Reklama

Głos z Torunia

Pielęgnować pamięć

Wydarzenie w pod toruńskim lesie z 1939 roku było częścią zaplanowanej Zbrodni Pomorskiej, która miała na celu eksterminację ludności polskiej, w szczególności członków polskiej elity społecznej i intelektualnej. Wśród 600 ofiar byli między innymi żołnierze, nauczyciele, politycy, duchowni, lekarze, ale także mieszkańcy innych stanów i zawodów.

Agata Mieczkowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz. Między innymi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, sekretarz województwa Marek Smoczyk, a także starosta powiatu toruńskiego Marek Olszewski. Ofiary zamordowane przez Niemców w 1939 roku upamiętnili także: duchowni, służby mundurowe, wojsko, harcerze, kombatanci, przedstawiciele środowisk naukowych, a także przybyli na uroczystość mieszkańcy Torunia i okolic.

Eucharystii przewodniczył ks. kan. Wojciech Miszewski, a homilię wygłosił dk. prof. Waldemar Rozynkowski, który zwrócił szczególną uwagę na słowo – pamięć.

- Pamięć jest niezwykle ważna w chrześcijaństwie. Biblijna pamięć to przede wszystkim pamięć o spotkaniach, które wprowadzały człowieka w relację z Bogiem.

Podczas kazania zgromadzeni wierni mieli okazję uświadomienia sobie jak ważne jest Miejsce Pamięci Narodowej Barbarka. Dk. prof. Rozynkowski zaznaczył, że ważną częścią tego miejsca jest znajdujący się tam cmentarz.

- Barbarka ma też momenty zapomnienia. Mówimy o tym miejscu jako miejscu pamięci, ale wydaje się, że zapomnieliśmy o tym, że ważną częścią tej pamięci jest obecność w tym miejscu cmentarza. Spoczywają tu ciała 87 osób ekshumowanych 19 października 1946 roku. Na tym małym cmentarzu komunalnym spoczywają prochy Polaków, których spalono tutaj w 1944 roku. Niemcy wydobywając ciała z czterech dużych mogił, jedną przeoczyli. Znamy już 14 osób z imienia i nazwiska, które zostały ekshumowane. – mówił dk. Waldemar Rozynkowski.

Na koniec homilii diakon zwrócił się do wiernych mówiąc. - To nie jest tak, że pamięć Barbarki zatoczyła swój zamknięty krąg. Jestem przekonany, że jest ona cały czas do odkrywania i pielęgnowania.

Po zakończonej Mszy Świętej miała miejsce część patriotyczna. Zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy, a także wysłuchali przemówień okolicznościowych. Głos zabrał zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. - Trudno nam wyobrazić te chwile, gdy ten sam pod toruński las 84 lata temu wielokrotnie zamierał pod echem karabinowych strzałów i dokonanych tu zbrodni. Toruń wcześniej takiego pogromu nie doświadczył. W związku z tym Miejsce Pamięci Narodowej na Barbarce traktujemy w Toruniu i w okolicach naszego miasta jako symbol polskiej martyrologii. Tutaj modlimy się za poległych, okazujemy pocieszenie i żal wobec ich najbliższych i krewnych. Swoją obecnością dodajemy im otuchy i wsparcia.

Reklama

Podczas uroczystości odczytano także Apel Poległych, w których wspomniano wszystkich „rodaków, najbliższych, dla których Ojczyzna do końca pozostała dobrem najwyższym, a swoją ofiarą życia poświadczyli, że jeszcze Polska nie zginęła”.

Salwę honorową wykonała kompania honorowa wysatwiona przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatków, a także zapaliły symboliczne znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni hitlerowskiej.

Agata Mieczkowska 

2023-10-29 20:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szlachetna Paczka: Prawie 2 mln Polaków nie może zaspokoić swoich podstawowych potrzeb

2023-11-28 15:22

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Materiał prasowy

1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - podała Szlachetna Paczka w najnowszym raporcie o biedzie. Wraz z raportem powstało też badanie pt. „Na co nie stać Polaków”. Wynika z niego m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. Ubóstwo to jednak nie tylko braki materialne - bieda wielu osobom zabiera wszystko, także spokój, szacunek i bliskość. Szlachetna Paczka jest jednym z największych w Polsce projektów społecznych.

W skrajnym ubóstwie wciąż żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tys. "W Szlachetnej Paczce widzimy to zjawisko. Ma twarze konkretnych ludzi i rodzin, które w zderzeniu z kryzysem ekonomicznym, wypadły na boczny tor życia. Codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że trudno słuchać ich opowieści. Ale właśnie bycie wysłuchanym i zauważonym to być może dla nich jedyna szansa na życie” - napisała we wstępie do Raportu o biedzie 2023 Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Adwentowy: Maryjo stań się dla mnie Matką nadziei

2023-11-27 19:20

[ TEMATY ]

rozważania

#NiezbędnikAdwentowy

#NiezbędnikAdwentowy2023

Karol Porwich/Niedziela

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama. Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; Juda zaś był ojcem Faresa i Zary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Ezrona; Ezron ojcem Arama; Aram ojcem Aminadaba; Aminadab ojcem Naassona; Naasson ojcem Salmona; Salmon ojcem Booza, a matką była Rachab. Booz był ojcem Obeda, a matką była Rut. Obed był ojcem Jessego, a Jesse ojcem króla Dawida.
Dawid był ojcem Salomona, a matką była [dawna] żona Uriasza. Salomon był ojcem Roboama; Roboam ojcem Abiasza; Abiasz ojcem Asy; Asa ojcem Jozafata; Jozafat ojcem Jorama; Joram ojcem Ozjasza; Ozjasz ojcem Joatama; Joatam ojcem Achaza; Achaz ojcem Ezechiasza; Ezechiasz ojcem Manassesa; Manasses ojcem Amosa; Amos ojcem Jozjasza; Jozjasz ojcem Jechoniasza i jego braci w czasie przesiedlenia babilońskiego. Po przesiedleniu babilońskim Jechoniasz był ojcem Salatiela; Salatiel ojcem Zorobabela; Zorobabel ojcem Abiuda; Abiud ojcem Eliakima; Eliakim ojcem Azora; Azor ojcem Sadoka; Sadok ojcem Achima; Achim ojcem Eliuda; Eliud ojcem Eleazara; Eleazar ojcem Mattana; Mattan ojcem Jakuba; Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.

CZYTAJ DALEJ

Cztery ofiary śmiertelne wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie - WUG

2023-11-28 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Pixabay

Cztery osoby zginęły wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu w kopalni Sobieski w Jaworznie (Śląskie) - poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędy Górniczego w Katowicach. Wypadek nastąpił podczas płukania rurociągu podsadzkowego.

Jak powiedział PAP dyspozytor WUG Piotr Strzoda, zdarzenie miało miejsce o godz. 15.30. "Sześcioosobowa brygada oddziału wentylacji była wyznaczona do płukania rurociągu podsadzkowego w pochylni IX, w pokładzie 509 na poziomie 500" - zrelacjonował.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję