Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Pawłowa droga wiary jest wzorem dla naszej drogi

– Wiara chrześcijańska to nie tylko spotkanie i dialog, to także posłuszeństwo w wierze Bogu – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 25 stycznia przewodniczył w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie Mszy św. o jedność chrześcijan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, Międzyreligijnego, z Niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie wskazał na znaczenie ekumenizmu praktycznego. – Takim bardzo praktycznym wymiarem ekumenizmu jest przykazanie miłości bliźniego – podkreślił ks. Grabowski.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „prymat Bożego działania w życiu Szawła z Tarsu jest bezsprzeczny”. – Wydarzenie pod Damaszkiem pozwala nam dostrzec trzy zasadnicze momenty. Pierwszy to dialog, który jest pomiędzy Zmartwychwstałym Panem a Szawłem. Drugi moment to nadzwyczajne nawrócenie – mówił abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Znaczący jest kierunek wskazany przez Jezusa: „Wstań, idź do Damaszku, tam ci powiedzą”. A potem Szaweł usłyszał bardzo mocne słowa: „Bóg naszych ojców wybrał cię, abyś poznał Jego wolę i ujrzał Sprawiedliwego, i Jego własny głos usłyszał (…) przyjmij chrzest i obmyj z twoich grzechów, wzywając Jego imienia!” – kontynuował.

Metropolita częstochowski wskazał, że trzeci moment wydarzenia pod Damaszkiem to otrzymanie misji wobec wszystkich ludzi, aby Paweł świadczył o sprawach, które sam widział i słyszał.

Reklama

– Dlatego Pawłowa droga wiary stała się wzorem dla naszej drogi. Wiara bowiem nie jest aktem uwierzenia w jakąś formułę wiedzy czy systemu, ale wierzy się Osobie, która jako jedyna jest godna tego, aby jej wierzono – podkreślił.

Arcybiskup przypomniał za Katechizmem Kościoła Katolickiego, że „spotykając Jezusa bardzo osobiście trzeba przylgnąć do Niego umysłem, wolą, sercem, ciałem i duszą, aby przyjąć Jego słowa i spełnić je życiem”. – Wiara chrześcijańska to nie tylko spotkanie i dialog, to także posłuszeństwo w wierze Bogu. Posłuszeństwo dla człowieka wierzącego nie oznacza rezygnacji z własnej wolności, ani też z należnych praw. Trzeba to zaznaczyć w naszych czasach zakrętów wiary, czasach proponujących drogę poza Chrystusem, poza Jego Kościołem i wbrew nauczaniu Jezusa – wskazał.

Niedziela TV

– Trzeba widzieć posłuszeństwo wiary jako dar Ducha Świętego dla konkretnego człowieka i wspólnoty. I o ten dar trzeba nam prosić. Doświadczamy w kolejnym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, że bez pomocy Ducha Świętego sprawcy jedności wszelkie nasze dążenia byłyby bezowocne – przypomniał arcybiskup.

– Bardzo ważne zadanie wynika z wiary: „Będziesz miłował Boga i bliźniego swego jak siebie samego”. Nie mamy się pytać kto jest moim bliźnim, ale mamy być świadkami wiary wobec bliźniego przez czyny codzienności. Każdy przejaw braku codziennej solidarności jest przyczyną, by świat sam będąc bezbożny oskarżał Boga, który w Jezusie Chrystusie i mocy Ducha Świętego jest miłosiernym Ojcem. Dlatego jesteśmy razem – zakończył.

Mszę św. zakończyło wspólne błogosławieństwo Aaronowe.

Niedziela TV

Reklama

– Modlitwa o jedność chrześcijan, o wspólna drogę, o wspólne wyznawanie Chrystusa nie może zamykać się jedynie w ramach czasowych jednego tygodnia. To musi trwać przez cały rok. I w naszej częstochowskiej ekumenii planujemy, aby tak było. Trzeba ciągle świadczyć gorącą modlitwą, że jesteśmy na drodze prawdziwej jedności – powiedział w rozmowie z „Niedzielą” Ks. Krzysztof Michałek-Góral z parafii Kościoła ewangelicko-reformowanego w Kleszczowie.

Eucharystię z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr Jarosław Grabowski, ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Miedzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. dr Kamil Zadrożny, dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie, ks. prał Kazimierz Zalewski, rektor kościoła Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie i proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie, ks. prał. Piotr Supierz, kustosz sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego i Krwi Zbawiciela w Paradyżu i ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: Ks. Krzysztof Michałek-Góral z parafii Kościoła ewangelicko-reformowanego w Kleszczowie, a także seminarzyści Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wierni różnych wyznań chrześcijańskich i osoby życia konsekrowanego, w tym siostry brygidki.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej odbyły się: ekumeniczne nabożeństwo słowa Bożego w kościele Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku, panel ekumeniczny w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie oraz ekumeniczne spotkanie modlitewne w parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Reklama

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. W Częstochowie znajduje się parafia prawosławna ze świątynią Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której od 2021 r., po śmierci niezapomnianego i wieloletniego proboszcza ks. mitrata Mirosława Drabiuka, przewodzi nowy proboszcz ks. Marcin Bielawski. Jest również ewangelicko-augsburska parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, której proboszczem od 2011 r. jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim. W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się starokatolicka parafia mariawitów, istniejąca od 1906 r. Natomiast w Kleszczowie mieści się parafia ewangelicko-reformowana, której proboszczem jest ks. Krzysztof Michałek-Góral.

Referat ds. Ekumenizmu (obecnie Referat Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi) w archidiecezji częstochowskiej został powołany w 1968 r. Jednym z pierwszych referentów był ks. inf. Ireneusz Skubiś, późniejszy redaktor naczelny „Niedzieli” i moderator Ruchu Europa Christi. W kolejnych latach referentami ds. ekumenizmu byli: ks. prof. Franciszek Dylus i ks. dr. Sławomir Zieliński.

Zadaniem Referatu było i jest popieranie i organizowanie w archidiecezji spotkań modlitewnych na rzecz jedności chrześcijan oraz czuwanie nad tym, aby postawy ekumeniczne wpływały na działania archidiecezji.

Warto podkreślić, że Częstochowa ma dłuższe tradycje modlitwy ekumenicznej. Bowiem 9 stycznia 1945 r. w Częstochowie, z inicjatywy ks. Leopolda Wojaka, proboszcza parafii ewangelickiej, spotkali się w mieście przedstawiciele różnych wyznań w Polsce, którzy zastanawiali się, jak udzielać pomocy duszpasterskiej osobom osieroconym i mocno doświadczonym działaniami II wojny światowej. A 20 stycznia 1945 r. w częstochowskiej świątyni ewangelickiej zorganizowano modlitewne ekumeniczne spotkanie.

2024-01-26 10:42

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi nadzwyczajni szafarze

Uroczystość wyznaczenia nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, odbyła się już w nowym roku duszpasterskim, który przebiega pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Ks. Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie na wstępie poinformował o liczbie nowych szafarzy. W tym roku tę posługę będzie pełnić 33 szafarzy. Wśród nich 24 siostry zakonne oraz 9 mężczyzn, w tym 1 brat zakonny. Szczególne wyrazy wdzięczności ks. Bełkot, odpowiedzialny za formację szafarzy, skierował m.in. do wykładowców kursu: ks. Łukasza Dyktyńskiego, ks. Jana Koclęgi, ks. Franciszka Dylusa i s. Iwony Kopacz.
CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris wygrywa w sądzie z posłanką Lewicy Anną Marią Żukowską

2025-01-09 13:25

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Adobe Stock

Po niemal 4 latach procesu, Sąd Okręgowy w Warszawie zakończył postępowanie w sprawie o ochronę dóbr osobistych Instytutu Ordo Iuris przeciwko Annie Marii Żukowskiej - informuje Ordo Iuris.

Prawnicy Ordo Iuris wystąpili z powództwem przeciwko posłance Lewicy - Annie Marii Żukowskiej, która podczas manifestacji przed siedzibą Instytutu w 2020 r. podnosiła szereg fałszywych oskarżeń pod adresem Ordo Iuris, określając go mianem „instytutu kultury faszystowskiej”. Poważnych naruszeń renomy Fundacji dopuściła się także za pośrednictwem prowadzonych przez siebie profili na portalach społecznościowych, gdzie zarzuciła Ordo Iuris „wprowadzanie polityki nienawiści i wykluczenia” oraz „ingerowanie w pracę samorządów” w celu rzekomego wdrażania dyskryminujących uchwał. Instytut domagał się od Anny Marii Żukowskiej złożenia oświadczenia z przeprosinami. Ordo Iuris żądało również opublikowania przeprosin na Twitterze (obecnie X) i Facebooku, a także zapłaty zadośćuczynienia.
CZYTAJ DALEJ

Z powodu pożarów w Los Angeles, Biden odwołał wizytę w Rzymie

2025-01-09 16:23

[ TEMATY ]

Joe Biden

PAP/EPA/ALLISON DINNER

Z powodu katastrofalnych pożarów w Los Angeles prezydent USA Joe Biden odwołał zaplanowaną wizytę w stolicy Włoch, Rzymie. Biały Dom poinformował 8 stycznia, że prezydent chce się całkowicie skoncentrować na koordynacji działań mających na celu opanowanie pożarów.

Biden miał udać się do Rzymu w dniach od 9 do 12 stycznia, tuż przed końcem swojej kadencji. Na jutro, w piątek, zaplanowano spotkanie z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Tematem rozmowy miały być m.in. działania na rzecz pokoju na świecie. Zaplanowano również spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Włoch Giorgią Meloni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję