Reklama

Islam

W Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia br. przeżywać będziemy XI Dzień Islamu. Jest to pionierska inicjatywa w skali świata. Program specjalnej uroczystości w domu parafialnym przy katedrze warszawsko-praskiej przewiduje m.in. czytanie Biblii i Koranu, modlitwy i dwugłos chrześcijańsko-muzułmański nt. traktowania przemocy w obydwu religiach. Czytelnikom przybliża tę religię znany w naszym kraju znawca islamu - ks. dr Adam Wąs SVD

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyznawcy islamu są przekonani, że wypełniają wolę Bożą zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym, dlatego - jak twierdzą - religia i polityka są nierozłączne. Arabski termin „islām” oznacza posłuszeństwo (Bogu), a „muslim”, czyli muzułmanin - (tego), kto jest posłuszny (Bogu).
Muzułmanie pojmują swoją religię jako kontynuację tradycji, której początek dał Abraham, nazywany w języku arabskim Ibrahimem. Los synów wspólnego trzem religiom monoteistycznym ojca wiary wyznaczył granice między ich potomkami a wierzeniami, które przyjęli. Żydzi i chrześcijanie są duchowymi spadkobiercami zrodzonego przez Sarę Izaaka. Muzułmanie natomiast jako ojca narodu arabskiego wskazują Ismaela, pierworodnego syna Abrahama, pochodzącego z jego związku z egipską niewolnicą Hagar.
Szacuje się, że współcześnie islam wyznaje ponad miliard dwieście milionów ludzi. Żyją oni już nie tylko w tzw. zielonym pasie, rozciągającym się od zachodnich wybrzeży Afryki Północnej po Azję Południowo-Wschodnią, ale na wszystkich kontynentach. Coraz więcej muzułmanów zamieszkuje Europę i USA, które jeszcze niedawno uchodziły za typowo chrześcijańskie.

Mahomet i ekspansja islamu

Reklama

Z perspektywy historycznej założycielem islamu jest Mahomet. Urodzony ok. 570 r. w Mekce, zajmował się głównie pasterstwem i prowadzeniem karawan. Od 610 r. doświadczał - trwających ponad 20 lat - objawień koranicznych. Zmarł w Medynie 8 czerwca 632 r.
Islam rozprzestrzenił się bardzo szybko, m.in. dzięki podbojom militarnym i handlowi. Ponieważ Mahomet nie zostawił męskiego potomka ani nie wskazał swego następcy, wyboru przywódcy dokonali przedstawiciele starszyzny. Los padł na Abu Bakra (rządził w latach 632-634), który wraz z Umarem (634-644), Usmanem (644-656) i Alim (656-661) należał do tzw. kalifów sprawiedliwych. W 661 r. władzę przejęła dynastia Umajjadów, których w 750 r. obalili Abbasydzi, rządząc do najazdu Mongołów w 1258 r. Od VII do XVI wieku powstało ogromne imperium, obejmujące Bliski Wschód, Afrykę Północną i Azję Centralną. Od XVI do XX wieku dzieje islamu kształtowali Turcy osmańscy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koran, sunna i szarijat

Punktem wyjścia i wyznacznikiem rozwoju cywilizacji arabsko-muzułmańskiej jest Koran. Obowiązujący w jego ortodoksyjnej wersji układ 114 rozdziałów (sur) nie odpowiada chronologii ich powstania, a jego treść jest bardzo różnorodna. Wiara muzułmanów w nieomylność koranicznego przesłania sprawia, że zajmuje on centralne miejsce w życiu wyznawców islamu.
Drugim ważnym źródłem jest sunna - Tradycja. Składa się ona z hadisów, czyli „relacji” i „opowiadań” o wydarzeniach z życia Proroka, o jego zachowaniu się w określonych sytuacjach oraz wyrażonych przez niego opiniach na temat wiary i właściwego postępowania muzułmanów.
Prawo muzułmańskie, szarijat (dosłownie: „ścieżka”), jest zbiorem zasad i przepisów, które określają wierzenia, przekonania i postawy moralne wyznawców islamu oraz w sposób całościowy regulują ich działania w życiu indywidualnym i społecznym.

Prawdy wiary

Reklama

Muzułmanie wierzą w jednego i jedynego Boga, aniołów, księgi objawione, posłańców Boga oraz w Sąd Ostateczny. Podstawowy dogmat zawiera muzułmańskie wyznanie wiary: „Nie ma bóstwa oprócz Allaha, a Mahomet jest Jego posłańcem”.
Istnienie Boga jest dla muzułmanina oczywiste. W sześć dni powołał On do istnienia świat i człowieka (Adama). Z gliny stworzył ludzi, ze światła - istoty bezcielesne, czyli aniołów, a z ognia - dżinny, uważane za podgrupę aniołów.
Jako jednego z najważniejszych proroków muzułmanie czczą Jezusa z Nazaretu („Isa”). Różnice w rozumieniu Jego osoby w tradycji chrześcijańskiej i muzułmańskiej dotyczą dwóch podstawowych kwestii. Po pierwsze - mimo wiary w cudowność Jego poczęcia i narodzin, muzułmanie negują Jego boskość. Po drugie - muzułmanie odrzucają fakt ukrzyżowania i Jego zmartwychwstanie.
Wyznawcy islamu wierzą w Sąd Ostateczny. Sędzią będzie Bóg, świadkami - aniołowie i prorocy. Podstawą sądzenia będą ludzkie uczynki. Po wyroku dobrzy pójdą do raju, a źli do piekła.

Religijne obowiązki muzułmanina

Podstawę kultu muzułmańskiego stanowi pięć obowiązków, nazywanych przez wyznawców islamu filarami. Należą do nich: wyznanie wiary, modlitwa, post, jałmużna i pielgrzymka. Najważniejszy filar to wspomniane już wyznanie wiary.
W islamie wyróżnia się dwa rodzaje modlitwy: rytualną („salat”) i prywatną („dua”). Modlitwa rytualna to ściśle określony zespół gestów i słów - odmawia się ją pięciokrotnie w następujących porach dnia: między świtem a porankiem, w południe, po południu, po zachodzie słońca oraz nocą. Wyznawcy islamu zobowiązani są do zwrócenia się w czasie rytualnej modlitwy w stronę Mekki.
Piątkowym modlitwom wspólnotowym przewodzi imam, który wygłasza także kazanie (nie jest on odpowiednikiem chrześcijańskiego kapłana, a piątek nie ma charakteru dnia świętego na wzór chrześcijańskiej niedzieli).
Trzecim religijnym obowiązkiem w islamie jest post („saum”). Związany jest on przede wszystkim z ramadanem, czyli dziewiątym miesiącem kalendarza islamskiego. Muzułmanie zobowiązani są wtedy do przestrzegania ścisłego postu od wschodu do zachodu słońca. W praktyce oznacza to wstrzymywanie się od spożywania pokarmów, picia, palenia papierosów i doznań seksualnych. Każdy dzień postu, po zachodzie słońca, kończy uroczysta i obfita wieczerza.
W islamie istnieją dwa rodzaje jałmużny. Pierwszy - tzw. zakat, jest obowiązkowy, stanowi formę podatku. Drugim rodzajem jest „sadaka”, czyli dobrowolna ofiara składana na ubogich w jakimkolwiek czasie.
Ostatnim obowiązkiem islamu jest pielgrzymka („hadżdż”) do Mekki. Każdy muzułmanin powinien ją odbyć przynajmniej raz w życiu - pod warunkiem, że pozwala mu na to sytuacja finansowa.

Podziały w islamie

Podobnie jak w przeszłości, tak i dziś istnieje ogromne zróżnicowanie w pojmowaniu i interpretowaniu islamu. Dla postronnego obserwatora świat islamu stanowi monolit. W rzeczywistości muzułmanie są podzieleni, głównie ze względu na rozumienie niektórych zagadnień teologicznych, interpretację prawa oraz stosunek do aktualnych problemów społeczno-politycznych, a nade wszystko spory o przywództwo po śmierci Mahometa. Te ostatnie doprowadziły w drugiej połowie VII wieku do walk między zwolennikami czwartego kalifa, Alego, a sprzymierzeńcami dynastii Umajjadów, przyczyniając się do podziału na sunnitów i szyitów. Sunnitów uznaje się za ortodoksyjnych kontynuatorów tradycji Mahometa; oni też stanowią większość (ok. 85-90 proc.) wśród muzułmanów.
Islam od samego początku stanowił wyzwanie dla rzeczywistości, z którą wchodził w kontakt. Najpierw zostało ono postawione jedynie wobec starego porządku istniejącego w Arabii. Dziś ta sytuacja dotyczy całego współczesnego świata.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na tym ringu nie ma

2024-12-17 19:51

[ TEMATY ]

afera

diecezja koszalińsko‑kołobrzeska

Bp Zbigniew Zieliński

Dom Miłosierdzia

ks. Wojciech Parfianowicz, diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

- Jest ring, na którym chce się postawić dwie walczące ze sobą strony. Proszę Państwa, mnie na tym ringu nie ma. Ja, jako biskup, postawiłem po prostu pewne warunki. Reszta, to są narracje - powiedział bp Zbigniew Zieliński dziennikarzom w sprawie Domu Miłosierdzia.

W koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym 17 grudnia odbyło się spotkanie bp. Zbigniewa Zielińskiego z dziennikarzami. Poruszony został m.in. temat napiętej sytuacji wokół Domu Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek kończy 88 lat

2024-12-16 20:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca 2013 jest 266. biskupem Rzymu, miał w chwili wyboru 76 lat i do tego czasu przez 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires. Do 2011 przed dwie trzyletnie kadencje był przewodniczącym episkopatu swego kraju. Jest pierwszym Argentyńczykiem i w ogóle mieszkańcem Ameryki, a także pierwszym jezuitą, który został wybrany na najwyższy urząd w Kościele katolickim. Również jako pierwszy przybrał imię Franciszek. Jak sam powiedział tuż po pierwszym ukazaniu się zgromadzonym na Placu św. Piotra, kardynałowie wybrali papieża „z końca świata”.

Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta - pracownika kolei. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. 11 marca 1958 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego - nowicjat odbywał w Chile, gdzie kształcił się w zakresie przedmiotów humanistycznych, a następnie w Kolegium św. Józefa w podstołecznym San Miguel, uzyskując tam licencjat z filozofii. Studiował następnie literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires.
CZYTAJ DALEJ

Dziś bardzo potrzebujemy ojców – odważnych i odpowiedzialnych, ale przede wszystkim gotowych słuchać Boga

2024-12-17 20:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Adwent z o. Pio

Red.

Co musiał czuć Józef, kiedy dowiedział się, że Maryja, jego wybranka, nosi pod sercem dziecko? Nie wiemy, kto przekazał mu tę wiadomość ani w jakich okolicznościach. Może był to Joachim, który z ciężkim sercem odwiedził Józefa w warsztacie… Jakie myśli kłębiły się w jego głowie? Jaką stoczył wewnętrzną walkę? Ewangelia mówi, że po tym wszystkim anioł Pański przyszedł do niego w śnie…

Nie tylko Maryja miała swoje zwiastowanie. Józef nie odpowiada aniołowi ani słowem, ale milcząco po przebudzeniu wypełnia wszystko, co on mu nakazał. Rozpoczyna życie powołaniem, którego sobie nie wybrał, drogę, która poprowadzi go w nieznane. Ma odwagę przyjąć Boże słowo i zacząć je realizować, choć być może niewiele jeszcze wie czy rozumie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję