Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na blogach piszą

Zwykłe tłumaczenie rodzicom, prośby - błagania wręcz! - aby ten czas (Pierwszej Komunii Świętej - przyp. red.) był głębokim przeżyciem duchowym dla wszystkich domowników, rodziny, chrzestnych, są mało skuteczne. Dzieci obserwujące z boku gorączkowe przygotowania dają się ponieść emocjom i także wzajemnie się „podkręcają”. W rozmowach pojawiają się marzenia o tym, co kupią za otrzymane pieniądze. Ponoć istnieje nawet giełda prezentów! Dzieciaki wymieniają się uwagami, co powinien dać chrzestny, ile banknotów ma włożyć w kopertę babcia, jakie upominki są na topie! Błędne koło się zamyka. Katecheci są bezradni. Kampanie reklamowe dopełniają reszty. Diabeł się cieszy...

Reklama

Przed laty, rozpoczynając katechezę dla rodziców dzieci klas II, poszedłem z dyktafonem do klasy III i zadałem uczniom proste pytanie: „Co najbardziej utkwiło wam w pamięci z dnia, kiedy pierwszy raz przyjęliście do swojego serca Jezusa?”. Były różne odpowiedzi - wiele głębokich i pięknych. Ale były też inne: „Mama bardzo się zdenerwowała, bo moja koleżanka miała taką samą sukienkę jak ja”; „Koledzy śmiali się ze mnie, ponieważ dostałem mniej pieniędzy niż oni”; „Kiedy prosiłem mojego tatę, abyśmy poszli do kościoła w «białym tygodniu», powiedział, że nie ma czasu i żebym dał mu spokój. Przyjęcie się nie zwróciło i musi teraz zarabiać pieniądze” itd. Po odtworzeniu nagrania w kościele wielu z rodziców nie dowierzało.
Czy to w jakikolwiek sposób wpłynęło na ich postrzeganie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej? Nie wiem.
Blog ks. Pawła Siedlanowskiego

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Zadaniem każdego wierzącego pracującego w mediach jest torowanie drogi nowym spotkaniom, zapewniając zawsze wysoką jakość ludzkiego kontaktu oraz troskę o osoby i ich prawdziwe potrzeby duchowe; dając ludziom, żyjącym w tych naszych „cyfrowych” czasach znaki niezbędne do rozpoznania Pana.
Z przemówienia do uczestników sympozjum „Cyfrowe świadectwo”, 24 kwietnia 2010 r.

W tym dniu szczególnej modlitwy o powołania wzywam kapłanów, aby mobilizowani przez Rok Kapłański, czuli się zobowiązani do „silniejszego i intensywniejszego świadectwa Ewangelii w dzisiejszym świecie” (list ogłaszający Rok Kapłański). Niech pamiętają, że kapłan „kontynuuje dzieło Odkupienia na ziemi”; niech potrafią chętnie zatrzymywać się przed tabernakulum; niech przylgną „całkowicie do swego powołania i misji poprzez surową ascezę”; niech będą gotowi słuchać i przebaczać; niech kształcą po chrześcijańsku powierzony sobie lud; niech pielęgnują z troską „kapłańskie braterstwo” (por. tamże).
Podczas modlitwy „Regina Caeli”, 25 kwietnia 2010 r.

Watykan - Wietnam

Papieskie nominacje w Wietnamie

Reklama

Benedykt XVI mianował arcybiskupem koadiutorem archidiecezji Hanoi przewodniczącego Episkopatu Wietnamu bp. Pierre’a Nguyena Văn Nhona.
Arcybiskup koadiutor posiada specjalne uprawnienia i prawo następstwa, zastępując biskupa diecezjalnego, gdy ten napotyka na przeszkody w wypełnianiu swego urzędu. W ostatnim okresie przeciw kierującemu od 2005 r. stołeczną archidiecezją 57-letniemu abp. Josephowi Ngô Quang Kietowi komunistyczne władze rozpętały agresywną kampanię propagandową i wielokrotnie domagały się jego rezygnacji oraz wyznaczenia następcy. Doprowadziło to do pogorszenia stanu zdrowia hierarchy. Na przełomie marca i kwietnia br. przeszedł on, początkowo w Rzymie, a następnie w Paryżu, terapię, która miała mu pomoc w uleczeniu chronicznej bezsenności i stresu.
Arcybiskup Văn Nhon ma 72 lata, a sakrę przyjął w 1991 r.

Ewangelizacja zachodu

Nowa rada?

W najbliższych miesiącach Benedykt XVI stworzy dykasterię, która zajmie się nową ewangelizacją Zachodu - informuje o tym dobrze zazwyczaj zorientowany w sprawach dotyczących Stolicy Apostolskiej watykanista dziennika „Il Giornale” - Andrea Tornielli. Według niego, na czele nowej papieskiej rady stanie dotychczasowy przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, a także rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie abp Rino Fisichella. Zachowa on funkcję kapelana włoskiego parlamentu.
Na miejsce abp. Fisichelli na Uniwersytecie Laterańskim miałby przyjść ks. Enrico Dal Covolo, salezjanin, który głosił w tym roku wielkopostne rekolekcje w Watykanie. Nieznani są kandydaci na stanowisko przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia.

Zapisy - do 17 maja 2010

Światowe spotkanie duchownych

Z uwagi na to, że nadal napływają zgłoszenia udziału w czerwcowym spotkaniu z okazji zakończenia Roku Kapłańskiego, postanowiono przedłużyć ich przyjmowanie do 17 maja - poinformowała Kongregacja ds. Duchowieństwa. Spotkanie z księżmi z całego świata odbędzie się w dniach 9-11 czerwca w Rzymie.
Z okazji zakończenia Roku Kapłańskiego prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Claudio Hummes wystosował list do ponad 400 tys. prezbiterów, kierowanych przez 5 tys. biskupów na pięciu kontynentach. Napisał w nim, że spotkanie w Rzymie będzie okazją do wyrażenia solidarności z Benedyktem XVI w związku z atakami na jego osobę.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: aplikacja-informator o dostępności Mszy św. na całym świecie

2025-08-08 19:00

[ TEMATY ]

Msza św.

Screen

Informatyk i programista argentyński Pablo Licheri stworzył aktualizowaną na bieżąco aplikację pozwalającą na znalezienie Mszy św. oraz możliwości spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu na całym świecie. Informator, zatytułowany po hiszpańsku "Horarios de Misa" lub po angielsku "Catholic Mass Times", zawiera wiadomości na ten temat, zebrane z ponad 125 tys. świątyń na wszystkich kontynentach, dostępne w 9 językach, w tym także po polsku. Tygodniowo korzysta z niego ponad 2 mln osób.

"Jeśli jest nas [katolików] przeszło 1,3 mld, to wyobraź sobie, jak wiele możemy zrobić, jeśli używamy swych komórek także po to, aby być bliżej Boga" - powiedział w rozmowie z latynoską katolicką agencją prasową ACI Prensa twórca aplikacji. Zaznaczył przy tym, że za jego projektem nie stały żadne koncerny, sponsorzy czy wielkie pieniądze, ale cały program przygotował na swoim komputerze, wykorzystując na to głównie kolejne weekendy. "Prawie 10 lat oboje z żoną finansowaliśmy to wszystko. Pracowaliśmy jak mrówki, za własne pieniądze, kradnąc czas przeznaczony na wypoczynek" - przyznał Licheri.
CZYTAJ DALEJ

Madagaskar: rozpoczynają się uroczystości ingresu bp. Marka Ochlaka OMI

2025-08-09 18:51

[ TEMATY ]

ingres

uroczystości

Madagaskar

Bp Marek Ochlak

Episkopat News/ flickr.com/Karol Jeliński

O godzinie 15.00 czasu polskiego rozpoczęły się uroczystości ingresu bp. Marka Ochlaka OMI do diecezji Fenoarivo-Atsinanana. Podczas uroczystych nieszporów, w obecności nuncjusza apostolskiego abp. Tomasza Grysy - nuncjusza na Madagaskarze, Seszelach, Mauritiusie i delegata apostolskiego na Komorach - licznie zgromadzonych biskupów oraz wiernych świeckich, biskup złożył wyznanie wiary oraz dał świadectwo swojej wiary.

W swoim wystąpieniu mówił o rodzicach, przedstawił obecnych na wydarzeniu braci z małżonkami oraz współbrata, z którym uczył się w Niższym Seminarium Duchownym w Markowicach - o. Wojciecha Popielewskiego OMI. Wypowiedzi były przeplatane anegdotami. Uroczystość odbyła się w katedrze pw. św. Maurycego. Po nieszporach przez całą noc potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu, a na miejsce będą przybywać pielgrzymi z najdalszych zakątków diecezji, których droga, najczęściej pokonywana pieszo, trwa kilka dni.
CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel o św. Benedykcie od Krzyża: nigdy nie zabrakło w niej oliwy

2025-08-10 07:41

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

św. Edyta Stein

św. Benedykta od Krzyża

roztropna Panna

ewangeliczna przypowieść

Archiwum Towarzystwa Edyty Stein we Wrocławiu

Postawę św. Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) porównał bp Roman Pindel do mądrej i roztropnej Panny z ewangelicznej przypowieści, zawsze gotowej na spotkanie z Panem, Oblubieńcem. Biskup bielsko-żywiecki 9 sierpnia przewodniczył uroczystej Mszy św. w oświęcimskim Karmelu z okazji 83. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża i jej liturgicznego wspomnienia.

„Nigdy nie zabrakło w niej oliwy, by z właściwą dyspozycją wychodzić naprzeciw przychodzącego jej Pana” - powiedział duchowny, przedstawiając życie karmelitańskiej męczennicy jako przykład mądrej oblubienicy, rozeznającej znaki i odpowiadającej na kolejne zaproszenia Oblubieńca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję