Reklama

Papieski medal dla prof. Mariana Zembali

Miarą człowieka jest serce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prof. Marian Zembala, wybitny kardiochirurg i szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, został wyróżniony papieskim odznaczeniem - Medalem „Benemerenti”, czyli Dobrze Zasłużony. Medal przyznany za służbę potrzebującym wręczył Profesorowi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. To on właśnie skierował do Watykanu prośbę o odznaczenie wybitnego kardiochirurga. Uroczystość połączona z Mszą św. dziękczynną obyła się 11 września w kościele pw. św. Jakuba w Krzepicach w archidiecezji częstochowskiej. Krzepice to rodzinna miejscowość prof. Zembali. Tu się urodził i mieszkał aż do uzyskania świadectwa maturalnego w krzepickim liceum. W kościele, który obecnie był świadkiem podniosłej uroczystości, służył przez kilkanaście lat do Mszy św. najpierw jako ministrant, a później lektor.
Wiele faktów, które kształtowały sylwetkę Profesora - „lekarza nie tylko leczącego serca, ale i lekarza serdecznego” przedstawił w laudacji ks. dr Franciszek Dylus. Przypomniał m.in., że w klasie maturalnej przyszły profesor z grupą kolegów udał się z pieszą pielgrzymką na Jasną Górę. Młodzież niosąca transparent „Dla Boga i wolności” została zatrzymana i wylegitymowana przez milicyjny patrol, a służbowa notatka na ten temat trafiła do komisji rekrutacyjnej Akademii Medycznej we Wrocławiu, gdzie Marian Zembala starał się o przyjęcie na studia. W tamtych czasach notatka tej treści mogła oznaczać dla kandydata „wilczy bilet” na polskie uczelnie. Na szczęście w gronie komisji znalazł się autorytet, który zaproponował, aby wobec świetnych wyników egzaminu wstępnego zbagatelizować to wydarzenie. Po uzyskaniu - z wyróżnieniem - dyplomu ukończenia studiów Marian Zembala podjął pracę w Klinice Chirurgii Serca AM we Wrocławiu. Doskonalił się naukowo podczas staży zagranicznych. Podczas jednego z nich - na Uniwersytecie w Utrechcie - zainicjował program bezpłatnego operowania polskich dzieci z wrodzonymi wadami serca. Dzięki temu w holenderskiej klinice zoperowano ponad 500 dzieci z Polski. Od 1993 r. jest dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca, a od 1999 r. kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Przeprowadził pierwszą w Polsce transplantację pojedynczego płuca oraz pierwszą w naszym kraju jednoczesną transplantację serca i płuc. Obowiązki administracyjne nadal godzi z bezpośrednią służbą chorym i pracą przy stole operacyjnym.
- Dziękujemy dziś za dar miłości rodzinnej, dar miłości małżeńskiej i dar miłości miłosiernej w posłudze lekarskiej prof. Mariana Zembali - powiedział podczas Mszy św. abp Depo. W homilii podzielił się rozważaniami na temat postawy chrześcijańskiej i sztuki bycia człowiekiem. Za bł. Janem Pawłem II zadał pytanie: Jaką miarą mierzyć człowieka? I przytoczył jego odpowiedź, że miarą człowieka jest serce, duchowe wnętrze otwarte na Boga i na drugiego człowieka. Abp Depo przypomniał również, że każdy z nas, chcąc zrozumieć siebie, musi odnieść się do Boga, który jest naszym Stwórcą i Panem.
- Sztuka bycia człowiekiem polega na tym, że można żyć i umierać dobrze tylko wtedy, kiedy przyjęliśmy Prawdę i kiedy ona wskazuje nam drogę. Dla chrześcijanina tą drogą jest Jezus Chrystus - podkreślił, zachęcając do modlitwy do Ducha Świętego o potrzebne na tej drodze światło i dary.
W uroczystości w krzepickim kościele uczestniczyli najbliżsi prof. Mariana Zembali: żona Hanna, czwórka dzieci, rodzice, a także eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy, współpracownicy i przyjaciele. Piękna oprawa muzyczna uroczystości w wykonaniu znanego chóru „Rezonans con tutti” z Zabrza oraz Jasnogórskiego Oktetu Dętego pod dyrekcją Marka Piątka z pewnością sprawiła radość Profesorowi, który od lat szkolnych gra na kilku instrumentach, najchętniej na akordeonie.

(akw)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Poręczny modlitewnik jest dostępny wraz z naszym Tygodnikiem Katolickim "Niedziela". Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Aborcja to nie „świadczenie medyczne"!

2026-02-25 10:20

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Środowiska pro-life alarmują, że uznanie aborcji za element polityki zdrowotnej UE oznaczałoby przekroczenie kompetencji Unii Europejskiej i ingerencję w krajowe systemy prawa karnego. W przededniu decyzji Komisja Europejska w sprawie inicjatywy „My Voice, My Choice” podkreśliły, że ciąża nie jest chorobą, a przerywanie jej nie może być traktowane jako świadczenie medyczne.

Przed rozstrzygnięciem przez Komisję Europejską europejskiej inicjatywy obywatelskiej „My Voice, My Choice” organizacje pro-life kwestionują możliwość finansowania z budżetu UE wyjazdów do innych państw członkowskich w celu dokonania aborcji. Ich zdaniem projekt wykracza poza kompetencje przyznane Unii w traktatach.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie Wielkopostne: Przez śmierć ku życiu

2026-02-26 10:04

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

Adobe Stock

Przychodzi zawsze nagle, niespodziewanie, z zaskoczenia i jakby za wcześnie. Nie zapraszana, a jednak nieustannie wkrada się w nasze codzienne życie. Nikt jej nie szuka, większość jej unika, nie chce o niej rozmawiać. Odsuwa się ją na margines, jakby można było o niej zapomnieć. A ona ciągle powraca, przypomina o sobie. Przeciwniczka życia. Czasem przychodzi powoli, jakby chciała przygotować, dać czas, oswoić. Próbujemy się z nią jakoś ułożyć, pogodzić, a nawet ją uosobić, jakby można było wejść z nią w dialog, coś jeszcze wynegocjować. A przecież z każdym dniem jesteśmy jej bliżsi. Towarzyszy nam od urodzenia. Pojawia się na horyzoncie wtedy, gdy wydaje się, że można by jeszcze żyć. Jakby stała gdzieś za rogiem, skrywająca się na ulicach miast i wsi. Jakby czeka na szpitalnych korytarzach. Zabiera radość, nadzieję, rozrywa miłość. Pozostawia ból, żal, samotność i pustkę. Wpisana w ludzkie życie, pozostaje jednak w nieświadomości. Wspólne chwile zapisują się w pamięci, na kartach fotografii i albumów. Pozostaje pustka, której niczym nie da się zapełnić. Dotyka tego, kto odchodzi i tych, którzy zostają.

ZOBACZ --> Czytania liturgiczne na 25 marca 2026; Rok A, II
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję