Celem tego wydarzenia jest „wysłuchanie i docenienie doświadczenia, którym żyją w swoich Kościołach lokalnych i zaoferowanie im możliwości doświadczenia dynamizmu pracy synodalnej na poziomie uniwersalnym” - wyjaśnił sekretariat Synodu.
Reklama
Kościół synodalny nie może obejść się bez głosu proboszczów, ich doświadczeń i wkładu. „Spotkanie będzie wymagało aktywnego zaangażowania uczestników, ze stołami do dzielenia się dobrymi praktykami, warsztatami propozycji duszpasterskich, dialogiem z ekspertami, celebracjami liturgicznymi” - wyjaśnia dalej nota.
Spotkanie będzie trwało od niedzieli 28 kwietnia do czwartku 2 maja 2024 r. w Fraterna Domus w Sacrofano, niedaleko Rzymu. W czwartek 2 maja papież przyjmie uczestników na audiencji.
Jak zaznacza Sekretariat Generalny Synodu Biskupów liczba uczestników została ustalona na podstawie kryterium podobnego do tego, które zastosowano przy wyborze członków Zgromadzenia Synodalnego. Dla Kościoła obrządku łacińskiego - na podstawie liczby członków każdej Konferencji Episkopatu: 1 przedstawiciel dla Konferencji Episkopatu liczących nie więcej niż 25 członków; 2 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących od 26 do 50 członków; 3 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących od 51 do 100 członków; 4 przedstawicieli dla Konferencji Episkopatu liczących ponad 100 członków. Ponadto 1 proboszcz z każdego kontynentu reprezentujący okręgi kościelne nie posiadające Konferencji Episkopatu. Dla Katolickich Kościołów Wschodnich: 1 przedstawiciel dla każdego Synodu Biskupów lub Rady Hierarchów Katolickich Kościołów Wschodnich liczących nie więcej niż 25 członków; 2 przedstawicieli dla każdego Synodu lub Rady liczących od 26 do 50 członków; 3 przedstawicieli dla każdego Synodu lub Rady liczących ponad 50 członków.
„Proboszczowie, którzy zostaną wskazani przez Konferencje Episkopatów / Katolickie Kościoły Wschodnie do 15 marca 2024 r., otrzymają ostateczny program spotkania (obecnie przygotowywany), który obejmie również czas na dialog z Ojcem Świętym. Wyniki spotkania przyczynią się do opracowania Instrumentum laboris, dokumentu roboczego na drugą sesję zgromadzenia synodalnego w październiku 2024 r.” - podsumowano w nocie.