Reklama

II Sesja Forum Młodych Archidiecezji Łódzkiej

Jak dobrze wykorzystać dar młodości?

Niedziela łódzka 48/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 27-29 października 2000 r. odbyła się II Sesja Forum Młodych Archidiecezji Łódzkiej pt. "Jak ewangelizować młodzież dziś?" Gospodarzem Sesji był abp Władysław Ziółek.

27 października w Auli Wyższego Seminarium Duchownego spotkali się księża proboszczowie, którzy wysłuchali prelekcji rektora Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. prof. Krzysztofa Pawliny o Przepowiadaniu Chrystusa współczesnej młodzieży. Księża wzięli udział w dyskusji dotyczącej stworzenia w naszej archidiecezji młodzieżowych centrów duszpasterskich.

28 października liturgią słowa w archikatedrze łódzkiej rozpoczęło się Forum dla młodzieży, księży i wychowawców. Prelegenci ks. prof. Witold Zdaniewicz SAC i ks. Sławomir Zaręba SAC przedstawili zainteresowanym wyniki przeprowadzonych w archidiecezji łódzkiej badań charakteryzujących obraz młodzieży. Uczestnicy Forum dyskutowali nad przedstawioną diagnozą dzieląc się także spostrzeżeniami na temat: Jaki jest mój Bóg. Popołudniu odbyły się warsztaty ewangelizacyjne poprowadzone przez przedstawicieli Ruchu Światło-Życie, Pustyni Miast, Salezjańskiego Oratorium, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Szkoły Nowej Ewangelizacji. Wieczorem zespół teatralny Salezjańskiego Ruchu Ewangelizacyjnego wystawił spektakl, oparty na motywach Fausta, w reżyserii Adama Łoniewskiego pt. Na falach nirwany.

29 października, w niedzielę o godz. 15.00 duszpasterze i młodzież spotkali się w bazylice archikatedralnej, by zebrane w dniach poprzednich owoce dyskusji, konferencji i warsztatów złożyć przed "Tym który Jest, w świętym zgromadzeniu, w Słowie, w Eucharystii", by dać świadectwo sobie i innym, że nie pokładają nadziei jedynie w możliwościach własnych umysłów i serc, lecz pragną oprzeć realizację swoich szlachetnych dążeń na Bogu, Jego nauce i Jego łasce. Spotkanie w świątyni rozpoczęły świadectwa dotyczące przeżyć związanych ze Światowym Dniem Młodzieży - Rzym 2000. Bp Ireneusz Pękalski wspominał katechezę jaką głosił w kościele Jana Chryzostoma w Rzymie dla młodzieży polskiej z Torunia, Przemyśla, Lublina i Łowicza na temat: Wydał za nas samego siebie. Było to doświadczenie jak młodzież jest otwarta i szukająca Chrystusa. W dyskusji po katechezie poruszano trudny problem cierpienia podjęty przez młodych z powagą i szczerością. Bp Ireneusz Pękalski powiedział, że biskupi uczestniczący w Światowym Dniu Młodzieży w Rzymie stali się świadkami prawdziwości proroczych słów wypowiedzianych niedawno przez Ojca Świętego Jana Pawła II o budzącej się na naszych oczach "wiośnie Kościoła".

Ks. Grzegorz Suchowolski z Biura Organizacyjnego ŚDM podkreślał rolę coraz lepszego przygotowania duszpasterskiego młodzieży do uczestnictwa w spotkaniach światowych. Zauważył, że Światowe Dni Młodzieży zainicjowane przez Jana Pawła II nie są wydarzeniem jednorazowym. Papież nawołuje by młodzi nie ulegali rozproszeniu, by oczekując na kolejne wielkie spotkanie służyli sobie darem jaki każdy z nich posiada.

Ania, jedna z uczestniczek ŚDM w Rzymie, mówiła o tym jak ważne i owocne było świadectwo jej życia i postawy wobec Chrystusa, dawane w rodzinie, która ją gościła u siebie podczas pobytu w Italii. Przypominała też misję z jaką Ojciec Święty rozesłał młodych po spotkaniu na Tor Vergata, mówiąc, by nie bali się być świadkami we własnych środowiskach, zaczynem i światłem dla świata.

Symbol światła wpleciony był też w Liturgię modlitewnego spotkania w bazylice archikatedralnej w tę październikową niedzielę. Przewodniczący Liturgii abp Władysław Ziółek przekazał zapalone świece, symbolizujące światło na drogę w III tysiąclecie chrześcijaństwa, tancerzom, którzy z kolei ponieśli je do młodych zgromadzonych w świątyni.

Ofiarę Eucharystyczną koncelebrowali wraz z Księdzem Arcybiskupem duszpasterze młodzieży z archidiecezji. Homilię wygłosił abp Władysław Ziółek. Komentując zaczerpnięty z czytanej w tym dniu Ewangelii św. Marka (10, 46-52) dialog Jezusa i niewidomego z Jerycha, Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Pan do każdego z nas kieruje nieustannie pytanie "Co chcesz abym ci uczynił?" i każdy powinien z równą żarliwością odpowiedzieć jak niewidomy: "Panie, spraw abym przejrzał". Potrzebują bowiem Bożego światła duszpasterze, aby dostrzec lepiej jaką drogą prowadzić młodych, jak przepowiadać im Chrystusa, jak sprawować sakramenty. Potrzebują przejrzenia rodzice nauczyciele i wychowawcy, od których młodzież ma prawo oczekiwać konkretnego przykładu chrześcijańskiego życia. Potrzebują światła Ducha Świętego ludzie młodzi by lepiej widzieć kim są jako chrześcijanie wszczepieni w Boga i Kościół, na jakim fundamencie budować mają swoje dziś i jutro. Wreszcie, potrzebujemy tego światła wszyscy, abyśmy mogli doświadczyć, że "Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas", bo dał nam Syna Swojego narodzonego z Niewiasty, który jest naszym Panem i Zbawicielem. Do nas należy przyjąć ten dar, wyznać wiarę, że tylko Jezus Chrystus jest naszym Panem i Zbawicielem, bo nie ma dla nas zbawienia w innym imieniu. Te naukę głosi od początku swego pontyfikatu Papież Jan Paweł II, niczego też innego nie powiedział 2 milionom młodych ludzi w Rzymie, ale jego nauka poprzedzona była własnym wyznaniem wiary w Chrystusa i poparta wiarygodnym świadectwem życia i dlatego ma taką moc przekonywania i jednania.

Na zakończenie homilii abp Władysław Ziółek ponowił papieskie wezwanie do młodych by sięgając sercem do czasu spotkania w Rzymie skorzystali z czasu łaski jaka jest im dana tu i teraz, prosili Pana by pozwolił im zobaczyć jak mają żyć, by nie roztrwonić, nie zmarnować daru młodości, ale go dobrze wykorzystać.

Następnie, po odnowieniu wyznania wiary Ksiądz Arcybiskup rozesłał 9 kilkuosobowych grup ewangelizacyjnych, przedstawicieli wspólnot młodzieżowych, by szli do swoich środowisk głosząc Chrystusa i dając świadectwo prawdzie. Młodzi ewangelizatorzy wyposażeni zostali w błogosławieństwo Pasterza Kościoła łódzkiego, krzyże i teksty Credo.

Uroczysta Liturgia miała jeszcze jeden nietypowy moment. Po słowach podziękowania wygłoszonych na zakończenie przez archidiecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Grzegorza M. Korczaka, abp Władysław Ziółek, bardzo osobiście, serdecznie i wręcz spontanicznie wyraził swoje uczucia dla młodych ludzi mówiąc m.in. "Zdobyliście moje serce, jest wasze!". Spotkało się to wyznanie z równie serdecznym odzewem zgromadzonych, gromkimi brawami i okrzykami pełnymi radości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Beata Kempa dodaje, że w Europie jest sporo problemów gospodarczych spowodowanych nie tylko wojną na Ukrainie, ale także Zielonym Ładem. A to pcha elity europejskie, bojące się teraz własnych wyborców, do debat, które mocno elektryzują społeczeństwa ideologicznie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam zapomnieć

2024-04-26 09:15

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

dziedzictwo

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

- O tym dziedzictwie nie wolno nam zapomnieć, bo byłoby to wielką szkodą dla Kościoła i społeczeństwa, borykającego się przecież z wieloma skomplikowanymi wyzwaniami. Wiele przenikliwych i jasnych odpowiedzi na trudne pytania możemy odnaleźć w nauczaniu Jana Pawła II. Trzeba tylko po nie sięgać - mówi kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni jego osobisty sekretarz, w rozmowie z KAI. Jutro przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

Były metropolita krakowski pytany o skuteczność modlitwy za pośrednictwem Jana Pawła II jako świętego, wyjaśnia, że otrzymuje „wiele świadectw o uzdrowieniach, między innymi z nowotworów, a wiele małżeństw bezdzietnych dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II otrzymuje dar potomstwa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję