Reklama

Wiara

Niedzielny różaniec z ojcem Pio. Tajemnice chwalebne

Postanowiliśmy przypomnieć o sile i mocy różańca, patrząc na Ojca Pio. Niech świadectwo jego życia inspiruje, a rozważania różańcowe będą pomocą w czasie modlitwy. Siostra Łucja z Fatimy mawiała: „Różaniec jest najpotężniejszą bronią, jaką możemy się bronić na polu walki”. Znamy siłę tej broni. Nie pozostaje nam nic, jak tylko wziąć ją do ręki i walczyć…

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

rozważania różańcowe

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różaniec – forma modlitwy znana każdemu. Jedna z najpopularniejszych w Kościele. Z jednej strony w świadomości ludzi funkcjonuje jako modlitwa o niezwykłej mocy wstawienniczej, z drugiej – jako trudna, wymagająca, do której trzeba się przekonać, niejako dojrzeć.

Reklama

Niewątpliwie musi być coś niezwykłego w różańcu. Matka Boża niejednokrotnie w objawieniach prosi, a nawet wzywa do odmawiania tej modlitwy. Wielu świętych czy kluczowych postaci Kościoła praktykowało tę formę zwracania się do Boga. Różaniec był i jest cichym towarzyszem ich życia. Ta szczególna modlitwa zmienia świat i życie ludzi. Niesie ukojenie, uzdrowienie, pocieszenie, daje siłę, by przejść przez ciemną dolinę. Warto się do niej przekonać i podjąć ją. Kiedy ona sama nie przekonuje, można zaufać tym, którzy z różańcem się nie rozstawali, popatrzeć na ich życie, na to, jakie owoce wydali. Ich świadectwa zachęcają, inspirują do podjęcia tego wyzwania. Prosząc o wstawiennictwo Maryję poprzez różaniec, możemy uzyskać wiele łask. Przykładem są objawienia w Fatimie. W czasie jednego ze spotkań z Matką Bożą dzieci błagały Ją w wielu intencjach, które ludzie im przekazywali. Jedyna odpowiedź Maryi brzmiała: „Odmawiajcie różaniec”. Ta forma modlitwy jest szczególnie bliska Jej sercu. Różaniec wydaje się być dobrą „inwestycją duchową”. Świadectwa o sile różańca mówią same za siebie. Historia zna liczne przykłady sprawczej mocy tej modlitwy. Tych wydarzeń nie sposób wytłumaczyć racjonalnie. W XVI wieku, gdy Europie zagrażał najazd turecki, ówczesny papież św. Pius V zachęcał cały świat katolicki do odmawiania różańca. W czasie bitwy pod Lepanto Turcy, mimo licznej przewagi, zostali w sposób cudowny pokonani. Poprzez różaniec dokonała się w 1986 roku pokojowa rewolucja na Filipinach, która obaliła dyktaturę Ferdynanda Marcosa. Dwa miliony osób wyszło wówczas na ulice z różańcem w rękach. Walczyli, odmawiając tę modlitwę. Dzięki temu dokonał się cud wyzwolenia bez przelewu krwi. Wspomniane wyżej wydarzenia korespondują ze słowami papieża Piusa XII: „Nie wahamy się jeszcze raz publicznie potwierdzić, że pokładamy wielką ufność w świętym różańcu jako środku na uzdrowienie zła, które trapi nasze czasy. Nie siłą, nie bronią, nie ludzką mocą, lecz przez Bożą pomoc uproszoną tą modlitwą Kościół, jak Dawid ze swoją procą, będzie mógł wyjść naprzeciw swojego odwiecznego wroga (…)”. Wielu świętych odkryło moc różańca. Ich życie jest potwierdzeniem, że poprzez tę modlitwę można wyprosić wiele łask. Wiedzieli, że jedno dobrze powiedziane Zdrowaś Maryjo wstrząsa całym piekłem. Święty Dominik, trzymając różaniec w ręku, walczył przeciwko sekcie albigensów. Podaje się, że w samej Lombardii nawrócił ich ponad sto tysięcy. Ponadto czynił cuda i uzdrawiał. A wszystko to działo się poprzez ręce Matki Bożej, bowiem korzystał z najskuteczniejszej broni, jaką jest różaniec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielkim świętym, który nie rozstawał się z różańcem, był Ojciec Pio. Nieustannie go odmawiał. Modlił się nim wszędzie: w celi, na korytarzu, w dzień i w nocy. Wielokrotnie powtarzał: „Zawsze odmawiajcie różaniec”. Doskonale to pokazuje jedno z wydarzeń z jego życia. Ojciec Pio miał zwyczaj po porannej Mszy Świętej spowiadać. Zaczynał od kobiet. Pewnego dnia, gdy do konfesjonału podeszła Lucia Pannelli, zapytał ją, ile różańców dziś odmówiła. Odpowiedziała, że pełne dwa. Na to spowiednik odrzekł: „Ja ich już odmówiłem siedem”. Różaniec był modlitwą Ojca Pio. W pamięci ludzi pozostał jako mnich z różańcem w ręku. Jego życie jest potwierdzeniem słów, że ta modlitwa do Maryi zawsze przynosi triumf nad wszystkim i nad wszystkimi. Nauczał on, że poprzez tę modlitwę wszelkie zamiary szatana są udaremniane. Różańcem możemy go pokonać – zawsze. Zachęcał, by nieustannie odmawiać modlitwę różańcową, nawet podczas zwykłych codziennych czynności jak mycie naczyń. Jest to niezmiernie ważne, bo szatan nie ma wtedy możliwości działania w myślach, a człowiek pozostaje wolny i spokojny. To broń, z którą nigdy nie powinniśmy się rozstawać. Ojciec Pio świadczył, że zawsze może liczyć na pomoc Matki Bożej, zawsze przychodziła mu Ona z pomocą. Nie bez przyczyny potocznie miejscowość San Giovanni Rotondo nazywana jest „cytadelą różańca”.

Reklama

Postanowiliśmy przypomnieć o sile i mocy różańca, patrząc na Ojca Pio. Niech świadectwo jego życia inspiruje, a rozważania różańcowe będą pomocą w czasie modlitwy. Siostra Łucja z Fatimy mawiała: „Różaniec jest najpotężniejszą bronią, jaką możemy się bronić na polu walki”. Znamy siłę tej broni. Nie pozostaje nam nic, jak tylko wziąć ją do ręki i walczyć…

FRAGMENT KSIĄŻKI "Różaniec. Duchowa broń Ojca Pio" DO KUPIENIA W INTERNETOWEJ KSIĘGARNI!

TAJEMNICE CHWALEBNE

1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Myśl św. Ojca Pio

„Dlaczego Jezus Chrystus powstał z martwych tak cudownie i chwalebnie? Aby dać świadectwo, że osiągniemy odkupienie. Jego śmierć mówi, że byliśmy przez grzech umarłymi. W Jego zmartwychwstaniu mamy wspaniały dowód i przykład przywrócenia utraconej łaski. Jak życie w łasce, do którego zostaliśmy wskrzeszeni, jest naprawdę ze swej natury nieśmiertelne, tak też nieśmiertelne ze swej natury jest życie w chwale, do którego Chrystus cudownie zmartwychwstał” (Epist. IV, ss. 961-962).

Pytania do rachunku sumienia

Jak często myślimy o naszym zmartwychwstaniu? Jak wyobrażamy sobie niebo? Jaki wpływ na naszą codzienność ma zmartwychwstanie Jezusa? Czy o Jego zmartwychwstaniu i o naszym powołaniu do zmartwychwstania umiemy rozmawiać z najbliższymi? Czy umiemy się cieszyć z naszego powołania do życia wiecznego?

Modlitwa

Reklama

Miłosierny Boże, któryś nie oszczędził swego Syna, ale wydałeś Go na krzyżową śmierć i wskrzesiłeś z martwych dla naszego zbawienia, bądź uwielbiony! Prosimy, niech niezachwiana wiara w zmartwychwstanie towarzyszy nam w każdej chwili życia. Niech nadzieja życia wiecznego pomoże przetrwać wszystkie trudne chwile. Niech miłość, którą nas obejmujesz, napełnia nasze serca i promieniuje na wszystkich ludzi, z którymi się spotykamy. Rozważając tajemnicę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, Twojemu miłosierdziu powierzamy szczególnie pasterzy Kościoła – papieża i biskupów. Prosimy, aby ich święte życie było dla wszystkich wzorem umiłowania Ciebie.

Ojcze nasz…

2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Myśl św. Ojca Pio

„Czym jest szczęście, jeżeli nie posiadaniem wszelkiego rodzaju dobra, które sprawia, że człowiek jest w pełni zadowolony? Ale czy na tej ziemi żyje ktoś, kto byłby zupełnie szczęśliwy? Na pewno nie! Człowiek byłby szczęśliwy, gdyby dochował wierności swemu Bogu. Niestety, ponieważ człowiek jest pełen przestępstw, to znaczy pełen grzechów, dlatego nie może być w pełni szczęśliwy. Tak więc tylko w niebie jest szczęście. Nie ma tam niebezpieczeństw grożących utratą Boga, nie ma cierpień, nie ma śmierci, ale jest wieczne życie z Jezusem Chrystusem” (CS, nr 67, s. 172).

Pytania do rachunku sumienia

Czym dla nas jest szczęście? Jakie są nasze marzenia? Czy lokujemy je wszystkie w doczesności? Czy wiążą się one z posiadaniem jakichś dóbr? Czy marzymy o zdrowiu? O dobrej pracy? O zgodnej rodzinie? Czy ze słowem „szczęście” w pierwszym odruchu kojarzymy życie wieczne? Czym dla nas jest nieszczęście? Utratą zdrowia? Pracy? Kłopotami w rodzinie? Czy ze słowem „nieszczęście” kojarzy się nam grzech?

Modlitwa

Reklama

Miłosierny Boże, naucz nas patrzeć poza to, co doczesne. Naucz nas widzieć szczęśliwy dom, do którego poszedł Jezus, wstępując do nieba. Naucz nas widzieć dom smutku i nieszczęścia zgotowany dla tych, którzy odrzucają Twoją miłość. Pozwól nam tak przeżyć nasze życie doczesne, abyśmy nie zakopali w ziemi talentów od Ciebie otrzymanych, ale abyśmy z lampami pełnymi oliwy, z pokorą czekali na spotkanie z Tobą.

Ojcze nasz…

3. Zesłanie Ducha Świętego

Myśl św. Ojca Pio

„O dwie rzeczy powinniśmy ustawicznie błagać naszego najsłodszego Pana: aby rozwijała się w nas miłość i bojaźń Boża. Pierwsza bowiem urzeczywistnia nasz lot po drogach Pana, a druga przyczynia się do tego, że uważamy na to, gdzie stawiamy nogę. Pierwsza sprawia, że patrzymy na rzeczy tego świata, widząc je takimi, jakimi są; druga – że staramy się uniknąć wszelkiego zaniedbania. A następnie, ponieważ miłość i bojaźń Boża idą w parze, nie jest w naszej mocy pozwolić sobie na uczuciowe przywiązanie do ziemskiej rzeczywistości” (Epist. f, s. 407).

Pytania do rachunku sumienia

Kim jest dla nas Duch Święty? Jak rozumiemy Trójcę Świętą? Czy modlimy się do Ducha Świętego? Czy prosimy o umiejętne wykorzystanie darów Ducha Świętego, które otrzymaliśmy podczas sakramentu bierzmowania? Czy potrafimy je wymienić? Czy umiemy dostrzec w naszym zachowaniu grzech zaniedbania? Czego on dotyczy? Jak możemy mu w przyszłości zaradzić?

Modlitwa

Reklama

Miłosierny Boże, Ty pragnąc największego szczęścia człowieka, udzielasz nam darów Ducha Świętego. Wdzięczni za Twoją dobroć, prosimy Cię o taką siłę wiary, jaką mieli apostołowie w dniu Pięćdziesiątnicy. Abyśmy nigdy nie bali się głoszenia świętej Ewangelii słowem i czynem. Aby bliskość z Tobą była dla nas wartością nadrzędną. Abyśmy wolni od uczuciowego przywiązania do rzeczywistości przemijającej nie utracili nadziei na wieczne przebywanie z Tobą.

Ojcze nasz…

4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Myśl św. Ojca Pio

„Matko moja! Pogłębiaj we mnie, obleczonym w nędzę, tę miłość do Boga, która płonęła w Twoim sercu. Podziwiam w Tobie tajemnicę Twego Niepokalanego Poczęcia. Pragnę gorąco otrzymać przez nią to, abyś sprawiła, by moje serce było czyste, pozostając w miłości do Boga; aby czysta była moja dusza we wznoszeniu się ku Niemu i kontemplowaniu Go, w adorowaniu i służeniu Mu „w duchu i w prawdzie”; aby moje czyste ciało stawało się Jego tabernakulum coraz mniej niegodnym posiadania Go, gdy raczy przyjść do mnie w Komunii świętej” (Epist. IV, s. 860).

Pytania do rachunku sumienia

Jak oceniamy tych, którzy mają inne zdanie niż my, z którymi w wielu kwestiach się nie zgadzamy, którzy nas krytykują? Jak zachowujemy się wobec tych, którzy nas krzywdzą? Jak reagujemy, gdy ktoś uczyni nam coś złego, gdy wypowie słowo, które nas zrani? Czy długo nosimy w sobie urazę? Czy chcemy odpłacić krzywdzicielowi, tłumacząc swoją postawę sprawiedliwością? Co to znaczy „wybaczyć”?

Modlitwa

Reklama

Miłosierny Ojcze, tak bardzo ukochałeś człowieka, że uczyniłeś z niego tabernakulum, w którym żyje Jezus Chrystus. Nie pozwól, abyśmy niszczyli grzechem to, co stworzyłeś. Prosimy Cię o czystość naszych myśli i działań, aby żaden grzech nie miał swojego miejsca w naszych sercach. Pozwól nam zapatrzeć się w piękno czystości Maryi. Niech Jej wstawiennictwo wyjedna nam u Ciebie łaskę życia świętego, pełnego miłości prawdziwej, wybaczającej, abyśmy dostąpili zaszczytu wielbienia Ciebie przez wszystkie wieki.

Ojcze nasz…

5. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na królową nieba i ziemi

Myśl św. Ojca Pio

„Nie bądźcie tak całkowicie oddani działalności i pracy jak Marta, by zapominać o milczeniu i oddawaniu się sprawom Bożym, tak jak czyniła to Maria. Niepokalana Dziewica, która zawsze dobrze godziła jeden i drugi obowiązek, niech będzie dla was świetlanym wzorem i natchnieniem” (CE, s. 45).

Pytania do rachunku sumienia

Czym dla nas jest wiara w Kościół święty? Czy czujemy się częścią Kościoła? Jak dbamy o wspólnotę Kościoła? Czy modlimy się za Kościół? Czy zależy nam na opinii, jaką ma Kościół wśród niewierzących? Jak rozmawiamy z tymi, którzy mówią, że wierzą w Boga, ale nie wierzą w Kościół? Czy można wierzyć w Boga, nie wierząc w Kościół? Jak mocno wierzymy w działanie Ducha Świętego w Kościele? W czym ono się przejawia?

Modlitwa

Miłosierny Boże, Twój Syn Jezus Chrystus jest głową Kościoła. Dziękujemy Ci za dar wspólnoty Kościoła, za tę cudowną przestrzeń działania Ducha Świętego. Dziękujemy Ci za Maryję, Matkę Kościoła. Tobie, nasz Ojcze, zawierzamy Kościół. Pragniemy być jego żywą częścią. Prosimy, naucz nas odpowiedzialności za Twój Kościół, za naszych braci i nasze siostry. Naucz nas zatopienia się w modlitwie i słuchania Twojego głosu oraz pracy, której celem jest zbawienie nasze i bliźnich.

Ojcze nasz…

2023-10-21 21:16

Ocena: +15 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kwiaty miłości

Niedziela toruńska 42/2015, str. 6

[ TEMATY ]

różaniec

Ks. Paweł Borowski

Renata uczy Józia

Renata uczy Józia

Jak wyhodować piękne róże? Można zapytać ogrodnika, ale można też zasięgnąć rady mam i ojców, którzy modlą się za swoje dzieci na Różańcu. Gdy zbierze się ich dwudziestka, wówczas powstaje róża różańcowa rodziców odlących się za swoje dzieci. Zakwita najpiękniejsza z róż, bo posadzona na gruncie miłości

Historia powstania modlitwy różańcowej rodziców w intencji dzieci sięga 2001 r. Wtedy w Gdańsku wspólnota modlitewno-ewangelizacyjna zaczęła propagować modlitwę różańcową rodziców, korzystając ze schematu Żywego Różańca. Aby powstała róża, dwadzieścioro rodziców (lub czterdzieścioro, jeśli chcą modlić się razem) deklaruje, że codziennie będzie odmawiało dziesiątkę Różańca w intencji dzieci wszystkich osób skupionych w danej róży. Rodzice rozważają jedną z tajemnic przez miesiąc, po czym następuje wymiana tajemnic. W ten sposób codziennie za każde dziecko odmawiany jest cały Różaniec.
CZYTAJ DALEJ

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

2024-12-17 14:47

[ TEMATY ]

Opus Dei

Ministerstwo Sprawiedliwości

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski

W nawiązaniu do publikacji medialnych powtarzających nieprawdziwe informacje, informujemy:

1. Marcin Romanowski nie mieszka i nie przebywa w ośrodkach związanych z Opus Dei.
CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu …

2024-12-22 15:14

archiwum organizatorów

    „Adwent to czas skupienia, oczekiwania i nadziei…” – napisał Andrzej Lewek po grudniowym spotkaniu Mężczyzn św. Józefa.

To nauczanie przenosi nas w głębię chrześcijańskiej nadziei i oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa. Rozważania obejmują aktualne wyzwania świata, znaczenie Adwentu, tajemnicę Paruzji oraz rolę Ducha Świętego w przygotowaniu serc wiernych na spotkanie z Bogiem. Inspiruje do budowania Królestwa Bożego w codziennym życiu, wskazując na perspektywę nowego nieba i nowej ziemi. Pełne refleksji, to nauczanie stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiary i odkrycia sensu oczekiwania na spełnienie Bożych obietnic.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję