Reklama

Kościół

Rzeszów: Krajowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich

W dniach 8-10 września 2023 w Domu Diecezjalnym TABOR w Rzeszowie odbył się Krajowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich. Uczestniczyło w nim ok. 180 osób, w tym 10 kapłanów, oraz ok. 30 osób zdalnie, za pomocą wideokonferencji. Reprezentowali 24 Ośrodki Spotkań Małżeńskich w Polsce. Uczestniczyli też animatorzy z USA i Niemiec.

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zjazd miał charakter formacyjno-rekolekcyjny. Stowarzyszenie wyraźnie rozpoznaje swoją misję do głoszenia dialogu jako drogi duchowości – drogi do spotkania z samym sobą, z drugim człowiekiem, oraz z Panem Bogiem. Program zjazdu miał na celu pogłębienie duchowości, osobistej więzi z Bogiem jako niezbędnego źródła dla niesienia tej misji. Drugim kierunkiem pracy formacyjnej było dzielenie się doświadczeniem wspólnoty: w jaki sposób przeżywamy rolę wspólnoty w swoim życiu osobistym i apostolskim. Hasłem przewodnim zjazdu były słowa z Listu św. Jana „Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg w nas mieszka i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.” (1 J 4,12).

W pierwszej części zjazdu animatorzy z kilku Ośrodków prezentowali różne aspekty duchowości, charyzmatu i misji Spotkań Małżeńskich. Dorota i Waldemar Bednarscy z Ośrodka Spotkań Małżeńskich w Poznaniu oraz o. Mirosław Pilśniak OP z Ośrodka w Łodzi podzielili się świadectwem przezwyciężania różnych trudności w dialogu oraz swoim przeżywaniem tego, że postawa dialogu jest postawą miłości. Edyta i Jakub Choczewscy, Liderzy Krajowi, prowadzili temat „Dialog kształtuje moje życie chrześcijańskie” i opowiedzieli w jaki sposób dialog przeniósł ich życie duchowe w codzienność, zmienił obraz Boga oraz zrozumienie drogi do świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Agnieszka i Maciej Gromadka z Ośrodka w Jaworznie zauważyli, że droga dialogu, którą wspólnie przyjęli 21 lat temu pomaga im w wypełnianiu ich powołania małżeńskiego. Podkreślili przy tym, że nie można zmieniać innych, ale tylko siebie samego, co udaje się dzięki stosowaniu zasad dialogu. Katarzyna i Tomasz Sugierowie z Ośrodka w Lublinie dali świadectwo, że dialog dał nowy początek ich życiu chrześcijańskiemu, jako że na rekolekcje Spotkań Małżeńskich trafili jako ludzie „z opłotków Kościoła”, doświadczyli na nich Kościoła nieoceniającego i słuchającego.

Reklama

Ks. Adam Lewandowski z tego samego Ośrodka zauważył, że „prawdziwy dialog prowadzi do ciągłego nawracania się: od szukania w sobie źródła życia - do pokornego otwierania się na życiodajne źródło miłości; od budowania na sobie - do powierzenia swego życia Bogu; od życia dla siebie - do życia dla drugiego.”

Podziel się cytatem

Reklama

Sesję poświęconą roli wspólnoty w misji Spotkań Małżeńskich, otworzyli Małgorzata i Adam Wiorkowie z Ośrodka w Jaworznie. Podkreślili znaczenie Statutu jako ochrony autentyczności duchowości, charyzmatu i misji Spotkań Małżeńskich. Mówiąc o swoim doświadczeniu opisali różnice pomiędzy grupą zadaniową, cechującą się aktywizmem, a wspólnotą, której członkowie pozostają we wzajemnej relacji. Powiedzieli przy tym, że budowa relacji we wspólnocie nie polega na spędzaniu czasu z ludźmi, z którymi jest nam dobrze, ale na tym, że spotykamy się w dialogu i współpracujemy także z tymi, którzy nie budzą naszej sympatii.

Reklama

Ten aspekt wzmocnił ks. Przemysław Kot z Ośrodka Spotkań Małżeńskich w Niemczech, dzieląc się swoją tęsknotą za pogłębieniem dialogu w naszych wspólnotach oraz tym, jak bardzo cenne były dla niego doświadczenia spotkań w dialogu z różnymi animatorami.

Anetta i Jarosław Radeccy z Ośrodka w Świdnicy, podzielili się doświadczeniem kryzysu we wspólnocie oraz roli dialogu w wyjściu z tego kryzysu. Ukazali też ciepło wspólnoty, jakiego doświadczyli osobiście, goszcząc w Ośrodku Spotkań Małżeńskich w Irlandii. Małgorzata i Bartłomiej Kopińscy z Ośrodka w Radomiu opowiedzieli o życiu swojej niewielkiej młodej wspólnoty, którą łączy wspólne uznanie wartości dialogu jako drogi duchowości. Podkreślili, że dzięki pracy animatorskiej poznają się coraz lepiej na trzech poziomach – materii, psychiki i ducha, co ich zbliża do siebie nawzajem i do Pana Boga.

Prezentacje te były wstępem do pracy w grupach, w których animatorzy dzielili się swoim doświadczeniem przeżywania tego że dialog kształtuje ich życie chrześcijańskie, a także wspólnoty i misji Spotkań Małżeńskich.

W drugim dniu zjazdu założyciele Spotkań Małżeńskich, Irena i Jerzy Grzybowscy, zauważyli w swoim wystąpieniu, że miłość doskonała, o której pisze św. Jan w słowach wybranych na myśl przewodnią zjazdu, zakłada działalność apostolską. Owocem miłości doskonałej jest wypełnianie wezwania Jezusa: „Idźcie na cały świat”. Jest ono skierowane w sposób szczególny do animatorów Spotkań Małżeńskich. Wspólnota ma sens – mówili Grzybowscy – gdy jej cel jest na zewnątrz, czyli ma charakter misyjny.

Reklama

Podkreślili przy tym, że apostolstwo powinno wypływać z formacji umacnianej indywidualnie i we wspólnocie. Przedstawili też nowe materiały formacyjne do spotkań porekolekcyjnych. Na zakończenie zjazdu Edyta i Jakub Choczewscy przytoczyli słowa kardynała Kevina Farrella, prefekta Watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, skierowane do moderatorów ruchów o stowarzyszeń na konferencji w Watykanie 22 czerwca b.r.:

„Nie możemy się zatrzymać na kontemplowaniu tego, co osiągnęliśmy. Mamy jedno wyzwanie - przekazać wiarę dzisiejszemu światu. To jest największe wyzwanie Kościoła, wyzwanie dla apostolstwa dzisiaj. Pokażcie, jak radosne i szczęśliwe jest życie z Chrystusem. Nie przykrywajcie go wymogami religijnymi. Pokażcie miłość Chrystusa! To, co przyciąga ludzi, to świadectwo spójnego życia. Nie wystarczy powoływać się na charyzmat, mieć dobrą organizację, mieć wielu ludzi w ruchu. Konieczna jest spójność naszego osobistego świadectwa”.

Program zjazdu, nakierowany na integrację życia osobistego, wspólnotowego, duchowego i apostolskiego, dał uczestnikom bogatą możliwość refleksji nad wyzwaniem sformułowanym przez kard. Farrella.

Zjazd odbywał się w atmosferze święta wspólnoty, ale też w atmosferze modlitwy. Uczestnikom towarzyszyła świadomość trwających w diecezji rzeszowskiej przygotowań do uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów, oraz łączność duchowa w dniu samej beatyfikacji.

W pomieszczeniach Domu Diecezjalnego miała miejsce wystawa historyczna przybliżająca okoliczności życia i śmierci Ulmów. W swojej homilii ks. Sławomir Ałaszewski z Ośrodka w Pelplinie, przypominając historię heroicznego świadectwa Wiktorii i Józefa, nawiązał do przypowieści o ziarnie, które jeśli nie obumrze, pozostaje samo i wskazał, że Ulmowie podjęli decyzję dlatego, że kochali Jezusa. Podjęli ryzyko miłości, by dać życie. W miłości, o której mówi motto zjazdu, nieodzowny jest wymiar przekraczania siebie, by spotkać się z drugim w dialogu.

Reklama

Przyjemnym i świetnie odebranym akcentem zjazdu był koncert Marcina Stycznia, który ze swego repertuaru zaśpiewał szereg pieśni bliskich duchowo Spotkaniom Małżeńskim, m.in. „Madonna od popaprańców”, „Ecce homo” i „Za to co było - dziękuję”. Słuchający dzielili się zaskoczeniem jak harmonijnie wpisał się ten występ w atmosferę i treści, które przeżywali w tym miejscu.

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych, którego statut został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską w 2005 r. Stowarzyszenie co roku prowadzi w Polsce ok. 100 Rekolekcji dla Małżeństw oraz kilkadziesiąt serii Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych, które przygotowują do sakramentu małżeństwa. Stowarzyszenie współpracuje z Krajowym Duszpasterstwem Rodzin. Wypracowane w Spotkaniach Małżeńskich zasady dialogu i warsztatowe metody pracy są drogą duchowości chrześcijańskiej.

2023-09-12 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od Adama i Ewy...

Niedziela podlaska 41/2012, str. 1

[ TEMATY ]

małżeństwo

ślub

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Odżywa w naszych czasach upodobanie do zajmowania się genealogiami. Wydaje się, że chodzi o autentyczną tęsknotę za jasnym ustaleniem: skąd jestem, skąd przychodzę? Bywa, że wiadomości zaskakują, że historia życia niektórych przodków jest dla nas zawstydzająca. Bywa również, że trudność w dotarciu do źródeł i praktyczną niemożność odtworzenia rodowych koneksji konstatujemy żartobliwym stwierdzeniem, że i tak „wszyscy jesteśmy od Adama i Ewy”.
Stworzenie człowieka ubrane zostało w symboliczną opowieść o Adamie, który nie rozpoznaje wśród Bożych stworzeń nikogo podobnego do siebie. Dopiero w powołanej przez Boga do istnienia niewieście odnajduje – jak to dzisiaj określamy – swoją „drugą połowę”. Autor natchniony tłumaczy w ten sposób, że dopiero mężczyzna i kobieta w ścisłej jedności małżeńskiej wyrażają istotę człowieczeństwa i ukazują swoje powołanie: żyjąc w małżeństwie, mają współdziałać ze Stwórcą w przekazywaniu życia. Zraniona grzechem natura popycha ich do niewierności i rozbija pierwotną jedność, ale Chrystus uznaje za odstępstwo od prawdziwej nauki praktykę rozwodów, która w prawie mojżeszowym znalazła swoje tradycyjne miejsce. Jezus nie pozostawia jakichkolwiek furtek, jasno nazywając cudzołóstwem wszystko, co dzieje się poza prawowitym związkiem. Kościół przyjmuje naukę Pana jako utworzenie sakramentalnego znaku: jedność kobiety i mężczyzny będzie odtąd cieszyć się szczególną Bożą pomocą, by zaradzić w ten sposób ludzkim brakom i słabości woli. Rozważając to wszystko, trzeba zapewne według innego klucza odczytać ostatnią część dłuższej perykopy ewangelijnej, w której Zbawiciel każe dopuścić do siebie dzieci. „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie…!” brzmi jak wyraźny nakaz otwarcia się na dar życia, gdy tylu małżonków zachowuje się egoistycznie i działa przeciwko poczęciu; jest to zarazem zalecenie, by dzieci nie były pozbawiane dóbr sakramentalnych. Autor Listu do Hebrajczyków dodaje, że również Jezus skorzystał z naturalnej drogi przyjścia na ten świat, włączając się w naszą ziemską historię.
Pochodzenie „od Adama i Ewy” oznacza przynależność do tej samej natury, oznacza wspólne dziedzictwo grzechu pierworodnego, ale także wspólne powołanie do świętości i dziedzictwo łaski, którą Bóg ze swej miłości nam ofiarował. Na tej drodze odnajdujemy „nową Ewę” – Maryję i „nowego Adama” – Jezusa. Okazuje się, że dopiero dzięki Nim nasze ludzkie rodowody znajdują wewnętrzną spójność i sens.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję