Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

66. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Program obchodów

Reklama

Modlitwa ekumeniczna, koncerty i spektakle teatralne, nadanie odznaczeń państwowych, a nawet gra miejska i rajd rowerowy - to tylko niektóre elementy obchodów 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Stolica będzie czcić pamięć o powstańcach warszawskich od 29 lipca do 8 sierpnia. Oficjalnym zakończeniem obchodów będzie jednak zgaszenie ognia na kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej w niedzielę 3 października o godz. 18.
W sobotę 31 lipca o godz. 13.30 w Muzeum nastąpi spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem elektem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz odbędzie się uroczystość nadania przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych. Wcześniej będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Tego samego dnia o godz. 18 przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich odprawiona zostanie uroczysta Msza św. polowa w intencji poległych w Powstaniu, a następnie Apel Poległych i widowisko pt. „Sztandary ´44”.
W dniu wybuchu Powstania - 1 sierpnia obchody odbywać się będą w kilku miejscach pamięci. O godz. 10 rozpoczną się uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący - 1944”. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego. O godz. 17 - w Godzinie „W” hołd powstańcom warszawskim oddadzą minutą ciszy mieszkańcy stolicy.
O godz. 19 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli podczas uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” zostanie odmówiona modlitwa ekumeniczna. Warszawiacy wrócą na plac Piłsudskiego o godz. 20, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.
W dniach 28 lipca - 4 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne dłużej, w godz. 10-20.

W drodze do Częstochowy

„Niedziela” karmi pielgrzymów

Kuchnia „Niedzieli” dla pielgrzymów to inicjatywa, którą na okres wakacji podjął tygodnik „Niedziela”. Dzięki kuchni polowej pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę mogą jednorazowo otrzymać od 400 do 500 porcji ciepłego posiłku.
14 lipca w miejscowości Piasek grochówkę od „Niedzieli” otrzymali pielgrzymi z archidiecezji przemyskiej. - Jest to wspaniała promocja dobra, ale również okazja do spotkania się pracowników „Niedzieli” z pielgrzymami. To także okazja do bezpośredniej rozmowy z utrudzonymi pielgrzymami - powiedział KAI biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal, pielgrzymujący na Jasną Górę.
Redakcja „Niedzieli” otrzymała kuchnię polową dla pielgrzymów od szwedzkiego koncernu papierniczego SCA, którego przedstawiciele po rozmowach z dyrekcją „Niedzieli” zachwycili się polskim fenomenem pielgrzymkowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz

Z Jasnej Góry

Pielgrzymka konna

Z Zaręb Kościelnych na Mazowszu 10 lipca dotarła na Jasną Górę 11. Pielgrzymka Konna. 26 jeźdźców spędziło w siodle 11 dni, pokonując trasę ok. 400 km. Pozostałych 19 osób zajmowało się zabezpieczeniem logistycznym. Przed Szczyt Jasnogórski kawalerzyści wjechali w galowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej, ze sztandarem 10. Pułku Ułanów Litewskich. Przybyłych powitał o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek. - Sięgające do historycznych źródeł tradycje ułańskie, kawaleryjskie, rycerskie, które przede wszystkim formują pełne męskie osobowości, mężów stanu - te tradycje są, bo są zapisane w Bogu, bo są wypełnione mocą Ducha Świętego i opiekuje się nimi Matka Najświętsza - powiedział w homilii bp Stefanek.
Meldunek z pielgrzymki złożył dowódca st. wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski. Podkreślił, że pielgrzymce towarzyszyły modlitwy w intencji Ojczyzny i za poległych w jej obronie na przestrzeni wieków, a szczególnie w bitwie pod Grunwaldem przed 600 laty i za ofiary ostatniej katastrofy pod Smoleńskiem.
Za organizację wędrówki odpowiadali: dowódca st. wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski, proboszcz parafii Zaręby; szef przemarszu ks. wachmistrz Grzegorz Śniadach; ojciec duchowny pielgrzymki ks. Marek Kondratowicz. Opiekę weterynaryjną sprawował lekarz weterynarii wachmistrz Sławomir Mioduszewski.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Przemoc nie zwycięża, choć może przez jakiś czas triumfować. Mamy tego najlepszy dowód spod krzyża Chrystusa. Tam również była przemoc, była nienawiść do prawdy. Ale przemoc i nienawiść zostały pokonane przez aktywną miłość Chrystusa.

Krótko

Prezydent elekt w pierwszym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” zapowiedział, że usunie krzyż, który harcerze postawili przed Pałacem Prezydenckim tuż po katastrofie pod Smoleńskiem. Słowa Bronisława Komorowskiego wywołały polityczną burzę. Posłowie PiS zapowiedzieli, że będą twardo bronić krzyża. PSL z kolei chce, by krzyż stanął przed budynkiem Sejmu.

Prawdopodobnie w pierwszym tygodniu sierpnia nastąpi zaprzysiężenie nowego prezydenta. Termin jest uzależniony od rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy wszystkich protestów wyborczych. Bronisław Komorowski złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

Narasta krytyka postępowania strony rosyjskiej w sprawie śledztwa dotyczącego katastrofy pod Smoleńskiem. Wbrew zapowiedziom wicepremiera rządu Rosji Siergieja Iwanowa, nadal wiele dokumentów nie zostało stronie polskiej przekazanych, a monity polskich prokuratorów pozostają bez odpowiedzi.

Polska Plus apeluje do premiera Donalda Tuska o odwołanie szefa MON Bogdana Klicha. Według członków partii, nadużył swoich uprawnień. Partia zarzuca ministrowi, że w rozporządzeniu nadał premierowi, niezgodnie z prawem, uprawnienia do powoływania członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych, która wyjaśnia katastrofę smoleńską.

PO kończy aferę hazardową. Przewodniczący speckomisji Mirosław Sekuła przedstawił projekt raportu końcowego. We wnioskach najwięcej miejsca poświęcono CBA. Nazwiska głównych bohaterów afery, polityków PO Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego padają bardzo rzadko. Przewodniczący zwraca uwagę jedynie na niestosowny język.

W pierwszych powyborczych sondażach poparcia dla partii politycznych mocno dołuje PSL. Ludowcy otrzymują od jednego do dwóch procent poparcia, co odpowiada wynikowi ich lidera w wyborach prezydenckich.

Rząd zamroził podwyżki dla pół miliona urzędników. Policjanci, żołnierze i inni urzędnicy nie dostaną w 2011 r. żadnej podwyżki. Może to dać budżetowi 800 mln zł oszczędności.

Kolejny rok 15 sierpnia nie zobaczymy defilady wojskowej w Warszawie. Powodem są ograniczenia budżetowe.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

CBA zatrzymało księdza

2025-02-05 18:07

[ TEMATY ]

CBA

Adobe Stock

W środę CBA zatrzymało dwie osoby w sprawie zakupy pojazdów dla Wojsk Obrony Terytorialnej. PAP ustaliła, że chodzi o ks. gen. bryg. w stanie spoczynku Sławomira Żarskiego i Ryszarda Walczaka.

"Dzisiaj na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga agenci CBA zatrzymali 2 osoby do śledztwa w sprawie podejmowania, w zamian za korzyść majątkową albo jej obietnicę, pośrednictwa w załatwieniu dostaw pojazdów mechanicznych z przeznaczeniem dla WOT. Wśród zatrzymanych jest duchowny, wysoki rangą wojskowy w stanie spoczynku" - napisał w środę na platformie X rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA Jacek Dobrzyński.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo 10-letniego, poparzonego chłopca: "Bez względu na to, co się stanie, nie poddawajcie się!"

2025-02-06 21:15

[ TEMATY ]

świadectwo

Ukraina

Vatican Media

10-letni Roman Oleksiv

10-letni Roman Oleksiv

Rosyjski pocisk zabił mu mamę. W tym samym ataku rakietowym 8-letni wówczas Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała. Dziś dzieciom na całym świecie chce powiedzieć: „Bez względu na to, co się wydarzy, nie poddawajcie się”. Młody Ukrainiec mówi Radiu Watykańskiemu, że wszystkiego uczy się od swego taty, który jest dla niego najlepszym przykładem. Tata Jarosław wyznaje: „Marzę, aby ta dobroć, ta energia, którą ma teraz, trwała przez całe jego życie”.

Chłopiec został poważnie ranny, gdy rosyjskie rakiety uderzyły w centrum Winnicy w lipcu 2022 roku. Zginęło wówczas 28 osób, a ponad dwieście zostało rannych. W wyniku odniesionych obrażeń zmarła mama Romana, a on sam doznał rozległych i głębokich oparzeń. Rozpoczęła się walka o życie i zdrowie chłopca, która oznaczała wiele operacji i zabiegów prowadzonych zarówno na Ukrainie, jak i w specjalistycznych szpitalach w Niemczech. Rok po tej tragedii chłopiec spotkał się z Franciszkiem. Potem były kolejne spotkania. Do historii przeszło zdjęcie, jak ubrany w niebieską maskę i ochronne rękawiczki wtula się w papieża. Przy okazji Międzynarodowego Szczytu nt. Praw Dzieci, który ostatnio odbył się w Watykanie po raz czwarty, spotkał się z Ojcem Świętym. Tym razem nie miał już na sobie maski nadającej mu wygląd superbohatera, która niwelowała ból i pomagała w leczeniu blizn. Z jego twarzy emanował spokój, a świadectwo, którym po spotkaniu z papieżem podzielił się w studiu Radia Watykańskiego, poruszyło najtwardsze nawet serca.
CZYTAJ DALEJ

Multimedialna Kaplica Sykstyńska - cząstka Watykanu w pobliżu Jasnej Góry

2025-02-06 19:06

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

Kaplica Sykstyńska

BPJG

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to pierwsza taka ekspozycja na świecie. Pozwala podziwiać piękno fresków, arcydzieł namalowanych przez mistrza włoskiego renesansu, Michała Anioła. Wystawa była już prezentowana w Warszawie i Krakowie. Od 10 lutego będzie dostępna w Częstochowie, w pobliżu Jasnej Góry.

Ekspozycja, przygotowana została z zastosowaniem nowoczesnych technik. Ma charakter multimedialny i immersyjny - taki, w którym widz „zanurza się” w przedstawianym mu dziele, dzięki czemu ma szansę poznać je dokładniej i chłonąć intensywniej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję