Reklama

Niedziela Wrocławska

Ochrona dzieci i młodzieży. Adwentowe Dni Formacji Katechetów

W ramach Adwentowych Dni Formacji Katechetów odbyło się szkolenie „System ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej – szkolenie dla nauczycieli religii”, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Wrocławskiej we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Część metodyczna spotkania katechetów miała miejsce w auli PWT

Część metodyczna spotkania katechetów miała miejsce w auli PWT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza grupa katechetów rozpoczęła swoją formację w katedrze wrocławskiej od Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marcin Krawczyk. Po Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu katecheci spotkali się w auli PWT, gdzie w ramach szkolenia wysłuchali kilku tematycznych wykładów.

Pierwszy z nich „Psychologiczne sposoby radzenia sobie ze stresem. Ochrona siebie w ochronie dzieci i młodzieży” wygłosiła dr Agnieszka Jędrzejowska. Przedstawiła czym jest stres, jakie są jego rodzaje i źródła, podkreślając, że ta sama sytuacja nie musi być stresogenna dla każdego. Zapoznała również z różnymi sposobami radzenia sobie ze stresem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jeżeli rzeczywiście pokładamy ufność w sobie, swoich siłach, to większość sytuacji będzie stresująca, w różnych wymiarach naszego życia. Natomiast to, co decyduje, że my naprawdę jesteśmy wielkimi szczęściarzami to fakt, że mamy Boga; wierzymy w jednego Boga Ojca Wszechmogącego; Wszechmogącego – mamy więc dużo więcej. I to nas ustawia w dużo lepszej pozycji – podkreślała Agnieszka Jędrzejowska.

Tłumaczyła, co się dzieje w organizmie podczas stresu, jak działa długotrwały stres i przedstawiła różne modele radzenia sobie ze stresem, wśród nich m.in. psalmoterapię. – Gdy wzięłam Psalmy, to w każdym z nich znalazłam słowo, które wyprowadza z sytuacji lęku, albo wyprowadza do wolności przez to, że objawia jakąś prawdę – podkreślała prelegentka.

Wykład „Ochrona dzieci i młodzieży w archidiecezji wrocławskiej – procedury i wytyczne” wygłosił ks. dr Bartosz Trojanowski. Przedstawił wytyczne prawa kanonicznego i prawa państwowego w kwestii wykorzystywania seksualnego nieletnich, podkreślając, że w myśl starej łacińskiej zasady nie można się tłumaczyć nieznajomością prawa.

Zapoznał zebranych z partykularną Ustawą o ochronie dzieci i młodzieży wydaną przez arcybiskupa metropolitę wrocławskiego, w której pojawiają się bardzo konkretne zobowiązania również dla katechetów

Reklama

Na temat: „Zdrowie psychiczne – wyzwanie naszych czasów. Rola nauczyciela religii w ochronie dzieci i młodzieży” mówiła mgr Ewa Węgielska. Przedstawiła przygotowany raport na temat tego, w jak złej kondycji znajdują się dzisiaj dzieci i młodzież. Zwracała uwagę na pierwsze symptomy problemów psychicznych młodych ludzi. Wskazywała na pożądaną pozycję otwartości i zaciekawienia ze strony nauczyciela, oraz na sposoby, w jakie warto rozmawiać z uczniami mającymi trudności. – Dlaczego w tym wszystkim ważny jest nauczyciel religii, katecheta? Jako osoba wierząca myślę: Bo kto inny uczy prawdy? To jest najbardziej ujmujące, że dzieci, które chodzą na religię, ufają katechetom. I często wskazują na nich jako tych, do których by poszły w pierwszej kolejności. Nawet szybciej niż do psychologa szkolnego – podkreślała Ewa Węgielska.

Ks. dr Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego przedstawił aktualne kwestie i propozycje Wydziału dotyczące katechetów.

2023-11-28 18:54

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w piątek będzie spowiadał w jednej z rzymskich parafii

2024-03-04 15:13

[ TEMATY ]

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy piątek 8 marca Ojciec Święty będzie przewodniczył nabożeństwu pokutnemu w parafii św. Piusa V (Largo San Pio V, 3), w dzielnicy Aurelio niedaleko Watykanu. Liturgia rozpocznie się o godz. 16.30 i wpisuje się w obchodzoną w przeddzień czwartej niedzieli Wielkiego Postu inicjatywę modlitwy i pojednania „24 godziny dla Pana”.

W ramach przygotowań do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, w piątek wieczorem i przez cały dzień w sobotę, wspólnotom kościelnym proponuje się nadzwyczajne otwarcie kościołów, aby zaoferować wiernym możliwość zatrzymania się w dowolnym momencie na adoracji i przystąpienia do spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zakaz gry na organach w Wielkim Poście [Wideo]

2024-03-03 14:49

Materiał prasowy

- Wielki Post dla organistów to czas wyzwań. Wiąże się on nie tylko z repertuarem, ale troską, aby wierni dobrze przeżyli ten czas i przygotowali się do świąt Wielkanocnych - mówi Krzysztof Bagiński, w najnowszym podcaście "Organistów po godzinach" i pyta: - Czy w Wielkim Poście można grać na organach i czy taki stan był od zawsze? 

Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do oglądania i posłuchania podcastu pod linkiem poniżej, oczywiście pod patronatem medialnym Niedzieli Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Papieska Akademia Życia: aborcja nie może być prawem

2024-03-04 20:06

[ TEMATY ]

Francja

PAP

Papieska Akademia Życia popiera stanowisko Konferencji Episkopatu Francji (CEF) w sprawie włączenia do francuskiej konstytucji gwarancji wolności kobiet do aborcji. „Właśnie w erze powszechnych praw człowieka nie może istnieć ‘prawo’ do odbierania ludzkiego życia” – czytamy w ogłoszonej 4 marca nocie papieskiej instytucji.

Papieska Akademia Życia popiera w nocie stanowisko Konferencji Episkopatu Francji w sprawie wniosku, który ma być dziś poddany pod głosowanie w Kongresie. Proponuje się włączenie do francuskiej konstytucji gwarancji wolności kobiet do korzystania z aborcji. Propozycja została przyjęta przez Senat w pierwszym czytaniu i bez poprawek: 267 głosów za, 50 przeciw. Aby została ostatecznie zatwierdzona, będzie musiała zostać przegłosowana przez trzy piąte Zgromadzenia i Senatu, które spotkają się na sesji plenarnej w Kongresie w poniedziałek 4 marca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję