Pielgrzymka to strefa…komfortu
Choć niektórzy jak pątnicy z grupy „Żuławy” pokonali w 16 dni ponad pół tysiąca kilometrów, na których nie zabrakło w tym roku skwaru i ulewnych deszczy, to nie zabrakło radości i entuzjazmu. Jak zauważył ks. Marek Sadłoń, główny kierownik pielgrzymki, na szlak wyruszyło wielu doświadczonych pielgrzymów, w tym roku było też sporo debiutantów. – Ci nowicjusze, to osoby, które mówią, że potrzebują odkryć Pana Boga, zastanowić się nad swoją codziennością i życiem i na pielgrzymce odnajdują przestrzeń duchowego komfortu. To komfort związany z opieką duchową kapłanów, sióstr zakonnych, ale i czasem trwania pielgrzymki – wyjaśniał kapłan.
-Uczyć się od świadków
W czasie wędrówki pielgrzymka mija wiele miejsc związanych z męczeństwem świadków Ewangelii, m.in. Święty Gaj - miejsce męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz zaporę wodną we Włocławku, miejsce mordu ks. Jerzego Popiełuszki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rowerzyści z Elbląga jechali 7 dni. W drodze towarzyszyły im relikwia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jak powiedział Jacek Kulaszewski, „krew błogosławionego skryta była w plecaku”. – Każdy, kto chciał, mógł założyć plecak na plecy i „podróżować z księdzem Jerzym” – mówił pielgrzym.
BPJG
31. Piesza Pielgrzymka Elbląska
BPJG
31. Piesza Pielgrzymka Elbląska
BPJG
31. Piesza Pielgrzymka Elbląska
Wojciech Stefaniak z Kwidzyna, ratownik medyczny i ojciec czwórki dzieci również podjął trud wyprawy rowerowej, ale jak sam podkreśla, „z księdzem Jerzym na plecach było mu łatwiej”.
Reklama
Relikwię najwyższego stopnia - krwi grupa otrzymała od siostry z Białegostoku, która odwiedziła ich na włocławskiej tamie. Zakonnica była świadkiem życia błogosławionego kapelana „Solidarności”.
14-letni Fabian z Elbląga i 16-letni Franek pielgrzymują, bo chcą dawać świadectwo swojej wiary. – Wszystkim młodym chcemy powiedzieć: nie lękajcie się! - podkreślali nastoletni pątnicy.
Tradycyjnie uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Elbląskiej wraz z pątnikami Pieszej Pielgrzymki Ełckiej wezmą udział w nocnym czuwaniu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.
Elbląską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę w 1993 r. powołał pierwszy Biskup Elbląski, dr Andrzej Śliwiński.