KATARZYNA DZIEDZIC: - Duszpasterski Rok Wiary został rozpoczęty, jakie wydarzenia i znaki temu towarzyszyły?
KS. JAN SZCZUPAK: - W czwartek, 11 października w łączności ze Stolicą Apostolską rozpoczęliśmy w katedrze Rok Wiary. Wierni całej diecezji mieli okazję to uczynić 14 października w swoich parafiach. Dla zaakcentowania szczególnego wymiaru tego wydarzenia, we wszystkich kościołach liturgia niedzielna miała wyjątkowo uroczysty charakter. W procesji na wejście wniesiony został lampion, symbolizujący płonący w nas ogień wiary, który podsycany jest w nas przez pobożne praktyki, modlitwę i życie sakramentami na co dzień. Obok światła wniesione zostały także Ewangeliarz, dokumenty Soboru Watykańskiego II i księga Katechizmu Kościoła Katolickiego. Obecność tych znaków ma przypomnieć ich znaczenie dla każdego wyznawcy Chrystusa i zwrócić uwagę, że to właśnie 11 października 50 lat temu otwarto Sobór Watykański II a 20 lat temu ogłoszono Katechizm Kościoła Katolickiego.
Wierni brali udział w uroczystym wyznaniu wiary i wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem o dobre przeżycie tego czasu łaski.
Reklama
- Rok Wiary rozpoczyna się niejako w trakcie przeżywanego przez katolików w Polsce roku pod hasłem „Kościół naszym domem” a jednocześnie trwał będzie do końca kolejnego roku: „Być solą ziemi i światłem świata”. Jak te dwa przedsięwzięcia łączyć się będą ze sobą?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- W liście pasterskim na rozpoczęcie Roku Wiary, Biskup Ordynariusz zaznaczył: „Jako ludzie wiary mamy być świadkami Chrystusa w codziennym życiu. Jesteśmy wezwani, by dawać świadectwo wiary w rodzinie, w pracy, w społeczności w której żyjemy”. Te słowa oraz analiza zadań duszpasterskich pokazują, że program Kościoła w Polsce wpisuje się w ogłoszony przez Ojca Świętego rok. Mamy być ludźmi Nowej Ewangelizacji, wyznawcami i świadkami Chrystusa. Mamy zadomowić się w Kościele i stawać się Jego głosicielami. Szczególnie w czasach, w których ideologia ateistyczna staje się widocznym zagrożeniem, jak napisał Ksiądz Biskup w wyżej wspomnianym liście: „Niepokojem napawa fakt odradzania się w naszej Ojczyźnie ateizmu wojującego, tzn. ideologii ateistycznej, którą chce się w sposób nachalny propagować, przy użyciu nowoczesnych metod przekazu, także w społeczności ludzi wierzących”.
- Jakie zatem zadania duszpasterskie wdrażane będą w Roku Wiary?
Reklama
- To bardzo rozbudowany program, związany z poszczególnymi okresami w roku liturgicznym. Najpierw poprzez sympozja, konferencje, publikacje i audycje w Katolickim Radio Via przypominana będzie myśl Soboru Watykańskiego II. Adwent będzie czasem Słowa Bożego jako Księgi wiary. W Wielkim Poście towarzyszył nam będzie znak krzyża, okres wielkanocny aż do Uroczystości Bożego Ciała zwrócą uwagę na rolę Eucharystii zaś po wakacjach będziemy czytać i uczyć się rozumieć Katechizm Kościoła Katolickiego. Wierni będą mieli okazję uczestniczyć w konferencjach, słuchać homilii na Mszach św. poświęconych prawdom wiary w każdą IV niedzielę miesiąca. Będą organizowane katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, dla kapłanów, nauczycieli. Będą podjęte działania w związku z dziełem nowej ewangelizacji. Mamy także pragnienie stworzyć ośrodek katechumenalny dla dorosłych.
Znakami Roku Wiary będą także pielgrzymki do Rzymu, Ziemi Świętej czy innych Sanktuariów. Szczególnym miejscem pielgrzymowania stanie się w tym roku Bazylika Ojców Bernardynów w Rzeszowie w związku z 500-leciem objawień Matki Bożej, która jest dla każdego z nas Nauczycielką wiary.
- Problem postępującej laicyzacji dotyczy w ogromnym stopniu młodych ludzi. Ochrzczeni i przyprowadzeni do I Komunii św. przez rodziców, już jako nastolatki przyjmują bierzmowanie i, niestety, niejednokrotnie w tym momencie zaczynają stronić od Kościoła. Wielu młodych i nie tylko młodych ludzi, mimo iż uważają siebie za ludzi wierzących, jednocześnie zaprzeczają temu, nie uznając nauki Kościoła w życiu codziennym: nieobecność na niedzielnej Mszy św., brak przestrzegania postów i wiele innych. Jakie działania podejmowane są z myślą o nich?
- W Roku Wiary Ojciec Święty spotka się z młodymi w Rio de Janeiro. Podobnie i w naszej diecezji, w łączności z tamtym wydarzeniem zorganizowany zostanie Dzień Wspólnoty, 27 lipca w Tarnowcu. Ponadto raz w miesiącu, w największych miastach diecezji przy głównych kościołach odbywać się będą katechezy dla młodych, połączone z adoracją. Sposobem na dotarcie do młodych będzie także promocja w szkołach i środowiskach młodzieżowych katechizmu „Youcat”, który w sposób przystępny tłumaczy pewne wymagania, które stawia przed nimi Kościół. Sposobem na dotarcie o młodych są ich rówieśnicy zrzeszeni w Ruchach i Stowarzyszeniach jak Oaza, KSM czy RAM. Poprzez rekolekcje wakacyjne tych grup, młodzi przygotowywani będą do podjęcia apostołowania w swoich społecznościach.
Ogromną rolę w kształtowaniu wiary odgrywa także a może przede wszystkim rodzina. Dlatego na tę kwestię zwrócona będzie uwaga rodziców przynoszących dziecko do chrztu, przygotowujących do I Komunii św. czy narzeczonych, którzy dopiero zamierzają zawrzeć związek małżeński oraz wspólne lub osobiste codzienne składanie „Wyznania wiary”.
Rok Wiary potrwa do Uroczystości Chrystusa Króla w 2013 r. Trzeba dużo modlitwy, aby ten czas łaski nie został przez nas zmarnowany.