośród pochłoniętych przez wojnę ludzkich istnień odnajdujemy miliony najsłabszych. Przypomina, że spośród 6 milionów obywateli II Rzeczpospolitej, którzy utracili życie w wyniku agresji i okupacji niemieckiej i sowieckiej, około 2 miliony stanowiły dzieci. (…) Stoimy tu dziś, by przywołać pamięć tych, którym nie dane było doświadczyć pokoju oraz tych, którzy przetrwali i na przekór wojennej traumie, niebywałym wysiłkiem swoich młodych rąk podnosili z gruzów zniszczoną Ojczyznę. Cześć ich pamięci! – powiedział dr Andrzej Janicki, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi.
Ponadto uczniowie Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi zaśpiewali Hymn Dzieci Wojny. – My, Dzieci Wojny, reprezentujący 29 oddziałów naszego stowarzyszenia w całej Polsce stoimy w dniu naszego święta pod najsmutniejszym pomnikiem martyrologii dzieci, aby corocznie przywoływać pamięć o tragedii dzieci w czasie II wojny światowej, mimo że w tym roku mija już 80 lat od jej zakończenia. Szczególnie w tym dniu czujemy się w obowiązku występować ze stałym apelem do rządów państw odpowiedzialnych za pokój na świecie. Pragniemy im zadedykować słowa zapisane w akcie erekcyjnym tego smutnego pomnika, pod którym ogień pamięci plonie od 27 kwietnia 2011 roku, a słowa te brzmią: „Niech pomnik ten przekazuje przyszytym pokoleniom nasze wspólnie myśli i nasze wspólne wołanie: nigdy więcej wojny, nigdy więcej obozów” – powiedziała w Apelu Dzieci Wojny Elżbieta Pawlicka.
Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy z: Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dowódcą Garnizonu Łódź, Zarządem Grupy Medycznej „Fel-Med” oraz Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.