Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraków - Cholerzyn

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej

W pracowni kamieniarskiej artysty Jana Siuty w podkrakowskim Cholerzynie zaprezentowano gotową już tablicę pamięci, która zostanie umieszczona w krypcie katedry na Wawelu. Tablica o wymiarach 193 x 115 wraz z ramą została wykonana z drobnoziarnistego piaskowca w kolorze różowobeżowym. Znajduje się na niej łaciński napis: „Corpora dormiunt, vigilant animae” - Ciała śpią, dusze czuwają, a pod nim umieszczono informację: „Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010”. Poniżej jest lista wszystkich ofiar. Rozpoczynają ją nazwiska prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Następnie zapisane są w kolejności alfabetycznej pozostałe nazwiska.
Tablica została wykonana ze szlachetnego materiału i nawiązuje do ściany, na której zawiśnie - powiedział właściciel zakładu kamieniarskiego, artysta Jan Siuta. - Litery wykuto ręcznie za pomocą dłuta. Jej wielkość musi być taka ze względu na ilość wyrytych na niej znaków. Prawdopodobny termin poświęcenia i odsłonięcia tablicy w krypcie na Wawelu to 10 września br., czyli pięć miesięcy po katastrofie smoleńskiej.

Adam Wojnar

Transplantacje

Uratowany, aby inni też żyli

Cała Polska przez kilkanaście dni żyła losem sześcioletniego Tomka z Tarnawki pod Przemyślem. Chłopiec, któremu rodzice przygotowali potrawę z grzybów, zatruł się nią na tyle poważnie, że potrzebny był przeszczep wątroby. Tomek trzy doby po spożyciu potrawy trafił do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie przez kilka dni oczekiwał na dawcę organu.
Wątroby poszukiwano w naszym kraju oraz w całej Europie. Wreszcie znalazł się dawca. 25-letni mężczyzna, który zginął w wypadku. 17 sierpnia, dziewięć dób od zatrucia, czyli późno, lekarze przeprowadzili ponadośmiogodzinną operację transplantacji, po której chłopiec przez kilka dni był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej i stopniowo wybudzany z niej. Z każdym dniem nadchodziły dobre wiadomości. Lekarze potwierdzili dobry stan nerek. Nie sprawdziły się też obawy o możliwym obrzęku mózgu. 25 sierpnia chłopiec przebudził się.
Lekarze mają nadzieję, że przypadek sześciolatka pomoże w propagowaniu idei transplantacyjnej i przyczyni się do przełamania oporów, które nadal tkwią w umysłach wielu ludzi. Pediatrzy z kolei mieli okazję, żeby w sezonie grzybowym przypomnieć wszystkim, że dzieciom, które nie mają jeszcze ukształtowanej wątroby, pod żadnym pozorem nie można podawać tych smakołyków.

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Bóg, modlitwa i praca w połączeniu ze sobą pomagają człowiekowi widzieć sens jego życia i trudu. Człowiek pracujący ciężko bez Boga, bez modlitwy, bez ideałów będzie jak ptak z jednym skrzydłem deptał po ziemi.

Krótko

Kto powinien rozwiązać spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim? Polacy nie mają wątpliwości. Aż 70 proc. wskazuje, że powinien to być prezydent Bronisław Komorowski.

Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie afery hazardowej nadal nie otrzymali bilingów z prywatnych telefonów Donalda Tuska, mimo że premier, zeznając przed speckomisją, deklarował, że nie będzie z tym żadnego problemu. Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski przekazał tylko bilingi ze służbowych telefonów szefa rządu.

Zmieniła się KRRiT i w konsekwencji Radio Maryja ma już pierwszą kontrolę. Nowa rada zarządziła monitoring rozgłośni.

System emerytalny pozostaje bez zmian - zapowiedział premier na spotkaniu z szefami OFE. Zmniejszy się za to sposób rewaloryzacji rent i emerytur. Zamiast procentowej, będzie kwotowa. Stracą na tym osoby pobierające wyższe świadczenia.

Czy czeka nas wzrost cen żywności? Przedstawiciele rządu przekonują, że niekoniecznie. Niezależni eksperci są zgodni w swoich opiniach, że wzrost cen jest pewny. Przewidują, że będzie to od sześciu do siedmiu procent. Wpływ na to ma nie tylko podwyższenie podatków, ale również niższe plony.

O 15 proc. spadła w Polsce liczba małżeństw - podaje GUS. Problem najbardziej dotknął niewielkie miasteczka - do 20 tys. mieszkańców.

„Wolność” to temat konkursu literackiego ogłoszonego przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych w Krakowie w ramach Dni Jana Pawła II, które odbędą się w listopadzie br. Konkurs przeznaczony jest dla studentów wszystkich uczelni w Polsce. Autorzy prac będą musieli wykazać się znajomością tekstów Papieża oraz twórczo odnieść się do jego myśli.

Rząd przygotowuje nową ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Największą zmianą jest to, że nie będzie karane posiadanie niewielkiej ilości narkotyku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe dekrety proboszczowskie i wikariuszowskie w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

2026-06-03 11:27

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

kuria.pl/Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska

Arcybiskup Wiesław Śmigiel ogłosił zmiany wśród księży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Dekrety dotyczą 15 proboszczów i 14 wikariuszy.

1. Ks. Grzegorz Adamski (Będargowo, św. Antoniego z Padwy) – Szczecin, Świętego Krzyża (proboszcz)
CZYTAJ DALEJ

Gdzie w Polsce można zobaczyć kwietne dywany na procesji Bożego Ciała?

2026-06-03 20:22

[ TEMATY ]

procesja Bożego Ciała

kwietne dywany

www.zalesieslaskie.pl

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Piękne kompozycje kwiatowe, układane z wyjątkowym przepychem w kilku polskich parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów. Jutro 4 czerwca obchodzona będzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało.

Kolorowe płatki róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ścięta trawa - ma być kolorowo, pachnąco i pięknie! W Spycimierzu (woj. łódzkie), Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce (woj. opolskie) kultywowana jest tradycja obchodzenia Bożego Ciała związana z tworzeniem kwietnych dywanów. Poza Spycimierzem tradycja układania w Boże Ciało kwietnych dywanów kultywowana jest także na Opolszczyźnie - w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Piękne kompozycje kwiatowe, układane rokrocznie w tych parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów, wpisaną w niematerialne dziedzictwo kulturowe.
CZYTAJ DALEJ

Zmęczenie za kierownicą – kiedy zaczyna być groźniejsze niż prędkość?

2026-06-03 20:01

[ TEMATY ]

zmęczenie za kierownicą

prędkość

elements.envato.com

Brak snu powoduje drastyczny spadek zdolności psychomotorycznych

Brak snu powoduje drastyczny spadek zdolności psychomotorycznych

Prowadzenie samochodu wymaga od nas pełnej koncentracji, jednak często lekceważymy sygnały wysyłane przez nasz organizm, gdy brakuje mu energii. Choć nadmierna prędkość jest najczęściej wskazywana jako główna przyczyna tragedii, to właśnie cichy zabójca, jakim jest niewyspanie, zbiera przerażające żniwo. Warto zrozumieć, że walka z opadającymi powiekami to pojedynek, którego człowiek w starciu z maszyną niemal nigdy nie wygrywa na drodze.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że po kilkunastu godzinach bez snu ich zdolności psychomotoryczne drastycznie spadają do niebezpiecznego poziomu. Badania wykazują, że doba bez odpoczynku wpływa na nasz organizm podobnie jak posiadanie niemal jednego promila alkoholu we krwi. W takim stanie czas reakcji wydłuża się dramatycznie, co sprawia, że uniknięcie nagłej przeszkody na jezdni staje się niemal niemożliwe. Często przeceniamy swoje możliwości, myśląc, że głośna muzyka lub otwarte okno pomogą nam dotrzeć bezpiecznie do wyznaczonego celu podróży. Tymczasem mózg zaczyna pracować w trybie awaryjnym, co bezpośrednio przekłada się na błędy w ocenie odległości oraz prędkości innych pojazdów. Właśnie w takich momentach istotne okazuje się solidne ubezpieczenie OC na Warta.pl, które stanowi fundament ochrony każdego odpowiedzialnego właściciela czterech kółek. Pamiętajmy, że odpowiedzialność na drodze to nie tylko przestrzeganie limitów, ale przede wszystkim dbałość o własną kondycję psychofizyczną.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję