Polska zatrzymuje Rosję

Po kapitalnym meczu, szczególnie w drugiej połowie, Polska zremisowała 12 czerwca z Rosją 1:1. Teraz musimy pokonać Czechów we Wrocławiu, aby awansować do następnej rundy (tekst oddajemy do druku przed tym meczem)

Teoretycznie gra w meczu Polska - Rosja toczyła się tylko o trzy punkty, ale praktycznie stawka tego spotkania była o wiele większa. Mecz z Rosją urósł do rangi sprawy państwowej. W mediach zapanowała wojenna retoryka, a oczy całego kraju zwrócone były na drużynę narodową Franciszka Smudy. W pewnym momencie wytworzyła się taka atmosfera, jakby to spotkanie miało decydować o losach całego kraju. Nastroje społeczne zaczęły być uzależnione od piłki nożnej, a wszystko inne zeszło na dalszy plan. Co gorsza, tuż przed meczem przejściu grupy rosyjskich kibiców spod Muzeum Narodowego w Alejach Jerozolimskich w centrum stolicy towarzyszyła krwawa jatka. Pojedynczy pseudokibice i podpici chuligani przejście Rosjan na Stadion Narodowy potraktowali jako okazję do rozróby. Atakowano policjantów i kibiców. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że nie doszło do żadnych incydentów na Stadionie Narodowym. Po meczu policja aresztowała ponad 180 chuliganów. Zdecydowana większość z nich to Polacy.
Mecz przebiegał już w dobrej atmosferze przy gorącym dopingu kibiców. Przez pierwsze pół godziny graliśmy bardzo dobrze. Polacy rozpoczęli znakomicie, nie pozwalając Rosjanom rozwinąć skrzydeł. Fakt faktem, że to Sborna częściej miała piłkę, próbowała prostopadłych podań, ale nasi obrońcy nie dali się zaskoczyć. W 7. minucie to my powinniśmy objąć prowadzenie. Ludovic Obraniak kapitalnie dośrodkował z rzutu wolnego, a na piątym metrze do piłki doszedł Sebastian Boenisch. Lewy obrońca uderzył główką w środek bramki, ale Wiaczesław Małafiejew zaimponował dobrym refleksem i obronił kąśliwy strzał. Za chwilę potężną bombą zza pola karnego popisał się Robert Lewandowski, ale uderzenie nie było celne. Biało-Czerwoni prezentowali się naprawdę nieźle, a w 18. minucie umieścili nawet futbolówkę w bramce. Piłka szła od nogi do nogi, aż dosięgnęła Eugena Polanskiego, który znalazł się sam na sam z bramkarzem Rosji i pewnym strzałem go pokonał, ale, niestety, był na spalonym. W 22. minucie znów bardzo dobrze pokazali się Polacy. Kuba Błaszczykowski dośrodkował płasko z prawej strony, doszło do małego zamieszania pod rosyjską bramką, ale nikomu z Polaków nie udało się oddać strzału.
Niestety, kwadrans później straciliśmy bramkę. Andriej Arszawin świetnie dośrodkował z rzutu wolnego na piąty metr, a tam piłkę głową strącił Ałan Dżagojew. Przemysław Tytoń był bez szansy na obronę. W odpowiedzi Kuba Błaszczykowski popisał się groźnym uderzeniem zza pola karnego. Wiaczesław Małafiejew z trudem, ale jednak obronił.
Drugą część gry Polacy rozpoczęli z wielką pasją. Zaraz po gwizdku znakomitym podaniem błysnął Eugen Polanski, ale „Lewy” nie opanował piłki w polu karnym. W 51. minucie Ludovic Obraniak zagrał w pole karne do Roberta Lewandowskiego, który urwał się obrońcom, ale bramkarz wyszedł z bramki i zablokował strzał naszego napastnika.
W końcu w 57. minucie podopieczni Franciszka Smudy dopięli swego. Polacy wyszli z kontrą. Łukasz Piszczek zagrał na prawej stronie do Kuby Błaszykowskiego. Ten pociągnął jeszcze kilka metrów i potężnie uderzył sprzed pola karnego. Wiaczesław Małafiejew był bez szans.
Po zdobyciu gola Biało-Czerwoni przejęli inicjatywę, grali z rozmachem. Świetny był Eugen Polanski. W 68. minucie groźnie zrobiło się jednak w naszym polu karnym. Na wolne pole wchodził Ałan Dżagojew, ale jego strzał bardzo dobrze zatrzymał Przemysław Tytoń. W ostatnim kwadransie obie drużyny były już bardzo zmęczone. W końcowych sekundach Polacy mieli jeszcze rzut wolny, ale nic z niego nie wyszło.
- To było piękne widowisko piłkarskie. Warto było przyjechać aż ze Szczecina, aby to zobaczyć na własne oczy na stadionie - mówi Arek, na co dzień kibic Pogoni Szczecin.
Wiele osób twierdziło, że jesteśmy źle przygotowani fizycznie, a spotkanie z Rosją zadało temu kłam. Polscy piłkarze pokazali, że mogą biegać i grać, ale z Czechami czeka nas inny mecz (Państwo, czytając ten tekst, znają już jego wynik). W meczu z Czechami musimy zagrać lepiej w środku pola, ponieważ pasowałoby wykorzystać nieobecność Tomasa Rosickiego. Zwróćmy uwagę, jaka jest odległość między Robertem Lewandowskim a pozostałymi piłkarzami. Popularny „Lewy” wykonuje syzyfową pracę, bo reszta, nie licząc kontrataków, za rzadko go wspomaga. Przydałby się ktoś, kto zbierałby piłki, które wywalczy Robert Lewandowski. Z Czechami musimy poprawić też grę w ofensywie i atakować większą liczbą zawodników.
Zagraniczne media zachwycały się meczem Polska - Rosja (1: 1). Odwoływały się do wielkiej piłkarskiej bitwy podszytej bolesną historią oraz zwracały uwagę na cudowny gol Jakuba Błaszczykowskiego.
BBC Sport: „Dzielni Polacy zatrzymali Rosję”. „Polska stworzyła poruszające widowisko w Warszawie i zatrzymała rozpędzoną Rosję. Remis sprawił, że Polacy zwiększyli swoje nadzieje na awans do fazy pucharowej. Współgospodarze mistrzostw przegrywali, ale po trzymającej w napięciu drugiej połowie kapitan Jakub Błaszczykowski potężnym strzałem doprowadził do wyrównania”.
„L’Equipe”: „Rosjanie muszą poczekać”. „Zwycięstwo nad Polską mogło sprawić, że Rosjanie awansują do ćwierćfinału. Padł jednak remis, a zatem wszystko jest jeszcze możliwe w ekscytującej grupie A. Dyplomatyczne relacje między Rosją i Polską są skomplikowane. Historyczne napięcia są odczuwalne. 12 czerwca, narodowe święto w Rosji, nie będzie świętowane awansem do ćwierćfinału. W 1920 r. zdarzył się «Cud nad Wisłą», gdy wojska Józefa Piłsudskiego broniły się przed bolszewicką armią. W 2012 r. drużyna Jakuba Błaszczykowskiego również odparła ataki Rosjan”.
„Kicker”: „Błaszczykowski sprawił, że grupa jest wciąż ciekawa”. „Rosjanie zaprzepaścili szansę na zwycięstwo w grupie i przegapili bilet do ćwierćfinału. Po początkowej przewadze gospodarzy mistrzostw Sborna na pierwszy plan wysunęła swoje bojowe oddziały i objęła prowadzenie. Po przerwie «jedenastka» Smudy wróciła jednak do gry. W tym świetnym meczu w 57. minucie wynik ustalił Jakub Błaszczykowski, który posłał strzał nie do obrony - w lewy górny róg bramki”.
„Marca”: „Polska wciąż może być rewelacją turnieju”. „Rosjanie swój awans do ćwierćfinału będą musieli wywalczyć w ostatniej serii fazy grupowej, Polacy natomiast potrzebują zwycięstwa z Czechami, by pozostać w turnieju. Obie ekipy dały pokaz prawdziwej, fizycznej walki i ambicji aż do samego końca. Remis sprawił, że walka w grupie A toczy się dalej”.

2012-12-31 00:00

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.