Reklama

Niedziela Wrocławska

Ochrona dzieci i młodzieży. Adwentowe Dni Formacji Katechetów

W ramach Adwentowych Dni Formacji Katechetów odbyło się szkolenie „System ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Wrocławskiej – szkolenie dla nauczycieli religii”, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Archidiecezji Wrocławskiej we współpracy z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Marzena Cyfert

Część metodyczna spotkania katechetów miała miejsce w auli PWT

Część metodyczna spotkania katechetów miała miejsce w auli PWT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza grupa katechetów rozpoczęła swoją formację w katedrze wrocławskiej od Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marcin Krawczyk. Po Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu katecheci spotkali się w auli PWT, gdzie w ramach szkolenia wysłuchali kilku tematycznych wykładów.

Pierwszy z nich „Psychologiczne sposoby radzenia sobie ze stresem. Ochrona siebie w ochronie dzieci i młodzieży” wygłosiła dr Agnieszka Jędrzejowska. Przedstawiła czym jest stres, jakie są jego rodzaje i źródła, podkreślając, że ta sama sytuacja nie musi być stresogenna dla każdego. Zapoznała również z różnymi sposobami radzenia sobie ze stresem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jeżeli rzeczywiście pokładamy ufność w sobie, swoich siłach, to większość sytuacji będzie stresująca, w różnych wymiarach naszego życia. Natomiast to, co decyduje, że my naprawdę jesteśmy wielkimi szczęściarzami to fakt, że mamy Boga; wierzymy w jednego Boga Ojca Wszechmogącego; Wszechmogącego – mamy więc dużo więcej. I to nas ustawia w dużo lepszej pozycji – podkreślała Agnieszka Jędrzejowska.

Tłumaczyła, co się dzieje w organizmie podczas stresu, jak działa długotrwały stres i przedstawiła różne modele radzenia sobie ze stresem, wśród nich m.in. psalmoterapię. – Gdy wzięłam Psalmy, to w każdym z nich znalazłam słowo, które wyprowadza z sytuacji lęku, albo wyprowadza do wolności przez to, że objawia jakąś prawdę – podkreślała prelegentka.

Wykład „Ochrona dzieci i młodzieży w archidiecezji wrocławskiej – procedury i wytyczne” wygłosił ks. dr Bartosz Trojanowski. Przedstawił wytyczne prawa kanonicznego i prawa państwowego w kwestii wykorzystywania seksualnego nieletnich, podkreślając, że w myśl starej łacińskiej zasady nie można się tłumaczyć nieznajomością prawa.

Zapoznał zebranych z partykularną Ustawą o ochronie dzieci i młodzieży wydaną przez arcybiskupa metropolitę wrocławskiego, w której pojawiają się bardzo konkretne zobowiązania również dla katechetów

Reklama

Na temat: „Zdrowie psychiczne – wyzwanie naszych czasów. Rola nauczyciela religii w ochronie dzieci i młodzieży” mówiła mgr Ewa Węgielska. Przedstawiła przygotowany raport na temat tego, w jak złej kondycji znajdują się dzisiaj dzieci i młodzież. Zwracała uwagę na pierwsze symptomy problemów psychicznych młodych ludzi. Wskazywała na pożądaną pozycję otwartości i zaciekawienia ze strony nauczyciela, oraz na sposoby, w jakie warto rozmawiać z uczniami mającymi trudności. – Dlaczego w tym wszystkim ważny jest nauczyciel religii, katecheta? Jako osoba wierząca myślę: Bo kto inny uczy prawdy? To jest najbardziej ujmujące, że dzieci, które chodzą na religię, ufają katechetom. I często wskazują na nich jako tych, do których by poszły w pierwszej kolejności. Nawet szybciej niż do psychologa szkolnego – podkreślała Ewa Węgielska.

Ks. dr Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego przedstawił aktualne kwestie i propozycje Wydziału dotyczące katechetów.

2023-11-28 18:54

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: w Niedzielę Dobrego Pasterza wpatrujmy się w Chrystusa

2024-04-20 18:13

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Ewangelia komentarz

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ta niedziela, ta Ewangelia, chce nas zaprosić przede wszystkim do tego, żebyśmy się skupili na Chrystusie, żebyśmy w Niego się wpatrywali, żebyśmy w Nim widzieli źródło dobroci, bo dobry jest tylko Pan Bóg - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Czwartej Niedzieli Wielkanocnej 21 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak podkreśla, że „to nie jest niedziela dobrych pasterzy ani to nie jest niedziela dobrych owiec. To jest Niedziela Dobrego Pasterza, bo pasterz dobry jest tylko jeden - to jest Jezus Chrystus”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję