Reklama

Serwis Archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gniezno

Na mocy dekretu abp. Henryka Muszyńskiego, z dniem 1 grudnia br., ks. Maciej Pacanowski został duszpasterzem głuchoniemych rejonu gnieźnieńskiego.
(red.)

Abp Henryk Muszyński na mocy dekretu, z dniem 15 grudnia br., mianował ks. Kazimierza Małżeńskiego CM dziekanem dekanatu Bydgoszcz II na okres pięciu lat, natomiast ks. Teodora Paradowskiego wicedziekanem tego dekanatu, także na okres pięciu lat.
(red.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W myśl statutu Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym, w odpowiedzi na pisemną prośbę diecezjalnego koordynatora - ks. Sławomira Rachwalskiego oraz po zasięgnięciu opinii ks. Kazimierza Małżeskiego CM, abp Henryk Muszyński mianował Stefana Misia świeckim koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Gnieźnieńskiej na okres trzech lat.
(red.)

Bydgoszcz

W bydgoskim kościele Ojców Jezuitów działa jedyne w województwie Duszpasterstwo Związków Niesakramentalnych. Ta nietypowa propozycja skierowana jest do tych wszystkich, którzy żyją w "małżeństwie" bez kościelnego błogosławieństwa, głównie rozwodników. Opiekunem grupy jest o. Mieczysław Łusiak. Pomysł na zorganizowanie specjalnej grupy, skupiającej osoby żyjące w związkach nieskaramentalnych, wysunął podczas jednej z wizytacji kanonicznych bp Bogdan Wojtuś, który jest odpowiedzialny w diecezji za duszpasterstwo rodzin. Ksiądz Biskup zwrócił się do o. Mieczysława Łusiaka z prośbą o podjęcie odpowiednich działań - wiedząc, że problemem tego typu związków bardzo aktywnie zajmuje się o. Mirosław Paciuszkiewicz - jezuita. Po tej rozmowie przy parafii św. Andrzeja Boboli zawiązało się duszpasterstwo, które miało nieść posługę wszystkim katolikom "odsuniętym" od życia kościelnego na skutek złamania przysięgi małżeńskiej. W marcu tego roku zostały zorganizowane rekolekcje dla małżeństw - również niesakramentalnych, które otrzymały zaproszenie na specjalne spotkania. Duszpasterska pomoc kierowana jest do tych, którzy chcieliby zawrzeć związek, ale z jakichś istotnych przyczyn nie mogą tego uczynić - np. żyją w drugim małżeństwie. Często są to osoby, które z punktu widzenia Ewangelii postępują nieprawidłowo, ale pragną - mimo wszystko - uczestniczyć w życiu Kościoła. To duszpasterstwo jest także odpowiedzią na zachętę Ojca Świętego do tego, by nikogo nie wykluczać ze wspólnoty. Dla tych osób wystarczająco tragiczną konsekwencją jest niemożność przystępowania do sakramentów, największych darów Bożej miłości. Po rekolekcjach zawiązała się wspólnota złożona z 4 małżeństw niesakramentalnych. Spotkania, które odbywają się raz w miesiącu, są doskonałym sposobem pogłębienia wiary, doskonalenia modlitwy i studiowania katechizmu. To szansa na pełnię duchowego rozwoju i poczucia wspólnoty z Kościołem.
Marcin Jarzembowski

Reklama

27 listopada w bydgoskiej farze-konkatedrze odbył się koncert uświetniający obchody 500-lecia tej najstarszej świątyni w mieście. W wiekowych murach rozległy się dźwięki Requiem W. A. Mozarta. Ten niecodzienny występ zorganizowano w ramach VI Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, nad którym patronat objął minister kultury Waldemar Dąbrowski. Pod batutą Zygmunta Rycherta wystąpiły zespoły akademickie - zarówno orkiestra, jak i chór Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Słowo wstępne o muzyce wygłosiła Barbara Mielcarek-Krzyżanowska.
Marcin Jarzembowski

Po raz 16. odbyły się w Bydgoszczy Dni Społeczne, które trwały od 8 do 12 grudnia. W programie znalazły się liczne wykłady, które wygłosili m. in.: bp Bogdan Wojtuś, redaktor Jan Grzegorczyk i ks. Wojciech Rzeszowski. Wszystkie spotkania dotykały problemu "wyobraźni miłosierdzia", o którą na krakowskich Błoniach apelował Jan Paweł II. Inicjatorem Bydgoskich Dni Społecznych był śp. bp Jan Nowak. Jego duszpasterskie dzieło jest kontynuowane przez Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy. W tym roku Dni Społeczne przebiegały w duchu Papieskich słów: "Bądźcie świadkami miłosierdzia". W niedzielę 8 grudnia o godz. 8.00 w kościele pw. Świętej Rodziny została odprawiona Msza św. inauguracyjna, której przewodniczył dyrektor bydgoskiej Caritas - ks. Roman Mrosczok. 9 grudnia bp Bogdan Wojtuś wygłosił wykład na temat Społeczna wartość osobistego spotkania z Bogiem "bogatym w miłosierdzie". 10 grudnia w sali wykładowej przy ul. Farnej 2 odbyło się spotkanie z Janem Grzegorczykiem, redaktorem miesięcznika W drodze, który dotknął duchowości komunii - ponieważ miłosierdzie w tej najprostszej postaci zaczyna się od umiejętności dostrzegania dobra w drugim człowieku, od wspólnoty i chęci podzielenia się z innymi swoimi zasobami materialnymi i duchowymi. Całość zakończył wykład ks. Wojciecha Rzeszowskiego, ojca duchownego Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, który powiedział o tym, w jaki sposób możemy być miłosierni poprzez modlitwę. Konkretnym znakiem tego teoretycznego wołania o miłosierdzie było - na zakończenie wszystkich dni spotkań - odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Katarzyna Mamys

Reklama

1 grudnia o godz. 14.30 odprawiono Mszę św. w intencji zmarłych podopiecznych bydgoskiego Hospicjum. Kościół Świętych Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach zgromadził wielu bliskich, przyjaciół i znajomych osób, które właśnie w Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki spędziły ostatnie chwile swojego życia. Eucharystii przewodniczył ks. Romuald Biniak, proboszcz parafii i dyrektor Hospicjum. Każdego roku na przełomie listopada i grudnia podczas specjalnej Eucharystii wspomina się wszystkich zmarłych, którymi za życia opiekowało się Hospicjum ks. Jerzego. Ta Msza św. miała charakter szczególny - w tym roku bowiem obchodzone jest 20-lecie Ruchu Hospicyjnego w Polsce. Wszystkie hospicja, które wchodzą w struktury tej organizacji, odprawiają uroczyste celebry. Bydgoszczanie połączyli się w ten sposób ze wszystkimi polskimi hospicjami - w ruchu zrzeszonych jest ich blisko 160. Ks. Romuald Biniak zaprosił także do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcieliby służyć chorym, przebywającym w bydgoskim Hospicjum na terenie Szpitala Miejskiego. Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki jest najstarszą tego typu organizacją w całym regionie kujawsko-pomorskim. Swoimi początkami sięga przełomu 1989 i 1990 r. W ciągu 13 lat działalności wyłonił się z niego Zakład Opieki Paliatywnej na Fordonie oraz pawilon Sue Ryder.
Katarzyna Mamys

Reklama

Dzieci należące do świetlicy bydgoskiej Caritas wzięły udział we wspólnej zabawie andrzejkowej. Jak przystało na ten wieczór, nie zabrakło lania wosku oraz wróżb, no i oczywiście słodkiego poczęstunku. Na tym nie koniec niespodzianek i powodów do radości. Kilka dni później do świetlicy przybył św. Mikołaj, który w godzinach rannych obdarował najmłodszych uczestniczących we Mszy św. roratniej w parafii pw. św. Józefa. Dzień 6 grudnia to także imieniny współpatrona bydgoskiej konkatedry. Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości licznie wypełniły dzieci, które uczestniczyły w Eucharystii sprawowanej przez abp. Henryka Muszyńskiego.
Adam Jaworski

Wiele razy w tym miejscu spływają łzy załamanych ludzi, szukających wskazówek i oparcia, ale także i łzy wzruszenia i radości z przeżytego nawrócenia po wielu latach rozłąki z Kościołem. To tutaj przychodzą mieszkańcy całego Grodu nad Brdą szukać ukojenia i przebaczenia. Tutaj, czyli do świętującego swoje 500-lecie sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Bydgoszczy, a dokładnie "do kratek konfesjonału", który przeżywa swój jubileusz 20-lecia stałego dyżuru spowiedniczego.
Jak możemy doszukać się w konkatedralnej kronice, 28 listopada 1982 r. wszedł w życie obrzęd sakramentu pokuty i pojednania odnowiony po Soborze Watykańskim II. Następnego dnia dekretem Prymasa Polski, śp. bp Jan Nowak wprowadził w bydgoskiej farze stały dyżur. "Ten żywotny konfesjonał jest bardzo ważnym miejscem w naszym sanktuarium - mówi ks. Wenancjusz Zmuda, wikariusz. - To tutaj Matka Boża Pięknej Miłości oręduje za ludźmi, którzy chcą odnaleźć właściwą drogę".
"Z okazji jubileuszu przenieśliśmy stały konfesjonał do odremontowanej kaplicy Świętego Krzyża" - dodaje ks. Zbigniew Maruszewski, kustosz sanktuarium, który, jak sam przyznaje, nieraz korzystał tutaj z sakramentu, a gdy tylko jest na miejscu, chętnie także spowiada.
Dzięki temu spowiadający się sam na sam, w ciszy i skupieniu, za oszklonymi drzwiami oddzielającymi od głównej części świątyni, spotyka Chrystusa w osobie czekającego na niego kapłana. Pomysł ten bardzo spodobał się abp. Henrykowi Muszyńskiemu, który zaangażował się w jego realizację, podkreślając przy tym, że jest to najcenniejszy dar obchodzonych jubileuszy.
Na kartach kroniki zapisano m.in. pierwszy podział dyżurów poszczególnych parafii, który do dziś obowiązuje w niemal niezmienionej postaci. "Reformę grafiku przeprowadzono w 1992 r., kiedy to do naszej archidiecezji dołączony został Fordon, a co za tym idzie, do posługi sakramentalnej włączyły się kolejne parafie" - zauważa ks. Wenancjusz Zmuda.
Warto podkreślić, że swoją posługę ofiarnie sprawują niemal wszystkie bydgoskie parafie oraz zgromadzenia zakonne: Michalici, Jezuici, Salezjanie, Zgromadzenie Ducha Świętego, Misjonarze Wincentego à Paulo oraz Kapucyni. Ci ostatni, a dokładniej ojcowie: Kazimierz, Radomir, Maciej i Zbigniew, od grudnia 1993 r. również przez cały dzień umożliwiają pojednanie się z Bogiem w pobliskim kościele Klarysek.
Oba miejsca utrwaliły się w sercach mieszkańców i są chętnie odwiedzane. Ich "odwiedziny" nasilają się zwłaszcza przy okazji pierwszego piątku, Adwentu, Wielkiego Postu. "Trudno określić, ilu penitentów codziennie przewija się przez nasze kościoły" - mówią zgodnie ks. Zbigniew Maruszewski oraz ojciec Zbigniew, kapucyn. Spowiedź odbywa się niemal cały dzień (w farze dyżur trwa w godz. 9.30-17.00, a w kościele Klarysek od 9.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 19.00), także w niedziele i uroczystości podczas nabożeństw i Mszy św. Wśród spowiadających się nieraz spotkać możemy, obok "zwykłych śmiertelników", także księży, zakonników i siostry zakonne. Tym samym pokazują, że nie ma ludzi bez grzechu, jak również wskazują niejednemu człowiekowi potrzebę nieustannego nawracania się, by dążyć do świętości.
Jako ciekawostkę warto dodać, że na stronie internetowej www.salwatorianie.pl, informującej o stałych dyżurach spowiedniczych w Polsce, ujęto także Gród nad Brdą.
Adam Jaworski

Reklama

W niedzielę 17 listopada 10. rocznicę istnienia świętowało Koło Misyjne, działające przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Uroczystej Sumie, ubogaconej śpiewem chóru "Harmonia" oraz komentarzami i procesją z darami, przewodniczył ks. prał. Bogdan Jaskólski, proboszcz parafii.
Homilię wygłosił ks. Marek Pisarski, opiekun Koła. "W swojej parafii każdy z nas może, a właściwie powinien rozwijać swoje talenty i swoją odpowiedzialność za innych" - mówił, nawiązując do fragmentu Ewangelii o talentach. Mając na uwadze także działalność misyjną Kościoła, ks. Marek wspomniał gnieźnieńskie seminarium, gdzie w kaplicy, przy skarbonie widniał wymowny łaciński napis Caritas Christi urget nos ("Miłość Chrystusa przynagla nas"). "Ta Miłość przynagla nas, abyśmy rozwijali swoje talenty, czuli się odpowiedzialni za innych, także za tych, których nie lubimy, z którymi się często kłócimy".
Obok darów ofiarnych członkowie Koła wraz z przedstawicielami Koła Misyjnego Dzieci złożyli kwiaty, świece, obraz ukazujący oblicze Chrystusa oraz olbrzymie czerwone serce. Chusty z nazwani kontynentów na ramionach dzieci niosących dary symbolizowały obecność misjonarzy na wszystkich krańcach ziemi oraz nieustanną potrzebę poszerzania ich grona oraz niesienia pomocy.
"Pomysł założenia Koła zrodził się w 1992 r., kiedy w Kościele Mariackim w Gdańsku uczestniczyłam w uroczystości poświęcenia stacji Drogi Krzyżowej ofiarowanej dla ks. Mariana Żelazko - misjonarza w Indiach - mówi Barbara Wilczyńska, pomysłodawczyni Koła. - Każdy z nas opiekuje się konkretnym misjonarzem. W mojej gestii jest ks. Jerzy Dolny, będący obecnie w Chile". Członkowie Koła uczestniczą w spotkaniach formacyjnych - w każdy drugi wtorek miesiąca, w I-piątkowej adoracji, codziennie prowadzą Różaniec, pielgrzymują, włączają się czynnie w parafialne akcje. "Dwa razy w roku organizujemy także loterię fantową, a zebrane pieniądze przeznaczamy na potrzeby Świętowojciechowej Rodziny w Gnieźnie oraz Ojców Werbistów (z którymi Koło jest bardzo mocno związane)" - dodaje Barbara Wilczyńska.
"10 lat temu przyszły do mnie parafianki, mówiąc, że chcą założyć u nas Koło Misyjne - wspomina ks. prał. Bogdan Jaskólski, podkreślając przy tym, że jest ono wynikiem inicjatywy ludzi świeckich. - Z radością przyklasnąłem. Dziś dziękuję im za czynne zaangażowanie w życie naszej parafii i Kościoła, a zwłaszcza Barbarze Wilczyńskiej, która od samego początku przewodniczy Kołu. Życzę, aby kolejne 10-lecie było jeszcze obfitsze w inicjatywy, zaangażowanie oraz aby Koło się rozrastało. Bogu niech będą dzięki za te wszystkie dary, które daje ludziom przez ludzi". Ksiądz Prałat skierował także słowa podziękowania do Koła Misyjnego Dzieci. Mówiąc, że "chcemy być jak dzieci - Boże dzieci".
Do Koła należą chorzy, którzy nieustannie ofiarowują swoje cierpienia i modlitwy w intencjach misjonarzy. Niedawno zapisał się także jego opiekun - ksiądz Marek. Tym samym jego liczba wzrosła do 40 osób. Zanoszone modlitwy, składane ofiary pokazują, że są ludzie, którym nieobca jest posługa kapłana-misjonarza. To przecież oni umożliwiają przeżywanie daru Eucharystii, a który, może z racji codzienności i ogólnej dostępności, lekceważymy i nie doceniamy.
"Dziękujemy księdzu Bogdanowi i księdzu Markowi za ich gorące serca okazywane naszemu Kołu, wspieranie inicjatyw i wspaniałą współpracę" - mówi w imieniu wszystkich członków Barbara Wilczyńska".
Adam Jaworski

Reklama

Solec Kujawski

Przy wielkim zaangażowaniu ks. Jerzego Celkowskiego, pomocy wielu parafian, anonimowych sponsorów, władz miasta, firm i zakładów oraz wspaniałej pracy ekip budowlanych rośnie nowa świątynia pw. bł. Michała Kozala w Solcu Kujawskim. Po 3 latach od rozpoczęcia budowy nowa świątynia jest prawie gotowa! Trwają właśnie prace wykończeniowe wewnątrz budynku. W noc Bożego Narodzenia rozpocznie się nowy rozdział w historii parafii. Oto bowiem uroczystą Pasterką zostanie otwarta ku chwale Bożej i pożytkowi wiernych nowa świątynia. Adwent 2002 r. był więc wyjątkowy dla wspólnoty parafialnej. Bóg, który przychodzi odkupić ludzkość, Bóg, który zamieszkuje świątynie naszych serc, daje nam się z nową mocą odkryć jako Emmanuel. Wzywając obfitości Bożych łask na zbliżające się Święta, wszystkim dobrodziejom i ofiarodawcom, pracującym przy budowie świątyni, wszystkim ludziom dobrej woli, którzy to Boże dzieło nieustannie wspierają duchowo i materialnie, składamy serdeczne "Bóg zapłać!".
Wspólnota Parafialna wraz z Duszpasterzami

Reklama

Inowrocław

Za sprawą Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego "Pro Arte" powrócono w Inowrocławiu do organizacji koncertu ku czci św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu. Tegoroczny koncert cecyliański odbył się 24 listopada br. w kościele garnizonowym pw. św. Barbary. Wykonawcami były dwa chóry Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Inowrocławiu: Canzonetta-Cantus pod dyrekcją Danuty Szyma. Przy olbrzymim zaangażowaniu melomanów, którzy wypełnili kościół, rozbrzmiewały utwory sakralne niemal wszystkich epok. Piękne przeżycia artystyczne wzbogaciły duchowo wielu słuchaczy.
Jacek Nijak

W listopadzie pielgrzymi z parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu odbyli pielgrzymkę śladami Jana Pawła II. Pięćdziesięcioosobowa grupa dotarła najpierw do kościoła w Wadowicach, w którym przyjął chrzest Jan Paweł II. Tutaj przed Najświętszym Sakramentem odmówiono w intencji Papieża Pod Twoją obronę, a przy chrzcielnicy odśpiewano pieśń Com przyrzekł Bogu...
Po skosztowaniu słynnych "papieskich kremówek" wyjechano do Kalwarii Zebrzydowskiej, w której pokłoniono się Matce Bożej Kalwaryjskiej i wysłuchano prelekcji o tym ważnym, w duchowej formacji Jana Pawła II, sanktuarium.
W sanktuarium w Łagiewnikach, w Godzinie Miłosierdzia, cała pielgrzymka uczestniczyła w Koronce. Następnie ks. Paweł Kowalski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Miłosiernego, organizator inowrocławskiej pielgrzymki, przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej. Słowo Boże wygłosił pochodzący z Inowrocławia ks. Jacek Orlik. Po Eucharystii wysłuchano prelekcji o Orędziu Miłosierdzia. Adoracją Najświętszego Sakramentu i ucałowaniem relikwii św. Faustyny zakończono program pierwszego dnia pielgrzymiej wędrówki.
W niedzielę już w godzinach rannych pielgrzymi dotarli na Jasną Górę i uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Ks. Paweł Kowalski, duszpasterz kolejarzy węzła inowrocławskiego, wraz z pielgrzymami kolejarzami, którzy przybyli pociągami na XIX Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę, uczestniczył w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w Bazylice Jasnogórskiej, modląc się za wszystkich pracowników kolei i ich rodziny.
Piotr Milchert

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Monika Łukaszów: - Wielkanoc to największe święto w Kościele, wszyscy o tym wiemy, a jednak wielu większą wagę przywiązuje do świąt Narodzenia Pańskiego. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 19:24

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Jan Paweł II w Łodzi

Jan Paweł II w Łodzi

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Nowy kierunek studiów przeznaczony jest zwłaszcza dla formatorów w różnych zakonach, nauczycieli szkół katolickich i innych specjalistów. Do poznawania życia i dorobku Ojca Świętego zachęca kard. Daniel DiNardo - metropolita Galvestonu-Houstonu, archidiecezji, na której terenie znajduje się uniwersytet. Podkreślił on, że „program ten stwarza wspaniałą okazję do badania spuścizny po świętym Janie Pawle II, głoszonej przezeń obrony godności człowieka i wartości tego, czym jest wolność religijna”. Swoje poparcie dla nowego programu studiów wyrazili też m.in emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput i George Weigel - znany na całym świecie autor książek o papieżu Wojtyle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję