Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Nowy Plac Wolności

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łodzianie uroczyście odebrali odnowiony Plac Wolności stanowiący symbol miasta.

Na mieszkańców Łodzi i okolic, którzy przyszli na otwarcie nowo wyremontowanej Ikony Łodzi - Placu Wolności - czekały liczne atrakcje, wycieczki z przewodnikiem i słodki poczęstunek. Największa kolejka ustawiła się do Muzeum Kanału „Dętka”, która tego dnia oferowała bezpłatne zwiedzanie unikatowych korytarzy dawnych kanałów deszczowych pod placem. Poza tym można było odwiedzić Muzeum Farmacji i Archiwum Państwowe, mieszczące się w budynku dawnego ratusza miejskiego, a także przejechać się zabytkową linią tramwajową. Mieszkańcy przybyli tłumnie, by na własne oczy zobaczyć jak plac wygląda po modernizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten ośmiokątny plac rozpoczyna najsłynniejszą łódzką ulicę – Piotrkowską, a swoim kształtem wyróżnia się wśród podobnych polskich, a nawet światowych form urbanistycznych. Plac Wolności w nowej odsłonie jest bardziej zielony. Zostało tu zasadzonych ponad 60 drzew, kilka tysięcy krzewów oraz trawy i byliny. Zieleń otoczyła także plac zabaw, ze sprzętami dostosowanymi do potrzeb dzieci w różnym wieku. Atrakcją tej nowej miejskiej przestrzeni jest też odsłonięty kilka miesięcy temu pomnik - 600 kostek na 600. urodziny Łodzi. 

Reklama

Co ważne, na nowym placu, całkowite pierwszeństwo mają piesi, którzy mogą przechodzić przez wytyczone ulice wokół północnej części w każdym, dowolnym miejscu. Całkowicie zlikwidowane zostały tutaj parkingi, pojawiły się nowe przystanki tramwajowe, a wejście do Muzeum Kanału „Dętka” zyskało nowe szklane oblicze.

Remont rozpoczęto w kwietniu 2022 r. i pierwotnie miał zakończyć się do grudnia 2023r. Po opóźnieniach, nowo wyremontowany plac oddano do użytkowania 2 marca. Rewitalizacja tej części miasta kosztowała ok. 35,5 mln zł.

Początek istnienia Placu Wolności sięga lat 20. XIX wieku, kiedy to wytyczana była nowa osada sukiennicza, dająca początek wielkoprzemysłowej Łodzi. Ośmiokątny plac, położony na linii starego traktu piotrkowskiego (dziś ulicy Piotrkowskiej), nazwano Nowym Rynkiem, dla odróżnienia go od „Starego Rynku”, położonego kilkaset kilometrów na północ, gdzie znajdowało się dawne centrum rolniczej Łodzi. Przy Nowym Rynku ulokowane były pierwsze reprezentacyjne gmachy wczesnoprzemysłowej Łodzi: budynek ratusza (dziś siedziba Archiwum Państwowego) oraz kościół ewangelicki św. Trójcy. Tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. zmieniono nazwę – Nowy Rynek stał się Placem Wolności.

Rynek zyskał nowe oblicze w 1930 r., kiedy to odsłonięto na nim pomnik Tadeusza Kościuszki. Jednak obecny monument został postawiony na nowo już po wojnie, gdyż Niemcy zburzyli go w pierwszych dniach okupacji.

2024-03-05 06:30

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzkie miodobranie

Niedziela łódzka 40/2023, str. III

[ TEMATY ]

Łódź

pszczelarskie dożynki

Marek Kamiński

Własnoręcznie robione świeczki

Własnoręcznie robione świeczki

Już po raz 12. pszczelarze z województwa łódzkiego przybyli do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi na dożynki pszczelarskie.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył bp Marek Marczak. – Nic dziwnego, że rolnicy, a także pszczelarze chcą Panu Bogu podziękować za dary, które otrzymują, bo wiedzą, że to jest nie tylko owoc ich pracy, pszczelego roju, ale również owoc Bożego błogosławieństwa, Jego działania i Jego obecności. Bardzo dobrze, że organizowane są takie uroczystości dziękczynienia, które nazywamy świętem pszczoły czy dożynkami pszczelarskimi – powiedział duchowny. Po Mszy św. jury wyróżniło pucharami najpiękniejsze kosze przygotowane przez stowarzyszenia pszczelarzy. Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi zrzesza prawie tysiąc członków, którzy posiadają ok 25 tys. rodzin pszczelich. – Nasza organizacja dba o to, żeby pszczelarze byli dobrze wyedukowani. Organizujemy szkolenia, konferencje, dostarczamy leki, ponieważ pszczoły również chorują. Dbamy też o to, żeby szerzyć wśród społeczeństwa dobre nawyki dietetyczne, jedzenie miodu i różnych produktów pszczelich. Ważne jest, aby w naszej codziennej diecie te produkty się znajdowały – podkreśliła Joanna Sadowska, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

[ TEMATY ]

pogrzeb

Przemyśl

Damian Sobol

PAP/Darek Delmanowicz

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w Sanktuarium św. Józefa. Przed rozpoczęciem liturgii doradca prezydenta RP Dariusz Dudek przekazał na ręce matki zmarłego Damiana Sobola Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie został on odznaczony przez Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”.

CZYTAJ DALEJ

USA: Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy

2024-04-20 20:13

[ TEMATY ]

USA

Ukraina

wojna na Ukrainie

PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy Demokraci i mniejszość Republikanów (101 z 213).

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję