Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to jedna wielka szkoła Miłości!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To nie jest instytucja, ale ufamy, że przez 35 lat Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to jedna wielka szkoła Miłości. Przecież nie chodzi o to, żeby formalnie, strukturalnie zabezpieczyć losy konkretnego dziecka. To, co najważniejsze, to jest to, czy będzie ono mogło się wychowywać w takiej wspólnocie, która będzie je kochać i w tej miłości będzie mogło wzrastać – mówił kard. Ryś.

2 marca 1989 roku – a więc dokładnie 35 lat temu - został powołany do istnienia Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, jako pierwsza tego typu instytucja Kościelna w Polsce. Dziś w południe, w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, gdzie mieści się siedziba Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, odbyły się uroczystości jubileuszowe, które zgromadziły pracowników ośrodka, rodziny adopcyjne, a także przyjaciół i sympatyków Ośrodka, który spieszy z pomocą zarówno dzieciom, jak i rodzinom, które chcą je przyjąć. Mszy św., celebrowanej w Centrum Służby Rodzinie, przewodniczył kard. Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii łódzki pasterz mówiąc o Chrystusowym Przykazaniu Miłości, zauważył, że - Słuchamy Jezusa latami, ale cel tego słuchania jest tylko jeden, na końcu jest to Przykazanie Miłości. Tym się mierzy zdolność do słuchania wcześniejszego, tym się mierzy jakaś konsekwencja ucznostwa Jezusa. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali. Całe słuchanie Jezusa zmierza do końca – na którego końcu jest to Przykazanie Miłości. Przykazanie Miłości jest punktem dojścia jak i punktem wyjścia – podkreślił hierarcha. - Czy można komuś nakazać miłość? Czy miłość może być przestrzenią przykazania? Jak można komuś nakazać kochać? – pytał metropolita łódzki. - Kluczem od tego przykazania jest sięgnięcie do tekstu greckiego Ewangelii, gdzie jest słowo agape – czyli miłość, która wydarza się w naszym życiu jako dar, który przychodzi od Boga. Często jest to taka miłość, której my sami z siebie nie jesteśmy w stanie wykrzesać. Człowiek sam z siebie tej miłości nie ma. Kiedy Jezus mówi – daję wam przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali tak , jak ja was umiłowaniem to przekazuje nam to, żebyśmy kochali innych tą miłością, którą On nam ją daje. Pan Bóg nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych. Pan Bóg nie wymaga od nas rzeczy, których najpierw nam nie daje. W chrześcijańskim wychowaniu do miłości chodzi o to, by otworzyć człowieka na miłość, której doświadcza od Boga – zauważył duchowny.

Reklama

Kończąc, metropolita łódzki złożył życzenia – bardzo życzę wszystkim, którzy tworzą ten ośrodek, żeby nie tylko umieli zabezpieczyć spokojny byt dzieciom, tylko jeszcze żeby potrafili być przewodnikami dla tych, którzy dzieci przyjmują. Żeby oni byli prawdziwymi przewodnikami miłości! – zakończył.

Po zakończeniu Mszy św. odbyła się druga część uroczystości jubileuszowych, w czasie której podziękowano imiennie wszystkim zaangażowanym w działalność Ośrodka Adopcyjnego oraz zaprezentowano trzy wykłady nt. adopcji i pieczy zastępczej. W pierwszym przedłożeniu - o adopcji w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym dawniej i dziś - opowiadała Katarzyna Pustelnik Beśka- psycholog, pedagog – zastępca dyrektora AOA. W dwugłosie Anety Papis – zastępcy Kierownika USC i Magdaleny Lesiak – psycholog i dyrektor AOA próbowano odpowiedzieć na następujące pytanie - Dorastają i szukają – czego potrzebują dorośli adoptowani poszukujący swoich korzeni? Na koniec swoim doświadczeniem rodziny po adopcji podzieliły się: Anna Sowa – mama adopcyjna, prowadząca grupę wsparcia dla rodziców przy AOA oraz Paulina Kowalska – psycholog AOA.

Jak informuje dyrekcja Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego – każdego roku zgłasza się do nas od 60 do 90 małżeństw, które chcą przysposobić dziecko. Od początku istnienia ośrodka powierzyliśmy ponad 1830 dzieci do adopcji i rodzin zastępczych. Każda rodzina, która zostaje rodziną adopcyjną nie jest pozostawiona sama sobie i może zawsze skorzystać z wszelkiej pomocy jaką oferuje AOA. Od 20 lat - raz w roku - na przełomie maja i czerwca - odbywa się doroczny zjazd rodzin adopcyjnych, gdzie dzieci mogą razem się spotkać, a rodzice podzielić się swoim doświadczeniem wychowania dziecka.

Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, 93-162 Łódź, ul. Broniewskiego 1a; tel. 42 682-18-88; fax 42 682-18-92, www.adopcja.net, e-mail: aoa@csr.org.pl , czynny: poniedziałek – czwartek 10.00–18.00, piątek 10.00–16.00.

2024-03-04 21:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Daj się pokochać Jezusowi!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Chciałbym, żebyście zobaczyli, jak wygląda świat, w którym nie ma przykazań. Jaki buduje świat człowiek, który odrzuca przykazania - mówił kard. Ryś do młodych w Atlas Arenie. 

10 listopada w Atlas Arenie odbył się koncert „11 Przykazań”. W wydarzeniu udział wzięła młodzież archidiecezji łódzkiej. Uwielbienie, przygotowane przez zespół „Mocni w Duchu”, związane było z Dekalogiem oraz Przykazaniem Miłości. Oprócz modlitwy śpiewem młodzi dzielili się świadectwem w kontekście każdego przykazania, stanowiąc niejako o możliwości jego realizacji w codziennym życiu każdego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adrianna Sierocińska

Rozważania do Ewangelii J 6, 55.60-69.

Sobota, 20 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: w Niedzielę Dobrego Pasterza wpatrujmy się w Chrystusa

2024-04-20 18:13

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Ewangelia komentarz

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ta niedziela, ta Ewangelia, chce nas zaprosić przede wszystkim do tego, żebyśmy się skupili na Chrystusie, żebyśmy w Niego się wpatrywali, żebyśmy w Nim widzieli źródło dobroci, bo dobry jest tylko Pan Bóg - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Czwartej Niedzieli Wielkanocnej 21 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak podkreśla, że „to nie jest niedziela dobrych pasterzy ani to nie jest niedziela dobrych owiec. To jest Niedziela Dobrego Pasterza, bo pasterz dobry jest tylko jeden - to jest Jezus Chrystus”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję