Reklama

Niedziela Kielecka

Ratunek u Królowej Pokoju

To było największe po pandemii spotkanie Róż Żywego Różańca w diecezji kieleckiej. W pierwszą sobotę października, w uroczystość św. Teresy od Dzieciątka Jezus, do sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach przyjechało blisko 3 tys. czcicieli Maryi.

Niedziela kielecka 42/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

TER

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywitał ich zespół Los Companieros. Artyści z Peru w czasie koncertu zaśpiewali znane światowe przeboje, które wszystkich wprawiły w radosny nastrój. Po ich występie ks. Ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny moderator Żywego Różańca diecezji kieleckiej i jeden z głównych organizatorów modlitewnego spotkania, powitał pielgrzymów i zaprosił do wysłuchania konferencji: „Z Królową Różańca świętego modlimy się o pokój”, którą wygłosił ks. Michał Kacprzyk.

Maryja jednoczy

– Przybywamy do miejsca, w którym jest szczególna obecność Maryi, ponieważ Ona ma tutaj swój dom – mówił, nawiązując do Loretto. Chcemy się za Jej wstawiennictwem i wraz z Nią modlić się o tak potrzebny pokój, o zgodę i ład. Nie możemy zapomnieć o aspekcie, który nas tutaj jednoczy jako Róże Żywego Różańca, jest to Jezusowy nakaz: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu” – powiedział. Przypomniał św. Teresę od Dzieciątka Jezus – patronkę misji, „która, mimo iż na misje nie pojechała, wspierała je swoją nieustanną modlitwą”. Witając pielgrzymów, kustosz piotrowickiego sanktuarium o. Grzegorz Irzyk przybliżył wszystkim historię powstania Domku Loretańskiego w Piotrkowicach i dzieje sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drogą prostoty

Przed Mszą św. na błoniach przed sanktuarium pielgrzymi zjednoczyli się na wspólnej modlitwie różańcowej w intencji pokoju na świecie. Poprowadziły ją członkinie Żywego Różańca z Piotrkowic. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, a towarzyszyło mu ponad stu kapłanów z całej diecezji.

Bp Jan w homilii mówił o potrzebie nieustannej modlitwy o pokój. – Modlitwa różańcowa pozwala nam dosięgać potrzeb naszych braci i sióstr na całym świecie. Jeśli dziś prosimy z Maryją, Królową Różańca Świętego. o pokój dla świata, to prośmy także o ten pokój w ludzkich sercach. Zgodnie z myślą, jaką wyraził kiedyś jeden z afrykańskich biskupów: „Pierwszą ziemią misyjną, która potrzebuje nawrócenia, jest ludzkie serce”. Jeśli się tak stanie, to będzie pokój na ziemi – powiedział. Przypomniał postać św. Teresy od Dzieciątka Jezus. – Przykład jej świętości mogą i powinni naśladować wszyscy, gdyż świat musi wejść na tę drogę złotej prostoty, drogę dziecięctwa duchowego, czystą, pełną miłości, nieprzepartej dobroci, prawdy i szczerości – mówił Biskup.

Reklama

Wybłagać pokój

Świadectwem podzieliła się Swietłana z Ukrainy. Zwracając się do zgromadzonych, powiedziała, że zna siłę modlitwy i sama jej doświadczyła. Wzruszona, dziękowała wszystkim Polakom za pomoc udzieloną Ukraińcom, przyjęcie ich do swoich domów i wspólną modlitwę o pokój na Ukrainie i na całym świecie: „żeby nie ginęli ludzie”. – Mojego zięcia teraz zabierają na wojnę. On jest już w wojsku, ale do tej pory ochraniał mosty, teraz zabierają go w samo piekło wojny. Dzisiaj moja córka o piątej rano pojechała do niego, żeby się pożegnać. Proszę wszystkich o błogosławieństwo i modlitwę, żeby szybciej nastał ten pokój. Żebyśmy nie musiały swoich mężów, dzieci odprowadzać na tę wojnę, żeby oni nie ginęli. Bardzo wam dziękuję – mówiła ze wzruszeniem.

Po Mszy św. Biskup Jan również dziękował Polakom za to, że otworzyli dla uchodźców swoje domy i swoje serca i zaprosił wszystkich na kolejne spotkanie Róż Różańcowych, które w przyszłym roku odbędzie się w sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.

– Cieszę się, że jest to już XIV Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca. Możemy się wszyscy spotkać, wysłuchać konferencji, zobaczyć tę wielką moc, jaka płynie z modlitwy różańcowej. Dzisiaj poświęcamy tę pielgrzymkę pokojowi na świecie. Modlimy się do Matki Bożej Królowej Różańca Świętego, Królowej Pokoju, o pokój na świecie, w naszych sercach i rodzinach. Jest to wyjątkowy czas. Nie spodziewałem się takiej liczby osób, w ubiegłym roku w Kielcach w bazylice katedralnej było nas zdecydowanie mniej. Ta frekwencja pokazuje, że odczuwamy głęboką potrzebę modlitwy różańcowej, by wybłagać pokój na świecie i w naszej Ojczyźnie.
Ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny moderator Żywego Różańca diecezji kieleckiej– Codziennie biorę do ręki różaniec i odmawiam. Dziękuję naszemu księdzu opiekunowi za to, że mnie zaprosił do wstąpienia do róży, w której jestem już pięć lat. Nie wyobrażam sobie życia bez Różańca. Kiedy odmawiam Różaniec, bardzo się wyciszam, medytuję, moje myśli biegną ku Maryi, której dziękuję za opiekę, rodzinę, kapłanów, a przede wszystkim za to, że urodziła Zbawiciela, do którego także się bardzo często zwracam. Codziennie przychodzę na modlitwę różańcową do bazyliki katedralnej i kiedy klęczę przed wizerunkiem naszej Pani Łaskawej Kieleckiej, to mam łzy w oczach, dziękując Jej za każdy dzień, za dobro które otrzymałam, a kiedy mi jest ciężko proszę Maryję, żeby mi pomogła. Doświadczyłam tej pomocy, wyszłam z bardzo ciężkiej choroby. Modlitwę różańcową przekazała mi moja babcia. Jako mała dziewczynka klękałam z rodzeństwem do modlitwy, a babcia uczyła nas pacierza. Później odmawiała Różaniec, mówiła „Zdrowaś Maryjo”, a my, dzieci, powtarzaliśmy za nią. Pochodzę z bardzo wierzącej rodziny. Kiedy wychodziliśmy z domu, czyniliśmy znak krzyża i mówiliśmy: „Z Panem Bogiem”, a gdy wracaliśmy to mówiliśmy: „Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus”, ja to wyniosłam z domu. Później przekazałam to moim dzieciom. Jestem przekonana, że w życiu człowieka modlitwa jest najważniejsza i dokąd będę żyła nie wypuszczę Różańca z ręki.
Teresa Hońdo z Róży Różańcowej przy bazylice katedralnej w Kielcach
To dla mnie wielka radość, że do naszego sanktuarium dzisiaj przyjechało tak wiele osób. Myślę, że to jest świadectwo wierności modlitwy różańcowej i pragnienie spotkania się tak wielkiej rodziny różańcowej. Modlitwa różańcowa ma wielką moc. Matka Boża w swoich objawieniach zawsze prosi o tę modlitwę i zapewnia nas, że uratuje ona wielu od potępienia i to, co wydaje się nam niemożliwe – da pokój światu. Po ludzku możemy mieć wątpliwości, czy uda się modlitwą zatrzymać wojnę, ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych i dlatego mam wielką wdzięczność dla tych wszystkich pielgrzymów, którzy dzisiaj przyjechali tutaj i modlą się u Matki Bożej Królowej Pokoju.
O. Grzegorz Irzyk, kustosz sanktuarium w Piotrkowicach

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa może zmienić świat – na Jasnej Górze trwa 9. Pielgrzymka Żywego Różańca

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Żywy Różaniec

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa różańcowa naprawdę może zmienić nas i świat – przekonują uczestnicy 9. Pielgrzymki Żywego Różańca i zachęcają do jeszcze liczniejszego włączenia się w to dzieło, „by różaniec stał się modlitwą wszystkich”. Na Jasnej Górze trwa spotkanie moderatorów, zelatorów i przedstawicieli „róż różańcowych”. O 12.00 na jasnogórskim Szczycie będzie sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy.

Spotkanie odbywa się pod hasłem „Maryja, Matka Nadziei”. O tym, że nadzieja, jest tą cnotą, która otwiera horyzont na Boga i wieczność mówił moderator krajowy „Żywego Różańca” ks. Jacek Gancarek. – Gdzie się uczyć tej nadziei? Szkołą nadziei jest różaniec – podkreślił duchowny. Zwrócił uwagę, że szczególnie teraz w dobie pandemii i wielorakich trudności, trzeba mówić jak ważna w codziennym życiu jest nadzieja, by to ona prowadziła przez życie, a ono nabierało sensu i celu. Nadzieja ma nas uczyć patrzeć poza doczesność.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

[ TEMATY ]

muzyka

pieśni maryjne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

- Jest tak wiele ważnych dla mnie pieśni maryjnych, że trudno mi wybrać, które lubię najbardziej. Każda z nich ma swoje miejsce w mojej codzienności i swoją funkcję. Mam wrażenie, że jest to zbiór pieśni religijnych niezwykle zróżnicowany w formie tekstowej, w narracji, ale też w formie muzycznej. Takie pachnące ziołami i kwiatami królestwo pomocy. Niebieskie Uniwersum z liliami w herbie - opowiada w rozmowie z KAI Ania Broda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję