Pakistan
W obronie chrześcijan
Światowa Rada Kościołów zaapelowała do prezydenta i premiera Pakistanu o zniesienie tzw. ustawy o bluźnierstwie. Organizacja zrzeszająca 560 mln chrześcijan w 110 krajach świata podkreśla, że „to dyskryminujące prawo niszczy harmonię społeczną i podważa zasady wszelkiej wolności”.
Apel wystosowano w związku z zamordowaniem przez islamskich ekstremistów dwóch katolików oskarżonych o bluźnierstwo. Zginęli, mimo że sąd w Fajsalabadzie uniewinnił ich od stawianych im zarzutów.
Od lat trwają starania o zniesienie w Pakistanie ustawy o bluźnierstwie. Od chwili jej wprowadzenia o bluźnierstwo oskarżono co najmniej 1025 osób. - Wielu ludzi z powodu fałszywego oskarżenia zostało zabitych, nawet jeśli można było udowodnić, że są niewinni - zauważa katolicki ordynariusz Fajsalabadu bp Joseph Coutts. Inni spędzili w więzieniu wiele lat, mimo że nigdy nie udowodniono im żadnej winy. Przykładem tego jest zwolniona właśnie z więzienia 60-letnia Zaibula Nisa. Spędziła ona za kratkami 14 lat, mimo że żaden sąd nigdy jej nie skazał. Gdy ją teraz zwalniano, jeden z sędziów „wyraził ubolewanie z powodu długiego przetrzymywania kobiety”.
Przygotowania do pielgrzymki
We wrześniu Papież w Wielkiej Brytanii
Reklama
Trwają przygotowania do planowanej na 16-19 września podróży Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. Będzie to pierwsza papieska „wizyta stanu” w tym kraju. Jan Paweł II był tam bowiem przed 28 laty (w 1982 r.) z wizytą o charakterze wyłącznie duszpasterskim.
- Ludzie może nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest połączenie ze sobą aspektów wizyty stanu i wizyty pasterskiej - powiedział Radiu Watykańskiemu lord Chris Patten, który czuwa nad papieską wizytą ze strony brytyjskiego rządu. - Osiągnęliśmy już bardzo dobry stan przygotowań. Sądzę, że program będzie naprawdę ciekawy. Mam nadzieję, że nie tylko wspólnota katolicka będzie mogła spotkać z bliska Papieża podczas wydarzeń typu duszpasterskiego. Będzie to też okazja do ukazania, że rząd i niekatolicka większość mają bardzo wiele możliwości współpracy z Kościołem katolickim: co do globalnej równości, zmian klimatycznych, ochrony środowiska... Wyjaśniając znaczenie tego wydarzenia, moglibyśmy zadziwić tych, którzy początkowo byli krytyczni wobec papieskiej wizyty - powiedział lord Patten.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włochy
Wkrótce beatyfikacja 19-letniej Chiary
Beatyfikacja Chiary „Luce” Badano odbędzie się 25 września w Rzymie. Będzie ona pierwszą błogosławioną wywodzącą się z Ruchu Focolari. Ceremonia beatyfikacyjna odbędzie się w rzymskim Sanktuarium Madonna del Divino Amore. Przewodniczyć jej będzie abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Następnego dnia watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone odprawi Mszę św. dziękczynną w Bazylice św. Pawła za Murami.
Chiara Badano zmarła na raka kości 7 października 1990 r., we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Swoim rówieśnikom zostawiła przesłanie: „Młodzi są przyszłością. Ja już nie dam rady biec, lecz chcę wam przekazać płomień, tak jak na olimpiadach. Macie tylko jedno życie i warto je dobrze przeżyć”.
Ludzie
Matka Teresa z Kalkuty
Ostatnie tygodnie w Kosowie poświęcone są pamięci 100. rocznicy urodzin Matki Teresy (1910-97). Agnes Gonxhe Bojaxhiu - bo tak brzmiało świeckie nazwisko Misjonarki Miłości, beatyfikowanej 19 października 2003 r. przez Jana Pawła II - urodziła się w albańskiej rodzinie w Skopje. Z Gjakova w Kosowie pochodziła jej matka Drane Barnaj Bojaxhiu.
Na 26 sierpnia - 100. rocznicę urodzin założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości - planuje się w Kosowie liczne nabożeństwa. W intencji Matki Teresy, „Anioła umierających”, modlić się będzie niewielka wspólnota katolicka Gjakova i Pristiny, tam także zostaną zorganizowane okolicznościowe uroczystości o charakterze kulturalnym. W Gjakova główny plac otrzymał już imię Matki Teresy. W wielu miejscowościach tego od niedawna suwerennego państwa wznoszone są pomniki bł. Matki Teresy.
Kosowo jest zamieszkane przez ludność w większości muzułmańską.
Cudzysłów
Matka Teresa jest symbolem jednoczącym Albańczyków. Z Matki Teresy jest dumny każdy Albańczyk, niezależnie od wyznania. Zachwyca jej pokorna służba ubogiemu człowiekowi.
Abp Rrok Mirdita - metropolita Tiranë-Durrës, przewodniczący Konferencji Episkopatu Albanii
Krótko
Przedstawiciel USA pierwszy raz wziął udział w obchodach upamiętniających zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Amerykanie nie przeprosili dotąd Japończyków za zrzucenie w 1945 r. śmiercionośnej bomby, przez którą do dziś cierpią mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni.
To przesądzone. Dwie przecznice od Strefy Zero na nowojorskim Manhattanie powstanie islamskie centrum kultury. W kompleksie za 100 milionów dolarów znajdzie się m.in. meczet. Sprawa mocno podzieliła nowojorczyków.
652 miliony litrów ropy wypłynęło do Zatoki Meksykańskiej w wyniku katastrofy platformy wiertniczej należącej do BP. To największa katastrofa ekologiczna w historii USA i jedna z największych na świecie.
Dowódca wojsk międzynarodowych w Afganistanie gen. David Petraeus ogłosił zalecenia taktyczne, mające na celu ograniczenie liczby ofiar cywilnych podczas działań sił NATO.
34 miliarderów obiecało przekazać za życia lub po śmierci co najmniej 50 proc. swoich majątków na cele charytatywne w ramach kampanii prowadzonej przez inwestora giełdowego Warrena Buffetta i założyciela Microsoftu Billa Gatesa.
Holandia rozpoczęła wycofywanie żołnierzy z Afganistanu. Holenderskie wojska stacjonowały tam 2 lata. W tym czasie śmierć poniosło 24 holenderskich wojskowych.
Wielka powódź dosięgła Pakistan. Winne są obfite deszcze monsunowe. Bezpośrednio dotkniętych wielką wodą jest ponad milion Pakistańczyków. Ponad tysiąc zginęło pod wodą.
Parlament Europejski chce zbadać, jak to naprawdę było ze świńską grypą, która - według WHO - miała zabić setki tysięcy, jeśli nie miliony ludzi, a zmarło na nią ok. 18 tys. osób, podczas gdy zwykła grypa powoduje rokrocznie nawet do pół miliona zgonów. Czy WHO działało w powiązaniu z firmami farmaceutycznymi, które na szczepionkach zarobiły krocie z budżetów poszczególnych państw?
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.